DIY CARBON όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Iakwv1
Ονοματεπώνυμο: Iakwvos Daniil

DIY CARBON όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iakwv1 » Τετ 22 Απρ 2020, 21:00

Καλησπέρα στην ομάδα .

Αν διαμορφώσω όπλο σε φελιζόλ dow και του κάνω επικάλυψη με carbon η υαλόνημα , είναι καλή ιδέα ή θα έχει μεγάλη άνωση οπότε και δεν αξίζει τον κόπο ?
Εμπειρία δεν έχω αλλά έχω 5 τετραγωνικά carbon που κάθονται , εποξικές ρητίνες που κάθονται , vacuum bags και αντλιες κενού που κάθονται , οπότε μιας και υπάρχει χρόνος και υλικά λέω να το παλέψω .
Παρατηρήσεις και συμβουλές δεκτές.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: DIY CARBON όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 22 Απρ 2020, 21:05

Iakwv1 έγραψε:
Τετ 22 Απρ 2020, 21:00
Καλησπέρα στην ομάδα .

Αν διαμορφώσω όπλο σε φελιζόλ dow και του κάνω επικάλυψη με carbon η υαλόνημα , είναι καλή ιδέα ή θα έχει μεγάλη άνωση οπότε και δεν αξίζει τον κόπο ?
Εμπειρία δεν έχω αλλά έχω 5 τετραγωνικά carbon που κάθονται , εποξικές ρητίνες που κάθονται , vacuum bags και αντλιες κενού που κάθονται , οπότε μιας και υπάρχει χρόνος και υλικά λέω να το παλέψω .

Ευχαριστώ!
να το βαραινεις ειναι ευκολο!
το αναποδο ειναι δυσκολο! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 22 Απρ 2020, 22:32

Iakwv1 έγραψε:
Τετ 22 Απρ 2020, 21:00
Καλησπέρα στην ομάδα .

Ευχαριστώ!
την άνωση την παλεύεις άνετα (σχετικά :mrgreen: )
εγώ είχα ξεκινήσει ένα 110 beuchat με dow σε στιλ φτερά στο πλάι και από κάτω κάτι σαν κοιλιά με fiber (οπωσδήποτε) στην αρχή (μετά από τηλεφωνικές οδηγίες του φίλου volkan ) έχοντας κάνει όμως κάτω από τον σωλήνα ακριβώς εντός του dow τρύπα όπου έχωσα μπετόβεργα μέσα (νομίζω γύρω στο φ 15mm πάνω κάτω )και μετά από αρκετά φύλα fiber (μην πάνε χαμένα )και αρκετά φύλα carbon ,(μην πήγαιναν και αυτά χαμένα) :mrgreen: το έκανα ποιο στιβαρό από του ζωνο :mrgreen: και μετά άρχισα (αυτο που γραφει ο STI παραπάνω :D )της βόλτες στον σκαραμαγκά για ζύγισμα αφαιρώντας (κόβοντας την μπετόβεργα )κάθε φορά μετά από υπολογισμούς και από ένα κοματι λίγων πόντων και ταπώνοντας και ξανά σκαραμαγκά για ζύγισμα (τρεις φορές )μέχρι που το έφερα εκεί που ήθελα και μετά κόλλημα στερέωμα καλά την μπετόβεργα εντός και ξανά δύο χέρια carbon και τέλος (είχα υπολογίσει βέβαια και το βάρος τον δύο φύλων )
το όπλο έγινε σούπερ :D
μετά και εφόσον περισεψε ένα φύλο carbon έντυσα το buca II και έγινε κουκλί ,το είδαν δύο παλικάρια στην περιοχή πάχης που ήρθαν να δοκιμάσουν ένα όπλο του volkan και δεν πίστευαν ότι το έκανα μόνος μου :D είναι να μην κανείς την αρχή
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 23 Απρ 2020, 10:57

Να το τολμήσεις και να μας ενημερωνεις για τα σταδια να παιρνουμε ιδεες :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 23 Απρ 2020, 11:07

Καλημέρα...................

Να το κάνεις........Αλλά έχεις κάποια θέματα που θέλουν λύση .....................

Το βασικό είναι ότι οι ριτίνες τρώνε το φελιζόλ............ άρα αφού φτιάξεις το σχήμα πρέπει να το ντύσεις απ έξω με μεμβράνη η με εφημερίδες και ατλακόλ να πιάσει επιφάνεια ώστε να αντέξει............

Αν θες στο κέντρο της κατασκευής μπορείς να βάλεις ένα σωλήνα ταπωμένο από παλιό όπλο και να έχεις αρκετή ακαμψία και άνωση............

Θέλει γενικά ψάξιμο................

Καλό κουράγιο..................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Iakwv1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iakwv1 » Πέμ 23 Απρ 2020, 12:05

Καλησπερα ,

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας .

Σχετικά με αυτό που έγραψε ο Carpenter για την ακαμψία της κατασκευής σκεφτόμουν μήπως ο κορμός επενδυθεί με κάθετες λωρίδες carbon(κατά μήκος εννοώ) ώστε να κάνει πιο στιβαρή την κατασκευή και να μην πάρει και ιδιαίτερο βάρος . Όσο για το θέμα με τις ρητίνες το Dow θα ντυθεί με αδιάβροχη Flex tape .

Σκοπε'υω να βγάλω μια ελαφριά σχετικά κατασκευή οπότε και θα δώσω όγκο για να αποφύγω την ανάκρουση όσο μπορώ .

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για άλλη μια φορά για τις ιδέες σας .

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 23 Απρ 2020, 13:02

Καλησπερα.
Πολυ ενδιαφερον θεμα. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με κατασκευες carbon αν και θα με ενδιεφερε καποια στιγμη στο μελλον! Εχω δει ομως αρκετα βιντεο για κατασκευη carbon (οχι ψαροντουφεκα, γενικα διαφορες κατασκευες)
Ειδα αναφερεις vacuum. Το φελιζολ θα αντεξει μεσα στο vacuum? Η θα το συνθλιψει? Και θα πρεπει να μεινει τελειως ισιο κατα τη διαρκεια της εφαρμογης για να μην βγει στραβο το αποτελεσμα. Επισης για την ακαμψια νομιζω θα θελει αρκετο αριθμο φυλλων για να πετυχεις το σωστο παχος και σε καποια συγκεκριμενη διαταξη μεταξυ τους για να εχει ακαμψια προς ολες τις κατευθυνσεις απ οτι εχω δει μεχρι τωρα σε διαφορα βιντεο για το carbon. Πριν ξεκινησεις ψαξε αρκετα για να σιγουρευτεις οτι θα βαλεις αρκετο αριθμο στρωσεων και με σωστη διαταξη για να μη βρεθεις προ εκπληξεως με ενα τουφεκι το οποιο θα λυγιζει οταν οπλιζεις τα λαστιχα. Στην ακαμψια εννοειται θα παιζει ρολο και το σχημα του οπλου και το πως μεταφερεται η δυναμη αναμεσα στα 2 σημεια που εφαρμοζουν τα λαστιχα.
Τελος ειδα λες για ελαφρια σχετικα κατασκευη αλλα με ογκο.
Αν κανεις ενα ψαροντουφεκο με μεγαλο ογκο αλλα ελαφρυ, αυτο θα επιπλεει. Ο ογκος ειναι αμεσα συνδεδεμενος με το βαρος μεσα στο νερο. Πχ αν το τουφεκι σου εχει ογκο συνολικο 3.5 λιτρα, θα πρεπει να ζυγιζει 3.5 κιλα για να εχει ουδετερη πλευστοτητα μεσα στο νερο (παιρνω σαν παραδειγμα το απλο νερο κ οχι το θαλασσινο για να μη μπερδευομαστε, στο θαλασσινο νερο υπολογιζεις *1.025 κιλα ανα λιτρο). Ειτε το φτιαξεις απο αλουμινιο, ειτε απο καρμπον ειτε απο ξυλο ειτε απο οτιδηποτε, το βαρος του θα πρεπει να ειναι αναλογο του ογκου του για να πετυχεις τη πλευστοτητα που θες.
Την ανακρουση την μειωνει η αυξηση του βαρους (του οπλου χωρις τη βεργα). Απλα οταν αυξανεις τον ογκο, αναγκαστικα πρεπει να αυξησεις κ το βαρος για να πετυχεις την πλευστοτητα. Οποτε εχε στο νου σου οτι αν το κανεις ογκωδες θα πρεπει να υπολογισεις κ να αφησεις θεσεις στην κατασκευη σου για να προσθεσεις βαρυδια για να ρυθμισεις την πλευστοτητα.

Iakwv1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iakwv1 » Πέμ 23 Απρ 2020, 13:27

jimskeet έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 13:02
Καλησπερα.
Πολυ ενδιαφερον θεμα. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με κατασκευες carbon αν και θα με ενδιεφερε καποια στιγμη στο μελλον! Εχω δει ομως αρκετα βιντεο για κατασκευη carbon (οχι ψαροντουφεκα, γενικα διαφορες κατασκευες)
Ειδα αναφερεις vacuum. Το φελιζολ θα αντεξει μεσα στο vacuum? Η θα το συνθλιψει? Και θα πρεπει να μεινει τελειως ισιο κατα τη διαρκεια της εφαρμογης για να μην βγει στραβο το αποτελεσμα. Επισης για την ακαμψια νομιζω θα θελει αρκετο αριθμο φυλλων για να πετυχεις το σωστο παχος και σε καποια συγκεκριμενη διαταξη μεταξυ τους για να εχει ακαμψια προς ολες τις κατευθυνσεις απ οτι εχω δει μεχρι τωρα σε διαφορα βιντεο για το carbon. Πριν ξεκινησεις ψαξε αρκετα για να σιγουρευτεις οτι θα βαλεις αρκετο αριθμο στρωσεων και με σωστη διαταξη για να μη βρεθεις προ εκπληξεως με ενα τουφεκι το οποιο θα λυγιζει οταν οπλιζεις τα λαστιχα. Στην ακαμψια εννοειται θα παιζει ρολο και το σχημα του οπλου και το πως μεταφερεται η δυναμη αναμεσα στα 2 σημεια που εφαρμοζουν τα λαστιχα.
Τελος ειδα λες για ελαφρια σχετικα κατασκευη αλλα με ογκο.
Αν κανεις ενα ψαροντουφεκο με μεγαλο ογκο αλλα ελαφρυ, αυτο θα επιπλεει. Ο ογκος ειναι αμεσα συνδεδεμενος με το βαρος μεσα στο νερο. Πχ αν το τουφεκι σου εχει ογκο συνολικο 3.5 λιτρα, θα πρεπει να ζυγιζει 3.5 κιλα για να εχει ουδετερη πλευστοτητα μεσα στο νερο (παιρνω σαν παραδειγμα το απλο νερο κ οχι το θαλασσινο για να μη μπερδευομαστε, στο θαλασσινο νερο υπολογιζεις *1.025 κιλα ανα λιτρο). Ειτε το φτιαξεις απο αλουμινιο, ειτε απο καρμπον ειτε απο ξυλο ειτε απο οτιδηποτε, το βαρος του θα πρεπει να ειναι αναλογο του ογκου του για να πετυχεις τη πλευστοτητα που θες.
Την ανακρουση την μειωνει η αυξηση του βαρους (του οπλου χωρις τη βεργα). Απλα οταν αυξανεις τον ογκο, αναγκαστικα πρεπει να αυξησεις κ το βαρος για να πετυχεις την πλευστοτητα. Οποτε εχε στο νου σου οτι αν το κανεις ογκωδες θα πρεπει να υπολογισεις κ να αφησεις θεσεις στην κατασκευη σου για να προσθεσεις βαρυδια για να ρυθμισεις την πλευστοτητα.
Καλησπέρα και απο μένα ,

Το Dow απο ότι βλέπω είναι αρκετά σκληρό και δεν νομίζω να παραμορφώσει . Η αντλία μου πηγαίνει μέχρι -1 bar οπότε δεν νομίζω να το ζορίσει πάρα πολύ ώστε να στραβώσει . Σε πέδιλα που έχω φτιάξει επάνω σε λεπτή λαμαρίνα δεν μου την έχει στρεβλώσει οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω θέμα .
Αν τσεκάρεις το συγκεκριμένο site https://www.fibreglast.com/fibreglast_m ... calculator , όπως και πολλά άλλα εργαλεία online μπορείς να βγάλεις στο περίπου το επιθυμητο αποτέλεσμα αν εισάγεις το βάρος του carbon, το μήκος πλάτος κ.τ.λ της κατασκευής , οπότε να έχεις μια ιδέα .
Όσον αφορά τώρα στο τελευταίο σκέλος , υπάρχει ένα είδος κατασκευής που λέγεται chambered construction που χρησιμοποιείται σε κατασκευή κιθάρας αρκετά ώστε να μειώνει το βάρος .
Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να κάνω chambering (θαλάμους) στον κορμό της κατασκευής ώστε να έχω την δυνατότητα να προσθέσω βάρος μέσα στους θαλάμους αφήνωντας πρόσβαση κατά τη διάρκεια των δοκιμών .

Σε Κάθε περίπτωση , η πρώτη δοκιμή ετοιμάζεται σε μικρής κλίμακας μοντέλο ώστε να δοκιμαστεί η "συνεργασία" των υλικών , και κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιηθεί υαλόνημα για αρχή ώστε να μειωθεί το κόστος στο αρχικό στάδιο των δοκιμών ...

('Ασχετο, αλλά το DOW το επεξεργάζεσαι με ένα ρούτερ σαν το ξύλο)

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 23 Απρ 2020, 13:42

Iakwv1 έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 13:27

Καλησπέρα και απο μένα ,

Το Dow απο ότι βλέπω είναι αρκετά σκληρό και δεν νομίζω να παραμορφώσει . Η αντλία μου πηγαίνει μέχρι -1 bar οπότε δεν νομίζω να το ζορίσει πάρα πολύ ώστε να στραβώσει . Σε πέδιλα που έχω φτιάξει επάνω σε λεπτή λαμαρίνα δεν μου την έχει στρεβλώσει οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω θέμα .
Αν τσεκάρεις το συγκεκριμένο site https://www.fibreglast.com/fibreglast_m ... calculator , όπως και πολλά άλλα εργαλεία online μπορείς να βγάλεις στο περίπου το επιθυμητο αποτέλεσμα αν εισάγεις το βάρος του carbon, το μήκος πλάτος κ.τ.λ της κατασκευής , οπότε να έχεις μια ιδέα .
Όσον αφορά τώρα στο τελευταίο σκέλος , υπάρχει ένα είδος κατασκευής που λέγεται chambered construction που χρησιμοποιείται σε κατασκευή κιθάρας αρκετά ώστε να μειώνει το βάρος .
Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να κάνω chambering (θαλάμους) στον κορμό της κατασκευής ώστε να έχω την δυνατότητα να προσθέσω βάρος μέσα στους θαλάμους αφήνωντας πρόσβαση κατά τη διάρκεια των δοκιμών .

Σε Κάθε περίπτωση , η πρώτη δοκιμή ετοιμάζεται σε μικρής κλίμακας μοντέλο ώστε να δοκιμαστεί η "συνεργασία" των υλικών , και κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιηθεί υαλόνημα για αρχή ώστε να μειωθεί το κόστος στο αρχικό στάδιο των δοκιμών ...

('Ασχετο, αλλά το DOW το επεξεργάζεσαι με ένα ρούτερ σαν το ξύλο)
Το φελιζολ απο οτι ειδα αποτελειται απο ~98% αερα. Αυτος ο αερας οταν θα κανεις vacuum, θα αφαιρεθει λογικα. Καταλαβες τι εννοω? Επισης το -1bar που λες της αντλιας δν ειναι λιγο, ειναι η αφαιρεση ολου του αερα απο μεσα. Γιατι αν φυγει ο αερας τελειως απο μεσα απο την εφαρμογη, εχεις στην ουσια την πιεση της ατμοσφαιρας που ειναι ~1bar περιπου.
Για το chambering που λες στις κιθαρες ναι το γνωριζω, εχω φτιαξει μια ηλεκτρικη κιθαρα πριν μερικα χρονια. Ναι θα πρεπει να αφησεις θεσεις στο σωμα για να μπουν μεσα τα βαρυδια για να ειναι κ πιο ομορφο. Απλα θα πρεπει να υπολογισεις ποσο μεγαλες θεσεις θα πρεπει να κανεις για να μην εχεις σαν αποτελεσμα να μην χωραει το απαραιτητο βαρος ακομα κ οταν το γεμισεις.

Iakwv1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iakwv1 » Πέμ 23 Απρ 2020, 14:02

IMG_4446.jpg
Εδώ έκανα μια δοκιμή σε ένα κομμάτι DOW και από ότι βλέπω δεν αλλάζει συμπεριφορά . Υπάρχει πάντα και η λύση του layering .
Βλέποντας και κάνοντας ...
Θα επανέλθω όταν έχω πιο πολλά στοιχεία ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 23 Απρ 2020, 14:08

Αν οταν το βαλεις σε κενο ειναι τοσο στιβαρο και δεν συνθλιβεται τοτε λογικα μπορεις να το δουλεψεις ετσι. Αριστερα στη γωνια που κανει σαν κυμματισμο το φελιζολ, ετσι ειναι κομμενο? Η λυγισε απο την πιεση?

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 23 Απρ 2020, 15:36

Iakwv1 έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 12:05
Καλησπερα ,

Σχετικά με αυτό που έγραψε ο Carpenter για την ακαμψία της κατασκευής σκεφτόμουν μήπως ο κορμός επενδυθεί με κάθετες λωρίδες carbon(κατά μήκος εννοώ) ώστε να κάνει πιο στιβαρή την κατασκευή και να μην πάρει και ιδιαίτερο βάρος . Όσο για το θέμα με τις ρητίνες το Dow θα ντυθεί με αδιάβροχη Flex tape .

Σκοπε'υω να βγάλω μια ελαφριά σχετικά κατασκευή οπότε και θα δώσω όγκο για να αποφύγω την ανάκρουση όσο μπορώ .

Ο όγκος από μόνος του δεν σβήνει την ανάκρουση ......................θές και μάζα γεμάτη ...............άρα και βάρος ..........................

Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Πέμ 23 Απρ 2020, 16:29

Θα ανοίξει

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 23 Απρ 2020, 17:10

CARPENTER έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 15:36
Iakwv1 έγραψε:
Καλησπερα ,

Ο όγκος από μόνος του δεν σβήνει την ανάκρουση ......................θές και μάζα γεμάτη ...............άρα και βάρος ..........................

:good: :good:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 23 Απρ 2020, 17:10

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 17:10
CARPENTER έγραψε:
Πέμ 23 Απρ 2020, 15:36
Iakwv1 έγραψε:
Καλησπερα ,

:good: :good:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”