Αγορά "μεγάλου" όπλου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Kafr85

Αγορά "μεγάλου" όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kafr85 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 02:06

Καλησπέρα φίλοι,

ασχολούμαι αρκετά χρόνια (πάνω από 15), όλα περιστασιακά λόγω διαφόρων καταστάσεων. Όλα τα χρόνια είχα ενα rayo 90 αρι.

Τον τελευταίο καιρό με την περισσότερη ενασχόληση με το άθλημα έχω ξεκινήσει να βλέπω ψάρια που ξέρω ότι δεν μπορώ να πάρω με το 90αρι. Ας πούμε ότι είναι λόγω τεχνικής η οποία πάντα μπορεί να βελτιωθεί, αλλά θα θελα μια extra βοήθεια και από τον εξοπλισμό μου.

Θα ήθελα γι'αυτό το λόγο να αγοράσω ένα μεγαλύτερο όπλο μιας και το ψάρεμα που μ'αρεσει είναι καρτέρι και συρτό, όσο πιο βαθιά μου επιτρέπει η φυσική κατάσταση μου (γύρω στα 15-20 μ. - και με σκοπό για περισσότερα όσο παίρνω τα πάνω μου). Το ψάρεμά μου είναι κολυμπητό.

Σαν κάτι ικανοποιητικό σε σχέση απόδοσης/τιμής σκέφτηκα ένα pathos 110 carbon με διπλά λάστιχα (ίσως και λίγο μεγαλύτερο?).
Το όπλο το βρίσκω στο σκρουτζ γύρω στα 230 + μουλινέ πες 280.

Από τα άλλα, βλέπω και ζηλεύω τα οπλα του κου Ζωνομέση (acid η raptor) που είναι όμως πολύ πιο ακριβά.

Η ερωτήσεις μου είναι :
α) Πόση διαφορά έχει ένα pathos carbon πχ 115 με 2 λάστιχα 16 αρια σε σχέση με ένα βαρύτερο μονομπλοκ πχ raptor με αντίστοιχο set up. (ανάκρουση/ευθυβολία Κτλ)
b) Τα πολύσπαστα δεν με τρελαίνουν, τα roller ετσι κι έτσι. Ιδιοκατασκευές, πατέντες και πολλά διαφορετικά set up δυστηχώς δεν έχω χρόνο να δοκιμάζω. Υπάρχει νόημα να στραφώ σε roller? και αν ναι ποιο θα μου προτείνατε?

Από budget ας πούμε μέχρι 400 ευρώ αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αν κάτι αξίζει αποδεδειγμένα .

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

mavrkos
Ονοματεπώνυμο: Μαυρίδης Κώστας

Re: Αγορά "μεγάλου" όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mavrkos » Τετ 15 Ιούλ 2020, 09:14

πάρε κάτι σαν αυτό να βρεις την υγειά σου :
https://www.car.gr/9891980
Να παιξεις με πολλά σετάπ και παχη βέργας για ρηχο η βαθυ ψάρεμα .
Να δόσεις 700 ευρώ για ένα carbon για μένα δεν αξίζει , αφου υπάρχει ή φτηνότερη και καλύτερη λυση του ξύλινου όπλου .

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τετ 15 Ιούλ 2020, 09:38

Συμφωνώ με τον φίλο, ένα μεταχειρισμένο ξύλινο διλάστιχο σε καλή κατάσταση και στα χρήματα σου θα βρεις και θα το ευχαριστηθείς :thumbsup: . Θα έλεγα όχι σε αλουμινοσωλήνα απλό πάνω από 100cm !
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 11:33

Θεωρώ ότι για μηδαμινή ανάκρουση ιδανικά τα κακομουτσουνα χοντρά δίχως σκαλίσματα ομορφιάς βαριά ξύλινα όπλα και ίσως τα παρόμοιας ασχήμιας καρμπον που ζυγίζουν κάποια κιλά,τα άλλα τα σκαλιστά σε σχήμα σουπιάς κτλ.ειναι όμορφα μεν φοβερά μεν αλλά όχι όσο τα χοντροκομμένα λειτουργικά (άποψη μου ) :)
Μπορείς όμως και με ένα ρολλερ τα οποία λένε έχουν μηδέν ανάκρουση ???δεν έχω ιδίαν άποψη και απλά ότι έχω μελετήσει εδώ και στο γιουτουμπε :)
Νομίζω ένα 100αρι ρολλερ είναι οκ η ένα 110 βαρύ κακάσχημο ξύλινο η καρμπον σε καλύπτει μια χαρά :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 15 Ιούλ 2020, 12:27

Έτσι που του το περιγράφεις τον τρομάζεις εντάξει λίγο χοντροκομμένο αλλά όμορφο έχει Έλληνες που φτιάχνουν μπιμπελό αν θέλει ένα διλαστιχο με 16 άρια να ξέρεις ότι το ξύλο έχει καλύτερη πλευστοτητα αλλά θέλει μια συντήρηση περιοδικά λίγο λαδακι για ξύλα για να μην χάνει την αδιάβροχο ποίηση του και να μην ξεραίνεται και πολύ αραιά τρίψιμο και πέρασμα με λαδακι αν το προσεχεις θα το έχεις ποολλα χρονια.Αν τα βαριέσαι αυτά. Carbon διαμορφωμένο είτε ζωνο είτε ένα c4 εγώ ζωνο θα προτιμούσα που το πας και στο συντηρεί πάλι για ποολλα χρόνια θα το έχεις όχι πάνω από 110 όμως που είναι ιδανικό για τα ψάρια της Μεσογείου!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 14:45

Για να μην τρομάξει :D
Θα προτιμούσα ένα τύπου riffe απλό τετράγωνο άρα όλη η μάζα παρών παρά ένα γλυπτό κοσμημα όπου έχει αφαιρεθεί μάζα για να δείχνει όμορφο με αποτέλεσμα παραπάνω ανάκρουση
Από καρμπον ??
Ζωνο σαν πρώτη επιλογή ΠΑΝΤΑ :hello:
Υγ.Αν βρει κάποιο μεταχειρισμένο riffe ακόμα καλύτερα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:10

Φίλε μου,για χαμηλή ανάκρουση,το ξύλινο είναι μονόδρομος!!!!
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

jtrid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jtrid » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:38

Μην πετάξεις τα λεφτά σου για Pathos . Απλά συμβατικά όπλα είναι υπερχρεωμένα ... Καλύτερα δώσε 50 ευρώ παραπάνω και πάρε bleutec με διαφορά!
Ο μηχανισμός στα pathos με μεγάλα φορτία θα σου κολλάει και θα χάνεις ψάρια . Παθών βλέπεις ... οπότε αν δώσεις λεφτά πάρε ένα σοβαρό όπλο και όχι πλαστικά παιχνίδια ... και τα ξύλα που λένε οι φίλοι πολύ καλές επιλογές

Kafr85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kafr85 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 19:31

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αυτό που καταλαβαίνω από τα λόγια σας αλλά και σχετική έρευνα :

α) Ένα όπλο τύπου pathos carbon με διπλά είναι φτηνό μεν, αλλά λόγω ανάκρουσης μια κατηγορία κάτω τουλάχιστον σε απόδοση σε σχέση με τα ξύλινα και τα monoblock carbon. Είδα δε, ότι με διαμόρφωση της λαβής και διπλά 14αρια primeline η ανάκρουση πρέπει να είναι ανεκτή.
jtrid έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:38
Μην πετάξεις τα λεφτά σου για Pathos . Απλά συμβατικά όπλα είναι υπερχρεωμένα ... Καλύτερα δώσε 50 ευρώ παραπάνω και πάρε bleutec με διαφορά!
Ο μηχανισμός στα pathos με μεγάλα φορτία θα σου κολλάει και θα χάνεις ψάρια . Παθών βλέπεις ... οπότε αν δώσεις λεφτά πάρε ένα σοβαρό όπλο και όχι πλαστικά παιχνίδια ... και τα ξύλα που λένε οι φίλοι πολύ καλές επιλογές
Τσέκαρε αυτόν εδώ. Αλλάζει μηχανισμό - οι d'angelo 1 σκανδάλες έχουν αυτό το πρόβλημα.
https://www.youtube.com/watch?v=K-sN4pQkWSU

β) Πάω σε ξύλινο ή carbon (το χοντροκομμένο αλλά πρακτικό μου ταιριάζει :D ). Carbon έχω του Ζωνομέση. Ξύλινο έχετε υπόψην κάποιον Έλληνα κατασκευστή που θα διατηρούσε πιότητα και ίσως κόβοντας τους μεσάζοντες να βόλευε καλύτερα στην τιμή?

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πήρα μια καλή ιδέα.

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τετ 15 Ιούλ 2020, 21:35

viewtopic.php?f=55&t=66744#p741968

Φίλε για κοίτα εδώ λίγο.
Ο Πάνος έχει φοβερά όπλα, άνθρωπος του φόρουμ για από όσο θυμάμαι,και μέχρι πρότινος διαχειριστής.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τετ 15 Ιούλ 2020, 22:17

Kafr85 έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 19:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αυτό που καταλαβαίνω από τα λόγια σας αλλά και σχετική έρευνα :

α) Ένα όπλο τύπου pathos carbon με διπλά είναι φτηνό μεν, αλλά λόγω ανάκρουσης μια κατηγορία κάτω τουλάχιστον σε απόδοση σε σχέση με τα ξύλινα και τα monoblock carbon. Είδα δε, ότι με διαμόρφωση της λαβής και διπλά 14αρια primeline η ανάκρουση πρέπει να είναι ανεκτή.
jtrid έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:38
Τσέκαρε αυτόν εδώ. Αλλάζει μηχανισμό - οι d'angelo 1 σκανδάλες έχουν αυτό το πρόβλημα.
https://www.youtube.com/watch?v=K-sN4pQkWSU

β) Πάω σε ξύλινο ή carbon (το χοντροκομμένο αλλά πρακτικό μου ταιριάζει :D ). Carbon έχω του Ζωνομέση. Ξύλινο έχετε υπόψην κάποιον Έλληνα κατασκευστή που θα διατηρούσε πιότητα και ίσως κόβοντας τους μεσάζοντες να βόλευε καλύτερα στην τιμή?

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πήρα μια καλή ιδέα.
παιδια μην πεταμε ενα ξερο ''εχει προβλημα''...απλα λεει οτι ειχε ενα θεματακι λογω της διαμορφωσης τησ λαβης.η dangelo 1 ειναι μια χαρα λαβη,και εαν δεις σε αλλα βιντεο του ιδιου,θα δεις οτι λεει οτι ειναι καλητερη απο την πιο ακριβη λαβη παθος ,με ινοχ μηχανισμο.οσον για τον τυπο στο βιντεο,νταξει ειναι πολυ ψαγμενος.αυτο στο λεω εγω, που ειμαι και hater των παθος αλλα τα εχω ψαρεψει.τα d'angelo1 ειναι μια χαρα οπλα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

jtrid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jtrid » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 01:57

:thumbsup:

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 10:20

Με βάση την εμπειρία μου και τα οπλα που έχω (raptor 115, lycan 95 πολυσπαστο) να συνοψίσω τα εξης:

* πηγαίνοντας από το 90αρι σου σε 115 συμβατικό υπολόγιζε να προσθέσεις 70 περίπου πόντους στο δραστικό βεληνεκές σου
* εάν δεν πας σε συμβατικό αλλά σε πολυσπαστο, το δραστικό σου αυξάνεται σημαντικά, δεν μπορώ να πω πόσο ακριβώς, αλλά θα δεις διαφορά. Για τα υπέρ και τα κατά του πολυσπαστου δες το ποστ του ψαρογιατρου
* πηγαίνοντας σε μεγαλύτερα όπλα χάνεις σίγουρα σε ευελιξία, οπότε ένα διαμορφωμένο σώμα βοηθάει
* δοκίμασε λαβές να δεις ποια σου κάθετε καλύτερα, σίγουρα επέλεξε ποιοτικό μηχανισμό

Στην θέση σου θα πήγαινα σταδιακά, πρώτα σε 115 συμβατικό για να συνηθίσω μέγεθος, χειρισμό, σκοπευτικα, και εάν το ψάρεμα, οι ανάγκες, κλπ το απαιτήσουν, να επιτρέπει η επιλογή του όπλου μετατροπή σε πολυσπαστο. Τα οπλα του Ζωνο ειναι πολύ καλά και σηκώνουν μετατροπές και έχουν επίσης εξαιρετικό after sales, δες εάν μπορείς να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο bluetec μέσα στο budget σου.

Kafr85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kafr85 » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 11:50

SpyrosX έγραψε:
Πέμ 16 Ιούλ 2020, 10:20
Με βάση την εμπειρία μου και τα οπλα που έχω (raptor 115, lycan 95 πολυσπαστο) να συνοψίσω τα εξης:

* πηγαίνοντας από το 90αρι σου σε 115 συμβατικό υπολόγιζε να προσθέσεις 70 περίπου πόντους στο δραστικό βεληνεκές σου
* εάν δεν πας σε συμβατικό αλλά σε πολυσπαστο, το δραστικό σου αυξάνεται σημαντικά, δεν μπορώ να πω πόσο ακριβώς, αλλά θα δεις διαφορά. Για τα υπέρ και τα κατά του πολυσπαστου δες το ποστ του ψαρογιατρου
* πηγαίνοντας σε μεγαλύτερα όπλα χάνεις σίγουρα σε ευελιξία, οπότε ένα διαμορφωμένο σώμα βοηθάει
* δοκίμασε λαβές να δεις ποια σου κάθετε καλύτερα, σίγουρα επέλεξε ποιοτικό μηχανισμό

Στην θέση σου θα πήγαινα σταδιακά, πρώτα σε 115 συμβατικό για να συνηθίσω μέγεθος, χειρισμό, σκοπευτικα, και εάν το ψάρεμα, οι ανάγκες, κλπ το απαιτήσουν, να επιτρέπει η επιλογή του όπλου μετατροπή σε πολυσπαστο. Τα οπλα του Ζωνο ειναι πολύ καλά και σηκώνουν μετατροπές και έχουν επίσης εξαιρετικό after sales, δες εάν μπορείς να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο bluetec μέσα στο budget σου.
Δυστυχώς δεν έχω πάρει στα χέρια μου πολλά όπλα ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης. Με το 90αρι προσωπικά πάνω από 2 - 2,5 μέτρα βολές από τη μύτη της βέργας δεν έχω εμπιστοσύνη.

Σε βιντεάκια τόσο σε θάλασσα όσο και σε πισίνα (το ξέρω ότι παίζουν ευρυγώνιοι φακοί και παραμορφώσεις) βλέπεις βολές πολύ μακρινές. Σε σποτάκια εταιρειών άστα να πάνε.

Θα χαζεύω τις αγγελίες για όπλο Bluetec ή κανένα τίμιο ξύλινο με λιγότερα χρήματα (όπως το όπλο στο λίνκ του geosub). Και 99% συμβατικό για να συνηθίσω το μέγεθος.

Ένα άλλο σημείο που δεν είχα λάβει υπόψιν είναι το after sale service, αλλά και το πόσο εύκολο είναι να ξαναπουλήσεις το όπλο.

Γενικά σας ευχαριστώ πολύ που μοιραζόσαστε την εμπειρία σας, καθώς δεν είχα δει πολλά αντίστοιχα ποστ.

Πάντα ήμουν της λογικής να αναβαθμίσω όλον τον άλλο εξοπλισμό και φυσική κατάσταση/υδροβιότητα κτλ και τελευταίο το όπλο. Αλλά τα χρόνια περνάνε και δεν έχει νόημα να μην πάρω ένα όπλο για το στυλ ψαρέματος που θέλω να κάνω.

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 12:59

Kafr85 έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 02:06

Τον τελευταίο καιρό με την περισσότερη ενασχόληση με το άθλημα έχω ξεκινήσει να βλέπω ψάρια που ξέρω ότι δεν μπορώ να πάρω με το 90αρι.

Αν θες, πες μας τι ψάρια βλέπεις που δεν μπορείς να πάρεις.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”