Τι πέδιλα να πάρω ...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Κοτοπουλο

Τι πέδιλα να πάρω ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:17

Καλησπερα !

Τα πέδιλα που έχω τώρα είναι τα seac shout s800 και θέλω να πάρω carbon ..
Είμαι 82 κιλά και ψαρεύω μέχρι τα 20 μέτρα . Και κολυμπητο και με βαρκα ..ήθελα να ρωτήσω τι σκληρότητα να πάρω ..και τι πέλμα ? ...φοράω 45.5 ..πρέπει να πάρω πέλμα 44-46 η 46-48 ? Κάθε εταιρία έχει τα δικά της νούμερα. ..δεν έχω δυνατότητα να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω γιατί είμαι σε νησί .. αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ..

Ευχαριστώ ! :hello:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Τι πέδιλα να πάρω ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:36

Εγώ σε μάρκα c4 πήρα 42-43, με καλτσακι 3mm μου έρχεται μια χαρά.Με παπούτσι από 43 ως 44 ανάλογα την εταιρεία.
Σκληρότητα 25 δηλ μαλακό προς μεσαίο,80 κιλά ίδια μέτρα με σένα,αλλά έχω θέματα στα γόνατα.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:46

stelarasA'MAK έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:36
Εγώ σε μάρκα c4 πήρα 42-43, με καλτσακι 3mm μου έρχεται μια χαρά.Με παπούτσι από 43 ως 44 ανάλογα την εταιρεία.
Σκληρότητα 25 δηλ μαλακό προς μεσαίο,80 κιλά ίδια μέτρα με σένα,αλλά έχω θέματα στα γόνατα.
Ευχαριστώ για την απάντηση !
Όποτε με 44-46 θα είμαι οκ με καλτσακι 3. mm .Το θέμα με το γόνατο τι σχέση έχει με την σκληρότητα ? Έχω και εγώ ένα θέμα με το πόδι ( εξάρθρωση ισχίου και κάταγμα κοτύλης) αλλά δεν με ενοχλεί στις πεδιλιες ..

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:50

Όσο πιο σκληρά τόσο πιο κουραστικά σε πολύωρο κολυμπητο σε φουρτούνα που συνήθως ψαρεύω, οπότε...διαμαρτύρονται την άλλη μέρα(μηνίσκος)
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:54

stelarasA'MAK έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 13:50
Όσο πιο σκληρά τόσο πιο κουραστικά σε πολύωρο κολυμπητο σε φουρτούνα που συνήθως ψαρεύω, οπότε...διαμαρτύρονται την άλλη μέρα(μηνίσκος)
Κατάλαβα :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 08 Αύγ 2020, 18:01

Δύο νούμερα πάνω από το νούμερο που φοράς σε αθλητικό παπούτσι όχι κανονικό για 3mm καλτσακι
ΣΚΛΗΡΌΤΗΤΑ για τα κιλά σου θα έλεγα medium soft ΑΛΛΑ απαραιτήτως με μαλακά πελματα ιδαλιως ???μια τρύπα στο νερό
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 08 Αύγ 2020, 18:48

thalassa50 έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 18:01
Δύο νούμερα πάνω από το νούμερο που φοράς σε αθλητικό παπούτσι όχι κανονικό για 3mm καλτσακι
ΣΚΛΗΡΌΤΗΤΑ για τα κιλά σου θα έλεγα medium soft ΑΛΛΑ απαραιτήτως με μαλακά πελματα ιδαλιως ???μια τρύπα στο νερό
Αθλητικό φοράω 45.5 όποτε λες να πάω σε πέλματα 46-48 ?
Για πες μου ένα μαλακό πέλμα ..γιατί δεν έχω ιδέα ..μόνο κάτι pathos είδα να γράφουν soft ..

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 08 Αύγ 2020, 22:05

Κοτοπουλο έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 18:48
thalassa50 έγραψε:
Για πες μου ένα μαλακό πέλμα ..γιατί δεν έχω ιδέα ..μόνο κάτι pathos είδα να γράφουν soft ..

για μαλακα και εγω για παθος ξερω ,μετα πολυ καλα λενε και για τα μαρες αλλα σιγουρα εχει και αλλα ,αλλα γνωμη μου ειναι να ρωτησεις τον κατασκευαστη ποιο πελμα συνεργαζετε καλα με την λεπιδα του (ετσι εκανα εγω)
Τωρα για το μεγεθος??θυμήθηκα οτι σε puma φοραω 46 ,σε asics νομιζω 46.5 αλλα σε adidas 47,3 :D και τα πρωτα πελματα νομίζω ηταν η 44-46 η 45-47 ,θα δω αυριο τι νουμερο εχω τωρα ωστε να εχεις ενα μετρο σύγκρισης μιας και ειμαστε κοντα στο νουμερο :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 09 Αύγ 2020, 10:52

Λοιπόν, 45-46 είναι αυτά που φοράω με 46 αθλητικό.
Άρα,μάλλον μπέρδεψα αθλητικά με κανονικά

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Κυρ 09 Αύγ 2020, 15:58

thalassa50 έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 22:05
Κοτοπουλο έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 18:48
thalassa50 έγραψε:

για μαλακα και εγω για παθος ξερω ,μετα πολυ καλα λενε και για τα μαρες αλλα σιγουρα εχει και αλλα ,αλλα γνωμη μου ειναι να ρωτησεις τον κατασκευαστη ποιο πελμα συνεργαζετε καλα με την λεπιδα του (ετσι εκανα εγω)
Τωρα για το μεγεθος??θυμήθηκα οτι σε puma φοραω 46 ,σε asics νομιζω 46.5 αλλα σε adidas 47,3 :D και τα πρωτα πελματα νομίζω ηταν η 44-46 η 45-47 ,θα δω αυριο τι νουμερο εχω τωρα ωστε να εχεις ενα μετρο σύγκρισης μιας και ειμαστε κοντα στο νουμερο :)
Ευχαριστώ :hello:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 09 Αύγ 2020, 20:12

Κοτόπουλο επειδή τα πέδιλα είναι ένα σημαντικότατο κομμάτι του εξοπλισμού, και ό,τι και να σου λέμε εμείς, θεωρώ αξίζει για την αγορά τους να κάνεις ένα ταξίδι να τα δεις από κοντά, να τα δοκιμάσεις και να πάρεις αυτά που σου ταιριάζουν. Οσον αφορά το πέλμα εγώ έχω διαλέξει το πάθος και δεν το αλλάζω. Από τις λεπίδες έχει να κάνει με τις συνήθειες σου, το ψάρεμα που σου αρέσει να κάνεις, το βάθος που βουτάς, και βεβαίως αν κολυμπάς πολύ από την επιφάνεια. Νομίζω για το ψάρεμα σου, από το λίγο που σε ξέρω δεν θα πρέπει να πάρεις κάτι πολύ σκληρό, αλλά ένα μεσαίας σκληρότητας αλλά δυναμικό. Όλες οι εταιρείες πλέον βγάζουν άριστες λεπίδες, εγώ έχω του Βασίλη του Ζωνομέση και είμαι πολυ ικανοποιημένος. Πρόσφατα δοκίμασα από φίλο και τα meister και μου άφησαν άριστη εντύπωση. Καλές βουτιές!!

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Κυρ 09 Αύγ 2020, 21:00

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 09 Αύγ 2020, 20:12
Κοτόπουλο επειδή τα πέδιλα είναι ένα σημαντικότατο κομμάτι του εξοπλισμού, και ό,τι και να σου λέμε εμείς, θεωρώ αξίζει για την αγορά τους να κάνεις ένα ταξίδι να τα δεις από κοντά, να τα δοκιμάσεις και να πάρεις αυτά που σου ταιριάζουν. Οσον αφορά το πέλμα εγώ έχω διαλέξει το πάθος και δεν το αλλάζω. Από τις λεπίδες έχει να κάνει με τις συνήθειες σου, το ψάρεμα που σου αρέσει να κάνεις, το βάθος που βουτάς, και βεβαίως αν κολυμπάς πολύ από την επιφάνεια. Νομίζω για το ψάρεμα σου, από το λίγο που σε ξέρω δεν θα πρέπει να πάρεις κάτι πολύ σκληρό, αλλά ένα μεσαίας σκληρότητας αλλά δυναμικό. Όλες οι εταιρείες πλέον βγάζουν άριστες λεπίδες, εγώ έχω του Βασίλη του Ζωνομέση και είμαι πολυ ικανοποιημένος. Πρόσφατα δοκίμασα από φίλο και τα meister και μου άφησαν άριστη εντύπωση. Καλές βουτιές!!
Δύσκολο να φύγω από το νησί μόνο για να δοκιμάσω πέδιλα ...κολυμπάω αρκετά ...5 ώρα ψαρέματα ..μεγάλες αποστάσεις... Στο τέλος συχνά με πιάνουν κράμπες ..Και είπα ίσως με carbon πέδιλα να δω βελτίωση και να μην κουράζω τόσο τα πόδια..

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :hello:

Sharkrider
Ονοματεπώνυμο: Anestis Kochilas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Τετ 12 Αύγ 2020, 23:59

Είδα παίζουν c4 minimal carbon με 215 ευρώ σέ 30 σκληρότητα δηλαδή μεσαία με παπουτσάκι c4 κομπλέ...καλή επιλογή ? Το σκέφτομαι και εγώ....

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Πέμ 13 Αύγ 2020, 13:13

Αν επιτρέπεται σε πιο νησί είσαι??
Ίσως κάποιος συνάδελφος να μπορέσει να σε βοηθήσει αν είστε κοντά!!
Επίσης κάποιοι κατασκευαστές συνεργάζονται με νησιά κ ίσως μπορούν να σου στείλουν.
Συμφωνώ με τον dimitrikotz ότι το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις για αυτό στα λέω όλα αυτά.και όταν λέω δοκιμάσεις εννοώ ολόκληρο ψάρεμα όχι μόνο πέντε βουτιές στα είκοσι κ τέλος.πενταωρο ολόκληρο όπως είπες να έχεις πλήρης εικόνα.
Καλή σου τύχη φίλαρακο.
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Πέμ 13 Αύγ 2020, 13:37

xriman έγραψε:
Πέμ 13 Αύγ 2020, 13:13
Αν επιτρέπεται σε πιο νησί είσαι??
Ίσως κάποιος συνάδελφος να μπορέσει να σε βοηθήσει αν είστε κοντά!!
Επίσης κάποιοι κατασκευαστές συνεργάζονται με νησιά κ ίσως μπορούν να σου στείλουν.
Συμφωνώ με τον dimitrikotz ότι το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις για αυτό στα λέω όλα αυτά.και όταν λέω δοκιμάσεις εννοώ ολόκληρο ψάρεμα όχι μόνο πέντε βουτιές στα είκοσι κ τέλος.πενταωρο ολόκληρο όπως είπες να έχεις πλήρης εικόνα.
Καλή σου τύχη φίλαρακο.
Στη Σάμο είμαι ..Βρήκα ένα γνωστό και θα δοκιμάσω τα δικά του σε ένα ολόκληρο ψαρεμα όπως ειπες .. :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”