teak sea pal 110 - Ανάποδος μηχανισμός και φάρδυνση τρύπας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
aenaoss
Ονοματεπώνυμο: ant0nis

teak sea pal 110 - Ανάποδος μηχανισμός και φάρδυνση τρύπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aenaoss » Τετ 31 Ιούλ 2019, 14:43

Γεια σας παίδες, σκέφτομαι να παρέμβω/αναβαθμίσω το συγκεκριμένο όπλο. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος ανάποδος μηχανισμός σκανδάλης στην αγορά που είναι συμβατός με το όπλο γι αλλαγή ? Επίσης σκέφτομαι να φαρδύνω την τρύπα των λάστιχων ώστε να μπορεί να δεχτεί 3 16αρια λάστιχα. Αναμένω και τις δικές σας σκέψεις, ειδικότερα από εσάς που έχετε παρόμοια εμπειρία. Καλές θάλασσες !
eadem mutata resurgo

thassos

Re: teak sea pal 110 - Ανάποδος μηχανισμός και φάρδυνση τρύπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thassos » Τετ 31 Ιούλ 2019, 16:49

Δεν ξέρω γιά αναποδο μηχανισμό αλλα με 3 16 αρια αν δεν το βαρινεις θα έχεις μεγάλη ανακρουση.

spearhunter79
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Ναλμπάνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Τετ 31 Ιούλ 2019, 20:36

thassos έγραψε:Δεν ξέρω γιά αναποδο μηχανισμό αλλα με 3 16 αρια αν δεν το βαρινεις θα έχεις μεγάλη ανακρουση.
Συμφωνώ απόλυτα!Το δίκο μου lesvos open 115 το παρέλαβα μεταχειρισμένο με 3χ16 και 6,75..βάρος όπλου 3.700.Το όπλο μεχρι τα 20 μέτρα κλώτσαγε σα μουλάρι!Ποιο κάτω κάπως έστρωνε αλλά δεν το πήρα να το δουλεύω μόνο βαθειά.Ετσι ειπα να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία βάζοντάς του 2 17μισάρια..βολές ξυράφι και με 6,75 και με την 7άρα.Το teak-sea σου το είχε ένας φίλος και το δούλευε και αυτός με 2 17μισάρια και 6,75..το ψάρεψα και εγώ το όπλο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά ώς εκεί..για μέχρι 4 μέτρα και λίγο παραπάνω είναι μια χαρά.Ο ανάποδος σίγουρα θα βοηθήσει πάντως,αν μπορέσεις βάλτου το.

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Πέμ 01 Αύγ 2019, 00:03

aenaoss έγραψε:Γεια σας παίδες, σκέφτομαι να παρέμβω/αναβαθμίσω το συγκεκριμένο όπλο. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος ανάποδος μηχανισμός σκανδάλης στην αγορά που είναι συμβατός με το όπλο γι αλλαγή ? Επίσης σκέφτομαι να φαρδύνω την τρύπα των λάστιχων ώστε να μπορεί να δεχτεί 3 16αρια λάστιχα. Αναμένω και τις δικές σας σκέψεις, ειδικότερα από εσάς που έχετε παρόμοια εμπειρία. Καλές θάλασσες !
υπαρχουν ζορικα 14.5 αρια και 15αρια.δοκιμασε τα πρωτα .

Άβαταρ μέλους
aenaoss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aenaoss » Πέμ 01 Αύγ 2019, 02:48

Και τα 3 χ 14 παίζουν σαν επιλογή, προς τα κει συγκλίνω. Ξέρει κανείς αν πέρα από teak oil πρέπει να το περάσω και από λούστρο ?
eadem mutata resurgo

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Πέμ 01 Αύγ 2019, 07:39

Ας πω κι εγω την άποψή μου:
Αφου θες παραπανω δυναμη, τοτε καλά λάστιχα 3x14 ή 2x17,5.
Μην "χαλας" το οπλο τζαμπα με ανοιγματα κεφαλής κλπ σκαλίσματα. Ειναι 2+ κιλά όπλο, φτιαγμενο για 2Χ17,5 ...τα 3Χ16 ειναι υπερβολή!

Ακόμα, αν δεν εχει προβλημα ο μηχανισμος, μην μπαινεις σε διαδικασια να βαλεις αναποδο εκτώς αν κουμπωνει καποιος χωρίς σκαψιμο στο ξυλο.
Να εχεις κατα νου (αν δεν το ξερεις ηδη) με αναποδο μπορει να μην σε βολεψει στο οπλισμα αφου το τακουνακι του Pal ειναι πιο κοντο απο τα αντιστοιχα με αναποδο (βλεπε ΙΚΑΝ, Hyperion), έτσι η 2η σκαλα θα ερχεται πιο κοντα στο στηθος σου (περιπου σα να λέμε παθος χωρις τακουνι, εμενα δεν με βολευει). Λυνεται βεβαια και αυτο στη τελική, με εξτρα πατεντα-προσθηκη ξύλου...αν εχεις ορεξη για "κανιβαλισμούς"!

Εφόσον βαζεις λαδι, δεν βάζεις βερνίκι ουτε τιποτα άλλο. Το Βερνίκι πανω απο το λαδι δεν πιάνει.

Καλές πατέντες! :hello:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
aenaoss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aenaoss » Πέμ 01 Αύγ 2019, 13:06

Δε θέλω να παρέμβω πολύ στο όπλο οπότε μάλλον θα το αφήσω ως έχει και θα δοκιμάσω να κοντύνω τη βέργα. Φοράει 150 7αρα και λέω να πάω σε 140 - 6.75 με 2 χ 17.5. Ευχαριστώ για τις γνώμες σας !
eadem mutata resurgo

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Πέμ 01 Αύγ 2019, 14:16

καλυτερο στησιμο για μενα σε αυτο το οπλο 2χ17,5 με 7αρα..τα υπολοιπα οπως στα ειπε ο πανος...αστο ετσι θα ξυριζει
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 02 Αύγ 2019, 10:39

aenaoss έγραψε:Δε θέλω να παρέμβω πολύ στο όπλο οπότε μάλλον θα το αφήσω ως έχει και θα δοκιμάσω να κοντύνω τη βέργα. Φοράει 150 7αρα και λέω να πάω σε 140 - 6.75 με 2 χ 17.5. Ευχαριστώ για τις γνώμες σας !
Καλημέρα,
γνώμη μου είναι να μην βάλεις λεπτότερη βέργα. Μειώνοντας και μήκος και πάχος ταυτόχρονα, το βάρος της βέργας μειώνεται αισθητά και ίσως θέλει βαρίδωμα το όπλο. Επίσης θα χάσεις αρκετά σε διάτρηση. Επίσης λεπτότερη βέργα ίσως να μη "σηκώνει" τη δύναμη των ελαστικών και να ταλαντώνεται οπότε βράστα.
Έχε υπόψη σου ότι κοντύτερη βέργα θα σου αλλάξει την προόπτικη της σκόπευσης, πρέπει να σημαδεύεις λίγο χαμηλότερα από ότι πριν. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, το συνηθίζεις αμέσως. Απλά μην ανησυχήσεις αν στην αρχή έχεις κάποιες αστοχίες...

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”