Γνώμες για meandros argo 95

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
kyriazo
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 01 Ιουν 2015, 21:37
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Κ

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kyriazo » Πέμ 15 Απρ 2021, 02:35

Ti βεληνεκές έχει αυτο το όπλο το 85ρι η 95ρι πχ. ?

Άβαταρ μέλους
gpet78
Δημοσιεύσεις: 708
Εγγραφή: Τετ 13 Φεβ 2008, 22:06
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.
Τοποθεσία: XANIA

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Πέμ 15 Απρ 2021, 08:50

kyriazo έγραψε:
Πέμ 15 Απρ 2021, 02:35
Ti βεληνεκές έχει αυτο το όπλο το 85ρι η 95ρι πχ. ?
Πολύ αόριστη η ερώτηση σου... Βασικά είναι ένα όπλο χαμηλής μάζας της τάξης λίγο πάνω από 1 κιλό, άρα η δυνατότητες του είναι πάνω κάτω ίδιες με με ένα οποιαδήποτε άλλο αλουμινένιο όπλο χαμηλής μάζας αντίστοιχης τιμής. Οι λεπτομέρειες που λειτουργούν θετικά αλλά δε κάνουν και τεράστια διαφορά είναι η ποιότητα κατασκευής ο έξυπνος σχεδιασμός στην σκανδάλη/λαβή στον οδηγό βέργας και στην κεφαλή. Σε τέτοια όπλα περισσότερη σημασία έχει τι βέργα θα βάλεις πάνω τους (κυρίως στο θέμα της σκληρότητας) και με τι λάστιχα και με τι συντελεστή θα την ταιριάξεις. Από βέργα σε βέργα (για ίδιο πάντα μήκος και πάχος) είναι μεγάλες οι διαφορές και με τα λάστιχα υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε λάστιχα ίσου πάχους. Για το θέμα του βεληνεκούς στα συμβατικά δες το σχετικό γενικό βίντεο του Απόστολου Μπέκα στο youtube.

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 15 Απρ 2021, 10:33

Η πιο σωστή απάντηση αυτή του gpet ένα συμβατικό όπλο σε αυτά τα μήκη έχει βεληνεκές έως 3 μέτρα η βέργα όπως σου ανέφερε είναι που κάνει τη διαφορά όσο πιο σκληρή τόσο λιγότερες ταλαντώσεις άρα πιο αποτελεσματική όσον αφορά τα λάστιχα ένα επίσης καλό λαστιχο 18-19 mm με σωστό συντελεστή επιμήκυνσης θα το βοηθήσει να είναι αποτελεσματικό στα όρια του βεληνεκούς του.Γενικα αυτά τα μήκη είναι για άσπρα ψάρια σε καρτερακια η μαύρα στην τρύπα μεσαίου μεγέθους

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 15 Απρ 2021, 11:44

Οτι ειπαν οι παραπανω,συν οτι γενικα τα συμβατικα καπου εξαντλουν τις δυνατοτητες τους γυρω στα 100 εκ σωληνα και καπου στα 3+ μετρα βεληνεκες.
Απο κει και πανω μονο με πολυ πειραματισμο ανεβαινει λιγο το βεληνεκες αλλα δυσαναλογα ως προς το μηκος,κατασυνεπεια ειτε αλλαζουμε κατηγορια ειτε παμε σε προσθηκη μαζας,για οποιον εχει διαθεση να ασχοληθει φυσικα.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 20 Ιουν 2021, 23:10

Καλησπέρα,πρόσφατα απέκτησα το μεανδρος Άργο 95 του έχω βαλει6,5 άρα Καμαξ 1,35,γενικά πολύ καλές βέργες από την εμπειρία μου,και θέλω να ρωτήσω το εξής:
Οι κάτοχοι είπαν για 2χ14αρια για ρηχά και 2χ16 για βαθύτερα.
Επειδή μέτρησα το μήκος όπλισης από την πρώτη τρύπα μέχρι το τελευταίο καρχαριακι 113 εκ, ρωτάω αν κάποιος το έχει δουλέψει μονολαστιχο,εκτός από διλαστιχο...και θα εκτιμούσα τις εντυπώσεις του.Βαθη από 0ως 18-20 Μαξ.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Δευ 21 Ιουν 2021, 22:45

Γενικά, πολύ καλό όπλο! Παρόλο που το έχω σε μεγαλύτερο μήκος, παραθέτω εντυπώσεις... Φοράω την κεφαλή με τις 3 τρυπες (3×13άρια meandros energy μπλε). Από ανάκρουση δεν έχω θέμα ακόμα και σε βολές σε 3 μέτρα βάθος (βέργα devoto 7άρα). Άρα, δε νομίζω να έχεις λόγο να του ελαττώσεις τη δύναμη, εκρός αν θες να μπορείς να ρίχνεις σε βράχια/τρύπες με 1 14άρι λάστιχο. Μάλιστα, στην Αυστραλία το δίνουν ακόμα και με 3 ×15άρια...
https://www.spearfishingproducts.com.au ... 1841028155

Ο σωλήνας είναι όντως στιβαρός και αντέχει τα βαρύτερα φορτία. Αν το αφήσω οπλισμένο με μουλινέ, έχει κάποια κλίση με τη μύτη να κοιτάει
προς τα πάνω. Η σκανδάλη πολύ γλυκιά, βούτυρο...Τα μόνα ενοχλητικά είναι 2 προεξοχές στο σώμα κοντά στο τελευταίο καρχαριάκι που σου ενοχλούν λίγο τα δάχτυλα όταν οπλίζεις. Το τακουνάκι όπλισης είναι σκληρό, αλλά κάνει τη δουλειά του.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 22 Ιουν 2021, 09:14

Ευχαριστώ φίλε μου,να είσαι καλά!!!
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 22 Ιουν 2021, 21:47

Όλα τα μοντέλα της εταιρίας έχουν τον ίδιο μηχανισμό σκανδάλης ή το Β28, το οποίο λιμπιζομαι εγω, έχει υποδεέστερο;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.
Τοποθεσία: πετρουπολη-τροιζηνια

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τρί 22 Ιουν 2021, 23:51

hariska έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 21:47
Όλα τα μοντέλα της εταιρίας έχουν τον ίδιο μηχανισμό σκανδάλης ή το Β28, το οποίο λιμπιζομαι εγω, έχει υποδεέστερο;
σαν στανταρ ολα εχουν τον ιδιο μηχανισμο.εκτος του στινγκ,που εχει πλαστικη σκανδαλη και πιαστρα.κατα παραγγελια μπαινει αλλος μηχανισμος,δες παρακατω
https://www.meandros-sub.com/el/special ... p-192.html
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γνώμες για meandros argo 95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 23 Ιουν 2021, 14:06

Αααααα, πολύ ωραία αυτή η λαβή!
Θενκς Τζιμη!
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”