Δυνατό 17.5-18 ή μαλακό 19αρι (προτασεις) για Meandros B28

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
diver31
Ονοματεπώνυμο: Ξανθοπουλος Ζαχαριας

Re: Δυνατό 17.5-18 ή μαλακό 19αρι (προτασεις) για Meandros B28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diver31 » Δευ 16 Μαρ 2020, 21:23

Καλησπέρα κ από μένα,
ως κάτοχος ενος meandros argo 105 θα σου συνιστούσα 2 λύσεις
Επειδή σαν όπλο γενικότερα είναι ελαφρύ σαν τα περισσότερα κλασσικά όπλα με τον τον στρογγυλό σωλήνα τα λάστιχα που θα πρέπει να βάλεις θα πρέπει να είναι μαλακά κ όχι σκληρά
Βέβαια αν το χέρι σου αντέχει την ανάκρουση τότε του βάζεις ότι θες άλλα γενικότερα ο καλύτερος συνδυασμός με 6,5 βέργα είναι 2χ14 λάστιχα μέανδρος είτε τα μαυρα είτε τα κόκκινα οπλισμένα το ένα στο πισω πίσω καρχαριακι κ το άλλο στο αμεσως επομενο για κανονικες βολές σε καρτερι η πλαναρισμα
κ για τρυπα το ενα στο μεσαιο καρχαριακι και το άλλο στο πρωτο καρχαριακη (προοπλισης) για να μην χαλασεις την βεργα αν βαρας καποιο ασπροψαρο
Η δεύτερη λύση αν δεν θέλεις να μπλεξεις με διπλα λάστιχα είναι να βρεις κάποιο 18αρι η 19αρι μαλακο μέν πχ (βγαζει ενα 18αρι η μεανδρος σχετικα μαλακο) η κάποιο αντιστοιχο "σκληρο" σε λιγο μεγαλύτερο συντελεστη.
Ολα είναι θέμα γούστου κ προτιμήσεων.
Πχ εγώ τώρα πια δεν θέλω πια πολλά κλωτσήματα στις βολές μου..δεν ξέρω κάτι με χαλάει αν έχω μεγάλη ανάκρουση,αντίθετα όμως κάποιος άλλος να θεωρεί ότι αυτό που θεωρώ εγω νορμάλ να είναι για εκείνον λίγο.Οπότε περι ορέξεως..
Ελπίζω να βοήθησα

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τετ 18 Μαρ 2020, 12:20

Παλικαρια χρησιμα τα οσα γραψατε και εδω να προσθεσω και αυτα που μου ειπε ο "Μεανδρος" (ενα μεγαλο μπραβο για την τοσο καλη του υποστηριξη. Ειναι η 2η φορα που με παιρνει για τεχνικα ερωτηματα που εχω θεσει στο σαιτ. Γενικοτερα με την κουβεντα που καναμε διακρινω εναν ανθρωπο ο οποιος εχει πλήρη γνώση για τις δυνατότητες των οπλων του και φυσικα για το βελτιστο σεταπ τους.)
Για να μην παρεξηγηθω δεν εχω λογο να κανω οποιαδηποτε διαφημιση σε κανενα επαγγελματια. Ενας κοινος χομπιστας ειμαι οπως οι περισσοτεροι μας με "mixed grill" εξοπλισμο απο ζωνομεση, pesca, μεανδρο, ξιφια κτλ...
Το οπλο μου εδωσε να καταλαβω εχει σχεδιαστει να ειναι μανιτζεβελο, για ρηχο ψαρεμα στην ακτογραμμη...εκει λοιπον που χρειαζεσαι ενα ελαφρυ οπλο με γρηγορες εναλλαγες κατευθυνσης. Εκει λοιπον το σεταπ του με το 17μισαρι και την 6.2 βεργα ειναι οτι πρεπειι. Οποιοδηποτε ποιο σκληρο λαστιχο θα φερει και ανακρουση που δεν την θελουμε. Λιγο πολυ τα παραπανω τα γνωριζουμε ολοι μας. Αν θελω να βελτιωσω λιγο ακομη τη βολη του προτεινε 2 χ 13,5-14αρια primeline λαστιχα.

Φυσικα και θελω να μεινω στο μονο λαστιχο, και νομιζω πως η πιο "σοφη" επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι να παρω μια pathos 6.25 με καρχαριακια ωστε να εχω και βοηθητικο που δεν εχει η Μεανδρος βεργα. Εμπειρικά η 6.25 θα τη παλεψει με βολες ομως μεσα σε τρυπες-βραχια οπου οι σαργοι γινονται σχεδον ενα με την πετρα?

Αλλιως παμε για ενα πιο σβελτο λαστιχο αλλα ποιο?

Σχετικα λοιπον με το μηκος οπλισης στο Β28 85αρι που κουβεντιαζουμε συνημμένα θα βρειτε 2 φωτογραφιες και με την pathos φ6.5 βεργα χ 1.20 αλλα και με την μεανδρος φ6.2 χ 1.30 βεργα.

Η βολη που εκτελεσα με την παθος ηταν στα 92cm οπλισης ενω με την μεανδρος ηταν στα 91.5...σχεδον ομοια λοιπον. Αν και δεν το δουλεψα λοιπον το οπλο σχεδον καθολου με την μαμα 6.2 βεργα με την 6.5 μου φανηκε αργη η βολη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δημητρης

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Πέμ 19 Μαρ 2020, 11:03

Ψυλλους στα χυρα ψαχνεις φιλε.τζαμπα λεφτα πετας.εννοω τα εξης πρωτον δεν μπορουμε να παιρνουμε οτι βλεπουν τα ματια μας.δευτερον εξασκησου με οτι εχεις ετσι θα μαθεις να ριχνεις καλυτερα τριτον οσο πιο χοντρο λαστιχο βαζουμε τοσ πιο μακρυ το ξεκιναμε και στην πορεια το κονταινουμε.

Άβαταρ μέλους
Giannis33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giannis33 » Πέμ 19 Μαρ 2020, 11:47

Εγω σε rayo 90αρι με αναποδο εχω 6.5αρα και βιδωτα bleu black 17.5mm και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ειναι σκληρο λαστιχο γιαυτο τα κοβω λιγο πιο μακρια στην αρχη και τα κονταινω μετα απο λιγα ψαρεματα. Παντως εχω παρει και ροφο 7αρι πλαναριστο στα 25 και η βεργα του διαπερασε το κεφαλι. :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”