Carbon η fiberglass;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
tzo
Ονοματεπώνυμο: Tzortzis Dimitris

Carbon η fiberglass;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Παρ 24 Ιούλ 2020, 20:35

Χρονια τωρα ψαρευω με Omer Stingray γιατι το ψαρεμα μου συνηθως ειναι ρηχο.Εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε carbon αλλα δεν ξρω κατα ποσο αυτο ειναι σοφο απο τη στιγμη που τα πεδηλα μου χτυπανε συνηθως σε πετρες και τα βαθη που ψαρευω ειναι απο 0-15 μετρα.Μια καλη λυση νομιζω θα ηταν τα υαλονηματα.Φανταζομαι θαναι πιο μαλακα απο τα πλαστικα που εχω οποτε κ πιο ξεκουραστα.Τι αποψη εχετε;Εχω βρει ετοιμα τα Omer Bat 25 η αλλιως θα πρεπει να αγορασω χωριστα το πελμα της Omer και να προσαρμοσω μια λεπιδα καποιας εταιρειας.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Carbon η fiberglass;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 24 Ιούλ 2020, 23:14

Σιγουρα το fiber ειναι μια παρα πολυ καλη λυση ,πολυ καλύτερη απο πλαστικα και λιγο ποιο πισω απο carbon ,αλλα οτι και να διαλεξεις???προϋποθέτει μαλακο πελμα
Δες και αυτα απο σλοβενια του μπεκα που εχουν πολυ καλη τιμη
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 24 Ιούλ 2020, 23:26

γειά σου Τζο. δεν ξέρω πως είναι τα ομερ, όμως γενικα τα καρμπον είναι πολύ πιο καλά απ οτιδήποτε πλαστικό έχω δοκιμάσει. Δεν είναι ότι έχεις καλύτερη προώθηση ούτε ανεβοκατεβαίνεις πιο γρήγορα ή θα πας πιο βαθειά . Ομως , έχοντας το 1/3 του βάρους από τα πλαστικά και πολύ μεγαλύτερη ευλυγισία και ελαστικότητα , είναι πολύ πιο ξεκούραστα ότι ψάρεμα και αν κάνεις. Οσο για το υαλόνημα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, όμως ξέρω ότι δεν είναι τόσο ελαφρύ και ευλύγιστο όσο το κάρμπον. Νομίζω λοιπόν ότι αξίζει το κάρμπον τα παραπάνω χρήματα τόσο για την άνεση που σου δίνει μεσα στο νερό όσο και ότι μετά από 3,4 και 5 ώρες ψάρεμα είτε κολυμπητό είτε με βουτιές τα πόδια σου και συ θα είσαστε πολύ πιο ξεκούραστοι.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 24 Ιούλ 2020, 23:30

Α και κάτι ακόμα> Εχω τα ίδια πέδιλα καρμπον που αγόρασα πριν 8 χρόνια. Το παπουτσάκι κοντεύει να λειώσει και οι λεπίδες δεν έχουν πάθει τίποτα εκτός από γρατζουνιές.

tzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 00:36

thalassa50 έγραψε:
Παρ 24 Ιούλ 2020, 23:14
Σιγουρα το fiber ειναι μια παρα πολυ καλη λυση ,πολυ καλύτερη απο πλαστικα και λιγο ποιο πισω απο carbon ,αλλα οτι και να διαλεξεις???προϋποθέτει μαλακο πελμα
Αυτα σκεφτομουν κ μαλιστα προσπαθουσα να του τηλεφωνησω αλλα δεν εβρισκα το σωστο νουμερο επικοινωνιας.Εχει καποιο θεμα η ιστοσελιδα του.Θα τα κοτσαρω σε πελματα Omer που με βολευουν κ αφου δεν παθαινουν τιποτα τα καρμπον εκτος απο γρατζουνιες ισως παω κατευθειαν σ αυτα.

vidologos
Ονοματεπώνυμο: Στεφανος Σφυρακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vidologos » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 08:53

Μπεκας Αποστολος 2310724906 τα εχω παρει σε καρμπον 2χρονια με εντατικη χρηση και δεν εχουν παθει τιποτα εκτος απο επιφανειακες γρατζουνιες και μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο απο τα πλαστικα που ειχα πριν για πολυωρο κολυμπητο..καλες αναδυσεις..

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 09:57

tzo έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 00:36
thalassa50 έγραψε:
Αυτα σκεφτομουν κ μαλιστα προσπαθουσα να του τηλεφωνησω αλλα δεν εβρισκα το σωστο νουμερο επικοινωνιας.Εχει καποιο θεμα η ιστοσελιδα του.Θα τα κοτσαρω σε πελματα Omer που με βολευουν κ αφου δεν παθαινουν τιποτα τα καρμπον εκτος απο γρατζουνιες ισως παω κατευθειαν σ αυτα.
Δώσε μεγάλη βαση στο μαλακό πέλμα όμως .Από γρατσουνιές καμία λεπίδα δεν παθαίνει κάτι ,απλά η carbon όπως λένε η κατασκευαστές δεν έχει της αντοχές μιας fiber εξου και της λένε αθραυστες και θυμάμαι τα λόγια κατασκευαστών όταν ψαχνομουν εγώ ότι σε απόδοση η διαφορά είναι ένα 5 άντε 10% υπέρ της carbon .Εσύ βέβαια και η τσέπη σου διαλέγεται

tzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 10:55

vidologos έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 08:53
Μπεκας Αποστολος 2310724906 τα εχω παρει σε καρμπον 2χρονια με εντατικη χρηση και δεν εχουν παθει τιποτα εκτος απο επιφανειακες γρατζουνιες και μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο απο τα πλαστικα που ειχα πριν για πολυωρο κολυμπητο..καλες αναδυσεις..
Εχθες οση ωρα κ να προσπαθουσα σ αυτο το νουμερο εδιχνε οτι δεν ισχυει αυτος ο αριθμος οπως κ σ ενα αλλο που βρηκα απο το ιντερνετ.Επισης δεν απανταει ποτε σε mails.K σημερα μια απο τα ιδια με τα τηλεφωνα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzo την Σάβ 25 Ιούλ 2020, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

tzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 10:57

thalassa50 έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 09:57
tzo έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 00:36
thalassa50 έγραψε:
Δώσε μεγάλη βαση στο μαλακό πέλμα όμως .Από γρατσουνιές καμία λεπίδα δεν παθαίνει κάτι ,απλά η carbon όπως λένε η κατασκευαστές δεν έχει της αντοχές μιας fiber εξου και της λένε αθραυστες και θυμάμαι τα λόγια κατασκευαστών όταν ψαχνομουν εγώ ότι σε απόδοση η διαφορά είναι ένα 5 άντε 10% υπέρ της carbon .Εσύ βέβαια και η τσέπη σου διαλέγεται
Ok αρα κλινω προς fiber.Το Omer μ εχει βολεψει σε σχεση με Pathos που εχω χρησιμοποιησει 2 φορες κ μου φαινοταν πιο ακαμπτο.

Άβαταρ μέλους
SpiritCrusher

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpiritCrusher » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 12:41

Καλημέρα τζο, και εγω ειχα χρονια τα Stingray τα πλαστικα για ψάρεμα στα ιδια μετρα, μετα έβαλα τις υαλονημάτινες Leaderfins απο Μπέκα.
Είδα αρκετη διαφορα στην πεδιλια, πιο ξεκουραστη και καλυτερη ωση σε σχεση με το πλαστικο. Όλα εξαρτώνται απο το είδος του ψαρεματος που κάνεις, εγω πλεον θελω να παω στο κάρμπον γιατί στα 5ωρα κολυμπητά τα πόδια μου καίγονται και θεωρώ οτι με το κάρμπον ( χωρίς να το έχω δοκιμάσει ) θα έχω εξοικονόμηση ενέργειας και παραπάνω άνεση στις βουτιές. Για τα χειμωνιάτικα λαβρακοψαρέματα της μιάμισης ώρας βέβαια τα υαλονήματα είναι αναντικατάστατα,είναι αθάνατα, άθραυστα, αποδοτικά και αντέχουν στην κακοποίηση!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 12:55

tzo έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 10:55
vidologos έγραψε:
Εχθες οση ωρα κ να προσπαθουσα σ αυτο το νουμερο εδιχνε οτι δεν ισχυει αυτος ο αριθμος οπως κ σ ενα αλλο που βρηκα απο το ιντερνετ.Επισης δεν απανταει ποτε σε mails.K σημερα μια απο τα ιδια με τα τηλεφωνα!
αυτο ειναι το τηλεφωνο του !! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 25 Ιούλ 2020, 14:28

SpiritCrusher έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 12:41
Καλημέρα τζο, και εγω ειχα χρονια τα Stingray τα πλαστικα για ψάρεμα στα ιδια μετρα, μετα έβαλα τις υαλονημάτινες Leaderfins απο Μπέκα.
Είδα αρκετη διαφορα στην πεδιλια, πιο ξεκουραστη και καλυτερη ωση σε σχεση με το πλαστικο. Όλα εξαρτώνται απο το είδος του ψαρεματος που κάνεις, εγω πλεον θελω να παω στο κάρμπον γιατί στα 5ωρα κολυμπητά τα πόδια μου καίγονται και θεωρώ οτι με το κάρμπον ( χωρίς να το έχω δοκιμάσει ) θα έχω εξοικονόμηση ενέργειας και παραπάνω άνεση στις βουτιές. Για τα χειμωνιάτικα λαβρακοψαρέματα της μιάμισης ώρας βέβαια τα υαλονήματα είναι αναντικατάστατα,είναι αθάνατα, άθραυστα, αποδοτικά και αντέχουν στην κακοποίηση!
δες τα πελματα σου πρωτα μιας και δεν δικαιολογειται 5ωρα ψαρεματα και να καιγονται τα ποδια ??εδω καναμε 6αωρα με τα πρωτα SULA τα μαυρα τα σκληρα καποτε και βγαιναμε χαμογελαστοι διχως προβλημα :D
Πολυ συμαντικο πριν οτιδηποτε αλλο ειναι τα πελματα ,μαλακα μαλακα μαλακα και μετα η λεπιδες ,μπορει να εχεις της καλυτερες καρμπον λεπιδες ??αλλα χωρις το τελειο -πολυ καλο μαλακο πελμα απλα κανεις μια τρυπα στο νερο :hello:

tzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 12:00

KOSTAS STI έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 12:55
tzo έγραψε:
Σάβ 25 Ιούλ 2020, 10:55
vidologos έγραψε:
αυτο ειναι το τηλεφωνο του !! ;)
Προφανως εχει βλαβη η του το χουν κοψει

tzo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzo » Κυρ 26 Ιούλ 2020, 13:29

Βρηκα σε προσφορα 215 ευρω πεδιλα C4 carbon Minimal 400 FS-30και με 230 τα Carbon Fast FS-30.Δεν εχω ιδεα ποσο σκληρο η μαλακο ειναι το πελμα σε σχεση με το Omer.Εχει κανεις δοκιμασει και των δυο εταιρειων?

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Δευ 27 Ιούλ 2020, 12:53

Το καινούριο "κοντό" παπουτσάκι C4 είναι πανάλαφρο αλλά μοιάζει και λίγο ψεύτικο και σαν πολυουρεθανη και όχι λαστιχο...
Τα σλοβένικα που αντιπροσωπεύει ο Μπέκας θα τα βρεις εδώ : https://www.leaderfins.com/
Έχω δοκιμάσει, τα παλιά με μακριά "νύχια" παπουτσάκια τους (ασήκωτα 950gr το κάθε ένα...) και τις λεπίδες τους σε υαλονημα και ανθρακονημα . Ειναι γενικά καλά, αλλά ΒΑΡΙΆ !!!
Έχω τα υλαλονηματα leaderfins σε ενα παλιό "ελαφρωμένο" ζευγάρι πέλματα sporasub και είναι μια χαρά για χειμερινό κολυμπιτο (1200γρ το κάθε πέδιλο) και τα παλιά παπουτσάκια της leaderfins με ένα σετ ανθρακονηματα αναχ 1100gr .
Τωρα χαλβαδιάζω τα φτηνα της C4 φαστ η minimal αλλά...

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”