Είναι φυσιολογικό; (Πρόβλημα με ανάκρουση-σκανδάλη)

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Είναι φυσιολογικό; (Πρόβλημα με ανάκρουση-σκανδάλη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 18 Μαρ 2020, 14:14

ichthyologist έγραψε:Μωρέ το 19άρι με την 6.5 θερίζει αλλά ροφό δεν τρυπάει.
Εκτός από εκείνο το μονολάστιχο στην πρώτη σκάλα που τους παίρνει εξ' επαφής…. :duel:
Ως κανόνα εχεις δίκιο. Γενικά το "οφείλουμε" στα ψαρια που χτυπάμε να μην τα τραυματίζουμε αφήνοντάς τα να βασανίζονται μετα απο ενα ξεψαρισμα...
Βέβαια, επειδή ολα ειναι σχετικά, πολλοι παράγοντες θα παιξουν ρολο στο θετικό η οχι αποτελεσμα της βολης μας, οπως η απόσταση απο το ψαρι, το σημειο που θα χτυπηθει, ο χρονος που εμειναν οπλισμενα τα λάστιχα μας, η κατευθυνση της βολης ( οι βολές με κλιση προς τα κατω και ειδικα οι καθετες εχουν μεγαλο συγκριτικο πλεονεκτημα σε σχεση με τις οριζοντιες η χειρότερα με τις προς τα πανω), η αιχμή της βέργας μας, η ενεργεια που " κουβαλαει", τι βαθος κ.α.
Προσωπικη εμπειρια, βολη προς τα κατω με 90αρι μονολαστιχο με ενα 16αρι δετό, μαλλον τσιταρισμενο, και 6,5άρα βεργα 1,30, με αιχμή ξυραφι, σε πλαναρισμα πανω απο ροφο 17+ κιλα, τον διαπερασε καθαρά από τη βαση του ραχιαιου πτερυγιου ως κατω. Αποσταση βολής περίπου 3-3,5 μετρα... Σαφως οι συνθηκες ηταν ιδανικες...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 18 Μαρ 2020, 19:36

όσον αφορά την σκληρότητα της σκανδάλης ??μου κάνει εντύπωση διότι ακόμα και με 2x16 είναι σαν να έχεις ένα 14 αρι επάνω ????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Πέμ 19 Μαρ 2020, 10:48

Φιλε εχω μηχανισμους μπουκανερο γυρω στα εφτα χρονια εναν σε 70αρι μπουκανερο και αλλους τρεις σε ξυλινα.ολοι τους ηρθαν στα χερια μου καινουργιοι.οι μηχανισμοι αυτοι δεν ειναι για περαν του ενος 19ιου λαστιχου .γινονται σκληροτεροι μολις φορτωθουν λιγο παραπανω.ειναι φυσιολογικο λοιπον αυτο που λες.παραδειγμα κανε βολη με το ενα 14αρι και μετα με τα δυο.επισης και με τα δυο στην πρωτη σκαλα.θα δεις θα νιωσεις το ζορισμα που χρειαζεται στο τραβηγμα της σκανδαλης.απλα συνιθησε το αν το κρατησεις ετσι.και τελευταιο με το 19αρι που ειπες οτι μονο πρωτη σκαλα το οπλιζεις αφου μπορεις στην πρωτη πως δεν μπορεις στην δευτερη;ανεβασε το οπλο πανω στο στηθος σου και αποτομα ομως οπλισε στην δευτερη οσο γρηγορα μπορεις.

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Πέμ 19 Μαρ 2020, 10:49

Φιλε εχω μηχανισμους μπουκανερο γυρω στα εφτα χρονια εναν σε 70αρι μπουκανερο και αλλους τρεις σε ξυλινα.ολοι τους ηρθαν στα χερια μου καινουργιοι.οι μηχανισμοι αυτοι δεν ειναι για περαν του ενος 19ιου λαστιχου .γινονται σκληροτεροι μολις φορτωθουν λιγο παραπανω.ειναι φυσιολογικο λοιπον αυτο που λες.παραδειγμα κανε βολη με το ενα 14αρι και μετα με τα δυο.επισης και με τα δυο στην πρωτη σκαλα.θα δεις θα νιωσεις το ζορισμα που χρειαζεται στο τραβηγμα της σκανδαλης.απλα συνιθησε το αν το κρατησεις ετσι.και τελευταιο με το 19αρι που ειπες οτι μονο πρωτη σκαλα το οπλιζεις αφου μπορεις στην πρωτη πως δεν μπορεις στην δευτερη;ανεβασε το οπλο πανω στο στηθος σου και αποτομα ομως οπλισε στην δευτερη οσο γρηγορα μπορεις.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”