Αγορά Καινούργιου όπλου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
alexaek1
Ονοματεπώνυμο: alexandros isaakidis

Αγορά Καινούργιου όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaek1 » Δευ 02 Δεκ 2019, 11:40

Καλημέρα και καλή βδομάδα !
Μετά από μια ατυχία με κατάσχεση του εξοπλισμού λόγω χρήσης φακού σε ένα ψάρεμα του Σεπτέμβρη είμαι σε αναζήτησή Καινούργιου όπλου . Ως ακομη αρχάριος και μέσα στην θάλασσα και στις διάφορες των όπλων και της ποιότητας θα ήθελα την βοηθεια σας να καταλήξω κάπου καθώς είναι μεγάλη η γκάμα των διαθεσίμων όπλων στο εμπόριο και θέλω συγκεκριμένες γνώμες ώστε να μπορέσω να αποφασίσω πιο εύκολα .
Είχα 4-5 χρόνια ένα 90αρι πάθος με το οποίο εξελίχτηκα και βελτιώθηκα στα ρηχά κομμάτια που βουτάω και αναζητώντας και κάποιες τρύπες δεν είχα πρόβλημα .οποτε νομίζω θα πάω πάλι σε 90αρι που το θεωρώ καλό για το ψάρεμα που κάνω .
Όσον αφορά της μάρκες δεν έχω θέμα απλά θα ήθελα να αλλάξω από την πάθος όχι ότι είχα θέμα απλά για την αλλαγή όποτε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις είτε ραγιο,μπουκανερο,μεανδρος ακόμα και κάποια της μπλυε είδα αν και ξεφεύγει λίγο η τιμή .θελω ένα όπλο να μείνει χρόνια στα χέρια μου και σε περίπτωση εξέλιξης μου να με βοηθάει και σε επόμενα ψαρέματα μετά από χρόνια.
Έχω δει και κάτι ρολερ αλλά ούτε ξέρω την διαφορά τους από τα απλά όπλα και ίσως είναι για άλλο επίπεδο ψαρέματος .
Όλες οι γνώμες δεκτές καλές αναλύσεις σε όλους !
Αφού περνάς απου περνάς γιαντα περνας με φόρα, και δεν περνάς σιγά σιγά να σε θωρώ πολύ ώρα .....

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Re: Αγορά Καινούργιου όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Δευ 02 Δεκ 2019, 12:24

Η αλλαγή για την αλλαγή απλά δεν είναι καλή τακτική, αν έχεις βρει ένα όπλο που σου κάνει τα κέφια και είσαι ευχαριστημένος δεν το αλλάζεις, και να το χάσεις παίρνεις ένα με την ίδια λαβή. Εφόσον όμως θελεις να αλλάξεις όπλο σώνει και καλά όλα αυτά που αναφέρεις μια χαρά όπλα είναι, ειδικά για ένα 90 αρι που ψάχνεις, για γενικής χρήσης με σχετικά ελαφρύ στήσιμο, η γνώμη μου είναι πήγαινε δες τα από κοντά, πιάσε τις λαβές, και πάρε αυτό που σου κάθεται καλύτερα στο μάτι και το χέρι.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 02 Δεκ 2019, 12:55

Αν σου έχει κάτσει κάποιο όπλο καλά πάρε το ίδιο,δεν έχει νόημα να αλλάξεις εκτός και αν έχεις φίλους και μπορείς να δοκιμάσεις μερικά και μετά να καταλήξεις.
Για τρύπα ότι πιο απλό σαν κατασκευή και παρελκωμένα θα κάνει την δουλειά άνετα,ώρα αν το θες για all around αλλάζει το πράγμα.
Έχει πολλά threads να ψάξεις και να διαβάσεις.
Αυτό που έκανε εντύπωση όμως είναι ότι σου κατέσχεσαν εξοπλισμό από την βεβαίωση παράβασης φακού?
Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.
Το τσέκαρες?
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

alexaek1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaek1 » Δευ 02 Δεκ 2019, 13:05

xareas έγραψε:Αν σου έχει κάτσει κάποιο όπλο καλά πάρε το ίδιο,δεν έχει νόημα να αλλάξεις εκτός και αν έχεις φίλους και μπορείς να δοκιμάσεις μερικά και μετά να καταλήξεις.
Για τρύπα ότι πιο απλό σαν κατασκευή και παρελκωμένα θα κάνει την δουλειά άνετα,ώρα αν το θες για all around αλλάζει το πράγμα.
Έχει πολλά threads να ψάξεις και να διαβάσεις.
Αυτό που έκανε εντύπωση όμως είναι ότι σου κατέσχεσαν εξοπλισμό από την βεβαίωση παράβασης φακού?
Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.
Το τσέκαρες?
Μας γράψανε και για υπολειπόμενα μικρά μεγέθη ψαρίων βέβαια με βάση τα όρια που είδα και διάβασα αποκλείεται αλλά άντε ψάξε και βρες άκρη με το λιμενικο πιο πολύ μπλέκεις ότι θέλουν κάνουν τα ψάρια μας δεν μετρήθηκαν πουθενά είναι μεγάλη κουβέντα και δεν θέλω να την ξανά κάνω ... δεν πειράζει πληρώσαμε παρόλο που δεν περίσσευαν και πάμε παρακάτω ....
Θα πάρω άλλο όπλο δεν έχω θέμα με τις λαβές θέλω συγκεκριμένα πράγματα για να καταλήξω
Ευχαριστώ
Αφού περνάς απου περνάς γιαντα περνας με φόρα, και δεν περνάς σιγά σιγά να σε θωρώ πολύ ώρα .....

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 02 Δεκ 2019, 13:53

Δεκτό αν δεν θες να πεις κάτι παραπάνω αλλά κρίμα ρε παιδάκι μου,να σε γράφουν και να βεβαιώνουν παραβάσεις χωρίς να τηρούν τις διαδικασίες λες
και το μάτι τους είναι μετρό/ζυγαριά και να πέφτουν τα πρόστιμα,δεν μου τρέχουν από τα πατζάκια προσωπικά.
Θα το είχα τραβήξει.
Μακάρι να μην σου ξανατύχει.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 02 Δεκ 2019, 14:17

alexaek1 έγραψε:Καλημέρα και καλή βδομάδα !
Μετά από μια ατυχία με κατάσχεση του εξοπλισμού λόγω χρήσης φακού σε ένα ψάρεμα του Σεπτέμβρη είμαι σε αναζήτησή Καινούργιου όπλου . Ως ακομη αρχάριος και μέσα στην θάλασσα και στις διάφορες των όπλων και της ποιότητας θα ήθελα την βοηθεια σας να καταλήξω κάπου καθώς είναι μεγάλη η γκάμα των διαθεσίμων όπλων στο εμπόριο και θέλω συγκεκριμένες γνώμες ώστε να μπορέσω να αποφασίσω πιο εύκολα .
Είχα 4-5 χρόνια ένα 90αρι πάθος με το οποίο εξελίχτηκα και βελτιώθηκα στα ρηχά κομμάτια που βουτάω και αναζητώντας και κάποιες τρύπες δεν είχα πρόβλημα .οποτε νομίζω θα πάω πάλι σε 90αρι που το θεωρώ καλό για το ψάρεμα που κάνω .
Όσον αφορά της μάρκες δεν έχω θέμα απλά θα ήθελα να αλλάξω από την πάθος όχι ότι είχα θέμα απλά για την αλλαγή όποτε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις είτε ραγιο,μπουκανερο,μεανδρος ακόμα και κάποια της μπλυε είδα αν και ξεφεύγει λίγο η τιμή .θελω ένα όπλο να μείνει χρόνια στα χέρια μου και σε περίπτωση εξέλιξης μου να με βοηθάει και σε επόμενα ψαρέματα μετά από χρόνια.
Έχω δει και κάτι ρολερ αλλά ούτε ξέρω την διαφορά τους από τα απλά όπλα και ίσως είναι για άλλο επίπεδο ψαρέματος .
μεινε στο 90αρι αν σε εχει βολεψει.Ειναι σχεδον καταλληλο για όλα τα ψαρεματα .
Εγω μπορω να σου πω οτι πολυ ωραιο επισης ειναι και το: SEAC SUB Blue Gun .

Ειχα παλιοτερο μοντελο.
Ειναι ομορφο κατ'εμε.
Και πολυ τιμιο για τα λεφτα του!
Το ριχνω στο τραπεζι της αναζητησης που θα κανεις γιατι δέν το ειδα στις επιλογες σου.

Γενικα, οταν μιλας για μονολαστιχο 90αρι , οι επιλογες κινουνται γυρω απο αυτο που θα σου κανει κλικ στο ματι, και θα γουσταρεις να μοστραρεις οταν ψαρευεις.

Αν πας τωρα άλλες κατηγοριες. ρολελρ-πολυσπαστα-αεροβολα κτλ κτλ..εκει ναι θελει κουβεντα για πλην και συν καθε κατηγοριας.
Αλλα δέ νομιζω οτι χρειαζεται τετοια κουβεντα.
Παρε οτι σου αρεσει!!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 02 Δεκ 2019, 14:54

Κοίτα και το καινούριο omer invictus έχει πεπλατυσμενο σωλήνα hf hydroforming ανάποδο ανοξείδωτο μηχανισμό-σκανδαλη αλλά ανοικτή κεφαλή δύο 14 άρια λάστιχα οπότε με το ένα βαρας και άσπρα στην τρύπα και 6.5 βέργα με καρχαριακια βάζεις και το μικρό μουλινε της omer το 30 αρι και έχεις όπλο all around εγώ όλα τα ψαρέματα τα κάνω με το 100 αρι μου και πολλές φορές στο καρτέρι βλέποντας σαργούς ή σηκιους καλούς από μισό κιλό και πάνω αν είναι στο προ θαλάμι όχι τέρμα μέσα σε πλάκες ρίχνω κανονικά με λίγο προσοχή . Απλά έχω άλλη μια βέργα έτοιμη στη σημαδουρα με πετονιά αν γίνει στραβή αλλάζω επιτόπου.

yavorsub
Ονοματεπώνυμο: Yavor Ivanov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yavorsub » Δευ 02 Δεκ 2019, 15:19

Εγω θα σου προτηνα να δεις το UP -G της "Under Pressure " \:D/ Ειναι 90ρη ,μονοκοκ,καρμπον, οπλιζη 100 εκ, εχει ανατομηκη λαβη :-" και στη κλαση του απλα δεν πεζει αλο οπλο ! :hello:
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon
Ονοματεπώνυμο: mihalis tourloukis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Δευ 02 Δεκ 2019, 15:24

Καλησπέρα,

εγώ είχα ανοίξει αυτό το thread. Αν δεν βαριέσαι κάτσε διάβασε :)

viewtopic.php?f=19&t=64946

μιχάλης
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 02 Δεκ 2019, 15:40

πας σε κατάστημα να δεις η σε κάποιο ιντερετικό κατάστημα ΠΟΙΟ σαρεσει στο μάτι (μέχρι 160 ευρώ βρίσκεις αριστουργήματα με φουλ σεταπ ),βλέπεις να έχει και το σεταπ που θες ,και το παίρνεις επιτόπου η το παραγγέλνεις και ...........καλορίζικο με κακά ψαρέματα με κακάκια στην βέργα να έχεις άλεξ :D
Μην το παιδεύεις πολύ και μην ρωτάς κανέναν για το ποιο διότι εσύ θα ψαρεύεις και όχι αυτός που αγαπάει το τάδε όπλο αλλά εσένα δεν σου πολυαρέσει ,με τη ψυχολογία θα ψαρεύεις ????
Όλα σήμερα τα επώνυμα είναι παρά πολύ καλά ,και τα 90 άρια δεν χρειάζονται και πολλά μπιχλιμπίδια να έχουν η να είναι carbon ,αυτά είναι για τα πάνω από 90cm ;) όσο ποιο απλό τόσο ποιο καλό :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
adartis77
Ονοματεπώνυμο: χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adartis77 » Δευ 02 Δεκ 2019, 15:41

Στην ίδια κατάσταση βρισκόμουν και εγώ πριν λίγους μήνες (όχι κατάσχεση εξοπλισμού).Βλέποντας μια κηδεία κυριολεκτικά με φακό απο 3 άτομα που είμασταν στην ίδια βάρκα,ροφάκια μικρά κτλ,πέταξα τον φακό και παρόπλισα το 85αρι.Αγόρασα το 110 ρόλλερ της MVD και ασχολούμαι μόνο με καρτέρι.Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.Πέτα τον φακό και πάρε ένα όπλο μεγαλύτερο,ΜΟΝΟ για καρτέρια.Όσο αφορα στην mvd,το όπλο είναι εξαιρετικό και είναι και φοβεροί επαγγελματίες

alexaek1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaek1 » Δευ 02 Δεκ 2019, 17:49

roben ton sargon έγραψε:
Καλησπέρα,

εγώ είχα ανοίξει αυτό το thread. Αν δεν βαριέσαι κάτσε διάβασε :)

viewtopic.php?f=19&t=64946

μιχάλης

Το διάβασα και ωραία έρευνα η αρχική η αλήθεια είναι ότι μπερδεύομαι με τις πολλές διαφορετικές γνώμες .θα μου έπλυνες τα χέρια αν μου εξηγούσε πως δουλεύει το ρολερ την διαφορά του και το συγκεκριμένο που πήρες αν αξίζει τα λεφτά του και αν αξίζει εγώ να κοιτάξω γι κάτι τέτοιο κάτι καλύτερο από ένα απλό συμβατικό
Ευχαριστώ

alexaek1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaek1 » Δευ 02 Δεκ 2019, 17:52

thalassa50 έγραψε:πας σε κατάστημα να δεις η σε κάποιο ιντερετικό κατάστημα ΠΟΙΟ σαρεσει στο μάτι (μέχρι 160 ευρώ βρίσκεις αριστουργήματα με φουλ σεταπ ),βλέπεις να έχει και το σεταπ που θες ,και το παίρνεις επιτόπου η το παραγγέλνεις και ...........καλορίζικο με κακά ψαρέματα με κακάκια στην βέργα να έχεις άλεξ :D
Μην το παιδεύεις πολύ και μην ρωτάς κανέναν για το ποιο διότι εσύ θα ψαρεύεις και όχι αυτός που αγαπάει το τάδε όπλο αλλά εσένα δεν σου πολυαρέσει ,με τη ψυχολογία θα ψαρεύεις ????
Όλα σήμερα τα επώνυμα είναι παρά πολύ καλά ,και τα 90 άρια δεν χρειάζονται και πολλά μπιχλιμπίδια να έχουν η να είναι carbon ,αυτά είναι για τα πάνω από 90cm ;) όσο ποιο απλό τόσο ποιο καλό :)
Γεια σου δάσκαλε !! Καιρό είχαμε ... εσυ τι θα έλεγες ως προς τα ρολερ ;; Αλλιώς να πάω σε ένα βαρύ 90αρι ; Να αλλάξω λίγο επίπεδο ;

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 02 Δεκ 2019, 20:33

alexaek1 έγραψε:
thalassa50 έγραψε:πας σε κατάστημα να δεις η σε κάποιο ιντερετικό κατάστημα ΠΟΙΟ σαρεσει στο μάτι (μέχρι 160 ευρώ βρίσκεις αριστουργήματα με φουλ σεταπ ),βλέπεις να έχει και το σεταπ που θες ,και το παίρνεις επιτόπου η το παραγγέλνεις και ...........καλορίζικο με κακά ψαρέματα με κακάκια στην βέργα να έχεις άλεξ :D
Γεια σου δάσκαλε !! Καιρό είχαμε ... εσυ τι θα έλεγες ως προς τα ρολερ ;; Αλλιώς να πάω σε ένα βαρύ 90αρι ; Να αλλάξω λίγο επίπεδο ;
άλεξ μου ,περί ρόλερ ότι διαβάζω και εγώ
δηλ.ποιο αθόρυβο ποιο μεγάλο βεληνεκές (ίσως και λίγο ποιο μεγάλη καθυστέρηση οπλισματος θεωρητικά πάντα μιας και δεν έχω ψαρέψει με δαύτα )
Άλεξ ,έχεις ψαρευτικό μέλλον οπότε αν θες κάτι της ποιο καλό από τα απλά όπλα???τότε ανάλογα το ψάρεμα σου και την τσέπη σου διαλέγεις και το ανάλογο όπλο ,να υποθέσω όμως (τα παιδιά που έχουν ΡΌΛΕΡ θα σου πουν καλύτερα )ότι ένα ρόλερ δεν θα είναι και ότι καλύτερο για τρύπες πλάκες (άποψη μου πάντα ),ένα καλό βαρύ όπλο (μασίφ ξύλινο πχ,η μασίφ carbon .Θα δεις και το βάρος αυτόν ) πάντα είναι καλύτερο σε ανοιχτά νερά από ένα ελαφρύ όπως και ένα ρόλερ βέβαια,σε τρύπες πλάκες όμως και ένα 60-75 αρι κάνει θαύματα(προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από 90 αρι ) .Όλα είναι θέμα bugdet βέβαια .Αν το bugdet είναι low ??ότι γράφω επάνω ,αν είναι οκ ???προχωράς μια δύο κλάσεις παραπάνω
ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα παραπάνω :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

alexaek1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaek1 » Δευ 02 Δεκ 2019, 21:43

thalassa50 έγραψε:
alexaek1 έγραψε:
άλεξ μου ,περί ρόλερ ότι διαβάζω και εγώ
δηλ.ποιο αθόρυβο ποιο μεγάλο βεληνεκές (ίσως και λίγο ποιο μεγάλη καθυστέρηση οπλισματος θεωρητικά πάντα μιας και δεν έχω ψαρέψει με δαύτα )
Άλεξ ,έχεις ψαρευτικό μέλλον οπότε αν θες κάτι της ποιο καλό από τα απλά όπλα???τότε ανάλογα το ψάρεμα σου και την τσέπη σου διαλέγεις και το ανάλογο όπλο ,να υποθέσω όμως (τα παιδιά που έχουν ΡΌΛΕΡ θα σου πουν καλύτερα )ότι ένα ρόλερ δεν θα είναι και ότι καλύτερο για τρύπες πλάκες (άποψη μου πάντα ),ένα καλό βαρύ όπλο (μασίφ ξύλινο πχ,η μασίφ carbon .Θα δεις και το βάρος αυτόν ) πάντα είναι καλύτερο σε ανοιχτά νερά από ένα ελαφρύ όπως και ένα ρόλερ βέβαια,σε τρύπες πλάκες όμως και ένα 60-75 αρι κάνει θαύματα(προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από 90 αρι ) .Όλα είναι θέμα bugdet βέβαια .Αν το bugdet είναι low ??ότι γράφω επάνω ,αν είναι οκ ???προχωράς μια δύο κλάσεις παραπάνω
ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα παραπάνω :D
Βοήθησες και νομίζω θα πάω σε κάτι καλύτερο απλά επειδή από ρολερ δεν ξέρω ίσως πάω σε κανα καρμπόν εκτός αν ενημερωθώ και πειστώ για τα ρολερ !!ευχαριστω

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”