PATHOS PRO 90

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Νικος 42
Ονοματεπώνυμο: Νικολαος Βλαχοδιονυσοπουλος

PATHOS PRO 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Τετ 06 Μάιος 2020, 20:01

Καλησπερα σε ολους....αρχαριος ειμαι και ηρθε στην κατοχη μου ενα PATHOS PRO 90....οχι καινουργιο...εγκαταλελειμενο σε μια αποθηκη....ολα τα περιφερειακα του ομως θελουν αλλαγη...περα απο την λαβη της pathos που φοραει απο την μαμα του. τπτ δεν ειναι ιδιο..η κεφαλη ειναι carina....ανοιχτου τυπου δηλαδη.....λαστιχα(με ρακορ), βεργα, μουλινες, καμπανα(μακρια demca)θελουν αλλαγη....και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....γιατι ενω απευθυνθηκα σε ενα καταστημα εφυγα πολυ προβληματισμενος απο εκει σχετικα με το ποσο σωστο στησιμο παει να μου κανει ι αρχαριος...
Αναφερω εδω οτι το οπλο προοριζεται για επιφανειακο καρτερι και μονο......το μερος λοιπον που ψαρευω εχει πολυ αμμουδια και λιβαδια....σπανια θα πετυχεις πετρα και οταν γινει αυτο ειναι αρκετα ρηχα.
Οταν λοιπον πηγα στο καταστημα και ανεφερα οτι ακριβως ειπα και σε εσας το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να μου δωσει μια βεργα pathos
μονοφτερη στο 1,30 6,25mm παχος και εγκοπες....ψαχνοντας ομως ειδα οτι η μαμα pathos το προτεινει με 6,5mm και δεκαεννιαρι λαστιχο,πλεον η βεργα αγοραστηκε και οτι στηθει θα στηθει πανω σε αυτη....ελα μου ομως που στο τοπο που ψαρευω εμφανιζονται σε αραια βεβαιαS διαστηματα και μαναλια και λιτσες και βεβαια κεφαλοι,τσιπουρες,σαργοι,μουρμουρες σχεδον συνεχεια.....το μαγαζι που εχω αποφασισει πλεον να απευθυνθω εχει ολα τα προιοντα PATHOS...εχω καταληξει στο μικρο μουλινε των 40μετρων...ομως σε λαστιχο και καμπανα οχι.....το προηγουμενο μαγαζι ειπε δεκαεξαρι...νομιζω ομως οτι αν εμφανιστει μια καλη λιτσα θα εχω προβλημα πιστευω....ετσι ρωταω τι λαστιχο της pathos να βαλω???σε τι διαμετρο???και ποσο μακρυ να ειναι???επισης τι καμπανα να ζητησω???ελπιζω στην βοηθεια σας.......

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: PATHOS PRO 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 06 Μάιος 2020, 20:21

Νικος 42 έγραψε:
Τετ 06 Μάιος 2020, 20:01
Καλησπερα σε ολους....αρχαριος ειμαι και ηρθε στην κατοχη μου ενα PATHOS PRO 90....οχι καινουργιο...εγκαταλελειμενο σε μια αποθηκη....ολα τα περιφερειακα του ομως θελουν αλλαγη...περα απο την λαβη της pathos που φοραει απο την μαμα του. τπτ δεν ειναι ιδιο..η κεφαλη ειναι carina....ανοιχτου τυπου δηλαδη.....λαστιχα(με ρακορ), βεργα, μουλινες, καμπανα(μακρια demca)θελουν αλλαγη....και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....γιατι ενω απευθυνθηκα σε ενα καταστημα εφυγα πολυ προβληματισμενος απο εκει σχετικα με το ποσο σωστο στησιμο παει να μου κανει ι αρχαριος...
Αναφερω εδω οτι το οπλο προοριζεται για επιφανειακο καρτερι και μονο......το μερος λοιπον που ψαρευω εχει πολυ αμμουδια και λιβαδια....σπανια θα πετυχεις πετρα και οταν γινει αυτο ειναι αρκετα ρηχα.
Οταν λοιπον πηγα στο καταστημα και ανεφερα οτι ακριβως ειπα και σε εσας το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να μου δωσει μια βεργα pathos
μονοφτερη στο 1,30 6,25mm παχος και εγκοπες....ψαχνοντας ομως ειδα οτι η μαμα pathos το προτεινει με 6,5mm και δεκαεννιαρι λαστιχο,πλεον η βεργα αγοραστηκε και οτι στηθει θα στηθει πανω σε αυτη....ελα μου ομως που στο τοπο που ψαρευω εμφανιζονται σε αραια βεβαιαS διαστηματα και μαναλια και λιτσες και βεβαια κεφαλοι,τσιπουρες,σαργοι,μουρμουρες σχεδον συνεχεια.....το μαγαζι που εχω αποφασισει πλεον να απευθυνθω εχει ολα τα προιοντα PATHOS...εχω καταληξει στο μικρο μουλινε των 40μετρων...ομως σε λαστιχο και καμπανα οχι.....το προηγουμενο μαγαζι ειπε δεκαεξαρι...νομιζω ομως οτι αν εμφανιστει μια καλη λιτσα θα εχω προβλημα πιστευω....ετσι ρωταω τι λαστιχο της pathos να βαλω???σε τι διαμετρο???και ποσο μακρυ να ειναι???επισης τι καμπανα να ζητησω???ελπιζω στην βοηθεια σας.......
Καλησπερα και καλως ηρθες.
Ειναι πολλες οι αποριες..Θα προσπαθησω να βοηθησω γενικα:

Ενα παλιο όπλο δέν ξερω κατα πόσο συμφερει να το συμμαζεψεις και να ειναι λειτουργικο , απο το να αγορασερις ενα καινουργιο ετοιμο για ψαρεμα.
Αν τωρα εχεις ξεκινησει τη διαδικασια και το μαζευεις, ενα 90αρι με 9.25 και καρχαριακια, για ρηχα ψαρεματα σε αμμουδες , νομιζω και ενα 17.5 ή ενα 19αρι λαστιχο θα εισαι οκ για "γενικο ψαρεμα".
Για καμπανα εφοσον εισαι αρχαριος παιζουν πολλα.Αλλα εφοσον πηρες βεργα με καρχαριακια , κανε σχοινοκαμπανα για να εχεις ευελιξια και ασφαλεια .
Θα βρεις αρκετες πληροφοριες εδω πως δενουν , αν και θεωρω θα στις δεσουν στο μαγαζι που θα πας.

Αν οι σκεψεις σου τωρα ειναι στο μεγαλο ψαρι που μπορει να σου εμφανιστει, εκει πιστεψε με, παιζουν παααρα πολλα ρολο και σιγουρα οχι το οπλο αποκλειστικα.
Αν δεν εχεις την εμπειρια με μεγαλα ψαρια , απλα δεν τα ενοχλεις για αρχη. (εκτος εξαιρεσεων που εχουν αυτοκτονικες τασεις) αλλα πιστεψε με ειναι σχετικα μικρες στην αρχη της πορειας μας στο ψαροτουφεκο.

μεγαλη προσοχη στο κοστος , σιγουρα.
Με μια αναζητηση στο GOOGLE ή εδω στις αγγελιες θα βρεις οπλα και μπορεις να συγκρινεις τιμες για συμβατικα 90αρια .
Αν και θεωρω εχουμε σοβαρους επαγγελματιες στο χωρο, οποτε μπορεις να εχεις και εμπιστοσυνη στις αντιστοιχες εταιρειες . :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 06 Μάιος 2020, 20:44

Σκληρό δεκαεφταμισαρι η δεκαοχταρι...και θα είσαι οκ,ακόμα και για λιτσες, εφόσον υπάρχει μουλινε.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 06 Μάιος 2020, 21:47

Η βέργα 6.25 είναι μια χαρά αφού πήρες με εγκοπές αν και λόγω κεφαλής έβαζες άνετα και με καρχαριακια μια κοντή σπαστη όχι ογκώδη με χοντρό πέταλο εννοώ το ημικυκλικο κομμάτι της που πιάνει στις εγκοπές της βεργας να είναι λεπτό για να μην επιβραδύνει τη βολή και λάστιχα ότι σου είπαν.

Νικος 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Τετ 06 Μάιος 2020, 22:12

Παιδια τα ελαστικα τι μηκος πρεπει να εχουν???για αυτο το οπλο????

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 06 Μάιος 2020, 22:23

Αυτό κυμαίνεται με βάση το συντελεστή που έχει το κάθε λάστιχο από τον κατασκευαστή του.
Οπότε εκεί που θα αγοράσεις θα σε κατευθύνουν.
Τα λάστιχα είναι βιδωτά?
Αν ναι ίσως υπάρχουν και έτοιμα από την πάθος.. ψαξτο.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Νικος 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Τετ 06 Μάιος 2020, 22:26

Ναι με ρακορ ειναι....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Μάιος 2020, 01:18

Νίκο γειά σου, εντελώς φιλικά νομίζω ότι ασχολείσαι υπερβολικά με το όπλο και τον εξοπλισμό, και αυτό είναι λάθος κατά την γνώμη μου. Ενα οποιοδήποτε συμβατικό ενενηντάρι με 17,5 λάστιχα και σωληνα από 6 μέχρι 6,5 είναι μιά χαρά για σένα που τώρα ξεκινάς. Το όπλο σου δεν χρειάζεται καν να έχει μουλινέ. Ρίξε περισσότερο το βάρος σου στην επαφή με την θάλασσα, τις τεχνικές, απόκτησε εμπειρία και άνεση στο υγρό στοιχείο. Μην περιορίζεσαι στο επιφανειακό καρτέρι γιατι έτσι περιορίζεις τις επιλογές σου. Κάνε βουτιές, πολλές βουτιές, άσκοπες βουτιές. Όσο περισσότερο βουτάς, τόσο περισσότερο εξοικειώνεσαι, κάθε βουτιά θα είναι καλύτερη από την άλλη. Σιγά σιγά θα μάθεις να βουτάς χωρίς θορύβους και με λιγότερο κόπο, να προσεγγίζεις το θήραμα διακριτικά, και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους! Σου εύχομαι καλές και ασφαλείς βουτιές.

Άβαταρ μέλους
seadragon
Ονοματεπώνυμο: Σπυρος Ευσταθιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadragon » Πέμ 07 Μάιος 2020, 07:23

φιλε μου η ασφαλεια ειναι το νουμερο ενα. η δικη σου, η οποιουδηποτε αλλου κολυμπαει κοντα σου. παλιο οπλο σημαινει κινδυνους που δεν μπορεις να φανταστεις. πηγαινε το οπλο σου σε καποιον ειδικο να το δει, να σου πει τι μπορει να εχει και ποσο κανει. θα δεις οτι δεν αξιζει να το φτιαξεις. οταν αποκτησεις εμπειρια αξιζει να το φτιαξεις μονος σου συμφωνα με τις αναγκες σου.
μην το πεταξεις, αγορασε ενα συμβατικο οπλο και οταν εχεις λιωσει καμμια δεκαρια ζευγαρια λαστιχα και αισθανθεις ετοιμος πιασε το παλιο και καντο να κελαηδαει. :duel:

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 07 Μάιος 2020, 14:04

Το μόνο πράγμα που πρέπει να σιγουρέψεις ότι δουλεύει είναι ο μηχανισμός γιατί αν έχει κάποια φθορά μπορεί να φύγει η βέργα και να βρεθείς με άσχημες καταστάσεις.
Τώρα αν έχεις 6,25 βέργα προτινω 19αρι λάστιχο αν έχει το όπλο οδηγό,αν όχι βάλε ένα 17,5 και είσαι μια χαρά,ότι περνάει στα 2,5 μήκη θα το παίρνεις.
Μουλινέ οπωσδήποτε έστω ένα μικρό,γιατί αν σου κάτσει το μεγάλο ψάρι το λιγότερο που θα χάσεις είναι το όπλο.
Θα συμφωνήσω για την επαφή με την θάλασσα,όσο μπορείς να πηγαίνεις.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Νικος 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Πέμ 07 Μάιος 2020, 19:56

Ευχαριστω ολους σας

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”