Επιλογη ψαροντουφεκου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΚαπετανΝικολής

Re: Επιλογη ψαροντουφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚαπετανΝικολής » Τρί 23 Ιουν 2020, 21:12

Καλησπέρα φίλε μου. Εμπειρία πάρα πολλή δεν έχω αλλά έχω βρεθεί στη θέση σου όταν ξεκινούσα να μαζέψω τον εξοπλισμό μου. Αρχικά μην βιαστείς να αγοράσεις ό,τι κι αν ειναι αυτό που ψάχνεις. Προσπάθησε να μάθεις από την εμπειρία των άλλων ώστε να μην κάνεις λάθη στην επιλογή του εξοπλισμού σου και μετά να μπαίνεις στο δίλημμα "νέα έξοδα ή συμβιβασμός με ό,τι έχω". Έπειτα προσπάθησε να πάρεις εξοπλισμό "all around" που σου επιτρέπει να ακολουθήσεις διάφορες τεχνικές και να δεις τί προτιμάς..

Όσον αφορά το όπλο, σαν κάτοχος ενός Rayo 90 με 1χ19mm και βέργα 6.5mm μπορώ να πω ότι είναι απλή και πολύ αξιόπιστη επιλογή (όντας μονολάστιχο κλειστής κεφαλής), ιδίως σαν πρώτο όπλο για να δεις κάποια πράγματα πρακτικά, αλλά και για αργότερα στην πορεία σου. Το Omer Hf το έχει φίλος (νομίζω 90 με 2χ16mm λάστιχα) και ενώ δεν το χρησιμοποίησα μου φαίνεται όμορφο και πρακτικό όπλο, και σωστό σε σχέση ποιότητας/τιμής. Πολλή προσοχή στο setup για να το ευχαριστηθείς και έχε υπόψη σου ότι όταν πιάσεις το 90 ή μεγαλύτερο και πας να το στρίψεις απότομα μέσα στο νερό ίσως σου φανεί δυσκίνητο σε σύγκριση με το 75. Γενικός κανόνας ότι με κατάλληλη τεχνική υπάρχουν βίντεο με 90ρια που παίρνουν ψάρια-υποβρύχια!

Πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι η στολή. Εάν μπαίνεις χειμώνα προτίμησε μια 5mm που την φοράς με ένα σορτσάκι και καλοκαίρι. Εάν δεν μπαίνεις χειμώνα ίσως μπεις αργότερα ;) . Επίσης δεν είναι απαραίτητο ότι το καλοκαίρι κάνει παντού ζέστη ιδίως αν περάσει λίγο η ώρα. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να σου εφαρμόζει σωστά καθώς λάθος στολή μπορεί να σου χαλάσει πολύ τις επιδόσεις άπνοιας. Σαν συμβουλή σου λέω να μην λυπηθείς ιδιαίτερα τα χρήματα στην στολή, αγοράζοντας εννοείται κάτι ανάλογο με τα χρήματα που θα δώσεις.

Τέλος για ζώνη πάρε ελαστική και με αγκράφα που μπορεί να ανοίξει εύκολα (για την περίπτωση που ζοριστείς και ελπίζω να μην σου προκύψει ποτέ). Δεν ξέρω την διαφορά τιμής με την υφασμάτινη αλλά ξέρω ότι η υφασμάτινη έχει μια τάση μόλις βουτήξεις να σου έρθει στο στομάχι που βέβαια είναι πολύ ενοχλητικό.

Arvan
Ονοματεπώνυμο: Aris Chriss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Τρί 23 Ιουν 2020, 23:55

Λοιπον, βαση οσα ειπαμε θα κοιταξω τιμη για να σεταρω το 75αρι μηπως μου δωσει πιο πολλα "αλογα". Εαν με συμφερει πιο πολυ απ το να παρω αλλο θα το κανω.
Με πιο συγκεκριμενα λογια, για τι λαστιχο να κοιταξω? Ειδα πολλες αποψεις και ειμαι λιγο μπερδεμενος. Η κεφαλη του παιρνει και περαστο νομιζω, εχει ομως το περαστο καλυτερη αποδοση? 17,5/18/19? δεν θελω να παρω κατι πολυ δυνατο και ζορισει τον μηχανισμο. και τι μηκος? δετα η ρακορ βιδωτο? Μηκος βεργας να μεινω στο ιδιο? υπαρχει τροπος να βαλω επιπλεον μηκη μισινεζα και να τα "τυλιγω" 1-2 επιπλεον φορες για να εχω πιο πολλα μποσικα μεχρι να του βαλω μουλινε αν ειναι?

Επισης πειτε μου εαν ειναι εφικτο και προκαταβολικα λεπτομερειες για σεταπ λαστιχο (μμ, μηκος, 1 η 2 λαστιχα) και για το ομερ hf 90 για να μην κανω και αλλες αναρτησεις σε περιπτωση που δεν αξιζει να αναβαθμισω το 75.

Για να ειμαι ειλικρινης, νομιζω το πιο πιθανο ειναι να παρω το ομερ. Μου φαινετε προσωπικα, και με βαση τις γνωμες σας ενα τιμιο οπλο με δυνατοτητες. Με το 75αρι εχει τυχει να δω παλαμιδα τιμιου μεγεθους και δεν τη βαρεσα γιατι αμφεβαλα για το αν μπορω να την "παρω", οποτε θελω ενα οπλο το οποιο θα διαγραψει τετοιου ειδους αμφιβολλιες και να βαραω οτι θελω (εντως λογικων πλαισιων).
Υπο οποιαδηποτε συνθηκη συμφωνω με οσους μου ειπατε οτι το οπλο δεν θα κανει θαυματα, θα πρεπει και εγω να το δουλεψω σωστα οπως και την τεχνικη μου.

Σας εχω πρηξει με τις ερωτησεις, αλλα θελω να αποφυγω λαθη λογω ελλιπης εμπειριας. Τα εχω φαει στα μουτρα με αλλα ειδη ψαρεματος απο ακτη μεχρι να μαθω καποια πραγματα. :lol:

Σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ, ηδη μεχρι στιγμης με εχετε βοηθησει υπεραρκετα. Θα το ανταποδωσω με φωτογραφιες απο "ψαριες" μου οταν παω παλι για βουτια. :rotfl:

Υ.Γ. Σιγουρα θα αλλαξω ζωνη και θα παρω ελαστικη οπως ειπε ο Καπεταν Νικολης γιατι ισχυει οτι η υφασματινη "χορευει" πανω μου και ειναι ενοχλητικο.
Στολη περα απ' το μονοσορτς που θα μου δωθει, θα παρω εαν αποφασισω να συνεχισω να βουταω και χειμωνα. Κατα τ'αλλα ο εξοπλισμος μου ειναι πληρης.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 24 Ιουν 2020, 08:23

Το μονοσόρτ θέλει προσοχή γιατί μπορείς να καείς πολύ εύκολα στα χέρια-πόδια και δεν θα το καταλάβεις μέχρι όταν είναι πολύ αργά.
Όποιο όπλο και να διαλέξεις δεν θα πιάσει αυτό τα ψάρια αλλά εσύ.
Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα πεις αν είχα το άλλο όπλο θα το έπαιρνα.
Ενδεικτικά θα σου πω ότι με 75αρι μονολάστιχο έχει πάρει ο αδερφός μου 4άρια ψάρια,σε θολά νερά βέβαια.
Τα πάντα είναι η τριβή και η τεχνική που θα έρθει με τον καιρό.
Σχεδόν όλοι μας στην αρχή μπαίνουμε στην λούμπα του εξοπλισμού.

Ψάρεψε όσο μπορείς να καταλήξεις σε τρόπο και τεχνική ψαρέματος που σου αρέσει και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς με τον εξοπλισμό και πολλά πράγματα θα τα αναιρέσεις από μόνος σου.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τετ 24 Ιουν 2020, 10:45

Αν θα πας για το Ομέρ 90,εάν είναι με τη μαμά βέργα που έχει τρία καρχαριακια(το πρώτο είναι βοηθητικό όπλισης) έχει μήκος όπλισης στο τελευταίο 95εκ από την μπροστά τρυπα.Υπολογιζοντας 5εκ καμπάνα,αν θα πας για 17,5-18 λάστιχο θα το κόψεις 57-58εκ(συντελεστή 3,1-3,2) και για δεκαενιαρι θα πας 58-59εκ(συντελεστή 3-3,1).Το ίδιο και για δύο 14αρια.Μιλαμε πάντα για περαστο με δετες καμπάνες.Οπλιζει πανευκολα το 19αρι λόγω βοηθητικο καρχαριακι.Αν δεις ότι σε παίρνει,μετά μπορείς να κόψεις ακομη 1-2-3εκ,όσο σε βολεύει για να οπλιζεις εύκολα.
Ελπιζω να σε καλυψα.

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Παρ 26 Ιουν 2020, 09:51

Arvan έγραψε:
Τρί 23 Ιουν 2020, 23:55
Λοιπον, βαση οσα ειπαμε θα κοιταξω τιμη για να σεταρω το 75αρι μηπως μου δωσει πιο πολλα "αλογα". Εαν με συμφερει πιο πολυ απ το να παρω αλλο θα το κανω.
Με πιο συγκεκριμενα λογια, για τι λαστιχο να κοιταξω? Ειδα πολλες αποψεις και ειμαι λιγο μπερδεμενος. Η κεφαλη του παιρνει και περαστο νομιζω, εχει ομως το περαστο καλυτερη αποδοση? 17,5/18/19? δεν θελω να παρω κατι πολυ δυνατο και ζορισει τον μηχανισμο. και τι μηκος? δετα η ρακορ βιδωτο? Μηκος βεργας να μεινω στο ιδιο? υπαρχει τροπος να βαλω επιπλεον μηκη μισινεζα και να τα "τυλιγω" 1-2 επιπλεον φορες για να εχω πιο πολλα μποσικα μεχρι να του βαλω μουλινε αν ειναι?
πήγα και κοίταξα το seac sting. Απ' ότι βλέπω είναι entry level, έχει 6,5 βέργα με 16 λάστιχο και μηχανισμό απλό, όχι ανάποδο, οπότε είναι περιορισμένων δυνατοτήτων πράγματι. Μην χαλάσεις καθόλου χρήματα για αυτό το όπλο, απλά όταν "πεθάνει" το λάστιχο που έχει βάλτου ένα πιο χοντρό, 17,5 ή 19 και κράτα το για τις τρύπες, δευτερώματα, μπαρμπούνια, σουπιές κλπ και για καρτέρια στα θολά νερά. ένα 75άρι είναι πάντα χρήσιμο!
Το περαστό λάστιχο δεν αλλάζει τίποτα σε απόδοση, πάλι με ρακόρ να βάλεις όταν το αλλάξεις, στρώνουν καλύτερα τα λάστιχα. Ένα λάστιχο, όσο δυνατό και να είναι θα το σηκώνει ο μηχανισμός, μην ανησυχείς, δεύτερο μην βάλεις για κανένα λόγο.
Περισσότερα μήκη πετονιά μπορείς να βάλεις, αλλά μόνο μπερδέματα θα σου δημιουργήσει, μην ασχοληθείς. Βέργα επίσης αν είναι ίσια δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.

Και κάτι ακόμα, to omer έχει ανοικτή κεφαλή νομίζω, μπορεί να σου πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσεις την σκόπευση, μην απογοητευτείς, κάθε όπλο θέλει το χρόνο του να το μάθεις ιδίως αν πας από κλειστή σε ανοιχτή κεφαλή... Γενικά μην πολυαγχώνεσαι, όλα τα οπλα καλά είναι, θα πάρεις περίπου 1 μέτρο παραπάνω βεληνεκές με καλή ταχύτητα βολής που είναι αρκετό προς το παρόν. Μετά για τα ψάρια που δεν πιάνεις θα ξέρεις ότι δεν φταίει το όπλο και θα επικεντρωθείς στο πως να τα πλησιάσεις. Μερικά ψάρια επίσης να ξέρεις δεν πιάνονται με τίποτα :)

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:51

το πολυ γινεται λιγο !
το αναποδο οχι!
οποτε αφου θ'ασχοληθεις σοβαρα με το σπορ,προτεινω το ρολερ,γιατι μπορει να ριξει και σε τρυπα οπλιζοντας πιο χαμηλα.
ενα 90αρι ρολερ μπορει να ριξει ανετα τα 5μ και αφου δεν θαριχνεις σε βραχια ,θα εχεις μεγαλυτερο βεληνεκες ,αλλα το κυριοτερο ,θα τοχεις εμπιστοσυνη και θα κανεις βολες ,που σε αλλη περιπτωση δεν το αποφασιζες.
για τα υπολοιπα οτι ειπαν οι προλαλλησαντες ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Παρ 26 Ιουν 2020, 19:47

Λοιπον, πηγα ειδα το ομερ..
Το οπλο ειχε ενα σπασιμο μικρο στη κεφαλη και η σκανδαλη μου φανηκε να κολλαει (θελει και λαστιχα).
Δεν μου εμπνευσε εμπιστοσυνη οποτε δεν θα το παρω, κριμα ομως γιατι η λαβη με βολευε και γενικα ειναι πολυ ωραιο οπλο.

Ειδα και το ρολλερ το 105, αλλα μου φανηκε πολυ μεγαλο και γενικα ισως ειναι πολυ για μενα.
Πιστευω μεχρι ενα 90αρι θα ηταν καλυτερο για να ειναι και all-around χρησεως.
Στο 75αρι ισως βαλω λαστιχα για να αποδωσει λιγο καλυτερα αλλα ως εκει, θα το εχω για 2ο για οτι χρηση ζητησει η κατασταση.

Ξεκινωντας παλι την αναζητηση ειδα το bucanero 2 86 full (με μουλινε γεματο, ανοιχτη κεφαλη, βεργα και δετο λαστιχο περαστο) η οποια τιμη του και για καινουριο ειναι πολυ ελκυστικη. Ειδα και το R86 κ αυτο φουλ εκδοση, αλλα δεν καταλαβαινω τις διαφορες τους. Εχω διαβασει εδω μεσα και γενικα καλα λογια για τα bucanero, ειχε/εχει καποιος τα συγκεκριμενα οπλα για να μου δωσει καποια γνωμη?
Υπαρχει και 96αρι αλλα δεν ξερω αν μου φανει μαουνα σαν το 105 που ειδα.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Παρ 26 Ιουν 2020, 20:26

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα και τα pathos 90.
Είναι με ανάποδο μηχανισμό και είναι "σχεδόν" σαν 100..
Τώρα αν θα είναι alma,pro,laser ανοιχτή η κλειστή κεφαλή εσένα ότι σε βολεύει.
Πάντως έχουν διαφορές λαβές που μπορεί κάποια να σου κάνει στο χέρι και ίσως χρειαστεί πολύς χρόνος για να εξελιχθεις τόσο που να χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο..(γνώμη μου)
Πάντως μην παρεξηγηθω δεν κάνω διαφήμιση και δεν έχω κανένα κέρδος..
(Ψαρεύω με carbon monoblock)
Real eyes,realize,real lies..

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Παρ 26 Ιουν 2020, 20:46

takis o fetas έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 20:26
Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα και τα pathos 90.
Είναι με ανάποδο μηχανισμό και είναι "σχεδόν" σαν 100..
Τώρα αν θα είναι alma,pro,laser ανοιχτή η κλειστή κεφαλή εσένα ότι σε βολεύει.
Πάντως έχουν διαφορές λαβές που μπορεί κάποια να σου κάνει στο χέρι και ίσως χρειαστεί πολύς χρόνος για να εξελιχθεις τόσο που να χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο..(γνώμη μου)
Πάντως μην παρεξηγηθω δεν κάνω διαφήμιση και δεν έχω κανένα κέρδος..
(Ψαρεύω με carbon monoblock)
Φιλε Τακη, η αληθεια ειναι κοιταζα να παρω κατι να ειναι ηδη σεταρισμενο με μουλινε. Οικονομικα ειμαι περιορισμενος μιας και ειμαι σε αναβολη συμβολαιου ακομα οποτε να παρω ενα οπλο και να ριξω κ'αλλα λεφτα μου ειναι λιγο δυσκολο.

Υ.Γ. ακυρο, μηπως εισαι απο Ν.Ηλειας?

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Παρ 26 Ιουν 2020, 21:23

Βλέπω κατά καιρούς αγγελίες που αν δεν κάνω λάθος μέχρι 100-150 € δίνουν κάτι 90 αρια κομπλέ.
Τώρα δεν θυμάμαι αν έχεις αναφέρει κάποιο budget που διαθέτεις..
Εννοείται πως καταλαβαίνω τα δύσκολα οικονομικά σου καθώς σε παρόμοια κατάσταση βρισκόμαστε οι περισσότεροι.. ελπίζω να βρεις κάτι που να σου αρέσει και να το θεωρήσεις επένδυση και όχι αναγκαστική αγορά.
Δεν είμαι από νόμο Ηλείας. :hello:
Real eyes,realize,real lies..

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Παρ 26 Ιουν 2020, 21:28

takis o fetas έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 21:23
Βλέπω κατά καιρούς αγγελίες που αν δεν κάνω λάθος μέχρι 100-150 € δίνουν κάτι 90 αρια κομπλέ.
Τώρα δεν θυμάμαι αν έχεις αναφέρει κάποιο budget που διαθέτεις..
Εννοείται πως καταλαβαίνω τα δύσκολα οικονομικά σου καθώς σε παρόμοια κατάσταση βρισκόμαστε οι περισσότεροι.. ελπίζω να βρεις κάτι που να σου αρέσει και να το θεωρήσεις επένδυση και όχι αναγκαστική αγορά.
Δεν είμαι από νόμο Ηλείας. :hello:
Αυτο ακριβως ειναι το budget μου, 100-150.
Εχω δει αρκετα σ'αυτη την τιμη απλα οχι και τοσα στην περιοχη μου, και διχως να το δω απο κοντα δεν εμπιστευομαι να αγορασω.
Απ' το να παρω κατι αναγκαστικα που δεν μου αρεσει/κανει προτιμω να μην παρω τιποτα.
Θα συνεχισω το ψαξιμο :)

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Παρ 26 Ιουν 2020, 21:42

Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 26 Ιουν 2020, 23:03

Arvan έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 19:47

Ξεκινωντας παλι την αναζητηση ειδα το bucanero 2 86 full (με μουλινε γεματο, ανοιχτη κεφαλη, βεργα και δετο λαστιχο περαστο) η οποια τιμη του και για καινουριο ειναι πολυ ελκυστικη. Ειδα και το R86 κ αυτο φουλ εκδοση, αλλα δεν καταλαβαινω τις διαφορες τους. Εχω διαβασει εδω μεσα και γενικα καλα λογια για τα bucanero, ειχε/εχει καποιος τα συγκεκριμενα οπλα για να μου δωσει καποια γνωμη?
η διαφορα ειναι ο στρογγυλος σωληνας του R εναντι του διαμορφωμενου πεπλατυσμένου (περιπου )του II που θεωρητικα δεν στρεβλωνει
Το δε ΙΙ 86 ειναι στο συνολο ποιο μακρυ απο το 90αρι beuchat :) ( το 96 ισως να ηταν καλυτερο για το ψαρεμα σου αν μπορεις να το οπλιζεις )
αγοραζεις μονον το σχοινακι και πας για ψαρεμα εχοντας ενα φοβερο οπλο με τον καλυτερο μακραν και φουλ ινοξ μηχανισμο της κλασης του και οχι μονον σε τιμη χωμα και με το καλυτερο after sale service απο τον ιδιοκτήτη του τον μπαμπη τσιμαχιδη :)
η μονη ενσταση μου ειναι οτι διαβαζω οτι το δινουν με βεργα on tip (ισα κανα ποντο ποιο μακρυα απο την κεφαλη και αν εχεις συνηθίσει με βεργες που εξεχουν 20+ποντους απο την κεφαλη ???θα θες σκοποβολη για να την συνηθίσεις η απλα την αλλαζεις πριν την αγορα κατοπιν συμφωνιας με το καταστημα
αυτα για το buca :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Σάβ 27 Ιουν 2020, 12:10

thalassa50 έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 23:03
Arvan έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 19:47

η διαφορα ειναι ο στρογγυλος σωληνας του R εναντι του διαμορφωμενου πεπλατυσμένου (περιπου )του II που θεωρητικα δεν στρεβλωνει
Το δε ΙΙ 86 ειναι στο συνολο ποιο μακρυ απο το 90αρι beuchat :) ( το 96 ισως να ηταν καλυτερο για το ψαρεμα σου αν μπορεις να το οπλιζεις )
αγοραζεις μονον το σχοινακι και πας για ψαρεμα εχοντας ενα φοβερο οπλο με τον καλυτερο μακραν και φουλ ινοξ μηχανισμο της κλασης του και οχι μονον σε τιμη χωμα και με το καλυτερο after sale service απο τον ιδιοκτήτη του τον μπαμπη τσιμαχιδη :)
η μονη ενσταση μου ειναι οτι διαβαζω οτι το δινουν με βεργα on tip (ισα κανα ποντο ποιο μακρυα απο την κεφαλη και αν εχεις συνηθίσει με βεργες που εξεχουν 20+ποντους απο την κεφαλη ???θα θες σκοποβολη για να την συνηθίσεις η απλα την αλλαζεις πριν την αγορα κατοπιν συμφωνιας με το καταστημα
αυτα για το buca :)
Στην φωτογραφια η βεργα φαινετε να ειναι καμποσους ποντους παραπανω. Βεβαια θα παρω τηλ αν ειναι να το παραγγειλω και να συνεννοηθω για να ειμαι σιγουρος.
Στο 75αρι μου η βεργα ειναι το πολυ 5εκ παραπανω απ την μυτη, απο στοχο ειμαι ετσι κ ετσι ουτες η αλλως οποτε θα μαθω ειτε με το ενα ειτε με τ'αλλο πιστευω. :D
Προς το παρων κοιταω ακομα αν βρω κατι μεταχειρισμενο σε καλη τιμη, καμια φορα παιζουν κατι "πακετα" με πολλα εξτρα. Θα παω και σημερα σε ενα μαγαζι να δω το μπουκανερο απο κοντα αν μου καθετε καλα η λαβη κτλ. Για το οπλισμα πιστευω πως θα μπορω, στο 75 με 16αρι λαστιχο θα το εκανα και με ενα χερι αν δεν με εκοβε η καμπανα.

cliff1985
Ονοματεπώνυμο: jon karas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cliff1985 » Σάβ 27 Ιουν 2020, 15:53

Καλησπέρα για την διαφορά ανάμεσα στο bucanero ii και στο bucanero r εκτος απο τον σωλήνα που στο II ειναι διαμορφωμένος έχει και ανοιχτή κεφαλή σε σχέση με το r που έχει κλειστή.
Εγώ έχω το bucanero ii σε 86 έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πριν το αγοράσω το έψαξα πολύ και κατέληξα ότι είχε την σχέση ποιότητας και τιμής.
Το 86 λόγου αναποδου μηχανισμού η όπλιση του είναι 96 (μπορεί και 100 δν είμαι πολύ σίγουρος).
Επίσης ότι χρειάζεται για το όπλο όπως συντήρηση αλλα και πρόταση για set up ο κατασκευαστής με ένα τηλέφωνο με κατατοποισε και με βοήθησε.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”