Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
kyriazo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 21:37
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Κ

Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kyriazo » Τρί 13 Απρ 2021, 22:17

Καλησπέρα σε όλους,

Τα τελευταία χρόνια ψαρεύω με ενα cressi comanche 90ρι, και ηρθε η ωρα για μια αναβαθμιση. Θελω κατι πιο δυνατο, χωρις να μακρύνει το μέγεθος του όπλου. Το ψαρεμα μου έιναι καρτέρι μεχρι 10 μετρα και περιστασιακο ψαχτήρι. Ξερω σίγουρα οτι θελω να μείνω μεχρι τα 90cm οπλου, ενδεχομένως και 82-85 αν η δύναμη είναι πολυ περισσότερη, αλλα σκέφτομαι μηπως αλλαξω σε roller/invert roller. Τα όπλα που έχω δεί είναι τα παρακάτω:

Τα ρολλερ:
Pathos Laser Carbon Roller 90cm : https://www.skroutz.gr/s/9138210/Pathos ... -90cm.html
Pathos Sniper Roller 85cm: https://www.skroutz.gr/s/8963242/Pathos ... -85cm.html
Apnea Rayo R3 Carbon Roller 85cm: https://www.skroutz.gr/s/9132932/Apnea- ... -85cm.html
Mvd Predator ZESO Roller Limited Edition 82cm: https://www.skroutz.gr/s/17959758/Mvd-P ... -82cm.html]

Τα invert:
Mvd Predator Zeso Invert Roller Full 82cm: https://www.skroutz.gr/s/25648609/Mvd-P ... -82cm.html
Mvd Predator ZESO Invert Roller Limited Edition 90cm: https://www.skroutz.gr/s/16628909/Mvd-P ... -90cm.html

Τα συμβατικά:
Meandros B32 Full Complete Camo 85cm: https://www.skroutz.gr/s/22361989/Meand ... -85cm.html
Meandros Argo Full Complete Camo 85cm: https://www.skroutz.gr/s/22362517/Meand ... variations
CressiSub Cherokee Fast 90cm: https://www.skroutz.gr/s/23756502/Cress ... -90cm.html

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολλές και διαφορετικές οι επιλογές, οποιαδήποτε βοήθεια σας ομως να ξεκαθαρίσω και εγώ το τοπίο ευπρόσδεκτη :)

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τετ 14 Απρ 2021, 10:07

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?
Αφού ψαρεύεις γύρω από τα 10 μέτρα και κάνεις ψαχτήρι, τι το θες το δυνατότερο? Θα ρήξεις με invert σε τρύπα??!!!
Βάλε πιο χοντρά λάστιχα σε αυτό που έχεις και είσαι μια χαρά

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 14 Απρ 2021, 10:31

Τα ρόλερ έχουν άλλη φιλοσοφία βολής,ρίχνουν χαμηλά σε σχέση με τα κλασσικης αντίληψης όπλα.Ινβερτ δεν έχω ιδέα, οπότε προσωπικά ,αφού επιμένεις 90αρι,πας σε κάτι βαρύτερο σε μάζα,κατά προτίμηση ξύλινο.Υπρχουν ξύλινα που σηκώνουν και τρία λάστιχα,αλλά το όλο εγχείρημα είναι ματαιοπονία.Η φιλοσοφία του 90 αριου είναι ένα όπλο ευέλικτο,με γρήγορη οπλιση για δυναμικό,ήτοι μεταβαλλόμενης τεχνικής ,ψάρεμα ,κυρίως στα ρηχά με καρτέρι,και σπανιότερα βολή σε καμμιά ευρύχωρη τρύπα.Εκει τα θηράματα είναι ,κατά κανόνα,"μικρά" δλδ ασπροψαρα,που με σωστή τεχνική και τακτική,πλησιάζουν αρκετά,έτσι το πολύ δυνατό 90 μάλλον ζημιά κάνει παρά καλό.Αν κάποιος θέλει να προσεγγίσει θηράματα νοπως συναγρίδες ,μαύρα ,πελαγίσια,κλπ, επιβάλλεται μεγαλύτερο όπλο ,από 100 και πάνω.
Οκ,είναι χιλιοκουβεντιασμενη η άποψη ότι "με ένα σωστό 90 κανεις τα πάντα" αλλά πίστεψέ με,πολλά περισσότερα ψάρια θα χάσεις παλεύοντας με το 90 έστω και δυνατό παρά με ένα σωστά στημένο 100-105.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

kyriazo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 21:37
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Κ

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kyriazo » Τετ 14 Απρ 2021, 10:42

GIANNELO έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 10:07
Να κάνω μια χαζή ερώτηση?
Αφού ψαρεύεις γύρω από τα 10 μέτρα και κάνεις ψαχτήρι, τι το θες το δυνατότερο? Θα ρήξεις με invert σε τρύπα??!!!
Βάλε πιο χοντρά λάστιχα σε αυτό που έχεις και είσαι μια χαρά
Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, καθόλου χαζή ερώτηση, ίσα ίσα. Όπως είπα το ψαχτήρι είναι περιστασιακό, δεν θέλω να εστιάσω το ψάρεμα μου εκεί. Θα ήθελα να μπορώ να ρίξω σε μια τρύπα αν και εφόσον χρειαστεί αλλα δεν είναι προτεραιότητα μου. Το όπλο που έχω αυτή τη στιγμή έχει ήδη 19ρια λάστιχα, και μιας που δεν έχει καν ανάποδο μηχανισμό, δεν έχει τόση δύναμη, συν οτι έχει χάσει και τη γλυκιά βολή που είχε με τα πιο μαλακά λάστιχα λόγω ανάκρουσης κλπ. οπότε θα μείνει για δεύτερο με πιο μαλακό set up.
stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 10:31
Τα ρόλερ έχουν άλλη φιλοσοφία βολής,ρίχνουν χαμηλά σε σχέση με τα κλασσικης αντίληψης όπλα.Ινβερτ δεν έχω ιδέα, οπότε προσωπικά ,αφού επιμένεις 90αρι,πας σε κάτι βαρύτερο σε μάζα,κατά προτίμηση ξύλινο.Υπρχουν ξύλινα που σηκώνουν και τρία λάστιχα,αλλά το όλο εγχείρημα είναι ματαιοπονία.Η φιλοσοφία του 90 αριου είναι ένα όπλο ευέλικτο,με γρήγορη οπλιση για δυναμικό,ήτοι μεταβαλλόμενης τεχνικής ,ψάρεμα ,κυρίως στα ρηχά με καρτέρι,και σπανιότερα βολή σε καμμιά ευρύχωρη τρύπα.Εκει τα θηράματα είναι ,κατά κανόνα,"μικρά" δλδ ασπροψαρα,που με σωστή τεχνική και τακτική,πλησιάζουν αρκετά,έτσι το πολύ δυνατό 90 μάλλον ζημιά κάνει παρά καλό.Αν κάποιος θέλει να προσεγγίσει θηράματα νοπως συναγρίδες ,μαύρα ,πελαγίσια,κλπ, επιβάλλεται μεγαλύτερο όπλο ,από 100 και πάνω.
Οκ,είναι χιλιοκουβεντιασμενη η άποψη ότι "με ένα σωστό 90 κανεις τα πάντα" αλλά πίστεψέ με,πολλά περισσότερα ψάρια θα χάσεις παλεύοντας με το 90 έστω και δυνατό παρά με ένα σωστά στημένο 100-105.
Δεκτή η άποψη, αλλα όπως ειπα για μενα τα 90cm είναι καπως κόκκινη γραμμή όσον αφορά το μήκος. Τωρα σχετικά με τα ξύλινα, με προβληματίζει κυρίως η συντηρηση που ενδεχομενως χρειαζονται και η ανθεκτικότητα τους σε κακομεταχείριση, καθως δεν φημίζομαι, αλλα και το βασικότερο η τιμή τους που νομίζω οτι ξεφεύγει απο το budget μου.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 14 Απρ 2021, 10:47

Τότε πας σε βαρύτερο συμβατικό τύπου μεανδρος που αναφέρεις ή κάτι αντίστοιχο.Σιγουρα σηκώνει βαρύτερο σεταπ,αλλά δεν παύει να είναι ένα όπλο +/- 90 αρι.Μην περιμένεις "θαύματα".
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 14 Απρ 2021, 12:32

Για συβατικό με 2χ14 δεν υπάρχει λόγος να πας,μόνο πιο γρήγορη βολή θα έχεις στο ίδιο βεληνεκές.
Οπότε είτε ρόλλερ είτε πολύσπαστο.
Προσωπικά θα πήγαινα προς πολύσπαστο,με αλουμινένιο σωλήνα.
Δεν χρειάζεται να πας σε κάρμπον ή ξύλινο αν δεν έχεις ανάγκη να ξετρυπήσεις μεγάλα θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

kyriazo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 21:37
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Κ

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kyriazo » Τετ 14 Απρ 2021, 13:23

xareas έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 12:32
Για συβατικό με 2χ14 δεν υπάρχει λόγος να πας,μόνο πιο γρήγορη βολή θα έχεις στο ίδιο βεληνεκές.
Οπότε είτε ρόλλερ είτε πολύσπαστο.
Προσωπικά θα πήγαινα προς πολύσπαστο,με αλουμινένιο σωλήνα.
Δεν χρειάζεται να πας σε κάρμπον ή ξύλινο αν δεν έχεις ανάγκη να ξετρυπήσεις μεγάλα θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως ενα + του να παω σε ρολερ σε σχεση με τα συμβατικά ειναι το βεληνεκες. Είχα την εντυπώση οτι με διπλα 14ρια και αναποδο μηχανισμο θα είχε πολυ πιο μακρινή βολή ενα συμβατικο σε σχεση με το δικό μου. Τωρα στην περιπτωση του roller, γιατι να επιλέξω invert σε σχέση με το απλο? Εννοω τι πλεονεκτήματα προσφερει σε σχεση με την επιπλέον(?) πολυπλοκότητα? Επίσης καποια προτίμηση σε κάποιο απο αυτά που έχω παραθέσει?

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 14 Απρ 2021, 14:44

kyriazo έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 13:23
xareas έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 12:32
Για συβατικό με 2χ14 δεν υπάρχει λόγος να πας,μόνο πιο γρήγορη βολή θα έχεις στο ίδιο βεληνεκές.
Οπότε είτε ρόλλερ είτε πολύσπαστο.
Προσωπικά θα πήγαινα προς πολύσπαστο,με αλουμινένιο σωλήνα.
Δεν χρειάζεται να πας σε κάρμπον ή ξύλινο αν δεν έχεις ανάγκη να ξετρυπήσεις μεγάλα θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως ενα + του να παω σε ρολερ σε σχεση με τα συμβατικά ειναι το βεληνεκες. Είχα την εντυπώση οτι με διπλα 14ρια και αναποδο μηχανισμο θα είχε πολυ πιο μακρινή βολή ενα συμβατικο σε σχεση με το δικό μου. Τωρα στην περιπτωση του roller, γιατι να επιλέξω invert σε σχέση με το απλο? Εννοω τι πλεονεκτήματα προσφερει σε σχεση με την επιπλέον(?) πολυπλοκότητα? Επίσης καποια προτίμηση σε κάποιο απο αυτά που έχω παραθέσει?
Για να φτάσει ένα με διπλά στα 5 μήκη θα πρέπει να έχει μεγάλη μάζα,βλέπε ξύλινο ή κάρμπον.
Τα ρόλλερ σαν κατασκευή μπορούν να ρίξουν 5 μήκη άνετα(είχα ένα 75άρι που έριχνε 7) αλλά όπως είπε ο Στέλιος γενικά ρίχνουν πιο χαμηλά από τα υπόλοιπα.
Στα υπέρ επίσης είναι η μικρότερη ανάκρουση.
Προσωπικά πήρα ένα 100 ρόλλερ αλλά δεν με βόλεψε καθόλου αν και δεν το ψάρεψα και πολύ.
Τώρα τα ινβέρ-πολύσπαστα σαν κατασκευή έχει πολλά σκοινάκια,λάστιχα,δεσίματα που η αβαρία μπορεί να είναι πολύ πιο συχνή και να φαίνεται πιο δύσχρηστο
σε αποζημιώνει και με το παραπάνω η έλλειψη ανάκρουσης,το βεληνεκές που είναι αντίστοιχα με τα ρόλλερ και μπορεί και πιο μακριά.
Η μεγαλύτερη διαφορά είναι η ταχύτητα της βέργας που είναι η ταχύτατη από όλα τα είδη όπλων.
Για τα πολύσπαστα δεν έχω ψαρέψει ακόμα,αλλά σου καταθέτω γνώμες φίλων που τα ψαρεύουν εδώ και καιρό.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

kyriazo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 21:37
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Κ

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kyriazo » Τετ 14 Απρ 2021, 15:05

xareas έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 14:44
kyriazo έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 13:23
xareas έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 12:32
Για συβατικό με 2χ14 δεν υπάρχει λόγος να πας,μόνο πιο γρήγορη βολή θα έχεις στο ίδιο βεληνεκές.
Οπότε είτε ρόλλερ είτε πολύσπαστο.
Προσωπικά θα πήγαινα προς πολύσπαστο,με αλουμινένιο σωλήνα.
Δεν χρειάζεται να πας σε κάρμπον ή ξύλινο αν δεν έχεις ανάγκη να ξετρυπήσεις μεγάλα θηράματα σε μεγάλες αποστάσεις.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως ενα + του να παω σε ρολερ σε σχεση με τα συμβατικά ειναι το βεληνεκες. Είχα την εντυπώση οτι με διπλα 14ρια και αναποδο μηχανισμο θα είχε πολυ πιο μακρινή βολή ενα συμβατικο σε σχεση με το δικό μου. Τωρα στην περιπτωση του roller, γιατι να επιλέξω invert σε σχέση με το απλο? Εννοω τι πλεονεκτήματα προσφερει σε σχεση με την επιπλέον(?) πολυπλοκότητα? Επίσης καποια προτίμηση σε κάποιο απο αυτά που έχω παραθέσει?
Για να φτάσει ένα με διπλά στα 5 μήκη θα πρέπει να έχει μεγάλη μάζα,βλέπε ξύλινο ή κάρμπον.
Τα ρόλλερ σαν κατασκευή μπορούν να ρίξουν 5 μήκη άνετα(είχα ένα 75άρι που έριχνε 7) αλλά όπως είπε ο Στέλιος γενικά ρίχνουν πιο χαμηλά από τα υπόλοιπα.
Στα υπέρ επίσης είναι η μικρότερη ανάκρουση.
Προσωπικά πήρα ένα 100 ρόλλερ αλλά δεν με βόλεψε καθόλου αν και δεν το ψάρεψα και πολύ.
Τώρα τα ινβέρ-πολύσπαστα σαν κατασκευή έχει πολλά σκοινάκια,λάστιχα,δεσίματα που η αβαρία μπορεί να είναι πολύ πιο συχνή και να φαίνεται πιο δύσχρηστο
σε αποζημιώνει και με το παραπάνω η έλλειψη ανάκρουσης,το βεληνεκές που είναι αντίστοιχα με τα ρόλλερ και μπορεί και πιο μακριά.
Η μεγαλύτερη διαφορά είναι η ταχύτητα της βέργας που είναι η ταχύτατη από όλα τα είδη όπλων.
Για τα πολύσπαστα δεν έχω ψαρέψει ακόμα,αλλά σου καταθέτω γνώμες φίλων που τα ψαρεύουν εδώ και καιρό.

Αρα απ οτι καταλαβαίνω στα συμβατικα διλαστιχα για το ιδιο αποτελεσμα με τα ρολλερ θελουμε πιο δυνατα λαστιχα αρα και μεγαλυτερη μαζα για να μην υπάρχει ανάκρουση.

Στα roller τωρα, δεν έχω καταλάβει αν έχει νοημα εφοσον κατευθυνθω προς τα εκει, να παω κατευθείαν σε πολύσπαστο, η να ξεκίνησω με το κανονικό roller για αρχη (εφόσον οπως λες κιολας το 75ρι μπορει να φτασει και 7 μηκη πχ.)

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Αναβάθμιση απο συμβατικό 90ρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 14 Απρ 2021, 15:34

kyriazo έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 15:05
Αρα απ οτι καταλαβαίνω στα συμβατικα διλαστιχα για το ιδιο αποτελεσμα με τα ρολλερ θελουμε πιο δυνατα λαστιχα αρα και μεγαλυτερη μαζα για να μην υπάρχει ανάκρουση.

Στα roller τωρα, δεν έχω καταλάβει αν έχει νοημα εφοσον κατευθυνθω προς τα εκει, να παω κατευθείαν σε πολύσπαστο, η να ξεκίνησω με το κανονικό roller για αρχη (εφόσον οπως λες κιολας το 75ρι μπορει να φτασει και 7 μηκη πχ.)
Στην πρώτη διαπίστωση έπεσες διάνα και γιαυτό θα δεις πολλούς συναδέλφους να θέλουν να πουσάρουν ένα συμβατικό με αποτέλεσμα να έχουν πολλές αστοχίες λόγω ανάκρουσης.

Θα πρέπει για μένα να ξαναπροσδιορίσεις τι κάνει ένα όπλο καλό.
Το πόσο μακριά θα φτάνει προσωπικά δεν είναι ένα από αυτά μιας και στα 5-6 μέτρα μακριά θα μπορέσεις να ρίξεις μετά από πολύ μεγάλη τριβή με το όπλο.
Αν έχεις όρεξη μπορείς να ψάξεις και έχει πολλά ποστ με ανθρώπους που λένε και για ρόλλερ και για πολύσπαστα τα συν και τα πλην και για τα δύο.

Νομίζω ότι το πολύσπαστο είναι ένα βήμα πιο μπροστά.
Τα χρήματα πάντως δεν έχουν μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο επιλογές.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”