New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 08 Ιούλ 2020, 18:49

Sporasub One Air το ονοματάκι του, το έβλεπα στο νετ αλλά δεν ετυχε να το δω απο κοντά η να το ψαρέψω. Μια ανταλλαγή το έφερε στα χερια μου και τωρα καθομαι και το...κοιτάω :mrgreen:
Από όσο είδα στο manual, είναι ξηρής κάνης στα βιντεάκια που βρήκα, αν και 90αράκι, έκανε αξιόλογες βολές σε καλές αποστάσεις...

Τώρα βεβαια, αλλο τα βιντεο κι άλλο η πραξη :grin: Οπότε, αν το είχε/έχει κλπ το οπλάκι κάποιος, αμ δεν του κάνει κοπο ας μου λυσει καναδυό απορίες:
1. Το όπλο ήρθε με 7άρα, αλλά απ'όσο ειδα, παίρνει και 6,75. Ποια βεργα πλεονεκτεί;

2. Για να αλλάξεις διατομή βεργας, φαντάζομαι θα θελει κι αλλαγή κάποια εξαρτήματα στην κεφαλη;

3. Σε τι ατμόσφαιρες δουλεύει καλύτερα με 7άρα ή 6,75 αντίστοιχα;

4. Πρακτικά, για τι δραστικό βεληνεκές μιλάμε; (στο βιντεάκι του Tiveron μιλούσε για 4+ μέτρα :shock: )

5. Πως σκοπεύουν με τουτο το πράμα ρε παιδια; :lol:

Επίσης, πάσα προσφορά άλλης πληροφορίας-άποψης κλπ, δεκτότατη!

Παρακάτω το...εργαλείο ( η βαφή είναι η καλλιτεχνική άποψη του πρώην ιδιοκτήτη και μου άρεσε μπορώ να πω, αν και ανυπομονώ να ρωτήσω και τι γνωμη έχουν τα γοφαρο-λάβρακα :lol: )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Re: New Toy ή αλλιώς το αερικό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 08 Ιούλ 2020, 23:03

Αγαπητέ ταϊτινέ, μεγιά το όπλο εύχομαι επιτυχίες και να πιάσεις τα θηράματα που έχεις κατά νου. Τώρα ως προς τα πρακτικά ερωτήματα που θέτεις, δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν είχα ποτέ αερικό, και μάλλον ούτε θα αποκτήσω και στο μέλλον. Πάντως έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, που νομίζω ότι μπορεί να αναλύσει αυτό το παιδί απ' την Θεσσαλονίκη που είναι και ο καθ' ύλην αρμόδιος! Ένα πράγμα μόνο θα σου πω, τα σκοπευτικά τους είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά των λαστιχοβόλων, όπερ σημαίνει ότι θα πρέπει να εξοικειωθείς με τον συγκεκριμένο. Δοκίμασε το, κάνε βολές όσες περισσότερες μπορείς, έτσι ώστε όταν θα σου έρθει (που σίγουρα θα σου έρθει) το μεγάλο, να πάει η βέργα εκεί που πρέπει. Good luck!!

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 08 Ιούλ 2020, 23:35

Καλορίζικο και Καλοτάξιδο Φίλε Αρη...
Εύχομαι να είναι Γουρλίδικο και Παραγωγικό...
Τα Θέματα - Ερωτήματα που θέτεις κυρίως στον Εαυτό σου,
άς μήν σε πολυαπασχολούν...
Ολα τα Ζητήματα θα λυθούν με τις Ωρες που θα ασχοληθείς
με την αγαπημένη Θάλασσα...

Και, μιά Χαρά θα σκοπεύεις...

Α, κι η Βέργα 7άρα...

Με Γειά σου Φίλε...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 00:00

Για δύο χρόνια ψάρευα με 100αρι αερικο και 7αρα. Τελικά το παράτησα απογοητευμένος από τα συχνά προβλήματα. Πάντως η βολή του στις 27 με 30 ατμόσφαιρες που το είχα φουσκωμένο ήταν γρήγορη και είχα πάρει ψαρι περιπου 4 κιλα στα 5 μέτρα .Ομως γενικα υστερει στις μακρινες βολες απο τα λαστοχοβολα οχι λογω βεληνεκους αλλα λογω κατώτερων σκοπευτικων. Στις κοντινές και μέσες βολές όμως δεν παίζεται. Μεγάλη ταχύτητα και ευλυγισία λογω μικρού μεγέθους. (το 100αρι που ειχα ειχε το ιδιο μηκος με το 82αρι μου). Τέλος θα σου δώσω ένα tip για σωστές βολές. Το φτεράκι πάντα από κάτω να κρέμεται. Αν το βαλεις απο πανω η βεργα παιρνει την κατω βολτα απο τα δυο μετρα ( χωρίς να χάσει τη δύναμη της). Προσοχή στη χρήση του όμως γιατί είναι Γενικά πιο επικίνδυνο για ατυχημα και πολύ πιο προβληματικό από τα λαστιχοβολα ως προς της βλαβες.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 08:27

Καλημερα σε ολους και ευχαριστώ απαντες για τις απαντησεις :)
Ισως δεν ημουν σαφης βρε παιδια. Δεν εννοουσα οτι πρωτη φορά πιανω αεροβολο. Ψαρευα με medisten απο το 1994, παραλληλα με το υπερκαταπληκτικο rayo :mrgreen: .
Απο τοτε περασαν διαφορα αεροβολα απο τα χερια μου με κοινο συμπερασμα τα εξης: πολλή δυναμη, σκληρή σκανδαλη, ιδιαιτερη για το καθενα σκοπευση.

Το συγκεκριμένο τωρα, το one air, ξηρης κανης και σουπιοειδες γαρ, είναι το " αγνωστο" για μενα και επ αυτου ηθελα πληροφοριες απο...χρηστες! ;)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 08:29

tas έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 00:00
Για δύο χρόνια ψάρευα με 100αρι αερικο και 7αρα. Τελικά το παράτησα απογοητευμένος από τα συχνά προβλήματα. Πάντως η βολή του στις 27 με 30 ατμόσφαιρες που το είχα φουσκωμένο ήταν γρήγορη και είχα πάρει ψαρι περιπου 4 κιλα στα 5 μέτρα .Ομως γενικα υστερει στις μακρινες βολες απο τα λαστοχοβολα οχι λογω βεληνεκους αλλα λογω κατώτερων σκοπευτικων. Στις κοντινές και μέσες βολές όμως δεν παίζεται. Μεγάλη ταχύτητα και ευλυγισία λογω μικρού μεγέθους. (το 100αρι που ειχα ειχε το ιδιο μηκος με το 82αρι μου). Τέλος θα σου δώσω ένα tip για σωστές βολές. Το φτεράκι πάντα από κάτω να κρέμεται. Αν το βαλεις απο πανω η βεργα παιρνει την κατω βολτα απο τα δυο μετρα ( χωρίς να χάσει τη δύναμη της). Προσοχή στη χρήση του όμως γιατί είναι Γενικά πιο επικίνδυνο για ατυχημα και πολύ πιο προβληματικό από τα λαστιχοβολα ως προς της βλαβες.
Ευχαριστω για την απαντηση, συμφωνω σε ολα και στο θεμα επικινδυνοτητας στα μικρά μηκη ειναι που θελει πολλη προσοχη...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 08:42

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 08 Ιούλ 2020, 23:35
Καλορίζικο και Καλοτάξιδο Φίλε Αρη...
Εύχομαι να είναι Γουρλίδικο και Παραγωγικό...
Τα Θέματα - Ερωτήματα που θέτεις κυρίως στον Εαυτό σου,
άς μήν σε πολυαπασχολούν...
Ολα τα Ζητήματα θα λυθούν με τις Ωρες που θα ασχοληθείς
με την αγαπημένη Θάλασσα...

Και, μιά Χαρά θα σκοπεύεις...

Α, κι η Βέργα 7άρα...

Με Γειά σου Φίλε...

:hello:
Φιλε Θωμά, οι συμβουλες σου οπως πάντα σοφες και καλοδεχουμενες! :)
Απλά, οι βουτιες λιγοστεψαν πολύ, αραίωσαν απαραδεκτα για να ειμαι ειλικρινης :mrgreen: οποτε μεχρι να καταφερω να βγαλω δικα μου συμπερασματα θα παρει πολυν καιρο. Οποτε ειπα να επωφεληθω απο τη συλλογική ...φορουμοεμπειρία! :yahoo:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 08:52

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 08 Ιούλ 2020, 23:03
Αγαπητέ ταϊτινέ, μεγιά το όπλο εύχομαι επιτυχίες και να πιάσεις τα θηράματα που έχεις κατά νου. Τώρα ως προς τα πρακτικά ερωτήματα που θέτεις, δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν είχα ποτέ αερικό, και μάλλον ούτε θα αποκτήσω και στο μέλλον. Πάντως έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, που νομίζω ότι μπορεί να αναλύσει αυτό το παιδί απ' την Θεσσαλονίκη που είναι και ο καθ' ύλην αρμόδιος! Ένα πράγμα μόνο θα σου πω, τα σκοπευτικά τους είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά των λαστιχοβόλων, όπερ σημαίνει ότι θα πρέπει να εξοικειωθείς με τον συγκεκριμένο. Δοκίμασε το, κάνε βολές όσες περισσότερες μπορείς, έτσι ώστε όταν θα σου έρθει (που σίγουρα θα σου έρθει) το μεγάλο, να πάει η βέργα εκεί που πρέπει. Good luck!!
Καλημερες :)
Οπως εγραψα και στο Θωμα, οι τοσο αραιές βουτιές δυσκολευουν την κατασταση. Αν ψαρευεις συχνά, ευκολα αφιερωνεις θαλασσινο χρονο σε δοκιμες και πειραματισμούς. Αν βουτας μια φορα το 15 νθημερο ή το μηνα, τι να πρωτοκανεις; Να τεσταρεις η να ψαρέψεις; :mrgreen:
Οσο για το...μεγάλο, να εισαι καλά, μ' αυτο το ονειρο αντεχω τις αψαρες βουτιες!
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:40

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 08:52
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 08 Ιούλ 2020, 23:03
Οπως εγραψα και στο Θωμα, οι τοσο αραιές βουτιές δυσκολευουν την κατασταση. Αν ψαρευεις συχνά, ευκολα αφιερωνεις θαλασσινο χρονο σε δοκιμες και πειραματισμούς. Αν βουτας μια φορα το 15 νθημερο ή το μηνα, τι να πρωτοκανεις; Να τεσταρεις η να ψαρέψεις; :mrgreen:
Οσο για το...μεγάλο, να εισαι καλά, μ' αυτο το ονειρο αντεχω τις αψαρες βουτιες!
Να ψαρεψεις απευθείας και ψαρευοντας βλέπεις.Μεχρι εδώ μπορώ να βοηθήσω :) (πάντα βαριωμουν της δοκιμές :mrgreen:)
Καλορίζικο το όπλο,πανέμορφο όπως το βλέπω, απόλαυσε το φίλε μου
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:50

αφου δεν ψαρευεις ,τι τοθελες? :-k
ταλος παντων!
παρε ενα στοχο και πηγαινε κανε βολες!
παρε και το λιμεναρχειο κατερινης ,ναρθουν να βλεπουν !! :grin:
....εχω κι'αλλη προταση,αλλα δεν βλεπω ναρχεσαι κατα δω !! :-"
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

profitis14
Ονοματεπώνυμο: Αναστασίου Ιωάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από profitis14 » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:56

ρε παιδιά τι 27 ατμόσφαιρες λέτε;;; εμένα στο δικό μου (84αρι mares sten) στο service που του έκανα μου το γέμισε με 19!!! Και μάλιστα μου είπε ότι δε χρειάζεται να βάλω άλλο αέρα!!! Το ότι το βρίσκω σχετικά αδύναμο σε σχέση με τα λάστιχα είναι και ένας λόγος που το δίνω τώρα αν και έχω πάρει αρκετά από αυτό.
Η σκόπευση τώρα είναι άλλο πράγμα και εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει ως διαφορά είναι ότι δεν κοιτάς την βέργα αλλά το πίσω μέρος του όπλου σε ευθεία με τον στόχο και πάντα το φτεράκι κάτω.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:49

profitis14 έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 10:56
ρε παιδιά τι 27 ατμόσφαιρες λέτε;;; εμένα στο δικό μου (84αρι mares sten) στο service που του έκανα μου το γέμισε με 19!!! Και μάλιστα μου είπε ότι δε χρειάζεται να βάλω άλλο αέρα!!! Το ότι το βρίσκω σχετικά αδύναμο σε σχέση με τα λάστιχα είναι και ένας λόγος που το δίνω τώρα αν και έχω πάρει αρκετά από αυτό.
Η σκόπευση τώρα είναι άλλο πράγμα και εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει ως διαφορά είναι ότι δεν κοιτάς την βέργα αλλά το πίσω μέρος του όπλου σε ευθεία με τον στόχο και πάντα το φτεράκι κάτω.
βαλτου ακομα 5-6 και θα κελαηδαει !! ;)
αν απο 8αρα βεργα παμε σε 7αρα,τοτε μπορουμε να ριξουμε την πιεση!
ειδαλως και γω ξερω γυρω στις 25. στο 55αρι μου βαζω οσο μπορω και το οπλιζω! λιγο δυσκολη η σκανδαλη .αλλα βαραει !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:55

Αρη ξερεις οτι χαρηκα περισσοτερο και απο σενα για το καινουργιο οπλο!!
καλοριζικο και ευχομαι για περισσοτερο χρονο στη θαλασσα για να το χαρεις.

Και εγω Ιουλιος πλεον και ακομα ουτε μπανιο δεν εχω κανει με την οικογενεια..πόσο μαλλον ψαρεμα :banghead: :banghead:
Με βλεπω να ψαρευω το καινουργιο οπλο τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες :lol: :lol:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 09:51

KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 09 Ιούλ 2020, 12:49
profitis14 έγραψε:
βαλτου ακομα 5-6 και θα κελαηδαει !! ;)
αν απο 8αρα βεργα παμε σε 7αρα,τοτε μπορουμε να ριξουμε την πιεση!
ειδαλως και γω ξερω γυρω στις 25. στο 55αρι μου βαζω οσο μπορω και το οπλιζω! λιγο δυσκολη η σκανδαλη .αλλα βαραει !!!
Κώστα πειραχτηρι! :)
Λοιπον, ταπεινη μου αποψη, ως καλομαθημενου απο τις αψογες σκανδαλες των ξυλινων, ειναι οτι η σκληρη σκανδάλη στα αεροβόλα είναι απο τα μεγαλυτερα μειονεκτήματα τους. Τα νεα μοντελα ειναι σαφως βελτιωμένα και σε αυτον τον τομεα.
Επίσης, πειραχτηρι, να ξες, χτες...καταφερα :yahoo: επιτελους να βουτηξω. Νομιζω οτι ενα μαναλι, ενα γοφαρι και μια μπαφα, ειναι καλη επιδοση για ...βετερανο σε πορεια ...αποσυρσης! :tease:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 10 Ιούλ 2020, 09:55

profitis14 έγραψε:
Θα συμφωνησω και για το φτερακι οτι απο κατω αποτρεπει καλυτερα το ξεψαρισμα απο κλεισιμο του φτερου.
Για τη δυναμη, αν φουσκωσει επαρκώς, ενα αεροβολο " δινει" αποδοση λασιχοβολου αρκετα μεγαλυτερου...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”