Επιλογή πρώτου όπλου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Teo4a

Επιλογή πρώτου όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Δευ 07 Σεπ 2020, 01:24

Χαιρετώ την όμορφη παρέα.Ειμαι νέος στο φόρουμ και θελω λιγο τα φώτα σας για την επιλογή του πρώτου μου όπλου.Ειμαι αρχάριος και σκοπεύω να κινηθώ αρχικά στα ρηχά, δηλαδή το πολύ 8 μέτρα.Βρηκα αυτό το όπλο mares sniper 75 https://www.scubastore.com/%CE%BA%CE%B1 ... 37081151/p
Ποια η γνώμη σας και τι παίζει σχετικά με ανταλλακτικά ή μελλοντικές αλλαγές στο όπλο;
Αν όχι αυτό τι προτείνεται σ´αυτά τα χρήματα περίπου.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: Επιλογή πρώτου όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 07 Σεπ 2020, 10:46

Καλημερα και καλως ηρθες!

Σαν πρωτο οπλο θα μπορουσες να ξεκινησεις και με ενα 85αρι , μονολαστιχο, να σου ειναι ποιο χρησιμο άν με το καλο μεινεις στο χωρο του ψαροτουφεκου αρκετα χρονια.

Τωρα στη κατηγορια που ψαχνεις εσυ , δλδ απλο συμβατικο λαστιχο για να ξεικνησεις , οποια εταιρεια και να διαλεξεις , θα βρεις πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα.

Αν εισαι σε καποια μεγαλη πόλη , πηγαινε σε ενα καταστημα να δεις απο κοντα διαφορα μοντελα, και οποιο σου αρεσει στο ματι και σε βολευει χερι ( αυτο ιναι το βασικοτερο) , αγορασε το χωρις δισταγμο ! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Teo4a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Δευ 07 Σεπ 2020, 12:24

Ευχαριστώ φίλε μου

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 07 Σεπ 2020, 14:36

Teo4a έγραψε:
Δευ 07 Σεπ 2020, 12:24
Ευχαριστώ φίλε μου
Το συγκεκριμένο δεν κάνει κοιτα στον Αποστολιδη αν έχει το Comanche Rail σε προσφορά ακόμη παίρνει και αναβάθμιση λάστιχα βέργα σε 75 η 90 και είσαι οκ

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 07 Σεπ 2020, 15:08

Αν σκοπεύεις να ψάχνεις τρύπες το 75 αν θες καρτερακια στα ρηχά το 90 εγώ με 90 ξεκίνησα αλλά έκανα μόνο καρτέρι

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 07 Σεπ 2020, 15:29

Θα σου έλεγα ντέμκα, 76 ή 90, ελληνικά όπλα με άριστα σκοπευτικά και με ένα ιδιοκτήτη επιχείρησης, πραγματικό διαμάντι. Δυστυχώς η εταιρεία έκλεισε και για κάποιο καιρό διακινούνταν στο εμπόριο όπλα σε κυριολεκτικά εξευτελιστικές τιμές. Αυτά που έχω εγώ (75,90,105) δεν τα δίνω για συναισθηματικούς και ουσιαστικούς λόγους!!! Βεβαίως όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες, υπάρχουν σήμερα άψογα όπλα που θα κάνεις πολύ καλά την δουλειά σου, αλλά να ξέρεις ότι την διαφορά σε αυτή την φάση θα την κάνεις εσύ και όχι το όπλο που θα έχεις στα χέρια σου! Όσο συχνότερα πηγαίνεις στην θάλασσα, τόσο καλύτερος θα γίνεσαι.

Teo4a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Δευ 07 Σεπ 2020, 16:12

Να είστε καλά παιδιά

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Δευ 07 Σεπ 2020, 16:14

Όπως έγραψε και ο matador, σε αυτή την κατηγορία οποίο συμβατικό παρεις οποιασδήποτε εταιρίας θα σε καλύψει. Απο εμενα 2 συμβουλές είναι να σου ταιριάξει στο χέρι και να το γουστάρεις οπτικά. Το όπλο είναι και θέμα ψυχολογίας.
Από μήκος ίσως πήγαινα πιο κοντά σε 90 για να είναι λίγο πιο all around. Αυτά απο εμενα.
Φιλικά.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 07 Σεπ 2020, 19:14

Τα παιδιά παραπάνω πιστεύω σε κάλυψαν :)
Εγώ απλά να σου επιστήσω την προσοχή στο εξής: επειδή η ευθυβολία κάθε όπλου εξαρτάται στο μεγιστο βεθμό από τη βέργα και το αν είναι ίσια, προσπάθησε, αν και δύσκολο τον πρωτο καιρό :mrgreen: , να αποφεύγεις βολές από κοντά στα βράχια ειδικά όταν έχεις οπλισμένη 2η σκάλα. Με λίγη υπομονή τις περισσότερες φορές θα βρείς κάποια στιγμή ευθεία βολής όταν το ψαρι έχει πίσω του νερό ανοιχτό...
Καλύτερα να χάσεις καποια ψάρια παρά να γινει ς τελικό η βέργα και να μην πετυχαίνεις τιποτε στη συνέχεια :)
Και ειναι και ακριβές οι βέργες :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Teo4a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Πέμ 10 Σεπ 2020, 12:49

Παιδιά μια ερώτηση.Υπαρχει διαφορά μεταξύ Comanche 90 σκέτο και Comanche 90 rail;

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Πέμ 10 Σεπ 2020, 15:02

το ενα(rail) ειναι με οδηγο,το αλλο χωρις
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 10 Σεπ 2020, 16:06

Επίσης η κεφαλή του Rail είναι πιο κόμπακτ και έχει χώρο για βέργα με καρχαριακια

Teo4a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Πέμ 10 Σεπ 2020, 20:48

Ευχαριστώ μάγκες

Teo4a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teo4a » Τρί 27 Οκτ 2020, 19:55

Παιδια έχω καταλήξει σε δυο όπλα,το πρώτο είναι Meandros Argo 95 και το δεύτερο Omer Invictus HF 90.Τι μου προτείνεται και γιατί;ευχαριστώ προκαταβολικά.

giaspyr
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giaspyr » Πέμ 29 Οκτ 2020, 20:34

Πρόσφατα ήμουν στο ίδιο ακριβώς δίλημμα, τελικά κατέληξα να πάρω το Meandros Argo camo 95 γυμνό, λόγω εποχής και επερχόμενων χειμερινών ψαρεμάτων το έστησα με βέργα μήκους 135cm, πάχους 6.5mm με καρχαριάκια, 14άρια λάστιχα Pathos κόκκινα και μουλινέ, μέχρι τώρα του έχω κάνει 4 ψαρέματα και οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές, είναι ένα στιβαρό όπλο πολύ ευθύβολο με ικανοποιητικότατο δραστικό βεληνεκές, απίστευτα καλή η αίσθηση της λαβής του στο χέρι μου (ήρθε με την διαμορφωμένη λαβή για δεξιόχειρες), πολύ γλυκιά σκανδάλη και πολύ μικρή ανάκρουση με το συγκεκριμένο setup, με το συγκεκριμένο σετάρισμα είχε μεγάλη άνωση το μπροστινό μέρος του όπλου οπότε πολύ εύκολα έβγαλα την κεφαλή και πρόσθεσα έρμα εσωτερικά χρησιμοποιώντας ανοξείδωτες ροδέλες.
Το όπλο λόγω σχήματος και πάχους του σωλήνα είναι στιβαρό αλλά βαρύτερο από απλό συμβατικό με 28άρι σωλήνα αλλά αυτό υποθέτω το γνωρίζεις αφού και το Invictus που κοιτάζεις έχει κι αυτό διαμορφωμένο σωλήνα.
Σχετικά με την λαβή να αναφέρω μήπως και βοηθηθεί κάποιος ότι στο χέρι μου οι χειρότερες λαβές που έχω δοκιμάσει είναι μακράν οι Rayo κι έπειτα η Pathos D'Angelo I οι οποίες επειδή έχω μικρό και λεπτό χέρι δεν μου κάθονται καθόλου καλά ενώ αγαπημένες μου λαβές είναι του Demka velos και του Sporasub Viper, τώρα μου έκατσε ακόμα καλύτερα αυτή του Meandros, τελικά νομίζω ότι είναι ένα ποιοτικό όπλο που αξίζει τα χρήματα που κοστίζει.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”