Δυο απλες ερωτησεις...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 11 Απρ 2021, 15:49

xαιρετω την παρεα και εχω 2 ερωτησουλες...
η πρωτη ερωτηση αφορα για ενα φιλο οπου θα στησουμε ενα οπλο,pathos pro,100cm.λαβη d'angelo 1.η ερωτηση του φιλου ειναι αν ο σωληνας 100εκ ο σαγρε με τον οδηγο,θα σηκωσει σετ απ μεχρι 2 16αρια και εφταρα βεργα.εγω ειπα την αποψη μου οτι θα ειναι κατα 99% οκ,απλα μου ειπε να ριξω και εδω την ερωτηση μηπως 2-3 φιλοι εδω μεσα εχουν δουλεψει ετσι το οπλο και πουν την αποψη τους.
η δευτερη ερωτηση ειναι αν γνωριζετε καποιον που φτιαχνει βεργες,εδω στην αττικη.δηλαδη κοψιμο ,ισιωμα και φτερακι για τι εχω στην κυριολεξια μια χουφτα βεργες που θελουν μαζεμα.αν ξερετε καποιον και δυτικα προαστιο,καλυτερα.
ευχαριστω προκαταβολικα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 11 Απρ 2021, 16:12

Είχα δουλέψει το ίδιο σε 90 με 6,5 και διπλά 16αρια νευρικά..σκλήρυνε η σκανδάλη και οι βολές στα πανηγύρια... γενικά η 7αρα βέργα για να "πάει" σωστά θέλει πολλή δύναμη,που ένα συμβατικό δεν μπορεί να διαχειριστεί.Αν το δουλέψει βαθιά,ίσως η ανάκρουση μειωθεί,αλλά και πάλι η σκανδαλη δεν θα λειτουργήσει καλά.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Δυο wαπλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 11 Απρ 2021, 16:20

Για βαθυ απο 20 μετρα και κατω (ισως και λιγο πιο ρηχα) σιγουρα θα βαραει. Για ρηχα μεχρι 16 , 17 μετρα ουτε να το συζητας. Εκτος αν εχεις πολυ μεγαλο και βαρυ χερι και ριχνεις παντα με τεντωμενο τον αγκωνα. Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και θα δεις μεχρι που σε παιρνει.
Εγω χρησιμοποιω 2 χ 16 στο καρμπον που εχω αλλα ζυγιζει 2.3 κιλα μαζι μονο με το μουλινε και εχει σωληνα σουπια.
Τωρα για τις βεργες μαλλον μονος σου πρεπει να μαθεις να τις ισιωνεις να τις κοβεις και να τις τρυπας. Δεν ειναι πολυ δυσκολο αν μαθεις το κολπο. Εφοσον εχεις εργαλεια ( σιδεροπριονο, λιμα, 3 μεγκενες , δραπανο, τρυπανια κοβαλτιου 2 μμ μπορω να σου δειξω με πμ πως να το κανεις.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 11 Απρ 2021, 16:29

stelarasA'MAK έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 16:12
Είχα δουλέψει το ίδιο σε 90 με 6,5 και διπλά 16αρια νευρικά..σκλήρυνε η σκανδάλη και οι βολές στα πανηγύρια... γενικά η 7αρα βέργα για να "πάει" σωστά θέλει πολλή δύναμη,που ένα συμβατικό δεν μπορεί να διαχειριστεί.Αν το δουλέψει βαθιά,ίσως η ανάκρουση μειωθεί,αλλά και πάλι η σκανδαλη δεν θα λειτουργήσει καλά.
, Τελικά πολύ έξω έπεσα,όπως λες και εσύ Στέλιο και ο Τάσος.νομιζα θα είναι νορμάλ.το ψάρεμα υπόψιν μέχρι 16-17.αρα αποτι καταλαβαίνω πάμε σε 6.5 και 2 δεκατέσσαρια.θα κόψω τα φτερά του φίλου.απορω πάντως που το pro το δίνει στάνταρντ με 2 16αρια και 6.75...
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Re: Δυο wαπλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 11 Απρ 2021, 16:33

tas έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 16:20
Για βαθυ απο 20 μετρα και κατω (ισως και λιγο πιο ρηχα) σιγουρα θα βαραει. Για ρηχα μεχρι 16 , 17 μετρα ουτε να το συζητας. Εκτος αν εχεις πολυ μεγαλο και βαρυ χερι και ριχνεις παντα με τεντωμενο τον αγκωνα. Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και θα δεις μεχρι που σε παιρνει.
Εγω χρησιμοποιω 2 χ 16 στο καρμπον που εχω αλλα ζυγιζει 2.3 κιλα μαζι μονο με το μουλινε και εχει σωληνα σουπια.
Τωρα για τις βεργες μαλλον μονος σου πρεπει να μαθεις να τις ισιωνεις να τις κοβεις και να τις τρυπας. Δεν ειναι πολυ δυσκολο αν μαθεις το κολπο. Εφοσον εχεις εργαλεια ( σιδεροπριονο, λιμα, 3 μεγκενες , δραπανο, τρυπανια κοβαλτιου 2 μμ μπορω να σου δειξω με πμ πως να το κανεις.
για μόνος Τάσο με τίποτα.εχω ολα τα εργαλεία,αλλά δεν το έχω με δαυτα.με λεπτοδουλειες μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
Ευχαριστώ πάντως.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 11 Απρ 2021, 16:44

jimmy76gr έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 16:29
stelarasA'MAK έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 16:12
Είχα δουλέψει το ίδιο σε 90 με 6,5 και διπλά 16αρια νευρικά..σκλήρυνε η σκανδάλη και οι βολές στα πανηγύρια... γενικά η 7αρα βέργα για να "πάει" σωστά θέλει πολλή δύναμη,που ένα συμβατικό δεν μπορεί να διαχειριστεί.Αν το δουλέψει βαθιά,ίσως η ανάκρουση μειωθεί,αλλά και πάλι η σκανδαλη δεν θα λειτουργήσει καλά.
, Τελικά πολύ έξω έπεσα,όπως λες και εσύ Στέλιο και ο Τάσος.νομιζα θα είναι νορμάλ.το ψάρεμα υπόψιν μέχρι 16-17.αρα αποτι καταλαβαίνω πάμε σε 6.5 και 2 δεκατέσσαρια.θα κόψω τα φτερά του φίλου.απορω πάντως που το pro το δίνει στάνταρντ με 2 16αρια και 6.75...
Θεωρει αυτονοητο οτι το βαθος θα ειναι μεγαλο,κατι που μειωνει την ανακρουση.Για ρηχο,ουτε με 6,75 θα το προτεινα.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
fireman
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 16:44
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Κυρ 11 Απρ 2021, 20:18

με 2χ16 και 6,5 το ψάρευα χρόνια. Το είχα με κάρμπον σωλήνα 105 αλλά ο σαγρέ είναι πολύ στιβαρός. Κλωτσάει αλλά δεν είναι ανυπόφορο στην ανάκρουση. Αυτο που χρειάζεται είναι μηχανισμός. Άμα ψάξεις μπορεί να βρεις κανένα μεανδρο σκέτο μεταχειρισμένο ή σε σετ με λαβή
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Kostas 77
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Παρ 17 Αύγ 2012, 11:47
Ονοματεπώνυμο: Κώστας
Τοποθεσία: athina

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas 77 » Κυρ 11 Απρ 2021, 20:38

Με όπλο pathos laser 100 το οποίο εχει αυτόν το σωλήνα που λες πήρα τον μεγαλύτερο ροφό της ζωής μου 29κιλα...στα 22μ το είχα με7αρα πάθος και 2*17.5παθος λάστιχα....κάθετη βολή στα 3.5-4 μέτρα και τον πέρασε από πίσω και του βγήκε στην κοιλιά.....έριχνε πολύ ωραία το οπλο...μην διστάζεις σε τίποτα για το σετ απ'....

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Κυρ 11 Απρ 2021, 21:36

Έχω το όπλο με 2χ16 και 6.75. Δουλεύει, αλλά κλωτσάει πολύ. Καλύτερα 2χ14

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 11 Απρ 2021, 21:49

Η λαβή που θα βάλει είναι d'angelo 1,η πρώτη δηλαδή.εγω πάντως την έχω πιο ψηλά από την 2.σαφως υπάρχει και η σκέψη για upgrade σε μαίανδρος σκανδάλη,στο μέλλον.αλλαζει αρκετά η ευαισθησία όταν βάλεις την μαίανδρος;
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Panagpanag
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: Κυρ 19 Αύγ 2018, 15:48

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Κυρ 11 Απρ 2021, 22:08

Έκανα σήμερα το πρώτο ψάρεμα με τον μηχανισμό Meandros P που λες. Pathos Pro 90, βέργα 6,5 με 19αρι Anaconda SP. Το μαμά setup δλδ.
Η διαφορά τεράστια, πάντα κατά την δικιά μου αποψη. Πολύ μικρότερη ανάκρουση στο χέρι, πολύ μεγαλύτερη ευαισθησία η σκανδάλη στο δάχτυλο. Για εμένα αξίζει με χίλια αυτή η αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Re: Δυο απλες ερωτησεις...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 12 Απρ 2021, 14:48

Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις.αν κάποιος γνωρίζει και για επισκευή βεργων ας πει
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”