New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 10:03

matador23 έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:55
Αρη ξερεις οτι χαρηκα περισσοτερο και απο σενα για το καινουργιο οπλο!!
καλοριζικο και ευχομαι για περισσοτερο χρονο στη θαλασσα για να το χαρεις.

Και εγω Ιουλιος πλεον και ακομα ουτε μπανιο δεν εχω κανει με την οικογενεια..πόσο μαλλον ψαρεμα
Με βλεπω να ψαρευω το καινουργιο οπλο τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες :lol: :lol:
Λενε οτι οι καλοι φιλοι στη χαρα φαινονται :grin:
Να εισαι καλά λοιπον, υποσχομαι/ δεσμευομαι να διερευνησω σε βαθος τις δυνατοτητες του αερικου αυτου και να ...υποβαλλω πληρη και εμπεριστατωμενη αναφορα επ αυτου :mrgreen:
Τέλος μην απογοητευεσαι, θαρθει ο κσιρος να ψαρεψει κι ο...καψερος! Αποδειξη, η χθεσινη - επιτελους- δικη μου βουτιτσα. Του σκοτωμου, μετα τη δουλεια κουρασμενος, ζαλισμενος μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος! :yahoo:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 10 Ιούλ 2020, 10:16

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 09:51
KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:49
profitis14 έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:56
ρε παιδιά τι 27 ατμόσφαιρες λέτε;;; εμένα στο δικό μου (84αρι mares sten) στο service που του έκανα μου το γέμισε με 19!!! Και μάλιστα μου είπε ότι δε χρειάζεται να βάλω άλλο αέρα!!! Το ότι το βρίσκω σχετικά αδύναμο σε σχέση με τα λάστιχα είναι και ένας λόγος που το δίνω τώρα αν και έχω πάρει αρκετά από αυτό.
Η σκόπευση τώρα είναι άλλο πράγμα και εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει ως διαφορά είναι ότι δεν κοιτάς την βέργα αλλά το πίσω μέρος του όπλου σε ευθεία με τον στόχο και πάντα το φτεράκι κάτω.
βαλτου ακομα 5-6 και θα κελαηδαει !! ;)
αν απο 8αρα βεργα παμε σε 7αρα,τοτε μπορουμε να ριξουμε την πιεση!
ειδαλως και γω ξερω γυρω στις 25. στο 55αρι μου βαζω οσο μπορω και το οπλιζω! λιγο δυσκολη η σκανδαλη .αλλα βαραει !!!
Κώστα πειραχτηρι! :)
Λοιπον, ταπεινη μου αποψη, ως καλομαθημενου απο τις αψογες σκανδαλες των ξυλινων, ειναι οτι η σκληρη σκανδάλη στα αεροβόλα είναι απο τα μεγαλυτερα μειονεκτήματα τους. Τα νεα μοντελα ειναι σαφως βελτιωμένα και σε αυτον τον τομεα.
Επίσης, πειραχτηρι, να ξες, χτες...καταφερα :yahoo: επιτελους να βουτηξω. Νομιζω οτι ενα μαναλι, ενα γοφαρι και μια μπαφα, ειναι καλη επιδοση για ...βετερανο σε πορεια ...αποσυρσης! :tease:
ΩΩΩΩΩΩΩ !!!!!............. :thumbsup:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Παρ 10 Ιούλ 2020, 12:08

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 09:51
KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:49
profitis14 έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:56
ρε παιδιά τι 27 ατμόσφαιρες λέτε;;; εμένα στο δικό μου (84αρι mares sten) στο service που του έκανα μου το γέμισε με 19!!! Και μάλιστα μου είπε ότι δε χρειάζεται να βάλω άλλο αέρα!!! Το ότι το βρίσκω σχετικά αδύναμο σε σχέση με τα λάστιχα είναι και ένας λόγος που το δίνω τώρα αν και έχω πάρει αρκετά από αυτό.
Η σκόπευση τώρα είναι άλλο πράγμα και εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει ως διαφορά είναι ότι δεν κοιτάς την βέργα αλλά το πίσω μέρος του όπλου σε ευθεία με τον στόχο και πάντα το φτεράκι κάτω.
βαλτου ακομα 5-6 και θα κελαηδαει !! ;)
αν απο 8αρα βεργα παμε σε 7αρα,τοτε μπορουμε να ριξουμε την πιεση!
ειδαλως και γω ξερω γυρω στις 25. στο 55αρι μου βαζω οσο μπορω και το οπλιζω! λιγο δυσκολη η σκανδαλη .αλλα βαραει !!!
Κώστα πειραχτηρι! :)
Λοιπον, ταπεινη μου αποψη, ως καλομαθημενου απο τις αψογες σκανδαλες των ξυλινων, ειναι οτι η σκληρη σκανδάλη στα αεροβόλα είναι απο τα μεγαλυτερα μειονεκτήματα τους. Τα νεα μοντελα ειναι σαφως βελτιωμένα και σε αυτον τον τομεα.
Επίσης, πειραχτηρι, να ξες, χτες...καταφερα :yahoo: επιτελους να βουτηξω. Νομιζω οτι ενα μαναλι, ενα γοφαρι και μια μπαφα, ειναι καλη επιδοση για ...βετερανο σε πορεια ...αποσυρσης! :tease:
Μάλιστα...
Κλαίνε οι χήρες... κλαίνε και οι παντρεμένες...
Το δοκίμασες το όπλο σε αυτή του βουτιά;καλοματωτο να ναι πάντως.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 10 Ιούλ 2020, 13:33

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 10:03
matador23 έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:55
Αρη ξερεις οτι χαρηκα περισσοτερο και απο σενα για το καινουργιο οπλο!!
καλοριζικο και ευχομαι για περισσοτερο χρονο στη θαλασσα για να το χαρεις.

Και εγω Ιουλιος πλεον και ακομα ουτε μπανιο δεν εχω κανει με την οικογενεια..πόσο μαλλον ψαρεμα
Με βλεπω να ψαρευω το καινουργιο οπλο τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες
Λενε οτι οι καλοι φιλοι στη χαρα φαινονται :grin:
Να εισαι καλά λοιπον, υποσχομαι/ δεσμευομαι να διερευνησω σε βαθος τις δυνατοτητες του αερικου αυτου και να ...υποβαλλω πληρη και εμπεριστατωμενη αναφορα επ αυτου :mrgreen:
Τέλος μην απογοητευεσαι, θαρθει ο κσιρος να ψαρεψει κι ο...καψερος! Αποδειξη, η χθεσινη - επιτελους- δικη μου βουτιτσα. Του σκοτωμου, μετα τη δουλεια κουρασμενος, ζαλισμενος μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος! :yahoo:
μολις εχω εντυπωσεις και εγω απο το δικο μου, καποια στιγμη θα κανουμε ανταλλαγη ;)
Θα ειμαστε σε επα :hello: φη
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:14

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος! :yahoo:
:shock: :shock:
παω αυριο για ενα τριωρο ψαρεμα :mrgreen:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:37

thalassa50 έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:14
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος! :yahoo:
Κοίτα...Δεν το σκέφτηκες καλα... Οπως κι εμενα σε παιρνει να πας για 6 ωρο ψαρεμα! :mrgreen:
Αν γινομουν ξανά 35 θα ηξερα πολλλλάάά χρησιμα πραγματα! :yahoo:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 10 Ιούλ 2020, 16:02

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:37
thalassa50 έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος!
Κοίτα...Δεν το σκέφτηκες καλα... Οπως κι εμενα σε παιρνει να πας για 6 ωρο ψαρεμα! :mrgreen:
Αν παω για 6ωρο ψαρεμα αυριο θα με γυρισουν με το 166 :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 10 Ιούλ 2020, 18:20

thalassa50 έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 16:02
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:37
thalassa50 έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
μπηκα καπου 5:30 αλλα βγηκα σε κανα 3 ωρο, 10 χρονια νεοτερος!
:shock:
Αν παω για 6ωρο ψαρεμα αυριο θα με γυρισουν με το 166 :rotfl:
τσ τσ τσ !!!! [-(
.....παλιοντακοτες !!! :P
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 10 Ιούλ 2020, 19:13

Άστο με την εφτάρα. Το όπλισμα της λεπτής βέργας είναι μαρτύριο και μπορεί να γρατσουνίσει και την κάννη αφού κυρτώνει. Ιδίως στα πιο μακρυά...

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 19:34

ichthyologist έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 19:13
Άστο με την εφτάρα. Το όπλισμα της λεπτής βέργας είναι μαρτύριο και μπορεί να γρατσουνίσει και την κάννη αφού κυρτώνει. Ιδίως στα πιο μακρυά...
Xμμμμ! : Τι μου θυμισες τώρα...
Ειχα πάρει στα ..χεράκια μου ένα όμορφο ΄΄φτιαγμένο΄΄ ASSO 115. Και μόνο που το έβλεπες αισθανόσουν μια σιγουριά ρε παιδί μου, ένα πράμα, φέρτε μου ένα τεθωρακισμένο να το διαπεράσω χαλαρά :lol:
Λοιπόν, πρώτη δοκιμή στο νερό:
Φαση 1η: ο Ταϊτινός τοποθετεί τη βέργα και παίρνει ανάσες για την όπλιση...

Φάση 2η: ο παραπάνω ...υπεραισιόδοξος, ιδρώνει, τραβάει, ζορίζεται, η βέργα καμπυλώνει και ξανακαμπυλώνει και τελικά στραβώνει αλλά ΔΕΝ οπλίζεται! :cry:

Φάση 3η: Επειδή -ς- το παλικάρι που μου ειχε δώσει το όπλο, μου χάρισε και 2-3 βέργες, είχα καβάντζα μια ακομη στη σημαδούρα, οπότε ...επανάληψη της φάσης 1 και μετά της φάσης 2, ιδρώτας, μπινελίκι, ανάσες , φτου ξανά μανά :mrgreen: και τελικά στραβωμα και τη 2η βέργααααα :yahoo:

Συμπερασματα, (Lessons learned που λεμε και στα στρατά :grin: )
1. Ειμαι πολύ δυνατό παλικάρι!

2. ΔΕΝ είμαι για μακρύκανα αεροβόλα. Σιγουράκι αυτό!!

3. Το μπαζούκας φεύγει με συνοπτικές διαδικασίες...

Εν κατακλείδι, 7άρα να μη σου πω, θα λιμάρω την κάνη να βάλω 8άρα :lol:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Heatseeker
Ονοματεπώνυμο: Πέτρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Heatseeker » Παρ 10 Ιούλ 2020, 22:45

Καλορίζικο και καλοματωμένο το καινούργιο σου παιχνίδι.
Ψαρεύω εδώ και 6 μήνες με το salvimar vuoto predaTHOR 100 το οποίο επίσης είναι ξηρής καννης και εχει 7αρα βέργες 115εκ. Το πήρα για δοκιμή σαν ένα all round όπλο μιας και το μήκος του δεν ξεπερνά ένα 80αρι λαστιχοβολο.
Το δουλεύω στις 23 ατμόσφαιρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του. Το θέμα της όπλισης είναι καθαρά θέμα συνήθειας και λίγο σωματικής διάπλασης (εγώ είμαι 1.86 ύψος και φτάνω να το οπλίσω πολύ άνετα).
Είναι ευθύβολο και πολύ δυνατό. Η δύναμη του που στο καρτέρι είναι το πλεονέκτημα σε σχέση με ένα αντίστοιχου μήκους λαστιχοβολο είναι και το μειονέκτημα στα πλασαρίσματα ή στις βολές στην τρύπα. Η δύναμη του όπλου (ακόμα και στην αργή ταχύτητα) σε συνδιασμο με την μάζα της βέργας το καθιστούν ακατάλληλο για κοντινές βολές με βράχια από πίσω ενώ στην τρύπα τα σκαλώματα είναι συχνά(μειονέκτημα γενικά για το ψάρεμα με αεροβολο στην τρύπα είναι το γεγονός ότι δεν μπορείς να πιάσεις την ουρά της βέργας με κάποιον εξολκεα,όποτε αν σκαλώσει,κλάφτα....). Βέβαια η βέργες του είναι πολύ φθηνές στα σάιτ του εξωτερικού (ήδη πήρα μια διφτερη και μια μόνο φτέρη με 40€ συνολικά) όποτε αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 23:00

Heatseeker έγραψε:
Παρ 10 Ιούλ 2020, 22:45
Καλορίζικο και καλοματωμένο το καινούργιο σου παιχνίδι.
Ψαρεύω εδώ και 6 μήνες με το salvimar vuoto predaTHOR 100 το οποίο επίσης είναι ξηρής καννης και εχει 7αρα βέργες 115εκ. Το πήρα για δοκιμή σαν ένα all round όπλο μιας και το μήκος του δεν ξεπερνά ένα 80αρι λαστιχοβολο.
Το δουλεύω στις 23 ατμόσφαιρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του. Το θέμα της όπλισης είναι καθαρά θέμα συνήθειας και λίγο σωματικής διάπλασης (εγώ είμαι 1.86 ύψος και φτάνω να το οπλίσω πολύ άνετα).
Είναι ευθύβολο και πολύ δυνατό. Η δύναμη του που στο καρτέρι είναι το πλεονέκτημα σε σχέση με ένα αντίστοιχου μήκους λαστιχοβολο είναι και το μειονέκτημα στα πλασαρίσματα ή στις βολές στην τρύπα. Η δύναμη του όπλου (ακόμα και στην αργή ταχύτητα) σε συνδιασμο με την μάζα της βέργας το καθιστούν ακατάλληλο για κοντινές βολές με βράχια από πίσω ενώ στην τρύπα τα σκαλώματα είναι συχνά(μειονέκτημα γενικά για το ψάρεμα με αεροβολο στην τρύπα είναι το γεγονός ότι δεν μπορείς να πιάσεις την ουρά της βέργας με κάποιον εξολκεα,όποτε αν σκαλώσει,κλάφτα....). Βέβαια η βέργες του είναι πολύ φθηνές στα σάιτ του εξωτερικού (ήδη πήρα μια διφτερη και μια μόνο φτέρη με 40€ συνολικά) όποτε αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα.
Ευχαριστώ για τις ευχές και τις πληροφορίες! :)
Ισως έχω λύση στο πρόβλημά σου με τις σφηνωμένες αεροβολόβεργες :grin:
Παίρνεις μια τανάλια οικοδομών όπως η παρακάτω (και αν εισαι πιό τελειομανής, μια inox.)
τανάλια.jpg
Μετά, δημιουργείς ένα κοίλωμα στα ΄΄δόντια΄΄ της τανάλιας:
τανάλια φιξεντ.jpg
Τέλος, παίρνεις δυό σωλήνες είτε inox είτε αλουμινίου (εγώ είχα βάλει από κάγκελα αλουμινίου) μήκους 50 -80cm και τους κολλάς ή απλά τους σφηνώνεις στα σκέλη της τανάλιας. Βουαλά :yahoo: , έχεις ένα ξεβραχωτήρι ...μακρυχέρικο που ΄΄αρπάζει΄΄ ότι βέργα θέλεις!
Δοκιμασμένο, πολλά χρόνια και μου εχει σώσει πολλές βέργες -και φίλων- \:D/
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 11 Ιούλ 2020, 09:09

καλορίζικο!!!
περιμένουμε εντυπώσεις!!!
:hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 11 Ιούλ 2020, 22:29

Καλορίζικο φίλε ..............................................

Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να μάθει να ψαρεύει και με τους 2 τύπους όπλων ......................

Έχει πολλαπλές επιλογές σε διάφορους τύπους ψαρεμάτων ........................................................

Σαν τον αέρα τίποτα .................κι αν ξέρεις να τα παιδεύεις και μόνος .................. πολύ μικρό κόστος συντήρησης ..............................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Κυρ 12 Ιούλ 2020, 22:18

Καλησπέρα,τα ξηράς κάνης δεν θέλουν πάνω από 25ατμ.
20-22 είναι πολύ καλή πίεση και για δυνατές βολές και για ευκολία όπλισης.Αν πας σε 6.75 χρειάζεται μια δυο μικρομετατροπες αλλά δε τη προτείνω γιατί λυγίζει εύκολα στην όπλιση και αυτό το μπαλατζο που κάνει η βέργα όταν λυγίζει χαλάει τις φλάντζες τις ξηράς κάνης,θέλει λίγο προσοχή εκεί,κάθετη οπλιση χωρίς πολλά πέρα δωθε.Αν το δουλέψεις λίγο και συνηθίσεις τα σκοπευτικά πας σε ένα 110 και θα δεις απίστευτα ψάρια στη βέργα σου.Η πρώτη εντύπωση που δίνει είναι πως δε βαράει λόγω της έλλειψης ανάκρουσης,θα καταλάβεις όμως από το πώς τεντώνει τα τέσσερα μήκη.Θεωρω ότι ρίχνει καλύτερα με το φτερακι από επάνω και το κλιπαρισμα από κάτω μιας και έχεις ελεύθερη βέργα χωρίς εγκοπή πίσω.Αν σε δυσκολεύει η σκόπευση βοηθάει πολύ μια ρίγα έντονου χρώματος στη πάνω μέση μεριά του όπλου κατά μήκος έως την κεφαλή γιατί συνηθισμένος από τα λαστιχοβολα θα θεωρείς τη ριγα σαν βέργα και θα σκοπεύεις καλύτερα.
Καλοβουτηχτο εύχομαι.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”