Diy βαρακια ποδιών

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Sharkrider
Ονοματεπώνυμο: Anestis Kochilas

Diy βαρακια ποδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:01

Καλησπέρα! Έφτιαξα αυτά τα βαρακια ποδιών από ένα κιλό ζώνης.Το έκοψα μέση με σιδεροπριονο και τά χτύπησα νά κάνουν ομαλές γωνίες και για νά γίνουν με κουρμπα σάν πεταλακια . Για λουράκια χρησιμοποίησα από μαχαίρι αυτά για τά πόδια.... Καί έτοιμα θα τά ψαρέψω και θα τά βελτιώσω.Γνωμες κριτικές δεκτές :hello:

Sharkrider

Re: Diy βαρακια ποδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:01

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:02

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:42

Επειδη στο παρελθον δοκιμασα διαφορα για βαρυδια ποδιων, τελικα κατεληξα να χρησιμοποιησω βαρυδια σωληνωτα απο εγκατελειμενα διχτυα στον βυθο :
https://www.iordaniseshop.gr/molybi-solinaki.html
Περναω λαστιχοσχοινο μεσα απο την τρυπα και τα κανω σαν κολιε φαντασου. στην ακρη τα δενω κομπο ή μπορεις να βαλεις ελια αμα θες. Τα βαζεις μετα συρταρωτα στα ποδια. Μετα φορας τα πεδιλα και δεν φευγουν. Για να τα βγαλεις, βγαζεις τα πεδιλα και επειτα αυτα. Δυστυχως τα εχω σε αλλο μερος για να σου εβαζα φωτογραφια.
Ετσι που τα εχεις προσεξε μονο μην σκαλωσουν πουθενα και ζοριστεις.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Παρ 17 Ιούλ 2020, 17:01

Κι εγω παιδες πηρα ενα κιλο ζωνης για το καθε ποδι κ λαστιχο από μαχαίρια που περισσεύουν.
Μια χαρά κανουν τη δουλειά τούς για τα ρηχα
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:28

ούτε καν !!!! οταν ετοιμα κανουν 10 ευρώ

https://www.skroutz.gr/c/1303/dive_acce ... F%89%CE%BD

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Παρ 17 Ιούλ 2020, 22:11

pda έγραψε:
Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:28

Εεεμμμ...
Άσε που αυτές οι πατέντες είναι επιρρεπείς σε μπλεξίματα και η μη ομοιορφη πίεση ίσως να μην έχεις καλή κυκλοφορία του αίματος.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Παρ 17 Ιούλ 2020, 23:06

Δυστυχως ειχα και τετοια με ιμαντες αλλα σκαλωναν και ανοιγαν και τα εχανα. Ειχα και τα αλλα που ηταν με νεοπρεν αλλα μετα απο αρκετη χρηση σκιζονται τα νεοπρεν και φευγει το υλικο απο μεσα. :hello:

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 00:30

learner έγραψε:
Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:42
Επειδη στο παρελθον δοκιμασα διαφορα για βαρυδια ποδιων, τελικα κατεληξα να χρησιμοποιησω βαρυδια σωληνωτα απο εγκατελειμενα διχτυα στον βυθο :
https://www.iordaniseshop.gr/molybi-solinaki.html
Περναω λαστιχοσχοινο μεσα απο την τρυπα και τα κανω σαν κολιε φαντασου. στην ακρη τα δενω κομπο ή μπορεις να βαλεις ελια αμα θες. Τα βαζεις μετα συρταρωτα στα ποδια. Μετα φορας τα πεδιλα και δεν φευγουν. Για να τα βγαλεις, βγαζεις τα πεδιλα και επειτα αυτα. Δυστυχως τα εχω σε αλλο μερος για να σου εβαζα φωτογραφια.
Ετσι που τα εχεις προσεξε μονο μην σκαλωσουν πουθενα και ζοριστεις.
Φίλε αυτά ήθελα να βάλω και εγώ στην αρχή αλλά δεν είχα εύκαιρα... είχαμε μαζέψει με ένα φίλο δύο κουβάδες και τα δώσαμε για ανακύκλωση πήραμε 80€ !!

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 00:50

Παιδιά τά δοκίμασα μου κατσαν στο πόδι πολύ καλά ούτε καν που τα ένιωθα από την μπροστινή μεριά του ποδιού με 5ρι καλτσακι τά πέδιλα βουλιαζαν λίγο στην ώρα του επιφάνειακου κολυμπιου και είχα λιγότερο σχετικό θόρυβο. Ειχα ένα θεματακι έμπλεκε με το σχοινί τής σιμαδουρας άρα όντως θέλει φτιαξιμο νά μήν μπλέκει εύκολα. Τό καλό είναι ότι είναι με κλιπς. Πάντως για πολύ ριχα καρτερία πού τα θέλω είναι ότι πρέπει ποιο βαθιά δεν ξέρω αν θα τά χρειαστώ.

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 00:58

pda έγραψε:
Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:28

Φίλε τα έφτιαξα γιατί είμαι μακριά από τά μαγαζιά και γουστάρω να ασχολούμαι νά περνάει ευχάριστα ή ώρα μου. Δεν προτείνω να φτιάξει κανείς για γλυτώσει το κόστος όταν κοστίζει ειδικά κανά 10ρικο στο skrutz. Βέβαια αν κάποιος τά θέλει άμεσα σέ κάποια φάση είναι μία πολύ καλή και γρήγορη λύση .

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:15

παλια χρησιμοποιούσα και γω, ειχα φτιαξει κιολας με καλουπακι! Ωστοσο να ξερετε οτι δεν ειναι απαραιτητα! Ακομα και στο 1 μετρο εαν πιασεις καλα σε καποια πετρα και αφησεις τα ποδια εντελως "ψοφια" πεφτουν απο μονα τους!

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Δευ 20 Ιούλ 2020, 08:53

miker έγραψε:
Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:15
παλια χρησιμοποιούσα και γω, ειχα φτιαξει κιολας με καλουπακι! Ωστοσο να ξερετε οτι δεν ειναι απαραιτητα! Ακομα και στο 1 μετρο εαν πιασεις καλα σε καποια πετρα και αφησεις τα ποδια εντελως "ψοφια" πεφτουν απο μονα τους!
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θέλω να σας χαλάσω το θέμα, όμως θα πω την άποψη μου μια και για καποια χρόνια τα χρησιμοποιούσα. Τα βαρη ποδιών δεν χρησιμεύουν σε τίποτα εκτός από το προσθέτουν βαρος, κούραση και μπλεξίματα με το νήμα του οπλου μετά τη βολή αλλα κυρίως με το σχοινί της σημαδουρας, πράγμα που μπορει να οδηγήσει σε δύσκολες καταστάσεις σε μια ξαφνική μεση η βαθειά ΒΟΥΤΙΆ αν δε προλαβαμε να ποντισουμε τη σημαδουρα. Αν μάθουμε να χαλαρώνουμε το σώμα μας τα πόδια κατεβαίνουν μόνα τους στο βυθό χωρίς καμία προσπάθεια. Δοκιμάστε το κάμποσες φορές και θα δείτε ότι Τελικά δεν χρειάζονται.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 20 Ιούλ 2020, 09:39

Όπως τα λένε τα παιδιά θυμάμαι πριν πολλά χρόνια ψάρευα ένα θολό και βαθύ κομμάτι του Ευβοϊκού και πέρασε ο μεγάλος Roberto Calich γνωριζόμαστε από τότε που είχε το μαγαζί στο κέντρο και μου λέει είναι χάλια που είναι η ορατότητα φοράς και βαράκια στα πόδια για να σε πνίξουν από τότε δεν τα ξαναβαλα εκτός από πολύ ρηχά καρτερια για λαυρακια λίγες φορές ώσπου κατάλαβα ότι ούτε εκεί είναι τόσο απαραίτητα γιατί αν χαλαρώσεις τα πόδια κάθονται αυτόματα εξαιρείται το γιλέκο πλάτης που είναι χρήσιμο σε τέτοιου είδους ρηχά πάντα καρτερια.7

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 20 Ιούλ 2020, 09:48

Sharkrider έγραψε:
Παρ 17 Ιούλ 2020, 16:01
Καλησπέρα! Έφτιαξα αυτά τα βαρακια ποδιών από ένα κιλό ζώνης.Το έκοψα μέση με σιδεροπριονο και τά χτύπησα νά κάνουν ομαλές γωνίες και για νά γίνουν με κουρμπα σάν πεταλακια . Για λουράκια χρησιμοποίησα από μαχαίρι αυτά για τά πόδια.... Καί έτοιμα θα τά ψαρέψω και θα τά βελτιώσω.Γνωμες κριτικές δεκτές :hello:
:good:
Σημασία έχει περισσότερο η ευρηματικοτητα και η προσπάθεια να βρίσκεις φθηνές και εύκολες λύσεις στο χόμπι. Τη δουλειά να κάνουν και ας μην είναι κομψά.

Διαφωνώ εν μέρει για τα βάρη ποδιών με τους υπόλοιπους.
Ειδικά για το χειμερινό πολύ ρηχο ψάρεμα εγω τα θεωρώ απαραίτητα.
Αυτό με τη χαλάρωση που πέφτουν μόνα τους τα ποδια, ισχύει μέν αλλά όχι σε χοντρά παντελόνια, σε βάθη πχ <1μ ή σε λίγο κούνημα από το κύμα.
Αυτα τα δευτερόλεπτα που τα πέδιλα αιωρούνται και ασχολούμαστε με τα πόδια μας, πολλές φορές δημιουργούν επιφυλακτικοτητα στα ψάρια και άλλες φορές τα διωχνουν.
Θεωρώ πως είναι τεραστιο πλεονέκτημα στα πολύ ρηχά να κάτσεις σα μπετο κολλημένος στον πάτο.

Εγώ πολλές φορές τα φοράω και καλοκαίρι αναλόγως το ψάρεμα που θα κανω
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”