Κατασκευη Invert Roller

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
jimskeet

Κατασκευη Invert Roller

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 18:55

phpBB [video]

Καταφερα μετα απο καιρο να τελειωσω το 2ο μου ψαροντουφεκο το οποιο ειναι ενα 100ρι invert roller. Εχω κανει ενα βιντεακι με πλανα απο την κατασκευη. Καταφερα το βουτηξα μια φορα σεταρισμενο και ζυγισμενο ακριβως πριν την καραντινα.
Η θαλασσα ητανε νεκροταφειο πραγματικα.... Ολη μερα ολο κ ολο εκανα 2 βολες... Μια αυτη που ειναι στο βιντεο σε μια λαπινα γιατι ειχε περασει κανα 2ωρο μες το νερο με καρτερια στα οποια απλα κοιτουσα το βυθο και ηθελα απλα να πατησω τη σκανδαλη απεγνωσμενα να δω τι κανει το οπλο...!!!
Και μια αστοχια σε κεφαλοπουλο που περασε κοπαδι αρκετα μακρυα κ απλα εριξα για να ριξω αλλη μια φορα....

Ας ελπισουμε να τελειωνει οσο πιο συντομα γινεται το προβλημα που αντιμετωπιζουμε αυτη τη στιγμη, και μαζι με την καθημερινοτητα να επιστρεψουν κ τα ψαρεματα μας. Αν και οπως δειχνει το πραγμα δε βλεπω να βουταμε πριν τον Ιουνιο... :banghead: :banghead:

Καλο κουραγιο λοιπον!

Άβαταρ μέλους
hitman
Ονοματεπώνυμο: papapa giorgos

Re: Κατασκευη Invert Roller

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hitman » Κυρ 29 Μαρ 2020, 19:36

Ωραία δουλειά. Το δοκίμασες σε στόχο; Τι σεταπ έχεις βάλει;;
hitman spearfishing in Youtube - www.youtube.com/channel/UCpHfO2ZS-MVwyXFrd8e3spw

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 29 Μαρ 2020, 19:54

Πολύ ωραίο φαίνεται! :)
Λίγη υπομονή για να δειξει τα δόντια του σε καλά πσαράκια! :mrgreen:

ΥΓ Πως το ζητάνε από τον Αη Βασίλη αυτό το ερωτεύσιμο ...μηχανηματάκι που σκαρώνει όμορφα πσαροτούφεκα; :shock:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:11

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 19:54
Πολύ ωραίο φαίνεται! :)
Λίγη υπομονή για να δειξει τα δόντια του σε καλά πσαράκια! :mrgreen:

ΥΓ Πως το ζητάνε από τον Αη Βασίλη αυτό το ερωτεύσιμο ...μηχανηματάκι που σκαρώνει όμορφα πσαροτούφεκα; :shock:
το προβλημα δεν ειναι πως θα το παρεις !! [-X
....αλλα πως θα το δουλεψεις !!! :mrgreen:

....ωραιος ο Τζιμης !!!!! :thumbsup:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:25

hitman έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 19:36
Ωραία δουλειά. Το δοκίμασες σε στόχο; Τι σεταπ έχεις βάλει;;
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 19:54
Πολύ ωραίο φαίνεται!
Λίγη υπομονή για να δειξει τα δόντια του σε καλά πσαράκια!

ΥΓ Πως το ζητάνε από τον Αη Βασίλη αυτό το ερωτεύσιμο ...μηχανηματάκι που σκαρώνει όμορφα πσαροτούφεκα;
KOSTAS STI έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:11
το προβλημα δεν ειναι πως θα το παρεις !! [-X
....αλλα πως θα το δουλεψεις !!! :mrgreen:

....ωραιος ο Τζιμης !!!!! :thumbsup:
Ευχαριστω!
Σε στοχο δε το δοκιμασα ακομα γιατι δεν προλαβα... Σκεφτομαι ( κ ελπιζω αν εχει φυγει η καραντινα ) μες το Μαϊο να ρωτησω το λιμενικο αν επιτρεπεται να πεσω με το ψαροντουφεκο στη θαλασσα απλα για δοκιμη σε στοχο, οχι για ψαρεμα.
Το εχω με 130 βεργα 7αρα κ 3 cressi g20 απο κατω σε 3.2 συντελεστη. Λιγο ζορικα οπλιζονται τα 2 βοηθητικα λαστιχα αλλα νταξει, τον εχω βρει τον τροπο!

Ταϊτινε ο τυπος του μηχανηματος αν θες να ψαξεις λεγεται cnc gantry mill. Το συγκεκριμενο ειναι δικη μου σχεδιαση και ιδιοκατασκευη μαζι με τον αδερφο μου αλλα υπαρχουν αρκετες εταιρειες που φτιαχνουν. Το θεμα ειναι αυτο ακριβως που ειπε ο Κωστας!!!
Το πως θα κανεις το σχεδιο και θα το προγραμματισεις το οποιο κ αυτο αν εχεις ορεξη κ υπομονη υπαρχουν πηγες στο ιντερνετ αλλα θελει αρκετο χρονο και τριβη για να το μαθεις.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:28

jimskeet έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 18:55
phpBB [video]

Καταφερα μετα απο καιρο να τελειωσω το 2ο μου ψαροντουφεκο το οποιο ειναι ενα 100ρι invert roller. Εχω κανει ενα βιντεακι με πλανα απο την κατασκευη. Καταφερα το βουτηξα μια φορα σεταρισμενο και ζυγισμενο ακριβως πριν την καραντινα.
Η θαλασσα ητανε νεκροταφειο πραγματικα.... Ολη μερα ολο κ ολο εκανα 2 βολες... Μια αυτη που ειναι στο βιντεο σε μια λαπινα γιατι ειχε περασει κανα 2ωρο μες το νερο με καρτερια στα οποια απλα κοιτουσα το βυθο και ηθελα απλα να πατησω τη σκανδαλη απεγνωσμενα να δω τι κανει το οπλο...!!!
Και μια αστοχια σε κεφαλοπουλο που περασε κοπαδι αρκετα μακρυα κ απλα εριξα για να ριξω αλλη μια φορα....

Ας ελπισουμε να τελειωνει οσο πιο συντομα γινεται το προβλημα που αντιμετωπιζουμε αυτη τη στιγμη, και μαζι με την καθημερινοτητα να επιστρεψουν κ τα ψαρεματα μας. Αν και οπως δειχνει το πραγμα δε βλεπω να βουταμε πριν τον Ιουνιο...

Καλο κουραγιο λοιπον!
:shock: :hello: =D>
και μετα λεμε εμεις οτι φτιαχνουμε ψαροντουφεκα :rotfl:

ζήλεψα ομολογώ..
οταν και αν βρεις χρονο και διαθεση (με την κατασταση η διαθεση ειναι το ποιο δύσκολο) παραθετεις και καποιες λεπτομερειες παραπάνω
ετσι και αλλιως ευχαριστουμε, το βιντεο σου και η διαδικασία ηταν πανεμορφα.. :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:53

Εννοείται ότι αστειευόμουν και δεν υπάρχει ουτε κατά διάνοια περίπτωση να κάτσω να μάθω-φτιάξω κλπ όλα αυτά τα υπέροχα που κάνατε με τον αδερφό σου! :)
Απλά, γοητεύτηκα από το γριτζι-γριτζι του cnc που ΄΄ζωγράφισε΄΄ το όμορφο τουφέκι σου :grin:
Εύχομαι να το χαρείς ατελείωτα :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:59

Δουλειά επιπέδου ........................................................

Μεράκι ....γνώση και εργαλεία και γνώση του τι κάνουν τα εργαλεία ................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 21:02

peskandritsas έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:28

και μετα λεμε εμεις οτι φτιαχνουμε ψαροντουφεκα :rotfl:

ζήλεψα ομολογώ..
οταν και αν βρεις χρονο και διαθεση (με την κατασταση η διαθεση ειναι το ποιο δύσκολο) παραθετεις και καποιες λεπτομερειες παραπάνω
ετσι και αλλιως ευχαριστουμε, το βιντεο σου και η διαδικασία ηταν πανεμορφα.. :hello:
Να σαι καλα!
Πιο αναλυτικα το οπλο το εχω κανει με ξυλο sipo 3 κομματια κολλημενα.
Σκανδαλη εχω βαλει ermes με ενα συστημα που εχει με ρολερ μεσα στη σκανδαλη κ ειναι πραγματικα ευχαριστο το ποσο ωραια αισθηση εχει. Με τα 3 19αρια απο κατω συνεχιζει να ειναι ελαφρια. Εχει βιντεακι στο site του που τις τεσταρει με 290 κιλα φορτιο και η σκανδαλη εχει βαρος μισο κιλο.
Τροχαλιες εχω βαλει τις harken 404 τις οποιες η εταιρεια τις δινει 113 κιλα οριο λειτουργιας και 544 κιλα οριο θραυσης!
Αξονακια στην κεφαλη και ραουλα τα εφτιαξα ολα εγω, τα μεταλικα μερη ειναι ολα ανοξειδωτα και τα ραουλα ειναι απο ακεταλη. Ρουλεμαν εχω βαλει κεραμικα αλλα εχω παρει για δοκιμες και ανοξειδωτα.
Μουλινε εχω βαλει της MVD το Large.
Και βεργα 7αρα 130 την Salvimar capture η οποια μου αρεσε πολυ το ποσο χαμηλα ειναι τα καρχαριακια της και γενικα σαν υλικο το βλεπω μια χαρα. Και στο 75αρι που ειχα φτιαξει πριν παλι ιδια βεργα ειχα αλλα 105 και εκεινη μια χαρα επισης.
Φινιρισμα αρκετα χερια teak oil με τριψιματα ενδιαμεσα κλπ.
Τωρα σειρα εχουν οι δοκιμες!!

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:53
Εννοείται ότι αστειευόμουν και δεν υπάρχει ουτε κατά διάνοια περίπτωση να κάτσω να μάθω-φτιάξω κλπ όλα αυτά τα υπέροχα που κάνατε με τον αδερφό σου! :)
Απλά, γοητεύτηκα από το γριτζι-γριτζι του cnc που ΄΄ζωγράφισε΄΄ το όμορφο τουφέκι σου :grin:
Εύχομαι να το χαρείς ατελείωτα :thumbsup:
Να σαι καλα! Το cnc ειναι ενας αλλος ερωτας με πολυ ενδιαφερον γιατι στην ουσια ειναι απεριοριστα τα πραγματα που μπορεις να φτιαξεις. Αναλογα βεβαια κ το μηχανημα που εχεις.
CARPENTER έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 20:59
Δουλειά επιπέδου ........................................................

Μεράκι ....γνώση και εργαλεία και γνώση του τι κάνουν τα εργαλεία ................................

Ευχαριστω! Γνωση γενικα κ εργαλεια εχουμε. Γνωση ειδικα πανω στο ψαροντουφεκο τωρα αποκταμε σιγα σιγα μεσα απο τις κατασκευες και απο την χρηση! Αλλα ηταν να μη μπει το μικροβιο!

Σορρυ που σβηνω emoticons σας απο την παραθεση αλλα δεν αφηνει πανω απο 5 στο ιδιο ποστ!!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 29 Μαρ 2020, 21:51

respect :hello: :hello: :hello:

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Κυρ 29 Μαρ 2020, 22:17

Εξαιρετικό βίντεο !
Νομίζω ο μόνος τρόπος για να πετύχει κάποιος ακρίβεια χιλιοστού και ασφάλεια κατά την κατασκευή είναι τέτοιου είδους μηχανήματα.
Στη σβούρα για παράδειγμα ρισκάρεις κάθε φορά τα δάχτυλά σου..
Δοκίμασε στο επόμενο, πιο λεπτές φέτες ξύλου (δεν ξέρω αν η κόλλα σου στομώνει το μαχαίρι βέβαια)
:hello:

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ » Κυρ 29 Μαρ 2020, 22:18

Φιλε Δημητρη πανεμορφο οπλο,οι στηρες θα μενουν "αγαλμα" οταν το βλεπουν. Εγω θα το εβαζα στο σαλονι να το θαυμαζω,ελπιζω να τελειωσουν ολα αυτα που περναμε για να το χαρεις.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 23:00

Ευχαριστω πολυ παιδια!!
gnikolud έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 22:17
Εξαιρετικό βίντεο !
Νομίζω ο μόνος τρόπος για να πετύχει κάποιος ακρίβεια χιλιοστού και ασφάλεια κατά την κατασκευή είναι τέτοιου είδους μηχανήματα.
Στη σβούρα για παράδειγμα ρισκάρεις κάθε φορά τα δάχτυλά σου..
Δοκίμασε στο επόμενο, πιο λεπτές φέτες ξύλου (δεν ξέρω αν η κόλλα σου στομώνει το μαχαίρι βέβαια)
:hello:
Οι ακριβειες που εχουν αυτα τα μηχανηματα ειναι πολυ μεγαλυτερες απο χιλιοστο. Στο δικο μας που ειναι ιδιοκατασκευη σ ολο του το μηκος εχουμε ακριβεια τουλαχιστον 0.1mm. Σε μικροτερα κομματια μπορουμε να εχουμε ακριβεια μεγαλυτερη. Με σωστη χρηση οταν θες να κανεις μια εφαρμογη ρουλεμαν πχ μπορεις να εχεις ακριβεια κ 0.01mm.
Το πιο σημαντικο στο ψαροντουφεκο ειναι το να βγει ο οδηγος οσο πιο ισιος γινεται. Και αν γινουν ολα σωστα απο τη πλευρα της προετοιμασιας του ξυλου για να μη στραβωσει, με τετοιο μηχανημα αυτο το πετυχαινεις οσο καλυτερα γινεται.
Σ αυτο εγιναν 3 κομματια γιατι οι διαστασεις του ξυλου που βρηκα δεν επετρεπαν να βγαλω περισσοτερα φιλετα. Τωρα θελω να ψαξω να βρω ξυλο στις διαστασεις που θα βολευουν για να βγαζω 5 φιλετα και να γινεται με 5 κομματια πιο λεπτα.
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 22:18
Φιλε Δημητρη πανεμορφο οπλο,οι στηρες θα μενουν "αγαλμα" οταν το βλεπουν. Εγω θα το εβαζα στο σαλονι να το θαυμαζω,ελπιζω να τελειωσουν ολα αυτα που περναμε για να το χαρεις.
Κ εγω στο σαλονι θελω να το βαλω αλλα θα φαμε ξυλο...!!! Μακαρι να τελειωνουμε συντομα κ θα τα βρουμε κ τα ψαρια κ ολα!

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Κυρ 29 Μαρ 2020, 23:47

:hello: :hello:
Respect φίλε

Καταπληκτική δουλειά :hello:

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Δευ 30 Μαρ 2020, 07:39

Πανέμορφο όπλο φίλε μου,πολύ καλό και το βιντεάκι που δείχνει από την αρχή την κατασκευή.Εύχομαι να σε συντροφέψει για πολλά χρόνια στα ψαρέματά σου και να σου δώσει τις συγκινήσεις που αξίζει ένα τέτοιο όπλο :hello: :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”