φυσάει αγέρας που με πάει...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Re: φυσάει αγέρας που με πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 09:58

αυτό είναι το οπλιστήρι με τη θηλιά για τον πόδι και τα κρεμάω πάνω στη σημαδούρα. Πιστεύω οτι με τον καιρό θα βρεθούν και πιο μινιμαλιστικές μέθοδοι.

Εικόνα
Εικόνα
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 17 Ιουν 2020, 09:59

Τρύφωνα, η αλήθεια είναι οτι η αναζήτηση του ΄΄τελειου΄΄ όλου δεν τελειώνει ποτέ :) Άλλωστε εχθρός του καλου ειναι το καλύτερο... :mrgreen:
Τώρα, όσον αφορά στο θέμα ταχύτητα, ίσως κάποιος με αρκετή εμπειρία και στους δυο τυπους όπλων, με τη βοήθεια του βίντεο. μπορεί να βγάλει βάσιμα συμπεράσματα.
Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα της βέργας όχι τόσο στην εξοδο από την κάνη αλλά στο -θεωρητικό τουλάχιστον- δραστικό βεληνεκές... Για παράδειγμα ο Αμπελάν για το 120άρι Denton δίνει:΄΄ 8x1600mm shaft with 620gr of weight, at 27m/s average speed in 5m range from the tip of the spear. Able to shoot at 7,5m max range΄΄
Σίγουρα, βγάζει κανείς συμπεράσματα και πρακτικά, δηλ. όπως αναφέρεις, από το που βρισκει η βεργα μας το ψαρι σε σχέση με το σημείο σκόπευσης. Αλλά, οι αριθμοί επειδή δεν εχουν υποκειμενικότητα, μπορούν να δειξουν την αλήθεια χωρίς σφάλματα εκτίμησης.... Δηλ. αν το ένα όπλο στέλνει στα πχ 5μ τη βεργα με ταχύτητα 27m/sec και το άλλο με 30m/sec, το δεύτερο έχει ένα σαφές πλεονέκτημα ως προς το χρόνο που εχει το πσάρι για να κάνει...ελιγμό αποφυγής :grin:
Φυσικά, πρέπει να λάβουμε υπόψη και άλλους παράγοντες που συμβάλλουν στην ευστοχία/επιτυχημένη βολή: ευαισθησία σκανδάλης, κλώτσημα κατά τη βολή, θόρυβος κατά τη βολή κλπ
Τελικά, το ταξίδι και η αναζήτηση αξίζουν όσο και η Ιθάκη :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 10:21

X.A έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 09:54
Καλημέρα Τρύφωνα,
οι βολές όντως είναι εκπληκτικά μακρινές και γρήγορες και όντως φαίνεται ότι προλαβαίνει η βέργα το ψάρι πρίν στρίψει( και μιλάμε για συναγρίδα....)
Δεν έχω άποψη για τα αερικά αλλά όπως τα λες και έτσι πρέπει να είναι η συντήρηση τους σίγουρα είναι πιο φθηνή σε σχέση και με ένα μονολάστιχο.Δεν το συζητάμε με πολύσπαστα....εγώ θα ήθελα μιας και μας έδωσες βήμα να σε ρωτήσω για το όπλο του Ανδρέα που το έχεις δοκιμάσει και να μας πεις διαφορές και ομοιότητες με το αερικό και αν θες την προσωπική σου άποψη πιο θεωρείς καλύτερο .
Εξυπακούεται ότι θα καταλάβω αν δεν θες να απαντήσεις καθώς εδώ μιλάμε για μια κατηγορία όπλου που δεν υπάρχει όμοιό του στην αγορά και τυχόν αρνητική κριτική από μέρους σου μπορεί να μην ήταν θεμιτό απέναντι στον κατασκευαστή ,δεδομένου ότι δεν έχει βγει ακόμα σε παραγωγή.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές αναδύσεις με ασφάλεια να έχεις πάντα. :hello: :hello:
Sorry φίλε μου, δε θα ήθελα να κάνω κανένα σχόλιο πάνω στο θέμα και θα παρακαλούσα να μη το επαναφέρουμε. Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, αλλά και για όποιον έχει ανάλογες ερωτήσεις. Είναι λεπτό θέμα και είναι ένα προϊόν που δεν είναι στην αγορά. Όταν με το καλό βγει στην αγορά να το συζητήσουμε, όπως όλα τα προϊόντα του εμπορίου. Για οτιδήποτε σχετικό στον κατασκευαστή :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 10:53

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 09:59
Τρύφωνα, η αλήθεια είναι οτι η αναζήτηση του ΄΄τελειου΄΄ όλου δεν τελειώνει ποτέ :) Άλλωστε εχθρός του καλου ειναι το καλύτερο...
Τώρα, όσον αφορά στο θέμα ταχύτητα, ίσως κάποιος με αρκετή εμπειρία και στους δυο τυπους όπλων, με τη βοήθεια του βίντεο. μπορεί να βγάλει βάσιμα συμπεράσματα.
Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα της βέργας όχι τόσο στην εξοδο από την κάνη αλλά στο -θεωρητικό τουλάχιστον- δραστικό βεληνεκές... Για παράδειγμα ο Αμπελάν για το 120άρι Denton δίνει:΄΄ 8x1600mm shaft with 620gr of weight, at 27m/s average speed in 5m range from the tip of the spear. Able to shoot at 7,5m max range΄΄
Σίγουρα, βγάζει κανείς συμπεράσματα και πρακτικά, δηλ. όπως αναφέρεις, από το που βρισκει η βεργα μας το ψαρι σε σχέση με το σημείο σκόπευσης. Αλλά, οι αριθμοί επειδή δεν εχουν υποκειμενικότητα, μπορούν να δειξουν την αλήθεια χωρίς σφάλματα εκτίμησης.... Δηλ. αν το ένα όπλο στέλνει στα πχ 5μ τη βεργα με ταχύτητα 27m/sec και το άλλο με 30m/sec, το δεύτερο έχει ένα σαφές πλεονέκτημα ως προς το χρόνο που εχει το πσάρι για να κάνει...ελιγμό αποφυγής
Φυσικά, πρέπει να λάβουμε υπόψη και άλλους παράγοντες που συμβάλλουν στην ευστοχία/επιτυχημένη βολή: ευαισθησία σκανδάλης, κλώτσημα κατά τη βολή, θόρυβος κατά τη βολή κλπ
Τελικά, το ταξίδι και η αναζήτηση αξίζουν όσο και η Ιθάκη :)
Έτσι είναι φίλε μου, το μικρόβιο του ψαξίματος και της μοντίφας είναι ανάλογο με το μικρόβιο του ίδιου του ψαροντούφεκου. Φέτος τον χειμώνα έλυσα και εφτιαξα το κολλημένο μοτέρ της βάρκας χωρίς καθόλου ανταλλακτικά, εκτός τα στεγανωτικά, τη στιγμή που μου λέγαν οτι χρειάζομαι πιστόνια, δαχτυλίδια ρεκτιφιέ . Νταξ πόσο θα αντέξει δε ξέρω ακόμα, αλλά προς το παρόν νοιώθω πολύ περήφανος με την πάρτη μου που το κατάφερα. Κάτι αντίστοιχο είναι και η αναζήτηση με τα όπλα. Ψάρια πιάνεις και με ενα ταπεινό 70αρακι ή με το πολ το Δήμου (αν είσαι Δήμος μερικές φορές και με τα χέρια :D ).
Τώρα για την ταχύτητα δε μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά αν δεν γίνουν μετρήσεις όπως του Νταπιράν ή του Μπέκα. Αυτό που ξέρω και βλέπω είναι το βίντεο που δείχνει το ψάρι να τρώει τη βέργα εκεί που σημαδεύεις την ώρα που πατάς σκανδάλη. Αυτό που σκέφτηκα τωρα που άνοιξα αυτό το θέμα, είναι οτι μπορεί αυτό να μην οφείλεται στη μεγάλη ταχύτητα, αλλά στο οτι ο βασικός του θόρυβος είναι το χτύπημα του πιστονιού πάνω στο φρένο. Πράγμα που σημαίνει οτι όταν παράγεται ο βασικός του θόρυβος η βέργα έχει βγει ήδη 1.5 μέτρο, άρα προηγείται του θορύβου, ενώ στα λαστιχοβόλα όταν πατάς την σκανδάλη ,ένα κοπάδι λάστιχα ξεχύνεται προς το ψάρι με τους ανάλογους θορύβους και δονήσεις. Αυτό σαν τροφή για σκέψη :hello:

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τετ 17 Ιουν 2020, 13:27

Κατά την εκτόνωση τα ανοιχτής κάννης είναι πιο θορυβώδη από τα λαστιχοβόλα. Τα κλειστής ίσως όχι. Παρατήρησες αν εξαφανίστηκαν μετά οι συναγρίδες;
Μπορείς να πάρεις ψάρι εξ'επαφής (αν δεν υπάρχει βράχος από πίσω όπου πιθανώς να σπάσει το πιστόνι) διότι η δύναμη είναι συνεχής και όχι αυξανόμενη όπως στα λαστιχοβόλα :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 14:50

ichthyologist έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 13:27
Κατά την εκτόνωση τα ανοιχτής κάννης είναι πιο θορυβώδη από τα λαστιχοβόλα. Τα κλειστής ίσως όχι. Παρατήρησες αν εξαφανίστηκαν μετά οι συναγρίδες;
Μπορείς να πάρεις ψάρι εξ'επαφής (αν δεν υπάρχει βράχος από πίσω όπου πιθανώς να σπάσει το πιστόνι) διότι η δύναμη είναι συνεχής και όχι αυξανόμενη όπως στα λαστιχοβόλα :hello:
για τον θόρυβο χωράει πολύ συζήτηση και μελέτη, ίσως και πειράματα με κανένα υποβρύχιο μικρόφωνο ντεσιμελόμετρο, ίσως όμως και με μια απλή κάμερα, αμα πάμε στην επεξεργασία του βίντεο να μπορέσουμε να μετρήσουμε τα πικ, τον χρόνο του θορύβου σε σχέση με την βολή και τα διαγράμματα που θα σχηματίσουν. Θα το ψάξω τωρα που το σκέφτομαι στα υπάρχοντα αρχεία μου. Κάποτε ένας Ιταλός αεροβολάκια σε μια ταινία που κυνηγούσε συναγρίδες και η ηλιοκαμένη γυναίκα του τον ξαναπάταγε στο νερό αν δεν είχε πιάσει τίποτα, είχε κάνει ένα τέτοιο τεστ και είχε δείξει οτι δεν υπήρχε καμιά ιδιαίτερη διαφορά με τα λαστιχοβόλα, τότε τα όπλα που χρησιμοποιούσε ήταν ανοιχτής κάννης. Τώρα οσο αφορά τη διαφορά στο θόρυβο μεταξύ κλειστής και ανοιχτής κάννης, μάλλον αναφέρεσαι στο νερό που εκτοπίζεται μέσα απο την κάννη, άρα την αλλαγή πίεσης που προκαλεί στο περιβάλλον και οχι τον θόρυβο αυτό καθεαυτό. Γιατί εγω με τη μετατροπή απο ανοιχτή σε κλειστή δε παρατήρησα κάποια αλλαγή ιδιαιτερη στο θόρυβο. Τώρα για τις συναγρίδες και τους θορύβους, σχεδόν πάντα μετά απο βολή σε ψάρι το κοπάδι εξαφανίζεται ανεξαρτήτου όπλου , αν και σε μια περίπτωση με το αλλο το όπλο το Salvimar, πήρα 2 συναγρίδες απο την ίδια ξέρα , οχι στο ίδιο πόστο, η απόσταση γύρω στα 40-50 μέτρα το ενα πόστο απο το άλλο. Δεν ξέρω αν έχω και τα δυο πλάνα, έχω σίγουρα το πρώτο, το επόμενο βίντεο θα είναι αυτό. Για τις εξ επαφής βολές δε γνωρίζω, ξέρω μόνο οτι με τις ταχύτητες που έχουν η δύναμη της βολής μειώνεται πάρα πολύ, γιατί χρησιμοποιούν μόνο τον αέρα που βρίσκεται στη λαβή και οχι ολο τον αέρα της δεξαμενής

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 16:08

να και τα διαγράμματα του ήχου των βολών απο την επεξεργασία των βίντεο. Στη μια περίπτωση είναι η βολές του Mares που είδαμε παραπάνω στην άλλη είναι μια βολή απο το γνωστό κάρμπον που ψαρεύω χρόνια. Και στις δυο περιπτώσεις οι κλίμακες είναι ίδιες δεν έχουν πειραχθεί. Στο διάγραμμα με το γαλάζιο φόντο μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ μπλε και πράσινη γραμμής και πόσο ο ήχος ξεπερνά τη πράσινη γραμμή σε σχέση με το άνοιγμα μπλε και πράσινης, ενώ στο μαύρο φόντο, μπορούν να μετρηθούν κουτάκια απο το πάνω μέρος που είναι το τέρμα. Και στις δυο περιπτώσεις η κάμερα βρισκοταν στο κεφάλι αρα στην ίδια απόσταση απο το χέρι
Περιμένω σχόλια

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 17 Ιουν 2020, 17:07

Εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στο αισθητήριο του Τρύφωνα. Για να το ψάχνει, υπάρχει βάση και καλά κάνει που μοιράζεται εδώ μαζί μας τους προβληματισμούς και τα πειράματά του. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εάν δεν το πιστεύαμε αυτό θα είχαμε μείνει στην λίθινη εποχή. Είναι στο dna μας να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε σε όλα τα επίπεδα. Τι πιο ωραίο, αν μπορείς να κάνεις μια γρήγορη και εύστοχη βολή, έτσι ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες να "χαλάσεις" ένα ψάρι ή να μπεις στον πειρασμό να περιμένεις λίγο ακόμα.
Οι βολές πάντως στα πλάνα φαίνονται και μακρινές και γρήγορες.
Θα περιμένουμε αποτελέσματα από τον πυροσβέστη που τα κατάφερε πάλι και μας άναψε φωτιές :lol: :lol: .
:hello:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 18:25

Psarogiatros έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 17:07
Εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στο αισθητήριο του Τρύφωνα. Για να το ψάχνει, υπάρχει βάση και καλά κάνει που μοιράζεται εδώ μαζί μας τους προβληματισμούς και τα πειράματά του. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εάν δεν το πιστεύαμε αυτό θα είχαμε μείνει στην λίθινη εποχή. Είναι στο dna μας να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε σε όλα τα επίπεδα. Τι πιο ωραίο, αν μπορείς να κάνεις μια γρήγορη και εύστοχη βολή, έτσι ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες να "χαλάσεις" ένα ψάρι ή να μπεις στον πειρασμό να περιμένεις λίγο ακόμα.
Οι βολές πάντως στα πλάνα φαίνονται και μακρινές και γρήγορες.
Θα περιμένουμε αποτελέσματα από τον πυροσβέστη που τα κατάφερε πάλι και μας άναψε φωτιές :lol: :lol: .
:hello:
Γιατρέ μου τα χάπια μου :D .... εεεε τα σέβη μου :hello:

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 18 Ιουν 2020, 08:10

Αυτό θα πει πείραμα!
Δηλαδή στο αεροβόλο ο μεγαλύτερος θόρυβος είναι πιο σύντομος (ίσως όταν φρενάρει το πιστόνι;) ενώ στο λαστιχοβόλο περισσότερης διάρκειας. Ή είναι λάθος το συμπέρασμα.
Ενδιαφέρον
Το νερό που εκτοπίζεται/στροβιλίζεται λογικά στο λαστιχοβόλο είναι περισσότερο.
Κουβέντα να γίνετα

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Πέμ 18 Ιουν 2020, 09:45

ichthyologist έγραψε:
Πέμ 18 Ιουν 2020, 08:10
Αυτό θα πει πείραμα!
Δηλαδή στο αεροβόλο ο μεγαλύτερος θόρυβος είναι πιο σύντομος (ίσως όταν φρενάρει το πιστόνι;) ενώ στο λαστιχοβόλο περισσότερης διάρκειας. Ή είναι λάθος το συμπέρασμα.
Ενδιαφέρον
Το νερό που εκτοπίζεται/στροβιλίζεται λογικά στο λαστιχοβόλο είναι περισσότερο.
Κουβέντα να γίνετα
Αυτά που λες τα σκεφτόμουν θεωρητικά και απ οτι φαίνεται τα γραφήματα το επιβεβαιώνουν. Στο αεροβόλο το γράφημα κάνει ένα μικρο πικ στην αρχή, που πρέπει να είναι η σκανδάλη και η απελευθέρωση του εμβόλου, οι χαμηλής έντασης ενδείξεις στη μέση πρέπει να είναι το έμβολο με τη βέργα που τρέχει και το μεγαλο και σύντομο πικ στο τέλος το φρενάρισμα του εμβόλου. Στο λάστιχο ο ήχος είναι απλωμένος και ξεκινά απ την αρχή καθώς στην αρχή τα λάστιχα έχουν και την περισσότερη ενέργεια. Η κάμερα μπορεί να μην εχει και τα πιο ακριβείας μικρόφωνα, αλλά πιστεύω οτι δεν δείχνει κάποια ουσιαστική διαφορά στην ένταση του ήχου. Αντιθέτως δείχνει διαφορές στους χρόνους εκδήλωσης του ήχου και τη μορφή. Στο αεροβόλο το μεγαλο πικ είναι στο τέλος, όταν η μύτη της βέργας είναι σχεδόν 1.5 μέτρο έξω απο την κάννη, ενω στο λαστιχοβόλο την ώρα που απελευθερώνει. Οσο αφορά το είδος του θορύβου, στο αεροβόλο οι ήχοι παράγονται μέσα σε ενα κλειστό σύστημα όπως είναι το αεροβόλο όπλο, πράγμα που σημαίνει οτι οι δονήσεις και η αλλαγή πίεσης είναι μικρή (όλοι λίγο πολύ ξέρουμε πως αντιλαμβάνονται τον περιβάλλοντα χώρο τα ψάρια μέσω της πλευρικής γραμμής) ενώ στο λαστιχοβόλο φαίνονται ξεκάθαρα πιστεύω οι δονήσεις των λάστιχων καθώς πέφτει η ένταση τους προς το τέλος. Απ την εποχή που ψάρευα μόνο με λαστιχοβόλα, έλεγα οτι αυτό που λένε για τον θόρυβο των αεροβόλων είναι σχεδόν αστειο γιατί κανείς δεν υπολογίζει το κοπάδι με τα λάστιχα που απελευθερώνεται μέσα στο νερό κάθε φορά που πατάμε τη σκανδάλη. Νομίζω οτι με το γράφημα επιβεβαιώνεται

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 18 Ιουν 2020, 10:41

Σέρλοκ Νο 2 :thumbsup:
Κατά πάσα πιθανότητα αντικειμενικό για το δικό μας σύστημα ακοής.
Στο αεροβόλο ακούμε ένα δυνατό τσακ ενώ στο λαστιχοβόλο ένα πιο υπόκωφο γδουπ.
Τα ψάρια όμως αντιλαμβάνονται διάφορες και διαφορετικές συχνότητες ως γνωστόν.

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Παρ 19 Ιουν 2020, 08:21

Να και το άλλο μου αερικό. Το είχα για καιρό στις αγγελίες μεχρι που χάθηκε απ αυτές, αλλά δεν ενδιαφέρθηκε κανείς.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Παρ 19 Ιουν 2020, 21:31

Βιώματα…
Στην εποχή που ανδρώθηκα ψαρευτικά τα αεροβόλα όπλα είχαν ένα συγκεκριμένο προφίλ.
Όταν πήρα ένα mares stern ήμουν ο κλασικός πιτσιρικάς ψαροσακούλα μαν με το φοβερό αεροβόλο του με την κλασική τρίαινα.
Ένα τυχαίο γεγονός με οδήγησε στο πρώτο μου λαστιχοβολο με βέργα Ταϊτής και αυτόματα το αεροβόλο παροπλίστηκε.
Ήταν και η εποχή τέτοια.
Τα αεροβόλα ήταν ταυτισμένα με τρίαινα, πεντάαινα, και την νυχτερινή συλλογή ψαριών.
Οι βέργες τους ήταν κάτι γκουμουτσες με κάτι διφτερες μπροστά που αν χτυπαγες (λέμε τώρα) το ψάρι στο κεφάλι παθαίνε διάσειση κυρίως.
Servise? Χα, τρέχα γύρευε τότε…
Έτσι λοιπόν ούτε που το ξανασκέφτηκα.
Είχα δει και γω κάτι βιντεάκια με αεροβόλα στο σουλήνα, είχα διαβάσει και τον Αραβαντινό αλλά όλο αυτό ήταν μια μεγάλη μειοψηφία.
Μετά ήρθαν και τα πολύσπαστα και έδεσε το γλυκόοοοο
Έρχεσαι τώρα ρε Φιλέ και μας ανακατώνεις. Με ποιο δικαίωμα εεεεε????? :beee:
Επειδή σε ξέρω λίγο, όταν φτάνεις να αναφερθείς σε κάτι το χεις ψάξει πολύ, και ότι λες υποστηρίζεται άμεσα και με στοιχεία. :hello:
Ειδικά στο δεύτερο βίντεο (και αφού έχω διαβάσει όσα έχετε γράψει) έχω πάθει πλάκα με τις βολές, και κυρίως με τον θόρυβο ( την απουσία του μάλλον). :shock:
Συνέχισε λοιπόν να μας θορυβείς (αθόρυβα) :mrgreen: έλα και καμία βόλτα προς τα κάτω (τόσο καιρό το λέμε), να περιεργαστώ και γω αυτόν τον σουλήνα στη θάλασσα.
Δυσκολα θα αλλάξει κάτι βεβαια ( You can’t teach an old dog new tricks…)
Μετά ξέρεις, τσιπουράκια και πενιές …(τυράκι….) :grin:

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Παρ 19 Ιουν 2020, 22:16

Τελευταίο βίντεο:
Συγχαρητήρια, το ειδος του όπλου είναι ο μικρότερος παράγοντας επιτυχίας για το ψάρεμά σου

Πρέπει και αυτό να έχει ξηρή κάνη κρίνοντας από τον ηχο

Δεν ξέρω με τι πίεση το δουλεύεις, μπορώ να διακρίνω ανάκρουση την οποία κουμανταρεις σα να μην τρέχει κάτι

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”