Αγορά νέου Ψ/Τ για ρηχό ψαχτηρι.Pathos laser?Meandros B28?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
stelios75

Re: Αγορά νέου Ψ/Τ για ρηχό ψαχτηρι.Pathos laser?Meandros B28?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 13:14

αφου πηρες την οπλαρα παρε και ενα 75αρι και εισαι κομπλε .τπτ δεν χρειαζεσαι .καλοβουτηχτα και τα δυο
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 29 Νοέμ 2019, 17:17

Ευχαριστω παλικάρια,

τελικά παράγγειλα το meandros b28 open με 17μισαρι λαστιχο και 6.5 βεργα (οπως το ήθελα δηλαδή) αφου το συγκρινα διπλα διπλα με το pathos laser open carbon. Στο παθος ΟΚ η λαβη ειναι ωραια και γεμιζει το χερι (λιγο περισσοτερο αποτι θα ηθελα) , αλλα δεν μαρεσε που ο οδηγος στον σωληνα ειναι κολλητός σαν εξτρα και οχι ενιαίος. Το μεανδρος τωρα εχει πιο λεπτη λαβη (θα την ηθελα πιο γεματη) την οποια δοκίμασα με γαντι και γεμίζει καλύτερα. Η θεση της σκανδαλης ειναι πιο κοντα αποτι στο pathos αλλα ΟΚ για την δικη μου ανατομία. Γενικότερα το meandros σε κερδίζει γιατι δειχνει πιο "ψαγμενο"¨σαν οπλο...πιο συγχρονο. Δυστυχως δεν το εχω λαβει ακομη αφου η παραγγελία μου μια βδομάδα τώρα δεν προχώρησε ποτέ απο ..μπερδεμα του καταστήματος. Η "ατυχία" συνεχίζεται και με το labraxgun που ενω θα έπρεπε να το είχα παραλάβει μεσα σε 3 βδομάδες, τελικά εχουν περάσει 2μιση + μήνες και ακόμη δεν εχει κατασκευαστει :cry: . Ελπίζω να παραλάβω κάτι σύντομα γιατι η 3αρα στολή μου δεν ξέρω αν θα μπορέσει να με καλύψει σε καμια επιφανειακή βουτιά κολυμπητού μεσα στο Δεκέμβρη...
Δημητρης

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Παρ 29 Νοέμ 2019, 18:19

οποτε μεχρι να σου ρθουν πηγαινε φτιαξε και μια 5,5 φορμα γιατι με 3αρα φιλε δεν θα προλαβεις να κανεις βουτια απο το κρυο...χαχα φιλικα παντα καλοβουτηχτα τα οπλακια με το καλο να τα χαρεις
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 02 Δεκ 2019, 11:14

Βασικα ειναι η πρώτη φορά που βουτάω Δεκέμβρη...αλλωστε ποτέ στο παρελθόν δεν είχα ράψει στολή. Με 3αρα απο bleutec χθες βουτηξα Κακια σκαλα για προπόνηση κυρίως (δεν μπορω να εξισώσω σωστά/ταβάνι τα 8-10 μέτρα) και προσπαθώ να μην χανω την "φορμα" μου. Επομένως στα 22αρια C ? νερά δεν κρύωσα κάν 2-3 ώρες που ημουν στο νερό. Δε ξέρω κατα πόσο θα με κρατήσει αυτό βεββαια. Αν εραβα σκέτο σακάκι , με το παντελόνι το 3αρι θα την παλευα χειμώνα? Δηλαδη εχοντας 3αρα ποια ειναι η χρυσή τομή μετα ωστε να κάνεις και συνδιασμους ΑΝ γινεται κατι τετοιο. 5αρα ολοσωμη? 5αρι σακακι και πιο χοντρο-λεπτο παντελόνι?

Merci
Δημητρης

subzoulou
Ονοματεπώνυμο: Πρίφτης Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από subzoulou » Δευ 02 Δεκ 2019, 11:43

Για στολή χειμωνιάτικη πάρε ένα επι μέτρο σακάκι 6,5 ως θα χιλιοστά ( καλύτερα λείο ξυρισμένο ) και παντελόνι 5,5 ως 6,5 . Προσωπικά 5,5 την έχω σε αχρειστία ή την φοράω πολύ λίγο .

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 02 Δεκ 2019, 11:50

Τότε έπρεπε πρώτα να πάρεις στολή και μετά όπλα,γιατί αν δεν μπορείς να είσαι μέσα στη θάλασσα τι να τα κάνεις τα όπλα.
Πιστεύω χειμώνα για να είσαι άνετος όση ώρα θες να κάτσεις μέσα μια 6,5 πάνω κάτω τη θες,γιατί καλύτερα να ζεστένεσαι παρά να κρυώνεις.
Αν βουτάς εδώ Αττική θα είσαι μια χαρά ακόμα και αν κάνεις αποκλειστικά καρτέρια που λόγω περιορισμένης κίνησης παγώνεις ευκολότερα.
Τώρα το 5,5 σακάκι με το 3 παντελόνι ειδικά το παντελόνι δεν θα μπορέσεις να βουτάς σε κανα 2 εβδομάδες,αν ο καιρός πήγαινε όπως έπρεπε ούτε και πριν κανα μήνα δεν θα μπορούσες να βουτήξεις.
Εδώ βούτηξα με 5,5 προχθές και δεν κρύωσα,αν είναι δυνατόν Δεκέμβριος μήνας.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 02 Δεκ 2019, 13:36

xareas έγραψε: Εδώ βούτηξα με 5,5 προχθές και δεν κρύωσα,αν είναι δυνατόν Δεκέμβριος μήνας.
Την Παρασκευή βουτηξα για 3 ώρες με την 3 ρα... Ρηχα βεβαια
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Κυρ 15 Δεκ 2019, 14:03

τελικα μετα απο 3 βδομαδες αναμονης λογω λαθος παραγγελιας απο το μαγαζι κτλ κτλ, παρελαβα το Μεανδρος Β28 σε 85αρι με καμουφλαζ χωρις μουλινε (Θα βαλω το fire 2L που ειχα στο sniper).

Μια χαρα δειχνει το οπλακι. Σαν πιο απαιτητικός και ψειρας, παρατηρω πως ο σωληνας στην εκδοση καμουφλαζ χανει ποντους απο ορισμενες γρατζουνιες που εχει + για το βερνικι που εχει ψεκαστει απο επανω που δεν στρωνει πολυ καλα σε ορισμενα σημεία. Μαλιστα αγορασα και για φιλο 85αρα σκετη σωληνα καμουφλαζ και εκει η σωληνα εχει τοσο βερνικι που εχει τρεξει και εχει δακρια σε ορισμενα σημεια. Στην δικη μου εχει πολυ λιγοτερη ποσότητα.

Ενα αλλο περιεργο ειναι το μηκος της βεργας του. Ηρθε με 6μισαρα βεργα (ισως ναναι και 6.25?) αλλα με 1.30 μηκος!!! Στις φωτο που ειχα δει δεν φαινοταν να εξεχει τοσο πολυ η βεργα. 1.30 βεργα ειχα στο 95αρι και τωρα με 1.30 και στο 85αρι αντι για 1.20? παλι το οπλο μου φενεται μακρι. Αλλωστε το ήθελα λιγο πιο κοντο συνολικα. Δεν ξερω αν ξεμεινε ο κατασκευαστης απο 1.20 βεργες η επιτηδες το στελνει με 1.30. Παντως δειχνει πολυ καλοφτιαγμενη, με ωραιο πρεσαρισμα του πειρου του φτερου και καλογυαλισμενα καρχαριακια. Αναρωτιεμαι λοιπον αν η μακρυτερη βεργα επιρεαζει την βολη. Αν οντως δεν ειναι οτι καλυτερο, του παραγγελνω μια Πάθος βεργα 1.20 και την κραταω καβατζα την 1.30 μαζι με μια 2η Πάθος βεργα που πηρα για το Labraxgun.

Το ολο οπλο σου δινει την αισθηση ενος στημενου οπλου με επιλεγμενα αφτερ μαρκετ εξαρτηματα. Δυστυχως δεν μπορεσα σημερα να βουτηξω για να το δοκιμασω. Ελπιζω το αλλο ΣΚ και μεσα στις γιορτες. Προς το παρον το κραταω με 3 μηκη χωρις μουλινε για ψαχτηρι
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 15 Δεκ 2019, 16:21

brwmogazos έγραψε:τελικα μετα απο 3 βδομαδες αναμονης λογω λαθος παραγγελιας απο το μαγαζι κτλ κτλ, παρελαβα το Μεανδρος Β28 σε 85αρι με καμουφλαζ χωρις μουλινε (Θα βαλω το fire 2L που ειχα στο sniper).

Μια χαρα δειχνει το οπλακι. Σαν πιο απαιτητικός και ψειρας, παρατηρω πως ο σωληνας στην εκδοση καμουφλαζ χανει ποντους απο ορισμενες γρατζουνιες που εχει + για το βερνικι που εχει ψεκαστει απο επανω που δεν στρωνει πολυ καλα σε ορισμενα σημεία. Μαλιστα αγορασα και για φιλο 85αρα σκετη σωληνα καμουφλαζ και εκει η σωληνα εχει τοσο βερνικι που εχει τρεξει και εχει δακρια σε ορισμενα σημεια. Στην δικη μου εχει πολυ λιγοτερη ποσότητα.

Ενα αλλο περιεργο ειναι το μηκος της βεργας του. Ηρθε με 6μισαρα βεργα (ισως ναναι και 6.25?) αλλα με 1.30 μηκος!!! Στις φωτο που ειχα δει δεν φαινοταν να εξεχει τοσο πολυ η βεργα. 1.30 βεργα ειχα στο 95αρι και τωρα με 1.30 και στο 85αρι αντι για 1.20? παλι το οπλο μου φενεται μακρι. Αλλωστε το ήθελα λιγο πιο κοντο συνολικα. Δεν ξερω αν ξεμεινε ο κατασκευαστης απο 1.20 βεργες η επιτηδες το στελνει με 1.30. Παντως δειχνει πολυ καλοφτιαγμενη, με ωραιο πρεσαρισμα του πειρου του φτερου και καλογυαλισμενα καρχαριακια. Αναρωτιεμαι λοιπον αν η μακρυτερη βεργα επιρεαζει την βολη. Αν οντως δεν ειναι οτι καλυτερο, του παραγγελνω μια Πάθος βεργα 1.20 και την κραταω καβατζα την 1.30 μαζι με μια 2η Πάθος βεργα που πηρα για το Labraxgun.

Το ολο οπλο σου δινει την αισθηση ενος στημενου οπλου με επιλεγμενα αφτερ μαρκετ εξαρτηματα. Δυστυχως δεν μπορεσα σημερα να βουτηξω για να το δοκιμασω. Ελπιζω το αλλο ΣΚ και μεσα στις γιορτες. Προς το παρον το κραταω με 3 μηκη χωρις μουλινε για ψαχτηρι
Φινιρισμα-ποιοτητα ,αγνωστη λεξη σε πολλους ελληνες κατασκευαστες οπλων δυστυχως (μέρα με την νύχτα η διάφορα πολλές φορές έναντι ξένων κατασκευαστών )την οποια σε ενα balco η lanara άντε να την δικαιολογήσω λόγω της χαμηλής τιμής τους (που όμως στο φινίρισμα είναι μπροστά από πανάκριβα αλλά όπλα ),αλλά σε όπλα άνω τον 130 ευρώ δεν δικαιολογείτε ,αλλά ας είναι καλά το καλό marketing ,γελειο παντελώς πολλές φορές που όμως πιάνει σε νέα παιδιά του χόμπυ
Καλορίζικο να είναι φίλε μου και κακά ψαρέματα να έχεις πάντα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 15 Δεκ 2019, 16:29

brwmogazos έγραψε:Βασικα ειναι η πρώτη φορά που βουτάω Δεκέμβρη...αλλωστε ποτέ στο παρελθόν δεν είχα ράψει στολή. Με 3αρα απο bleutec χθες βουτηξα Κακια σκαλα για προπόνηση κυρίως (δεν μπορω να εξισώσω σωστά/ταβάνι τα 8-10 μέτρα) και προσπαθώ να μην χανω την "φορμα" μου. Επομένως στα 22αρια C ? νερά δεν κρύωσα κάν 2-3 ώρες που ημουν στο νερό. Δε ξέρω κατα πόσο θα με κρατήσει αυτό βεββαια. Αν εραβα σκέτο σακάκι , με το παντελόνι το 3αρι θα την παλευα χειμώνα? Δηλαδη εχοντας 3αρα ποια ειναι η χρυσή τομή μετα ωστε να κάνεις και συνδιασμους ΑΝ γινεται κατι τετοιο. 5αρα ολοσωμη? 5αρι σακακι και πιο χοντρο-λεπτο παντελόνι?

Merci
όχι
δεν θα την παλευες χειμώνα με 3mm παντελόνι ,μην κανείς πειραματισμούς χάνοντας λεφτά και ψαρέματα θέλοντας να κανείς οικονομία
καλύτερα να πάρεις μια οικονομική seico υλικό στολή με νάιλον φόδρα σε 6.5mm και να είσαι ζεστός τον χειμώνα χειμώνα ,παρά έναν κάκιστο συνδυασμό που θα σε κάνει να κρυώνεις και να χαλάς το ψάρεμα σου

άποψη :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

nako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nako » Δευ 16 Δεκ 2019, 12:21

thalassa50 έγραψε:
brwmogazos έγραψε:τελικα μετα απο 3 βδομαδες αναμονης λογω λαθος παραγγελιας απο το μαγαζι κτλ κτλ, παρελαβα το Μεανδρος Β28 σε 85αρι με καμουφλαζ χωρις μουλινε (Θα βαλω το fire 2L που ειχα στο sniper).

Φινιρισμα-ποιοτητα ,αγνωστη λεξη σε πολλους ελληνες κατασκευαστες οπλων δυστυχως (μέρα με την νύχτα η διάφορα πολλές φορές έναντι ξένων κατασκευαστών )την οποια σε ενα balco η lanara άντε να την δικαιολογήσω λόγω της χαμηλής τιμής τους (που όμως στο φινίρισμα είναι μπροστά από πανάκριβα αλλά όπλα ),αλλά σε όπλα άνω τον 130 ευρώ δεν δικαιολογείτε ,αλλά ας είναι καλά το καλό marketing ,γελειο παντελώς πολλές φορές που όμως πιάνει σε νέα παιδιά του χόμπυ
και γω το ιδιο αισθανομαι αλλα δεν πρπει να ειναι ετσι...τι θα πει ψειρας;;; ειπαμε και η ψυχολογια μεγα θεμα ...(πρωτα χορταινει το ματι....)
οσο για το φινιρισμα ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος ...ετυχε σε μαγαζι του χωρου πριν καιρο να δω κατι seac , salvimar κλπ
πλαστικα μερη και βαψιματα πολυ μπροστα.....
κατα τα αλλα γερος να εισαινα το φχαριστηθεις
:hello:

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 16 Δεκ 2019, 12:26

nako έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

και γω το ιδιο αισθανομαι αλλα δεν πρπει να ειναι ετσι...τι θα πει ψειρας;;; ειπαμε και η ψυχολογια μεγα θεμα ...(πρωτα χορταινει το ματι....) (μεγάλη κουβεντα τουλαχιστον για τα όπλα!!
οσο για το φινιρισμα ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος ...ετυχε σε μαγαζι του χωρου πριν καιρο να δω κατι seac , salvimar κλπ
πλαστικα μερη και βαψιματα πολυ μπροστα.....
κατα τα αλλα γερος να εισαινα το φχαριστηθεις
:hello:
Θα συμφωνησω για seac :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 23 Δεκ 2019, 13:28

Πρωτη βουτια με το β28 χθες και παροτι ο κορινθιακος δεν μου εδωσε μακρινες βολες σε κολυμπητο ψαρεμα, μια βολη σε μεγαλοσωμη περκα την περασε στην ψαροβελονα μου. Σβελτο μου φανηκε σαν όπλο στη βολή του. Δυστυχως η βεργα του δεν εχει βοηθητικό καρχαριακι και κατι θαλαμωμένοι σαργοι απλα συνέχισαν το κρυφτουλι τους γιατι δεν ηθελα να πληγώσω την νεα βέργα του.
Σε μία τυχαία συνάντηση με ενα λαβράκι, σημαδεύοντας το και αφου αυτό αλλαξε κατευθυνση το όπλο γυρισε επίσης γρήγορα και μπόρεσα και του έδωσα και λίγη προσκόπευση. Η τουφεκιά δεν βρήκε το ψάρι όμως περασε πολύ κοντά του όσο πρόλαβα να δώ.

Τέτοια συμπεριφορά το sniper δεν μπορούσε ΚΑΝ να τη ακολουθήσει. Καταρχάς δεν θα έστριβε στην αλλαγή κατεύθυνσης και όσο το ψάρι επιταχύνει στο πλάι ούτε λόγος για προσκόπευση...

Γενικά μου άφησε την αίσθηση πως είναι σβέλτο και στη βολή του το μεανδρος.

ΟΜΩΣ, όπως εγραψα παραπάνω το παρέλαβα με 1.30 βέργα αντι για 1.20 που συνηθίζεται στα 85αρια? Επίσης η έλλειψη βοηθητικού καρχαριακιου μάλλον θα με κάνει να παραγγείλω μια πάθος βέργα 1.20 που τουλάχιστον μου έχουν αφήσει αριστες εντυπώσεις σε ότι αφορά τις επαφές με τα βράχια...και αυτή θα κρατηθεί για καβάτζα για το 95αρι που αναμένω.
Δημητρης

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Δευ 23 Δεκ 2019, 17:36

Επιτέλους και μια γνώμη για όπλο Meandros, με το σταγονόμετρο τις ψάχνω! Όσο για τις βέργες της Pathos, συμφωνώ απόλυτα, κορυφαίες!

Άβαταρ μέλους
tom
Ονοματεπώνυμο: tasos. green wolves gate 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tom » Κυρ 29 Δεκ 2019, 23:46

Καλοβουτηχτο φίλε!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”