New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 22:26

INTZ έγραψε:
Κυρ 12 Ιούλ 2020, 22:18
Καλησπέρα,τα ξηράς κάνης δεν θέλουν πάνω από 25ατμ.
20-22 είναι πολύ καλή πίεση και για δυνατές βολές και για ευκολία όπλισης.Αν πας σε 6.75 χρειάζεται μια δυο μικρομετατροπες αλλά δε τη προτείνω γιατί λυγίζει εύκολα στην όπλιση και αυτό το μπαλατζο που κάνει η βέργα όταν λυγίζει χαλάει τις φλάντζες τις ξηράς κάνης,θέλει λίγο προσοχή εκεί,κάθετη οπλιση χωρίς πολλά πέρα δωθε.Αν το δουλέψεις λίγο και συνηθίσεις τα σκοπευτικά πας σε ένα 110 και θα δεις απίστευτα ψάρια στη βέργα σου.Η πρώτη εντύπωση που δίνει είναι πως δε βαράει λόγω της έλλειψης ανάκρουσης,θα καταλάβεις όμως από το πώς τεντώνει τα τέσσερα μήκη.Θεωρω ότι ρίχνει καλύτερα με το φτερακι από επάνω και το κλιπαρισμα από κάτω μιας και έχεις ελεύθερη βέργα χωρίς εγκοπή πίσω.Αν σε δυσκολεύει η σκόπευση βοηθάει πολύ μια ρίγα έντονου χρώματος στη πάνω μέση μεριά του όπλου κατά μήκος έως την κεφαλή γιατί συνηθισμένος από τα λαστιχοβολα θα θεωρείς τη ριγα σαν βέργα και θα σκοπεύεις καλύτερα.
Καλοβουτηχτο εύχομαι.
Καλησπέρες :)
Καλοδεχούμενες οι συμβουλές/προτάσεις από έναν...σεσημασμένο γνώστη των αερικών :grin:

Οπως μου πρότειναν και αλλοι φίλοι, θα μεινω στην 7άρα. Επίσης δεν θα το φουσκώσω πιο πολύ απ ότι ειχε οταν έφτασε στα χέρια μου, αν και δεν ξέρω ποσες ατμ εχει τωρα, μου φανηκε πολυ ευκολο στην όπλιση... Καλά, ειμαι και δυνατό παλικάρι :tease:

Μόλις τέλειωσα το στήσιμό του, φιξάρισα το μουλινεδάκι και έβαλα 4 μηκη πετονιά με ένα μικρό ΄΄μπάντζι΄΄ που φτιάχνω ο ίδιος. :)

Αυριο εκτος απροόπτου(αν και το poseidon δεν μας τα λέει και πολυ καλά) θα πάω για την πρωτη δοκιμαστική... :yahoo:
Και θα υποβληθεί πλήρης αναφορά εντυπώσεων! :write:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 14:30

Για ξεβραχωτήρι αεροβόλου
λιμάρεις λίγο πριν το βιδωτό τέλος της βέργας ωστε να γίνει πιο πλακέ (σαν την ουρά της ταϊτινής)
Χρησιμοποιείς ξεβραχωτήρι για ταϊτής ή οποιαδήποτε παρόμοια πατέντα :hello:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 15:17

ichthyologist έγραψε:
Σάβ 18 Ιούλ 2020, 14:30
λιμάρεις λίγο πριν το βιδωτό τέλος της βέργας ωστε να γίνει πιο πλακέ (σαν την ουρά της ταϊτινής)
Χρησιμοποιείς ξεβραχωτήρι για ταϊτής ή οποιαδήποτε παρόμοια πατέντα
Πολύ καλή σκέψη! Απλή κι ευκολη ΄΄πατέντα΄΄ :thumbsup:

Τωρα βεβαια, στην περίπτωσή μου, υπάρχει ένα θεματάκι...τοσο δά...

Κατάφερα ήδη να ΄΄καταστρέψω΄΄ το αεροβόλο, μια φορά βουτηγμένο :mrgreen: . Προσπάθησα να προσαρμόσω ενα μανόμετρο που θεωρητικά ήταν το κατάλληλο για να δω ποσο αερα ειχε. Το μανόμετρο-η προεξοχή του- δεν εφτανε να πιεσει τη βαλβίδα, έβαλα κι εγω :banghead: μια κομμενη 2άρα βιδούλα και ΦΥΣΙΚΑ, αυτή σφήνωσε στη βαλβίδααααααααααααααααααα :grin:

Και αναγκάστηκα να το στειλω στην ΟΜΕR για τα περαιτέρω :lol:
Ναι, ναι, ενα ξύλο μου χρειάζεται! :tease:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 16:40

No prob, αλλαγή βαλ- βίδας χαχα- πέρα από την πλάκα υπάρχει σαν εξάρτημα και αλλαζει

Είναι ευαίσθητα και ακριβείας αυτά τα παιχνίδια

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 17:25

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Σάβ 18 Ιούλ 2020, 15:17
ichthyologist έγραψε:
Σάβ 18 Ιούλ 2020, 14:30
Χρησιμοποιείς ξεβραχωτήρι για ταϊτής ή οποιαδήποτε παρόμοια πατέντα
Πολύ καλή σκέψη! Απλή κι ευκολη ΄΄πατέντα΄΄

Τωρα βεβαια, στην περίπτωσή μου, υπάρχει ένα θεματάκι...τοσο δά...

Κατάφερα ήδη να ΄΄καταστρέψω΄΄ το αεροβόλο, μια φορά βουτηγμένο :mrgreen: . Προσπάθησα να προσαρμόσω ενα μανόμετρο που θεωρητικά ήταν το κατάλληλο για να δω ποσο αερα ειχε. Το μανόμετρο-η προεξοχή του- δεν εφτανε να πιεσει τη βαλβίδα, έβαλα κι εγω :banghead: μια κομμενη 2άρα βιδούλα και ΦΥΣΙΚΑ, αυτή σφήνωσε στη βαλβίδααααααααααααααααααα

Και αναγκάστηκα να το στειλω στην ΟΜΕR για τα περαιτέρω :lol:
Ναι, ναι, ενα ξύλο μου χρειάζεται! :tease:
τσ τσ τσ !!!
ετσι ειναι !!
αμα δεν εχει δουλεια ο διαολος,..............βρισκει !!! :club:

ρε πανε να ψαρεψεις ενα ολοημερο !!! :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Κυρ 19 Ιούλ 2020, 09:07

Η βαλβίδα ξεβιδώνει με ξεφούσκωτο όπλο, με το ανάλογο εργαλείο ή πατέντα. Από εμπρός έχει βίδα που κρατάει ένα ελατήριο που πιέζει τη μπίλια για να γίνεται ανεπίστροφη κατακράτηση του αέρα. Τίποτα το σύνθετο.
Βέβαια αν η βίδα πλήγωσε το μέταλλο (που είναι όντως μαλακό και οι νέου τύπου αλουμίνιες) η μπίλια δεν θα μπορεί να στεγανοποιήσει.
Τέλως πάντων, καλύτερα καινούρια βαλβίδα ίσως και να σου έβαλαν..... :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”