Πολύσπαστο-labrax-συμβατικό για πολύ ρηχό καρτέρι!

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Nikolson

Πολύσπαστο-labrax-συμβατικό για πολύ ρηχό καρτέρι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolson » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 14:56

Καλησπέρα στην ομάδα!Το τελευταίο συμβατικό όπλο που είχα ήταν ένα bucanero(πάει τώρα μια 10ετια)...τώρα ψαρεύω με ένα labrax 95 με 2 14αρια και με simple carbon πολύσπαστο 105!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα 2 όπλα αλλα προτιμάω το πολύσπαστο!
Το θέμα είναι ότι στις διακοπές στο εξοχικό το ψάρεμα που κάνω είναι πολύ ρηχά καρτέρια 0,50cm έως 5 μέτρα.
Τα ψάρια είναι λαυρακια,τσιπούρες,μαναλια και μπαφες.Οι βολες είναι πολλές.Πολλές φορές ενώ βαράω ενα ψάρι θέλω να οπλίσω αμέσως και να κάνω πάλι βόλι...
Θεωρείτε ότι με ένα συμβατικό 90-100 με κλειστή κεφαλή θα κάνω το ρηχό ψάρεμα πολυ ποιο εύκολο η να μην δοκιμάσω και να συνεχίσω με το πολύσπαστο;;
Σκεφτόμουν για ένα pathos η rayo 90αρι με βέργα 6,25 και ένα 17,5 λάστιχο;;;
Προτείνετε μου και συμβατικά 90-100 επίσης και set up για λευκά!

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Re: Πολύσπαστο-labrax-συμβατικό για πολύ ρηχό καρτέρι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 16:32

Nikolson έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 14:56

Τα ψάρια είναι λαυρακια,τσιπούρες,μαναλια και μπαφες.Οι βολες είναι πολλές.Πολλές φορές ενώ βαράω ενα ψάρι θέλω να οπλίσω αμέσως και να κάνω πάλι βόλι...
To εξοχικό σου φίλε προς τα πού πέφτει είπαμε;
:):):)

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 17:34

Kαλησπερα φιλε Nikolson μια απορια αφου εχεις labrax 95αρι γιατι να παρεις και αλλο 90-100 ? Γνωμη μου στα κοντινα ρηχα που αναφέρεις ψαρευε με το labrax μια χαρα οπλο ειναι για ασπρα αλλα και κατι μεγαλύτερο.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 17:49

Νομίζω όπως τα λέει το παλληκάρι από πάνω...αλλά αν δεν τα φέρνεις βόλτα τα ψάρια ερχόμαστε να βοηθήσουμε... :D
Από την άλλη εάν θες ντε και καλά 90αρι δες και το 85αρι β28 της μεανδρος, βγαίνει και με κλειστή κεφαλή,και έχεις ένα όπλο άλλη κατηγορία από αυτά που έχεις.μπορεις να το δουλέψεις και χειμώνα σε ποιο χαμηλές ορατοτητες.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 17:55

Όπως σου είπε ο φίλος παραπάνω το πολύ ψάρευε το labrax μόνο λάστιχο με βέργα 6.25 άντε να δώσεις 50 ευρώ έξτρα και με λαβή που την κατέχεις

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 18:58

Πάντως μεταξύ pathos-Rayo προτιμώ το δεύτερο απλό ούτε οδηγοί ούτε φιοριτούρες εγώ παλιά που ψάρευα σε μέρη παρόμοια με το πρώτο και καλύτερο από τα επόμενα cressi Apache με την άσπρη κοκαλινη λαβή δεν έχανα βολή και όπλιζα σε χρόνο μηδέν.

Nikolson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolson » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 20:15

Παιδιά όση ώρα θέλει για να οπλίσω το labrax ακριβός την ίδια ώρα θέλει και το πολύσπαστο...έτσι έλεγα μπας και με ενα όπλο συμβατικό με οδηγό και κλειστή κεφαλή όταν βαρέσω και θέλω να ρίξω καπάκια περνάω βέργα,οπλίζω βαράω χωρίς καν να φτιάξω την μπετονια!Το labrax με ενα 14 μόνο θα είναι αρκετά αδύνατο πιστεύω ας βάλω και βεργα 6,25.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 20:31

Για το ψάρεμα που αναφέρεις 80αρι η το πολυ ένα 90αρι με 6,25 και 18αρι λαστιχο ειναι υπερ υπερ αρκετο. Φυσικα καλυτερα σαν all around στήσιμο ειναι η 6,50 με 19αρι, αρκει να μπορεις να οπλισεις σχετικά γρήγορα. Σε τέτοιο βάθος οτιδηποτε μεγαλυτεο απο 90αρι καθως και τα 14σαρια τα βρίσκω υπερβολικά . Αυτο γιατί και ανακρουση θα έχεις σίγουρα, με αποτελεσμα να χανεις τις μακρινες βολες καθως και τις κοντινες που δεν προλαβαινεις να εχεις τελειως τεντωμενο τον αγκωνα σου . Επισης ολες οι βολες στα ρηχα και ειδικα στα ψαρια που αναφερεις γινονται στο φτερο και σε δεκατα του δευτερολεπτου. Ένα οπλο βραδυκινητο, είτε επειδή είναι μακρύ ειτε επειδή είναι φορτωμένο με λαστιχα, είναι μεγάλο μειονέκτημα. Άλλωστε τα ψάρια που κυνηγάς δεν απαιτούν πολύ δύναμη. Εγω απλα θα σου προτεινα απλά στο 90αρι σου να βαλεις ένα 18αρι η ενα 19αρι, εφόσον δεν ζορίζεσαι, και να κρατήσεις την βέργα σου αν είναι μέχρι 6,5.

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 22:54

Nikolson έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 20:15
Παιδιά όση ώρα θέλει για να οπλίσω το labrax ακριβός την ίδια ώρα θέλει και το πολύσπαστο...έτσι έλεγα μπας και με ενα όπλο συμβατικό με οδηγό και κλειστή κεφαλή όταν βαρέσω και θέλω να ρίξω καπάκια περνάω βέργα,οπλίζω βαράω χωρίς καν να φτιάξω την μπετονια!Το labrax με ενα 14 μόνο θα είναι αρκετά αδύνατο πιστεύω ας βάλω και βεργα 6,25.
Εννοούσα να αλλάξεις και το λάστιχο με ένα 17.5-18 αν έχει χώρο η κεφαλή για τέτοιο αλλιώς πας στο συμβατικό 90 με κλειστή κεφαλή quote]

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:00

όπλο συμβατικό με η χωρις οδηγό και κλειστή κεφαλή όταν βαρέσω και θέλω να ρίξω καπάκι περνάω βέργα,οπλίζω βαράω χωρίς καν να φτιάξω την μπετονια ;) ;)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Nikolson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolson » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:03

GiorgosS έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 22:54
Nikolson έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 20:15
Εννοούσα να αλλάξεις και το λάστιχο με ένα 17.5-18 αν έχει χώρο η κεφαλή για τέτοιο αλλιώς πας στο συμβατικό 90 με κλειστή κεφαλή quote]
Το labrax που εχω είναι το πρώτο που δεν παίρνει μεγαλύτερα λάστιχα από 14 :-(

Nikolson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolson » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:11

thalassa50 έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:00
όπλο συμβατικό με η χωρις οδηγό και κλειστή κεφαλή όταν βαρέσω και θέλω να ρίξω καπάκι περνάω βέργα,οπλίζω βαράω χωρίς καν να φτιάξω την μπετονια ;) ;)
Φαντάζομαι θα σου έχει τύχει να βαράς απο τα κοπάδια ένα ψάρι ας πούμε μαναλι, λαβράκια και το κοπάδι να συνεχίζει να μένει εκεί!
Αυτό το πράγμα συμβαίνει πολύ συχνά εκει που ψαρεύω γιαυτό τον λόγο σκέφτομαι το γρήγορο οπλισμα φίλε μου

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:46

Nikolson έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:11
thalassa50 έγραψε:
Κυρ 26 Ιούλ 2020, 23:00
Φαντάζομαι θα σου έχει τύχει να βαράς απο τα κοπάδια ένα ψάρι ας πούμε μαναλι, λαβράκια και το κοπάδι να συνεχίζει να μένει εκεί!
Αυτό το πράγμα συμβαίνει πολύ συχνά εκει που ψαρεύω γιαυτό τον λόγο σκέφτομαι το γρήγορο οπλισμα φίλε μου
για αυτο σου υπογράμμισα το παραπανω (νομιζω χωρις οδηγο θα ειναι ποιο γρήγορο το οπλισμα ) :)
ακομα ποιο γρηγορα ειναι με αεροβολο κοντο (στην δικη μου περιπτωση ηταν ενα 55αρι )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Δευ 27 Ιούλ 2020, 00:04

Βρες ένα ντεμκα βέλος 80-90 είναι ότι πρέπει για αυτή την δουλειά
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 27 Ιούλ 2020, 15:22

Καθοριστικός παράγοντας είναι η ορατότητα.
Αν βλέπεις κανά 2 μέτρα με ένα μονολάστιχο ότι και να περάσει θα το πάρεις εκτός και αν περάσει καμμιά 30άρα λίτσα που και πάλι την παίρνεις.
Αν βλέπεις αρκετά μέτρα οπότε θες μεγαλύτερο βεληνεκές τότε το πολύσπαστο είναι μονόδρομος για μένα.
Δεν χρειάζεται να πάρεις από το ίδιο κοπάδι με αυτόν τον τρόπο 2 ή 3 ψάρια.
Κάνε καλύτερη βολή να το ξεράνεις,μην αναδυθείς μετά την βολή κατακόρυφα,κάνε συρτό προς τα πιο ρηχά.
Αλλά πάντα το ένα και καλό ψάρι με ικανοποιεί περισσότερο από 2 "μέτρια" με βάση πάντα τα προσωπικά μου στάνταρτς.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”