Μια ερωτηση μονο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
πετρος81
Ονοματεπώνυμο: πετρος παπας

Μια ερωτηση μονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος81 » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 03:05

Καλημερα σας, καλο καλοκαιρι και καλες αναδυσεις. Θελω να ρωτησω αν αυτη την εποχη με τοσα ψαροντουφεκα που υπαρχουν εαν αξιζει η αγορα ενος demka als. Απλα να αναφερω οτι κοστιζει 155,00 - 165,00 ευρω με βεργα.

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Re: Μια ερωτηση μονο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 03:15

Αν αξίζει με τι κριτήριο;

Μακάρι η ντεμκα να υπήρχε ακόμα, από τις πιο ποιοτικές εταιρείες, έκλεισε αρνούμενη να ακολουθήσει το βαιμπ του λάιφσταϊλ, της υπερτιμολόγησης και της δήθεν πατέντας του κ@@υ

πετρος81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος81 » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 03:22

νικηφ έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 03:15
Αν αξίζει με τι κριτήριο;

Μακάρι η ντεμκα να υπήρχε ακόμα, από τις πιο ποιοτικές εταιρείες, έκλεισε αρνούμενη να ακολουθήσει το βαιμπ του λάιφσταϊλ, της υπερτιμολόγησης και της δήθεν πατέντας του κ@@υ
σε σχεση ποιοτητας τιμης αξιοπιστιας με συγκριση οτι αλλο κυκλοφορει σημερα στο εμποριο απο αλλες μαρκες. Αν υπηρχε σιγουρα θα εκανε παπαδες ακομα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Profane
Ονοματεπώνυμο: Dimitris S

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 09:49

Δεν ξερω με τι σετ απ θα παρεις το οπλο. Γενικα ειναι τιμιο οπλακι. Αν ψαρευεις σχετικα ρηχα, με διπλα λαστιχα (2*16) και 6,75 βεργα εχει λιγο ανακρουση, ποσο μαλλον με 2*17,5 και 7αρα βεργα που το εβγαζε η εταιρια. Αν τωρα κανεις βολες απο τα 15 και κατω ειναι κομπλε. Βεβαια μπορεις να το εχεις και μονολαστιχο στα πιο ρηχα, οπου θα στριβει και πιο ευκολα.
Εγω με το δικο μου εχω παρει ωραια ψαρακια οσα χρονια το εχω, αν και πλεον δεν το πολυψαρευω. Παντως τα 155ε που το βρηκες ειναι καλη τιμη αν το οπλο ειναι λειτουργικο.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 10:15

Profane έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 09:49
Δεν ξερω με τι σετ απ θα παρεις το οπλο. Γενικα ειναι τιμιο οπλακι. Αν ψαρευεις σχετικα ρηχα, με διπλα λαστιχα (2*16) και 6,75 βεργα εχει λιγο ανακρουση, ποσο μαλλον με 2*17,5 και 7αρα βεργα που το εβγαζε η εταιρια. Αν τωρα κανεις βολες απο τα 15 και κατω ειναι κομπλε. Βεβαια μπορεις να το εχεις και μονολαστιχο στα πιο ρηχα, οπου θα στριβει και πιο ευκολα.
Εγω με το δικο μου εχω παρει ωραια ψαρακια οσα χρονια το εχω, αν και πλεον δεν το πολυψαρευω. Παντως τα 155ε που το βρηκες ειναι καλη τιμη αν το οπλο ειναι λειτουργικο.

στα ποιο πολλά με καλυψε ο φιλος απο πάνω
τιμιο οπλο και η λαβη του για μενα παρα πολύ καλή.
Ανακρουση ομως πραγματι εχει, φυσικα αναλογα με το σετ απ και το βάθος.
Η εταιρια εχει κλείσει
η τιμή ειναι καλή(δεν μας λες αν το βρηκες σε στοκ καινουργιο ή μεταχειρισμένο).
Με ελλειψη ανταλακτικών εγώ δυσκολα θα επερνα μεταχειρισμένο οπλο
καλημερα :wave:

GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 10:53

Πάρα πολύ καλό όπλο και τίμιο σε σχέση με ποιο καινούργια.
Το έχω 10 χρόνια περίπου και δεν το πουλάω ο κόσμος να χαλάσει.
Αν ψαρεύεις από τα 15 και κάτω είναι απλά τέλειο και το λέω λόγω της ανάκρουσης.
Ανάλογα με το τι ψάρεμα κάνεις θα πρέπει και να το σετάρεις δηλαδή βαρίδωμα ανάλογα με τη βέργα ,συντελεστή και πάχος ελαστικών.
Ότι θέλεις ρώτα γιατί έχω πειραματιστεί αρκετά με το όπλο αυτό.
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!

Jim_Kip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Κ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim_Kip » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 11:37

Οχι φιλε δεν αξιζει,αξιζει μονο αν γνωριζεις το συγκεκριμενο οπλο ,το ψαρευεις ας πουμε χρονια και θελεις να παρεις αλλο ενα, σε αλλο μεγεθος επειδη αυτο ψαρευεις χρονια.Αν δεν το ξερεις το οπλο οχι,παρε ενα καινουργιο σε αυτα τα λεφτα.

Sharkrider
Ονοματεπώνυμο: Anestis Kochilas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 11:46

Έχει τόσα ψαροντούφεκα φίλε μου ούτε να το κοιτάς

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 13:43

Παιδια το οπλο als είναι ένα απλό συμβατικό αλουμινένιο οπλο, απο 10 μέχρι 20 χρόνια παλιο, που δεν έχει ούτε καινοτομίες ούτε διαθέτει ανταλλακτικά.Δεν πρόκειται για το ultima που είναι καρμπον και παλι κάπως δυσκολα θα δικαιολογούσε αυτή την τιμή.Με τα χρήματα που αναφέρει ο φιλος, και φτηνοτερα, κυκλοφορανε πολλά συγχρονα αξιόλογα συμβατικά οπλα με πλήθος επιλογών και ανταλλακτικών. Αν το αγορασει καποιος συλλεκτης καταλαβαίνω να δώσει αυτά τα χρήματα. Για ψάρεμα όμως υπάρχουν σήμερα πολύ καλύτερες λύσεις. Επομενως οχι.
Σημείωση το συγκεκριμένο οπλο έχει αξιόλογη λαβη και μηχανισμό, όμως δεν ταιριάζει σε μεγάλες παλάμες και μακρυα δαχτυλα. Το ξερω επειδή το είχα και εγώ και το άλλαξα για αυτό το λόγο.

πετρος81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος81 » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 14:20

peskandritsas έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 10:15
Profane έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 09:49

στα ποιο πολλά με καλυψε ο φιλος απο πάνω
τιμιο οπλο και η λαβη του για μενα παρα πολύ καλή.
Ανακρουση ομως πραγματι εχει, φυσικα αναλογα με το σετ απ και το βάθος.
Η εταιρια εχει κλείσει
η τιμή ειναι καλή(δεν μας λες αν το βρηκες σε στοκ καινουργιο ή μεταχειρισμένο).
Με ελλειψη ανταλακτικών εγώ δυσκολα θα επερνα μεταχειρισμένο οπλο
καλημερα :wave:
το οπλο ειναι καινουριο απο καταστημα...155,00 το 75αρι και 165,00 το 90αρι με βεργα και τα δυο αλλα με 2 λαστιχα που θελουν αλλαγη

πετρος81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος81 » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 14:24

Απο εκει και περα μαλλον κοιταω meandros οπου εχει την σχοινοπιαστρα πλαγια, του pathos η σχοινοπιαστρα δεν βολευει σε καμια περιπτωση...Το οπλο θα ειναι για ρηχα καρτερια και πλαναρισματα κυριως, σπανια τρυπα. Εως 10 μετρα μαξιμουμ

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 14:28

tas έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 13:43
Παιδια το οπλο als είναι ένα απλό συμβατικό αλουμινένιο οπλο, απο 10 μέχρι 20 χρόνια παλιο, που δεν έχει ούτε καινοτομίες ούτε διαθέτει ανταλλακτικά.Δεν πρόκειται για το ultima που είναι καρμπον και παλι κάπως δυσκολα θα δικαιολογούσε αυτή την τιμή.Με τα χρήματα που αναφέρει ο φιλος, και φτηνοτερα, κυκλοφορανε πολλά συγχρονα αξιόλογα συμβατικά οπλα με πλήθος επιλογών και ανταλλακτικών. Αν το αγορασει καποιος συλλεκτης καταλαβαίνω να δώσει αυτά τα χρήματα. Για ψάρεμα όμως υπάρχουν σήμερα πολύ καλύτερες λύσεις. Επομενως οχι.
Σημείωση το συγκεκριμένο οπλο έχει αξιόλογη λαβη και μηχανισμό, όμως δεν ταιριάζει σε μεγάλες παλάμες και μακρυα δαχτυλα. Το ξερω επειδή το είχα και εγώ και το άλλαξα για αυτό το λόγο.
Φίλε η άποψη μου είναι ακριβώς όπως λέει ο tas.νομιζω τα είπε όλα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Profane
Ονοματεπώνυμο: Dimitris S

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 15:38

Να συμπληρωσω και εγω κατι. Διαβαζοντας demka als πηγε το μυαλο μου στο ultima που εχω εγω. Που εβγαινε σε 110 carbon με διαμορφωμενο σωληνα. Γι αυτο αναφερω και σετ απ με 2*16 και 2*17,5.

Τα σχολια μου ειναι για το ultima, σε σχεση με ανακρουση και βαθος ψαρεματος. Το απλο το als δεν θα το επαιρνα με 160ε, το ultima ειναι τιμιο σε αυτα τα λεφτα.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 16:19

Χωρίς να το έχω ψαρέψει θα συμφωνήσω με τον Τας,
πάρε ένα καινούριο όπλο σαν μοντέλο εννοώ το καινούριο,υπάρχει πληθώρα επιλογών.
Όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις λαβές :hello:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

πετρος81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος81 » Δευ 13 Ιούλ 2020, 00:35

φιλος προτεινε meandros argo bluewater αλλα δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει σε ρηχο ψαρεμα...ανεβαινει και η τιμη πολυ

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”