φυσάει αγέρας που με πάει...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

φυσάει αγέρας που με πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 16 Ιουν 2020, 16:30

Για και χαρά στη κοινότητα :hello:
Έχω καιρό να κάνω δημοσίευση και αυτό γιατί δεν είχα κάτι ιδιαίτερο να πω.
Τους τελευταίους μήνες όμως έχω αποκτήσει μια καινούργια συνήθεια όσο αφορά τα ψαροντούφεκα και είπα να την μοιραστώ μαζί σας και να μοιραστείτε και εσείς τις γνώσεις σας γύρω απο αυτά, έτσι ώστε να γίνουμε όλοι καλύτεροι. Η συνήθεια αυτή δεν είναι άλλη απ τα αεροβόλα όπλα.
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα αυτή που δημοσιεύω (Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου) ,αλλά θα ήθελα να είναι. Δε θέλω να είναι ενα θέμα που θα αναλώνεται μόνο σε παλαμάκια και θα μιλάμε μόνο για την γαματοσύνη μου :D , αλλά να μοιραζόμαστε εμπειρίες, πατέντες και βελτιώσεις γύρω απ τα αερικά, μιας και εγώ ακόμα μαθαίνω και το ψάχνω.
Θα ανεβάσω 2 βιντεάκια, τροφή για σχόλια και συζήτηση. Τα βιντεάκια μου με αεροβολίσιες βολές θα τα ανεβάζω εδώ. Καλώ επίσης όποιον θέλει να κάνει το ίδιο, δεν έχω κανένα πρόβλημα

phpBB [video]

phpBB [video]
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: φυσάει αγέρας που με πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 16 Ιουν 2020, 18:07

εγώ επειδη δεν σκαμπάζω απο αερικά θα γραψω μονο ποσο γαμάτος είσαι :mrgreen:

υ.γ παντος οι βολές μου φάνηκαν αρκετά μακρινές :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 16 Ιουν 2020, 19:09

peskandritsas έγραψε:
Τρί 16 Ιουν 2020, 18:07
εγώ επειδη δεν σκαμπάζω απο αερικά θα γραψω μονο ποσο γαμάτος είσαι :mrgreen:

υ.γ παντος οι βολές μου φάνηκαν αρκετά μακρινές :hello:
είναι Αντρέα μακρινές, το πιο τρελό είναι η ταχύτητα, εκεί που σημαδεύεις την ώρα που πατάς τη σκανδάλη εκεί περίπου την τρώει, δε προλαβαίνουν να στρίψουν. Ως συνήθως τη συναγρίδα τη τουφεκάς μούτρα όπως έρχεται και την τρώει στο πλάι γιατί προλαβαίνει να στρίψει, εδώ δεν έχει τέτοια ,ασε την να στρίψει γιατί ή θα την κάνεις μονόκερο ή δε θα την πετύχεις. Απ την άλλη μπορεί να μην είναι η ταχύτητα που συμβαίνει αυτό, αλλά το ότι είναι σχετικά αθόρυβα μιας και η βέργα προηγείται του θορύβου που παράγουν. Χωράει πολύ συζήτηση ολο αυτό

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 16 Ιουν 2020, 20:56

ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ!!! Φίλε μου είμαι δογματικά υπέρ του λαστιχοβόλου, αλλά με αυτά που είδα με έκανες να προβληματιστώ. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά οι βουτιές σου πρέπει να ήταν τουλάχιστον δίλεπτες, και οι βολές μακρινές σε σημείο που να μην φαίνονται τα ψάρια. Εγώ μεγάλωσα με την ιδεοληψία ότι το αεροβόλο είνα μπελάς, με τα σέρβις και την συντήρηση γενικά, αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα.
Την σκηνή με το χταπόδι δεν την σχολιάζω, μιλάει από μόνη της!! Συγχαρητήρια που του χάρησες την ζωή, ενώ δεν ήταν και μικρό. :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 16 Ιουν 2020, 23:02

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 16 Ιουν 2020, 20:56
ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ!!! Φίλε μου είμαι δογματικά υπέρ του λαστιχοβόλου, αλλά με αυτά που είδα με έκανες να προβληματιστώ. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά οι βουτιές σου πρέπει να ήταν τουλάχιστον δίλεπτες, και οι βολές μακρινές σε σημείο που να μην φαίνονται τα ψάρια. Εγώ μεγάλωσα με την ιδεοληψία ότι το αεροβόλο είνα μπελάς, με τα σέρβις και την συντήρηση γενικά, αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα.
Την σκηνή με το χταπόδι δεν την σχολιάζω, μιλάει από μόνη της!! Συγχαρητήρια που του χάρησες την ζωή, ενώ δεν ήταν και μικρό. :hello:
φίλε μου, αμα πας ξανά στο βίντεο μπορείς πολύ εύκολα να βρεις το κανάλι μου. Έχω πάνω απο 40 βίντεο με εκατοντάδες βολές, όλες με λαστιχοβόλα , σε όλων των ειδών τα ψάρια και σε όλα τα μεγέθη. Αυτά τα δυο βίντεο είναι οι δυο μοναδικές βολές με αεροβόλο που έχω ανεβάσει. Μια ζωή με λαστιχοβολα ψάρευα, έχω εδώ και κανένα 6μηνο που έχω πάρει τα αερικά και μόλις που άρχισα να τα ψαρεύω γιατί τον Νοέμβρη κόλλησε η μηχανή της βάρκας μου και έκανα ελάχιστα ψαρέματα τον χειμώνα και στο καπίκι αρχισε η καραντίνα. Η αλήθεια είναι οτι στην αρχή έχασα πολλά και καλά ψάρια μεχρι να καταλάβω τι γίνεται ,γιατί κανείς δε μπορούσε να μου εξηγήσει τι φταίει και βαράω στο γάμο του καραγκιόζη. Τώρα έχω αρχίσει να το βρίσκω, ξέρω τι φταίει και προσπαθώ να το αποβάλω, αν και δεν είναι εύκολο μιας και το λάστιχο είναι τελείως διαφορετικό απο τον αέρα, στη σκόπευση,στη σκανδάλη ,τη λαβή την ανάκρουση κ.α που επηρεάζουν τη βολή. Τα προτερήματα βέβαια είναι τόσα πολλά που έλεγα οτι δεν είναι δυνατόν να μην προσπαθήσω και να μην επιμείνω. Έλεγα. δηλαδή ο Βλάχος και ο Τιβερόν στην Ιταλία πως ψαρεύουν μια ζωή με αεροβόλα και πετυχαίνουν ζαργάνες; Τώρα όσο αφορά τα σερβις, αν δε πιάνουν τα χέρια σου το πας και στο κάνουν μια φορά στα δυο χρόνια (20 ευρώ) ή αν πιάνουν τσάμπα σχεδόν και μπορείς να κάνεις και βελτιώσεις. Εδω είμαι όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο να βοηθήσω

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τρί 16 Ιουν 2020, 23:37

Θα πω κάτι καθαρά τεχνικό:
Τό 'δε ο γιος κ μου λέει:
Ένας φίλος σου πυροβολάει ψάρια στο star wars.. :D
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 16 Ιουν 2020, 23:42

Γιατί γιατί γιατί γιατί με τσιγκλάς τώρα ;;
Στο τσακ είμαι για αερικό επόμενο οπλο έχοντας ήδη βγει στην γύρα προς αναζήτησή .
Το συγκεκριμένο με πόσες atm το ψαρεύεις ;
Πες αν θες μερικά στοιχεία βέργες κτλ

Δώσε λεπτομέρειες γιατί βλέπω να μπαίνω στο κλαμπ σύντομα :mrgreen:

Τώρα για το συναγριδοχταποδο Τί να πω ... χαχαχα
Επικό :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 00:33

mkoume έγραψε:
Τρί 16 Ιουν 2020, 23:37
Θα πω κάτι καθαρά τεχνικό:
Τό 'δε ο γιος κ μου λέει:
Ένας φίλος σου πυροβολάει ψάρια στο star wars.. :D
:lol:
matador23 έγραψε:
Τρί 16 Ιουν 2020, 23:42
Γιατί γιατί γιατί γιατί με τσιγκλάς τώρα ;;
Στο τσακ είμαι για αερικό επόμενο οπλο έχοντας ήδη βγει στην γύρα προς αναζήτησή .
Το συγκεκριμένο με πόσες atm το ψαρεύεις ;
Πες αν θες μερικά στοιχεία βέργες κτλ

Δώσε λεπτομέρειες γιατί βλέπω να μπαίνω στο κλαμπ σύντομα :mrgreen:

Τώρα για το συναγριδοχταποδο Τί να πω ... χαχαχα
Επικό :hello:
λοιπόν, το όπλο είναι Mares HF 120 με 7αρα βέργα 135 ή 140 , δεν είμαι σίγουρος, όπως και για τις ατμόσφαιρες δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω αντάπτορα για mares ,θα πάρω όμως σύντομα. πρεπει να εχει καπου μεταξυ 24 και 26 bar. Παίρνει κι άλλο μιας και οπλίζω σχετικά εύκολα με τα οπλιστήρια. Τελος έχει ένα σύστημα ξηρής κάνης μπροστα στη κεφαλή απο έναν τρελό Ιταλό μάστορα. Το όπλο το πήρα μεταχειρισμένο και δεν το έχω κάνει ακόμα σερβις, δε ξέρω αν έχει λάδια μέσα. Όταν με το καλό θα έρθει ο αντάπτορας για το μανόμετρο, θα το λύσω για σερβις λάδια ξίδια, θα του πειράξω και λίγο τη σκανδάλη που θέλω και μετά θα αρχίσω τις δοκιμές με ακριβείς πιέσεις και αποδόσεις

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Τετ 17 Ιουν 2020, 01:55

Οι βολές είναι εκπληκτικές και αστραπιαίες. Νοιώθεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το ψάρι πάρα μόνο από λάθος σημάδι.

Δικαιολογίες του στυλ "δεν το πρόλαβε η βέργα", "πρόλαβε κ έστριψε" ή "πρόλαβε αλλά την τίναξε" μοιάζουν αστείες...
Βέβαια εσύ το τερμάτισες...120 + νέας γενιά αεροβόλο με λεπτη κάνη + ξηρό όπλισμα/βολή σημαίνει υπερόπλο.

Στα πρώτα βήματα χρόνια ψάρευα και εγώ με αεροβόλο...τα κλασσικά mares sten με την 8αρα μέχρι που ενώ ψάρευα με το αδελφό μου...πίσω αυτός, μπροστά εγώ 5 μέτρα ακούω ενα τσαφ και γυρναω πίσω και βλέπω οτι ειχε
ρίξει το όπλο μόνο του, το κράταγε από τον σωλήνα.

Απο τότε μου έχει μείνει ψυχολογικό...θέλω όσο μπορώ να βλέπω να αγκιστρώνει η βέργα στον μηχανισμό, θέλω όταν οπλιζω να μην εχω καμία επαφή με το καμακι. Στο αεροβόλο σπρωχνεις μια βέργα και τρεμανε τα χέρια μου
όταν επρεπε να βγαλω το οπλιστηρι...ανατρίχιασα νυχτιάτικα :D :D :D

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Τετ 17 Ιουν 2020, 03:29

Η ξηρή κάνη για να παραμείνει ξηρή χρειάζεται φροντίδα
Μεγάλη συζήτηση εάν και ποσο υπερέχει

Το θέμα με αερικά είναι να γνωρίζεις πόσες atm μπορεί να πάρει (σηκώνει;), πόσες μπορείς να βάλεις (καθόλου απλό, κομπρεσέρ κτλ) και πόσες έχει ήδη- το κόστος ανεβαίνει πολύ

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 08:15

νικηφ έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 03:29
Η ξηρή κάνη για να παραμείνει ξηρή χρειάζεται φροντίδα
Μεγάλη συζήτηση εάν και ποσο υπερέχει

Το θέμα με αερικά είναι να γνωρίζεις πόσες atm μπορεί να πάρει (σηκώνει;), πόσες μπορείς να βάλεις (καθόλου απλό, κομπρεσέρ κτλ) και πόσες έχει ήδη- το κόστος ανεβαίνει πολύ
το κόστος ενός μανομέτρου είναι μεγάλο;
Πόσες atm μπορείς να βάλεις; Όσες αντέχεις να οπλίσεις. Αυτό δε το κατάλαβα και πολύ. Εννοείς οτι είναι κουραστικό με τις τρομπαρισιές; Ο Μπέκας και ο Καλαιτζής δεν παίρνουν φράγκο για να στα φουσκώσουν με την μπουκάλα. Αλλά και να μην έχεις κάποιον κοντά σου που μπορεί να σε εξυπηρετήσει, φτιάχνεις ένα σύστημα για εύκολο φούσκωμα μια φορά και μετά τέλος, αυτό είναι το κόστος σου, δε δινεις κάθε 6μηνο ή χρόνο 40ευρα για το ένα όπλο μονο. Εγώ για τα 2 μεγάλα λαστιχοβόλα θέλω 110με 120 ευρω τον χρόνο για λάστιχα (αν αλλάξω μόνο μια φορά) και μερικές ώρες για δεσίματα.
Όσο για την ξερή κάννη αυτή επιτυγχάνεται με την αλλαγή ενός λάστιχου στεγανοποίησης κόστους 2,5 ευρώ,κάθε και εγώ δε ξέρω ακόμα πότε γιατί δεν έχω αλλάξει, ίσως 150 200 βολές. Δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ ακόμα γιατί είναι φθηνά, αλλά ίσως καταφέρω να τα εκτυπώσω με 0,5 ευρώ. Επίσης μετά απο καθε ψάρεμα ή κάθε 2 ψαρέματα ξεβιδώνω την κεφαλή του όπλου που είναι σαν να ξεβιδώνεις ένα μπουκάλι νερό και βάζω λίγο γράσο σιλικόνης στο λαστιχάκι στεγανοποίησης , κόστος 0,005 λεπτά του ευρώ περίπου.
Τώρα αν υπολογίσουμε κόστος αγοράς, κόστος συντήρησης ή αλλαγής σετ απ γιατί δεν μας έκατσε καλά, μεταξύ λάστιχου και αέρα ,χρόνου συντήρησης (αν πάμε σε πολύσπαστο :lol: ακόμα δένουν λάστιχα) τότε οι διαφορές στη σύγκριση είναι τεράστιες
Θα ήθελα όμως να μου πεις τι ακριβώς εννοείς γιατί μπορεί να μη κατάλαβα και καλά. Ίσως να μην έχω δει ακόμα κάτι μιας και η εμπειρία μου με τον αέρα δεν είναι μεγάλη, ίσως σε κανένα χρόνο δω και εγώ πράγματα που δεν έχω δει ακόμα και πω "φτάνει ,τα είδαμε, με κούρασαν μπαι μπαι" δογματικός δεν είμαι.
Και κάπως έτσι ξεκίνησα, τι έχω να χάσω .Είχα ένα ξύλινο 105 που καθότανε λόγο του οτι είχα πολλά , το πούλησα 300 ευρω και βάζοντας ένα 100αρικο ακόμα πήρα 2 μεγάλα αερικά. Το σύστημα ξηρής κάννης 70 ευρώ με τα έξοδα αποστολής μέσα. Αν το μετανιώσω και δε καταφέρω να πουλήσω τίποτα απο αυτά θα έχω χάσει ενα 105 ξύλινο και 170 ευρω. Πόσα λεφτά θα χρειαζόμουν για να αγοράσω δυο όπλα με λάστιχο που τουφεκάνε πάνω απο 5 μέτρα και το ένα πάνω απο 6;

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 08:36

pda έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 01:55
Οι βολές είναι εκπληκτικές και αστραπιαίες. Νοιώθεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το ψάρι πάρα μόνο από λάθος σημάδι.

Δικαιολογίες του στυλ "δεν το πρόλαβε η βέργα", "πρόλαβε κ έστριψε" ή "πρόλαβε αλλά την τίναξε" μοιάζουν αστείες...
Βέβαια εσύ το τερμάτισες...120 + νέας γενιά αεροβόλο με λεπτη κάνη + ξηρό όπλισμα/βολή σημαίνει υπερόπλο.

Στα πρώτα βήματα χρόνια ψάρευα και εγώ με αεροβόλο...τα κλασσικά mares sten με την 8αρα μέχρι που ενώ ψάρευα με το αδελφό μου...πίσω αυτός, μπροστά εγώ 5 μέτρα ακούω ενα τσαφ και γυρναω πίσω και βλέπω οτι ειχε
ρίξει το όπλο μόνο του, το κράταγε από τον σωλήνα.

Απο τότε μου έχει μείνει ψυχολογικό...θέλω όσο μπορώ να βλέπω να αγκιστρώνει η βέργα στον μηχανισμό, θέλω όταν οπλιζω να μην εχω καμία επαφή με το καμακι. Στο αεροβόλο σπρωχνεις μια βέργα και τρεμανε τα χέρια μου
όταν επρεπε να βγαλω το οπλιστηρι...ανατρίχιασα νυχτιάτικα :D :D :D
Ναι μπορεί να συμβεί αυτό, εμένα μου τουφέκισε την ώρα που το όπλιζα 3-4 φορές και αυτό γιατί είχα ρυθμίσει την σκανδάλη στο πολύ ευαίσθητο. Όταν το πήγα με το κατσαβίδι λίγο πιο μεγάλη τη διαδρομή της σκανδάλης (είναι ρυθμιζόμενη), δεν έχει ξανασυμβεί. Να σημειώσω οτι στο διλάστιχο μου έχω αλλάξει ολόκληρο τον μηχανισμό σκανδάλης γιατί το όπλο τουφεκούσε μόνο του, όχι την ώρα του οπλίσματος που είσαι προσεκτικός και το όπλο κοιτάει μακριά απο όλους αλλά σε άσχετη φάση εκεί που ησουν χαλαρός. Όπως και τα κοντά λαστιχοβολα που έχω, μου έχουν τουφεκίσει αρκετές φορές την ώρα της όπλισης γιατί δεν είχε κουμπώσει καλά η βέργα (και ο μηχανισμός της σκανδάλης που έχω βάλει θεωρείται κορυφαίος και είναι) . Όλα θέλουν συντήρηση και όλα θέλουν προσοχή, όπλα είναι :hello:

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 17 Ιουν 2020, 08:55

Κατ΄αρχήν, χαίρομαι πάρα πολύ, αφού ξαναβλέπω, μετά από πολύ Καιρό,
τον καλό μου Φίλο Τρύφωνα, να ξαναβάζει δικιά του Δημοσίευση, μέσα στο Φόρουμ…
Προσωπικά, μου είχαν λείψει πάρα πολύ οι Δημοσιεύσεις σου…

Επίσης, χαίρομαι πάρα πολύ, για το Γεγονός ότι,
ένας τόσο Επιδέξιος κι ιδιαίτερα Ικανός κι Αποτελεσματικός Ψαροντουφεκάς,
αποφάσισε να αλλάξει, έστω και προσωρινά, και να πειραματιστεί,
ερχόμενος στο Club των Αεροβόλων…

Χαίρομαι ιδιαίτερα επίσης, επειδή μέσα από αυτές τις δικές σου Δημοσιεύσεις,
Θα αναδειχθούν επαρκώς, τα πολλά και μεγάλα Πλεονεκτήματα των καλών Αεροβόλων…

Εσύ, μπορείς, μέσα από την Πράξη, να τα αναδείξεις Όλα…

Καλώς ήρθες λοιπόν Φίλε μου Τρύφωνα…
Μου έδωσες ήδη πολύ μεγάλη Χαρά…
Να είσαι πάντα καλά…

:hello:

Υ.Γ. Το μοναδικό ίσως, για μένα, Μειονέκτημα,
από αυτά τα πραγματικά Εκπληκτικά Αεροβόλα Οπλα,
είναι η σχετική Δυσκολία της Οπλισής τους…
Αυτό εγώ προσπάθησα και το έλυσα, με μία Πατέντα Οπλισης στον Μηρό,
η οποία μπορεί να τοποθετηθεί και στα μεγαλύτερα Αεροβόλα…
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 17 Ιουν 2020, 09:35

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 08:55
Κατ΄αρχήν, χαίρομαι πάρα πολύ, αφού ξαναβλέπω, μετά από πολύ Καιρό,
τον καλό μου Φίλο Τρύφωνα, να ξαναβάζει δικιά του Δημοσίευση, μέσα στο Φόρουμ…
Προσωπικά, μου είχαν λείψει πάρα πολύ οι Δημοσιεύσεις σου…

Επίσης, χαίρομαι πάρα πολύ, για το Γεγονός ότι,
ένας τόσο Επιδέξιος κι ιδιαίτερα Ικανός κι Αποτελεσματικός Ψαροντουφεκάς,
αποφάσισε να αλλάξει, έστω και προσωρινά, και να πειραματιστεί,
ερχόμενος στο Club των Αεροβόλων…

Χαίρομαι ιδιαίτερα επίσης, επειδή μέσα από αυτές τις δικές σου Δημοσιεύσεις,
Θα αναδειχθούν επαρκώς, τα πολλά και μεγάλα Πλεονεκτήματα των καλών Αεροβόλων…

Εσύ, μπορείς, μέσα από την Πράξη, να τα αναδείξεις Όλα…

Καλώς ήρθες λοιπόν Φίλε μου Τρύφωνα…
Μου έδωσες ήδη πολύ μεγάλη Χαρά…
Να είσαι πάντα καλά…

:hello:

Υ.Γ. Το μοναδικό ίσως, για μένα, Μειονέκτημα,
από αυτά τα πραγματικά Εκπληκτικά Αεροβόλα Οπλα,
είναι η σχετική Δυσκολία της Οπλισής τους…
Αυτό εγώ προσπάθησα και το έλυσα, με μία Πατέντα Οπλισης στον Μηρό,
η οποία μπορεί να τοποθετηθεί και στα μεγαλύτερα Αεροβόλα…

Παραθέτω μία παλιά Δημοσίευσή μου:

viewtopic.php?f=19&t=51596#p592047
Για σου καπετάνιε
άντε να δούμε πότε θα πιούμε εκείνον τον καφέ (για μένα τσαγάκι), θα πάρουμε και αυτόν τον τετιμπ;oι τον hariska
Ναι καπετάνιε το όπλισμα είναι ένα θέμα στα αεροβόλα και ιδιαίτερα στα μεγάλα. Βέβαια για όλα υπάρχει λύση όπως φαίνεται και με τη δική σου πατέντα. Εγώ έχω βρει ένα τρόπο με ένα διπλό οπλιστήρι και μια θηλιά που περνάω στον αστράγαλο για να ασφαλίζει η λαβή του όπλου. Αν και τρώω κάμποσο χρόνο να τα τοποθετήσω η όπλιση γίνεται πολύ εύκολα και με ασφάλεια. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα τα παρουσιάσω ,μπορεί να σε βολέψουν :hello:

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τετ 17 Ιουν 2020, 09:54

Καλημέρα Τρύφωνα,
οι βολές όντως είναι εκπληκτικά μακρινές και γρήγορες και όντως φαίνεται ότι προλαβαίνει η βέργα το ψάρι πρίν στρίψει( και μιλάμε για συναγρίδα....)
Δεν έχω άποψη για τα αερικά αλλά όπως τα λες και έτσι πρέπει να είναι η συντήρηση τους σίγουρα είναι πιο φθηνή σε σχέση και με ένα μονολάστιχο.Δεν το συζητάμε με πολύσπαστα....εγώ θα ήθελα μιας και μας έδωσες βήμα να σε ρωτήσω για το όπλο του Ανδρέα που το έχεις δοκιμάσει και να μας πεις διαφορές και ομοιότητες με το αερικό και αν θες την προσωπική σου άποψη πιο θεωρείς καλύτερο .
Εξυπακούεται ότι θα καταλάβω αν δεν θες να απαντήσεις καθώς εδώ μιλάμε για μια κατηγορία όπλου που δεν υπάρχει όμοιό του στην αγορά και τυχόν αρνητική κριτική από μέρους σου μπορεί να μην ήταν θεμιτό απέναντι στον κατασκευαστή ,δεδομένου ότι δεν έχει βγει ακόμα σε παραγωγή.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές αναδύσεις με ασφάλεια να έχεις πάντα. :hello: :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”