GALOP για καρβουνα και ξυλα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED
Ονοματεπώνυμο: Athanasios Eleytherakos

GALOP για καρβουνα και ξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Σάβ 26 Οκτ 2019, 22:12

παλιοπαρεα καλησπέρα
{μην δηνετε σημασια στα ορθογραφικα} ……
Λιπον κατευθιαν στο θεμα … πιο οπλο - οπλα χηροπηητα η μη καρβον η ξυλινα εχετε …η θα θελατε να εχετε …. κατασκεβαστης μοντελο μηκος κλπ … και φυσικα πιο από αυτά είναι το "αγαπημενο" σας το φετιχ σας που λεμε …..
και μιας και ανηξα το θεμα ξεκιναω εγω …. εχω 3 οπλα από LESVOS …. 2 συμβατικα ξυλινα 90 και 100 OPEN και ένα FULL INVERT 120 … και η σελιδα για να παρετε μια ηδεα … https://www.facebook.com/lesvos.speargun/ …. ΘΕΛΩ διακαος ένα η δυο οπλα karbon από τον VOLKAN … εχω δει δουλιες του και πραγματικα μου αρεσαν παρα πολύ αλλα ο θεος και τα οικονομικα μου δεν με αξιωσαν ακομα να κανω μια παραγκελια …… εβελπιστω συντομα να τα καταφερω ....https://www.facebook.com/profile.php?id=1666503798. αντε γραψτε και εσεις τα δικα σας .... και γνωμες αμα θελετε .... :D :hello: υ.γ ειχα ένα c4 grapfite 99 …. :)
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Re: GALOP για καρβουνα και ξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Κυρ 27 Οκτ 2019, 13:31

Καλημέρα,χωρίς να είμαι λάτρης σκληροπυρηνικός υπέρ κάποιας συγκεκριμένης κατηγορίας και έχοντας ψαρέψει με πάρα πολλά όπλα σε διάφορα μήκη και σεταρίσματα και ανθρακονήματα και αλουμίνιο και ξύλο και αεροβόλα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα.
Με όλα μπορείς να κάνεις τη δουλεία σου,από εκεί και πέρα,μπαίνει το οικονομικό,πόσα μπορούμε να διαθέσουμε για το χόμπυ μας σε άμμεση συνάρτηση με τις δυνατότητες μας και χωρίς φυσικά να στερήσουμε κάτι από τις οικογένειες μας.Σαφώς και ένα όμορφο ξύλινο ή κάρμπον δίνει μια άλλη ικανοποίηση σε αυτόν που το κρατάει,αλλά δεν είναι μαγικό ραβδί,τα ψάρια κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα τα φέρει αυτός που βρίσκεται πίσω από το όπλο.
Από εκει και πέρα μπαίνει στο παιχνίδι η λεγόμενη ΄΄φαγούρα'',ποιό είναι καλύτερο,ποιό θα ρίξει μακρύτερα κτλ.
Το τέλειο απλά δεν υπάρχει,σε όλα κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις,για εμένα τώρα πιά όσο πιό απλό τόσο πιό καλό.

Κατά τα άλλα αν θα μπορούσα να είχα κάθε μήνα 10 όπλα και μια πισίνα να τα δοκιμάζω θα ήταν η ωραιότερη ενασχόληση μετά το ψάρεμα που θα μπορούσα να έχω/ :D
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 17:59

INTZ έγραψε:Καλημέρα,χωρίς να είμαι λάτρης σκληροπυρηνικός υπέρ κάποιας συγκεκριμένης κατηγορίας και έχοντας ψαρέψει με πάρα πολλά όπλα σε διάφορα μήκη και σεταρίσματα και ανθρακονήματα και αλουμίνιο και ξύλο και αεροβόλα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα.
Με όλα μπορείς να κάνεις τη δουλεία σου,από εκεί και πέρα,μπαίνει το οικονομικό,πόσα μπορούμε να διαθέσουμε για το χόμπυ μας σε άμμεση συνάρτηση με τις δυνατότητες μας και χωρίς φυσικά να στερήσουμε κάτι από τις οικογένειες μας.Σαφώς και ένα όμορφο ξύλινο ή κάρμπον δίνει μια άλλη ικανοποίηση σε αυτόν που το κρατάει,αλλά δεν είναι μαγικό ραβδί,τα ψάρια κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα τα φέρει αυτός που βρίσκεται πίσω από το όπλο.
Από εκει και πέρα μπαίνει στο παιχνίδι η λεγόμενη ΄΄φαγούρα'',ποιό είναι καλύτερο,ποιό θα ρίξει μακρύτερα κτλ.
Το τέλειο απλά δεν υπάρχει,σε όλα κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις,για εμένα τώρα πιά όσο πιό απλό τόσο πιό καλό.

Κατά τα άλλα αν θα μπορούσα να είχα κάθε μήνα 10 όπλα και μια πισίνα να τα δοκιμάζω θα ήταν η ωραιότερη ενασχόληση μετά το ψάρεμα που θα μπορούσα να έχω/ :D
+1000 δεν διαφωνώ πουθενά απλά ανηξα το θέμα για να πούμε τους ποθους μας :D

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:09

NASOSPEED έγραψε:
INTZ έγραψε:Καλημέρα,χωρίς να είμαι λάτρης σκληροπυρηνικός υπέρ κάποιας συγκεκριμένης κατηγορίας και έχοντας ψαρέψει με πάρα πολλά όπλα σε διάφορα μήκη και σεταρίσματα και ανθρακονήματα και αλουμίνιο και ξύλο και αεροβόλα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα.

+1000 δεν διαφωνώ πουθενά απλά ανηξα το θέμα για να πούμε τους ποθους μας :D
Καλησπέρα .................................
Συμφωνώ με τον συνάδελφο σε όλα .........................................
Όσο για τους πόθους μας ........................................ για μένα είναι να μπορώ να βρίσκομαι στη θάλασσα , όπλα βρίσκονται η φτιάχνονται πολλά ................................χρόνος δε βρίσκεται ............................... :banghead:

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:19

αν πρεπει να πω 2 λογια για τα οπλα που ειχα - εχω είναι τα εξεις ….. εχω κηνηγησει από αλουμηνενια με ντεμκα παθος ομερ μπουκανερο εξνταιβ ….. τα ντεμκα βαλιου φορ μανει που λενε και η αμερικανοι … ιδικα το βεκτορ δεν καταλαβα ποτε γιατι το εδωσα … {μαλ@κια γαρ} τα παθος πολύ καλα υλικα αλλα βαρια στο χερι … από ομερ ειχα το hf 95 και το ρολλερ 95 και τα δυο διαβητες και μου αρεσε που ειχαν βαριδακια από το εργοστασιο οποτε απεφευγα και τις πατεντες με τα αυτοκολιτα …. το ρολερ εριχνε και παρα πολύ καλα … απλα ηταν εβεστητα … τουλάχιστον στον τροπο και στην συχνωτητα που τα μεταχιρηζομουν εγω …. τα μπουκανερο και αυτά πολύ καλα σκοπευτικα στα συν το ότι το επερνες αδιανο και το φορτωνες οπος σου αρεσε … στα μιον ο σκλυρος μιχανισμος που υθελε μια μυκρη επεμβαση για να γινει βελουδο ….. το εξνταιβ απλα εκτελουσε χρεει χταποδοντουφεκου στην σημαδουρα -εφεδρικου …. 45 ευρο οπλο αλλα οποτε το χριαστηκα τα εβγαλε περα μια χαρα …. ακομα στην συμαδουρα καθετε …..

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:20

από καρβουνα ειχα μονο 1 τον γραφιτη της c4 … αυτό που εκανε εκπλικτηκα ηταν να στριβει στα λαυρακια ….τρομερο ζηγησμα ουδετερη πλευστοτητα πολύ ορεος μηχανισμος …. στα μιον αν του εβαζες διπλα λάστιχα και βεργα πανω από 6,5 αρχιζε τις κλοτσιες …..

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:36

για τα Lesvos που εχω τωρα εχω να πω ότι κανουν ακριβος ότι υπόσχονται οπος {φανταζομαι} και πολλα αλλα χηροπηητα οπλα …. λαβη στα μετρα σου μηκος στα μετρα σου σεταρισμα αναλογα για το τι θες να κηνηγησεις … και μαλιστα αυτό παει πακετο με την πλευστοτητα {ουδετερη μπροστοβαρη πισοβαρη ότι αγαπάει ο πελατης} κλοτσιες και ανακρούσεις απλα ειτε δεν υπαρχουν {στο ινβερτ} ειτε είναι μιδαμινες {στα συμβατικα} … ακομα ένα θετικο είναι ότι μπωρεις να διαλέξεις αναμεσα σε ηροκο και τικ … ότι χροματισμο σου αρεσει ..και γενικος φτιαχνεις ένα οπλο ιδανικο για εσενα σε κάθε λεπτομερια ….. μιον … αυτό που εχουν όλα τα ξηληνα ότι πρεπει να το προσεχεις και λιγο και αν του κανεις μικροζημιά καλο είναι να το πας στον μιχαλη να το επιδιορθωσει …. :hello:

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:43

για τα οπλα του βολκαν ξερω ότι μου εχουν πει φιλαράκια που τα εχουν και λενε μονο καλα λογια ….. θα το εκτημουσα βαθητατα αν καπιοι από εσας που εχετε καπιο από τα οπλα του μιραζοσασταν την εμπηρια σας μαζι μου :) {εστω και με πμ } … ευχαριστω … :hello:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 28 Οκτ 2019, 18:55

Γιατί να μην δίνουμε σημασία στα ορθογραφικά;
Δεν μπορώ να διαβάσω αυτά που γράφεις.
Γράψτα στα greeklish καλύτερα και βάλε το φίλτρο να τα διορθώσει.

Υ.Γ. Απ΄ότι κατάλαβα θέλεις ένα ή δύο όπλα από τον volkan.
Τι να τα κάνεις, αφού έχεις τόσα όπλα;.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 28 Οκτ 2019, 19:15

hariska έγραψε:Γιατί να μην δίνουμε σημασία στα ορθογραφικά;
Δεν μπορώ να διαβάσω αυτά που γράφεις.
Γράψτα στα greeklish καλύτερα και βάλε το φίλτρο να τα διορθώσει.

Υ.Γ. Απ΄ότι κατάλαβα θέλεις ένα ή δύο όπλα από τον volkan.
Τι να τα κάνεις, αφού έχεις τόσα όπλα;.
1 μην διαβαζεις ασε τους αλους που εχουν την καλη διαθεση να μου απαντησουν
2 ΕΤΣΙ γιατι θελω να ψαρευω κάθε μερα με διαφορετικο οπλο :D :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 28 Οκτ 2019, 22:03

Γιατί δεν φτιάχνεις μόνος σου ένα κάρβουνο ?¿
Και εύκολο είναι και την χαρά της ιδιοκατασκευης θα έχεις ,και όπως θες το σχεδιάζεις και πολύ ποιο φτηνό θα σου έρθει αν απλά ντύσεις κάποιο αλουμινίου ????
Και οδηγίες δόξα το ευρώ βρίσκεις εδώ μέσα από όλους μας αν χρειαστεί ανάγκη
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Τρί 29 Οκτ 2019, 10:56

Giati gia na καταφέρει τα αποτελέσματα ενός όπλου του βολκάν θα του βγει πολύ πιο ακριβό an το φτιάξει μόνος του. Έτσι ξεκίνησα και εγώ πιστεύοντας ότι είναι απλό, αλλά στο τέλος κατέληξα teaksea

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 29 Οκτ 2019, 14:24

Εγώ έχω δοκιμάσει αρκετά όπλα, άλλα τα κράτησα αρκετά και άλλα για λίγες μέρες μόνο. Τα όπλα αυτά είναι τα εξής:

- PATHOS PRO 82 το έχω στον οπλοβαστό μου και θα το έχω για πολύ ακόμα ( Για μένα η τέλεια λαβή σε συμβατικό. Από αυτό το όπλο έχω φάει ψάρια :D , είναι το δεύτερο που αγοράζω , το έχω βάψει παραλλαγή και το βουτάω συνέχεια ( ψάρεμα χωρίς φακό ) , οπλίζεται πιο δύσκολα από τα αδελφάκια του 90 και 100 αλλά στρίβει με τη σκέψη )

- PATHOS PRO 90 ( Τίμιο για τα λεφτά του το ευχαριστήθηκα allround )

- PATHOS OPEN PRO 90 ( Δεν συνήθισα την ανοιχτή κεφαλή ποτέ και το έδωσα αμέσως )

- PATHOS PRO 100 το έχω στον οπλοβαστό μου ( Όπλο που θα σου δώσει την πιο μακρινή βολή από τα κοντύτερα , δε το λυπάσαι να το ψαρέψεις μιας και δε κοστίζει μια περιουσία , θα το έλεγα λίγο αργό για τις οριακές μακρινές βολές )

- DEMKA VELOS 100 ( δεν μπόρεσα ποτέ να στοχεύσω σωστά και το έδωσα )

- RAYO X ACT 100 ( απλό λιτό και σέξυ , νιώθω ότι ήταν διαβήτης στις βολές και έχω πάρει ψάρια κοντά και μακρυά , μου άρεσε η απλότητά του αλλά η λαβή του μου πέφτει μεγάλη και δε μου αρέσει που στο στρίψιμο κάνει θόρυβο λες και παίζω κιθάρα :D )

- RAYO CARBON 95 ( ότι και το προηγούμενο , τίμιο τουφέκι μάλλον δεν αξίζει να δώσεις τα χρήματα για carbon)

- MDV ZESO INVERT 90 ( βολή αστραπιαία και μακρινή , εύκολο στην όπλιση και τη διάταξη των πετονιών παρά τα όσα λέγονται , δεν μου αρέσει η πλευστότητά του μιας και η μούρη βουτούσε και κούραζε το χέρι και νιώθω ότι έστριβε χειρότερα από διλάστιχο σε αυτό το μήκος )

- C4 Mr CARBON 119 ( όταν το πήρα το πήγαινα για λαβράκια λόγο απειρίας και δε το χάρηκα :D , πολύ ωραία λαβή θα έλεγα αλλά δε μου άρεσε που ήταν πολυλάστιχο χωρίς οδηγό , μου φαινόταν πολύ απλοικό )

- ARCUS ST ROLLER 100 ( όπλο βιτρίνα με βολές μακρινές και χωρίς ανάκρουση , ωραίο στο χέρι ωραίο ζύγισμα αλλά το λυπόμουν να γρατζουνιέται στα βράχια και το έδωσα )

- BLEUTEC BASTARD 90 GFM ( ανοιχτή κεφαλή , ωραίο οπλάκι που έδινε ψάρια όπως κάθε όπλο του μήκους του , θα προτιμούσα κάτι πιο οικονομικό σήμερα , επίσης θα προτιμούσα κλειστή κεφαλή )

- BLEUTEC RAPTOR 110 CARBON ( έρωτας κεραυνοβόλος , ωραία λαβή , ωραίο look , με οδηγό με ωραία σκοπευτικά μου κάθησε με τη μία , το όπλο που έπαιρνα από κέφαλο μέχρι ότι περνούσε και μακρυά! Θα το ξαναέπαιρνα άνετα )

- BLEUTEC ACID 95 CARBON το έχω στον οπλοβαστό μου ( Θα έλεγα ένα ψαροτούφεκο για έμπειρους ψαροκυνηγούς που αν εκμεταλλευτούν τις δυνατότητές του θα τους δώσει μεγάλες χαρές σε μεγάλο φάσμα θηραμάτων, το έχω με 2 14άρια και τουφεκάει γρήγορα και χωρίς ανάκρουση , επίσης στρίβει πολύ ωραία ) * Το συγκεκριμένο το έχω προς πώληση γιατί το πήρα καινούριο και το λυπάμαι να το γρατζουνίσω.

- HARD TARGET INVERT 100 το έχω στον οπλοβαστό μου ( το πήρα πρόσφατα και με έχει εντυπωσιάσει , μ αρέσει που ρίχνει χωρίς ανάκρουση και μπορώ να ρίξω και με σπασμένο αγκώνα στα ρηχά αλλά μακρυά , έχει ωραία λαβή και ζύγισμα αλλά δεν στρίβει όπως το acid )

Σίγουρα κάποιο θα έχω ξεχάσει , θα πρότεινα αν αγοράζετε ακριβά όπλα να τα παίρνετε μεταχειρισμένα μιας και είναι συνήθως προσεγμένα από τους ιδιοκτήτες και σε μειωμένες πολύ τιμές , ενώ τα φθηνά καινούρια μιας και αν χρειαστείς βέργα-λάστιχα σε κάποιο μεταχειρισμένο φτάνεις την αξία καινούριου. Οι παραπάνω απόψεις είναι καθαρά προσωπικές και σίγουρα δεν είμαι δοκιμαστής όπλων ούτε τα έχω ψαρέψει όλα ανάλογα με τις δυνατότητές τους! Τα περισσότερα ψάρια τα έχω πάρει με όπλα κάτω των 90cm αλλά τις βολές που έχω κάνει με τον raptora δεν τις αλλάζω :mrgreen:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τρί 29 Οκτ 2019, 16:09

thalassa50 έγραψε:Γιατί δεν φτιάχνεις μόνος σου ένα κάρβουνο ?¿
Και εύκολο είναι και την χαρά της ιδιοκατασκευης θα έχεις ,και όπως θες το σχεδιάζεις και πολύ ποιο φτηνό θα σου έρθει αν απλά ντύσεις κάποιο αλουμινίου ????
Και οδηγίες δόξα το ευρώ βρίσκεις εδώ μέσα από όλους μας αν χρειαστεί ανάγκη
καλή φάση θα ήταν αλλά δεν έχω χαμπάρι από καρμπόν :D θα τα κάνω σαλάτα χαχαχα

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τρί 29 Οκτ 2019, 16:10

Maradona έγραψε:Giati gia na καταφέρει τα αποτελέσματα ενός όπλου του βολκάν θα του βγει πολύ πιο ακριβό an το φτιάξει μόνος του. Έτσι ξεκίνησα και εγώ πιστεύοντας ότι είναι απλό, αλλά στο τέλος κατέληξα teaksea
εγώ δεν το κατέχω το άθλημα καθόλου :cry: :D

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”