Αδυναμια οπλισης μεγαλου ψαροντουφεκου!

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
takis 56
Ονοματεπώνυμο: xristos basiliou

Αδυναμια οπλισης μεγαλου ψαροντουφεκου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 16:25

Καλησπερα ! ειμαι σχετικα καινουργιος στο ψαροντουφεκο και θα ηθελα την βοηθεια σας! ξεκινησα με ενα οπλο 90αρι και καθως ειχα καποιες μικρες επιτυχιες αρχισα σιγα σιγα να προμηθευομαι και πιο ολοκληρωμενο εξοπλισμο!Ωσπου (ισως επειδη πηραν τα μυαλα μου αερα :D ) αποφασισα να παρω και ενα μεγαλυτερου μηκους ψαροντουφεκο! συγκεκριμμενα ενα μεταχειρισμενο 120αρι! Σκεφτηκα πως θα συμπληρωνε τις ψαριες μου ενα τετοιου ειδους οπλο! Ομως τελικα τα βρηκα σκουρα! Καθως δεν μπορουσα να το οπλισω. Ξερω πολλοι απο εσας τωρα πιθανον να γελατε αλλα ρε παιδια δεν τα καταφερνα με τιποτα! Και για να σας δειξω το ποσο προσπαθησα πρεπει να πω πως ειχα ματωσει στο στερνο παροτι φορουσα στολη! Δεν ξερω αν εχει σχεση η δυναμη η η τεχνικη,δεν θα με χαρακτηριζα και αδυναμο.Ντροπιασμενος ,απευθηνθηκα στον γαμπρο μου ο οποιος ειναι 1,95 , ωστε να δω αν φταιω εγω που δεν μπορω! Ο γαμπρος μου δεν εχει σχεση με το ψ/κ, αλλα σκεφτηκα πως επειδη ειναι πιο μεγαλοσωμος απο εμενα θα τα κατεφερνε αυτος! Ομως δεν μπορουσε να το φτασει ουτε μεχρι την μεση και μου ειπε -αυτο το πραγμα δεν οπλιζεται-, ριχνοντας με ακομα σε μεγαλυτερη απελπισια! Μπηκα επειτα στο ιντερνετ να δω βιντεακια,αλλα οι τροποι -τεχνικες- οπλισης, ηταν οι ιδιοι που χρησιμοποιουσα και εγω, δηλαδη πιανεις με το ενα χερι το λαστιχο και με το αλλο το βαζεις στο στερνο και τραβας, ομως ενω στο βιντεο τα παλικαρια το καταφερναν λες και ηταν αερας,εγω δεν τα καταφερνα!πηρα και πιο λεπτα λαστιχα αλλα και παλι τζιφος :D :D . Δεν ξερω τι κανω λαθος! Υπαρχει καποια τεχνικη? φταιει οτι δεν ειμαι συνηθησμενος? Δεν εχω αρκετη δυναμη? ολες οι αποψεις ειναι καλοδεχουμενες! Ευχαριστω!

Oriana
Ονοματεπώνυμο: Ουρανια Αρσενιαδου

Re: Αδυναμια οπλισης μεγαλου ψαροντουφεκου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Oriana » Τετ 01 Ιούλ 2020, 16:36

Κοίτα εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε μεγαλύτερο όπλο από 90αρι.Εσυ τι λάστιχα έχεις? Για μένα βάλε τα Πάθος ΣΠ 16αρια που είναι μαλακά λάστιχα και κοψτα με τον μικρότερο δυνατό συντελεστή, βαλε και μια μακριά καμπάνα και ξαναπροσπάθησε.Η στη χειρότερη βάλε βρε παιδί μου 2-3 λάστιχα 14αρια μαλακα παλι με τον μικρότερο δυνατό συντελεστή. :D Μετά από αυτό τι να σου πω υποθέτω ΠΑΝΤΑ ότι λογικά θα το οπλίζεις αλλιώς ΓΥΜΝΑΣΤΉΡΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΡΑ :D
ΝΑΙ ΡΕ είμαι γυναίκα ψαρεύω και μ'αρεσει

takis 56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 16:50

Κατσε κατω απο την μπαρα δηλαδη... :D :D φιλη μου οταν το ειχα αγορασει αν θυμαμαι καλα ειχε πανω η 19 η 18! τωρα πηρα 16 νομιζω,πιο λεπτο! Αλλα δεν θελω να πεφτω και συνεχεια σε mm γιατι στο τελος θα χαθει το νοημα του 120αριου! Τωρα μπροστα εχει θεση φαντασου για ενα λαστιχο που βιδωνει. Επισης ομως εχει και ενα κυκλικο σημειο μπροστα που θα μπορουσα να περασω απο εκει φανταζομαι ενα λαστιχο ακομα! Οποτε δεν νομιζω να μπορω να βαλω 3 14 αρια ακομα και αν ηθελα! Θα ηθελα και μια γνωμη καποιου που θα εχει 120αρι να μου πει τι κανει αυτος ωστε να δω πως μπορω να παρω το μεγαλυτερο ωφελος απο ενα τετοιο οπλο!Σε ευχαριστω παντως...

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 01 Ιούλ 2020, 17:40

Καλησπερα. Μονολαστιχο ειναι το 120 αρι ?
Τεσπα.. χρησιμοποιεις το πρωτο φτερακι οπλισης το βοηθητικο ???
Εκει οπλιζουμε πρωτα.Μετα πιανεις το λαστιχο ,βαζεις το οπλο στο στηθος και πας τερμα πισω.
Δες και στο βιντεο εδω τη τεχνικη με το ποδι μηπως σε βολεψει.

https://www.youtube.com/watch?v=uVb8404XqZY

Αν συνεχισει να σε ποναει το στηθος, βαλε ενα κομματι νεοπρεν μεσα απο τη στολη στο υψος του στηθους!
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 17:54

ενα ζευγος λαστιχα ,μια μερια καμπανα αλλη μερια καποιον γαντζο που το συστημα αυτο θα λειτουργει σαν προεκταση οπλισης βαζοντας τον γαντζο στην καμπανα του οπλου ωστε με την προεκταση αυτη να κουμπωσεις την προεκταση στο τελευταιο καρχαριακι ωστε να μπορεις να πιασεις μετα τα λαστιχα του οπλου να οπλισεις στο πρωτο καρχαριακι βγαζοντας μετα προσεκτικα την προεκταση .Μετα θα ειναι ποιο ευκολο να οπλισεις δευτερη σκαλα (αν ???????)ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω .Δεν το εχω δοκιμασει βεβαια διοτι δεν το χρειαζομαι αλλα πιστευω θα κανει δουλια
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

takis 56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:08

maimouth έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 17:40
Καλησπερα. Μονολαστιχο ειναι το 120 αρι ?
Τεσπα.. χρησιμοποιεις το πρωτο φτερακι οπλισης το βοηθητικο ???
Εκει οπλιζουμε πρωτα.Μετα πιανεις το λαστιχο ,βαζεις το οπλο στο στηθος και πας τερμα πισω.
Δες και στο βιντεο εδω τη τεχνικη με το ποδι μηπως σε βολεψει.

https://www.youtube.com/watch?v=uVb8404XqZY

Αν συνεχισει να σε ποναει το στηθος, βαλε ενα κομματι νεοπρεν μεσα απο τη στολη στο υψος του στηθους!
το ειδα το βιντεο! Φαινεται ενδιαφερον . Θα δοκιμασω σιγουρα και αυτη την τεχνικη αν και για να ειμαι ειληκρηνης δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει καθως ο φιλος στο βιντεο εχει 95αρι.. Θα δουμε! Ετσι την επαθα εγω. Επειδη οπλιζα ανετοτα το 90αρι δεν μπορουσα να φανταστω πως δεν θα καταφερνα το 120αρι!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:12

Αν το όπλο έχει πάνω 19άρι λάστιχο πρέπει να το όπλιζε ο Χούλκ πιο πριν.
Από ότι λες για να έχει βιδωτά λάστιχα στην κεφαλή θα είναι συμβατικό με αλουμινιένιο σωλήνα.
Θα έλεγα να βάλεις 2 14άρια ένα στις βίδες και ένα περαστό.
14άρι με ρακόρ δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις αλλιώς πατέντα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:14

Μία φτηνή, καλή και παχιά Σαγιονάρα...
Αυτό χρειάζεσαι...
Κάτω απ΄την Στολή, κι είσαι έτοιμος...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

takis 56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:27

xareas έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:12
Αν το όπλο έχει πάνω 19άρι λάστιχο πρέπει να το όπλιζε ο Χούλκ πιο πριν.
Από ότι λες για να έχει βιδωτά λάστιχα στην κεφαλή θα είναι συμβατικό με αλουμινιένιο σωλήνα.
Θα έλεγα να βάλεις 2 14άρια ένα στις βίδες και ένα περαστό.
14άρι με ρακόρ δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις αλλιώς πατέντα.
οντως ο χουλκ μονο θα μπορουσε, Αυτο θα κανω θα βαλω 2 14αρια,ενα βιδωτο και ενα περαστο και μαζι με την τεχνικη του ποδιου που ανεφερε ενας φιλος προηγουμενως λογικα θα γινει η δουλεια! θα σας ενημερωσω το σκ που θα βουτηξω! εχεις 120αρι φιλε?

takis 56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:31

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:14
Αυτό χρειάζεσαι...

φιλε περα απο το προστατευτικο που εχει η στολη εχω βαλει εξτρα προστατευτικα ολων των ειδων! Δεν ηταν εκει το θεμα,απλως δεν μπορουσα να τραβηξω τα λαστιχα που ειχε ηδη πανω το οπλο! μαλλον θα βαλω 14αρια οπως μου προτειναν παιδια και βλεπουμε!

takis 56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis 56 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:31

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:14
Αυτό χρειάζεσαι...

φιλε περα απο το προστατευτικο που εχει η στολη εχω βαλει εξτρα προστατευτικα ολων των ειδων! Δεν ηταν εκει το θεμα,απλως δεν μπορουσα να τραβηξω τα λαστιχα που ειχε ηδη πανω το οπλο! μαλλον θα βαλω 14αρια οπως μου προτειναν παιδια και βλεπουμε!

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:44

Να θυμασε να σπας τους αγκωνες και να φερνεις το οπλο σχεδον καθετα .
Follow me in

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:48

φιλε μου μην με παρεξηγησεις, δεν θελω να σε προσβάλω, αλλα να σε προστατεψω.
Με βαση αυτα που εγραψες, καλο θα ηταν να το αφησεις για αργοτερα το 120. Εκτος αν βρεθεις με καποιον που ξερει στο νερο.
Ενα οπλο που δεν μπορουμε να το οπλίσουμε, (ουτε ξερουμε πως γινεται) το να το χειριστούμε θα ειναι ακομα ποιο δυσκολο.
προχωρα με αυτα που ξερεις και πιστεψε με οταν θα εισαι ετοιμος, και να το οπλισεις θα μπορεις και να το χειριστείς. :wave:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 20:12

peskandritsas έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:48
φιλε μου μην με παρεξηγησεις, δεν θελω να σε προσβάλω, αλλα να σε προστατεψω.
Με βαση αυτα που εγραψες, καλο θα ηταν να το αφησεις για αργοτερα το 120. Εκτος αν βρεθεις με καποιον που ξερει στο νερο.
Ενα οπλο που δεν μπορουμε να το οπλίσουμε, (ουτε ξερουμε πως γινεται) το να το χειριστούμε θα ειναι ακομα ποιο δυσκολο.
προχωρα με αυτα που ξερεις και πιστεψε με οταν θα εισαι ετοιμος, και να το οπλισεις θα μπορεις και να το χειριστείς. :wave:
Εδω θα συμφωνησω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 20:34

Καλησπέρα, ποσό μήκος οπλισης έχει; Ποσό μήκος έχουν, έχει το λάστιχο τώρα δεν μας έχεις πει μήπως και υπαρχει το ενδεχόμενο να έχουν κοπεί κοντά (λέω εγώ τώρα). Τώρα θα συμφωνήσω και εγώ με τους πάνω ότι θέλει προσοχή όλο το θέμα. :hello:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”