Πρωτη Open Cell στολη σωστη συντηρηση και αποθηκευση

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Re: Πρωτη Open Cell στολη σωστη συντηρηση και αποθηκευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Πέμ 27 Ιουν 2019, 15:38

Navaho έγραψε:Παιδια μην τρελενομαστε πολυ με τις στολες λες και ειναι μεταξενιες. Καταρχας μετα τον πρωτο χρονο χανουν ολες τη θερμομονωση γιατι αρχιζει σπαει η φυσαλιδα αναλογα και τη χρηση της βεβαια. Πιο πολυ θελει προσοχη στο βαλε βγαλε παρα στα αλλα. Τα υπολοιπα οπως λενε ενα καλο ξεπλυμα με νερο. Ντετολ βαζω μια φορα στο τοσο ανα δεκαπεντε ψαρεματα μπορει και παραπανω και αν πχ φυγει το κατουρητηρι και φυγουν ουρα μεσα. Αποθηκευση σε μια κρεμαστρα σκιερο μερος και μακρυα απο θερμοκρασιες.
Δηλαδή κάθε χρόνο παίρνεις καινούργια στολή χειμωνιάτικη καλοκαιρινή? Πόσο κρατάς μια στολή? Ας πούμε με χρήση γύρω στα 30-50 ψαρέματα τον χρόνο.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 27 Ιουν 2019, 16:06

--xristos-- έγραψε:
Navaho έγραψε:Παιδια μην τρελενομαστε πολυ με τις στολες λες και ειναι μεταξενιες. Καταρχας μετα τον πρωτο χρονο χανουν ολες τη θερμομονωση γιατι αρχιζει σπαει η φυσαλιδα αναλογα και τη χρηση της βεβαια. Πιο πολυ θελει προσοχη στο βαλε βγαλε παρα στα αλλα. Τα υπολοιπα οπως λενε ενα καλο ξεπλυμα με νερο. Ντετολ βαζω μια φορα στο τοσο ανα δεκαπεντε ψαρεματα μπορει και παραπανω και αν πχ φυγει το κατουρητηρι και φυγουν ουρα μεσα. Αποθηκευση σε μια κρεμαστρα σκιερο μερος και μακρυα απο θερμοκρασιες.
Δηλαδή κάθε χρόνο παίρνεις καινούργια στολή χειμωνιάτικη καλοκαιρινή? Πόσο κρατάς μια στολή? Ας πούμε με χρήση γύρω στα 30-50 ψαρέματα τον χρόνο.
Ας τα παρουμε απο την αρχη να μη δημιουργουντε παρεξηγησεις. Πρωτον δεν ειπα να μη την προσεχει κανεις τη στολη του. Φυσικα και θα την προσεχεις και θα την πλενεις και και αλλα μη κανουμε λες και ειναι τιποτα το εξαιρετικα ευπαθες. Θελει προσοχη σε πεντε πραματα μεχρι εκει. Οχι μαλακτικα που ακουω μπεταντιν συνεχεια ντετολ κλπ. Καλο ξεπλυμα στεγνωμα στον ισκιο κλπ κλπ που εχουν πει ολοι. Δευτερον δεν αγοραζω καθε χρονο στολη, Μακαρι να μπορουσα. Αλλα ειναι γεγονος οτι με 1-2 ψαρεματα τη βδομαδα η στολη τη δευτερη σεζον που θα την δουλεψεις εχει χασει σε θερμομονωση. Ειχα μια 5ρα φοδρα 8 χρονια. Αυτο δε σημαινει οτι ειχε την ιδια θερμομονωση. Οσο αντεχει μια στολη τη χρησιμοποιω. Απλα αυτες που ειναι για χειμωνα ιδιως το καταλαβαινεις οτι πεφτουν. Οι αλλες που ψαρευουν καλοκαιρι τις φορας πιο πολυ.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Πέμ 27 Ιουν 2019, 16:27

Φιλε Χρηστο οι στολες φοδρα-ξυρισμένες απο τον δεύτερο χρόνο σιγά σιγά αρχίζουν και συμπιεζονται, ενώ το υλικό τους γίνεται ολενα με τα χρονια λιγότερο ελαστικό. Περίπου στα 5 χρόνια, τουλάχιστον οι χειμωνιατικες που έχουμε πολλές απαιτήσεις , εχουν ολοκληρώσει την αποστολή τους. Όχι ότι δεν χρησιμοποιούνται αλλά 5 χρόνια ακομα αλλά το κρύο θα περνάει πολύ πιο γρήγορα. Επίσης ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι, όπως όλα τα λαστιχα, ξεραινονται και χάνουν την ελαστικότητα τους. Αποτελεσμα θα ειναι να σε σφιγγουν και να αισθάνεσαι δυσφορία και δυσκολία στην αναπνοή. Ακόμα δεν εφαρμόζουν πλέον καλά και το κρύο νερό μπαίνει πολύ πιο εύκολα μέσα. Συνεπώς οτι συντήρηση και να κάνεις η γήρανση του υλικού είναι μη αναστρέψιμη. Για το λόγο αυτό δεν χρειάζονται υπερβολές. Ένα ξεπλημα στη μπανιέρα με γλυκό νερό μετά από κάθε εξόρμηση είναι αρκετό. Επίσης 2 φορές το χρόνο 1 στη μέση της σαιζόν και μια πριν την αποθήκευση μπορείς να την βάζεις στο πλυντήριο σε πρόγραμμα για πολύ ευαίσθητα και με ντετολ για τα βακτήρια. Επίσης πολύ χρήσιμο (εξαιρετικά θα ελαγα) είναι να φτιάξεις μια κατρουλιερα . Ιδιως το χειμωνα θα σου λυσει πολλα-μα παρα πολλα προβληματα. Η κατρουλιερα γίνεται από παλιά κομμάτια νεοπρεν και κολλα νεοπρεν αφού λαβεις προσεκτικά υπόψη την ανατομία σου. Τωρα οι καλοκαιρινες στολες με φοδρα μπορουν ανετα να φτασουν σε χρηση ακόμα και τα 8 -10 χρόνια γιατί αφενος δεν υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις θερμομόνωσης, αφετέρου επειδή είναι λεπτές δεν κόβουν ιδιαιτερα την αναπνοή . Επισης ολα τα πιο πανω δεν ισχυουν στις λειες ξυρισμενες , στις οποιες η ζωη τους ειναι αρκετά μικροτερη. Επισης δεν ισχύουν και στις σφόδρα ξυρισμενες αν ψαρεύεις βαθειά, δηλ από 15 μέτρα και κάτω. Αυτό μειώνει τη ζωή τους αισθητά. Κατα τα αλλα οσα εγγραψε ο Navajo με βρισκουν απολυτα συμφωνο.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 27 Ιουν 2019, 18:31

Ο φιλος tas με καλυψε και εγραψε αναλυτικα και με ευφραδεια λογου αυτα που ηθελα να πω. Να συμπληρωσω οτι παραδειγμα εγω που ψαρευω λειες ξυρισμενες , τη χειμερινη τη ψαρευω δυο σεζον και μετα ειτε θα βαλω γιλεκο εξτρα ειτε θα την κρατησω για τις μεταβατικες περιοδους προς καλοκαιρι ή προς χειμωνα που δεν ειναι για 5ρα ακομα αλλα ουτε για φουλ χειμερινη στολη.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

vags21
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vags21 » Παρ 28 Ιουν 2019, 00:21

Σχετικα με τα videos τυλιγματος της στολης:

phpBB [video]

phpBB [video]

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 28 Ιουν 2019, 03:08

Οπως το κανει στο δευτερο βιντεο τη μαζευω όποτε μπαινει στο σακο, και τηνετοποθετώ πανω πανω. Πολυ καλα δουλευει.
Αυτο που κανω διαφορετικά ειναι οτι ξεκιναω με ενα μπουκαλι νερο 1,5 λιτρο. Πανω στο μπουκαλι τυλιγω το παντελονι, κλπ οπως δειχνει σχεδον. Κραταει το νερο παγωμενο και ταυτοχρονα η διαμετρος καθε σπειρας στολής γινεται μεγαλυτερη.
Ακομα, σακούλα οσο ειναι μουσκεμα στην επιστροφη οκ, μα μονιμα σε ρολο/διπλωμενη και σε σακουλα οπως λεει στο 2ο βιντεο, μου φαινεται λαθος.
Ο τροπος του τρίτου βιντεο δε μαρεσει γιατι τη σφιγγει πολυ απο την αρχη, και ταυτοχρονα μανικια-μασχαλες δεν πανε σωστα.
Ρολο μονο αν ειναι πανω πανω και δεν πιεζεται. Αν το κανεις στην τελικη οπως ο φιλος που εγραψε οτι την πεταει κατω κατω στη ντουλαπα, μην τη κανεις ρολο. Αφου ειναι στολη παραγωγης, πιθανο να εχει ηδη καποιες τσακισεις. Εκμεταλευσου τις και διπλωνε την εκει γιατι αν βαζεις πραματα απο πανω, το ρολο θα τσακισει ασχημα. Βασικα, μη βαζεις πραματα απο πανω.
Κρεμαστρα φαρδια κοστουμιου και κρεμασμα παραμενει το καλυτερο και το παντελονι μεσης αν το καταφερεις βαλ'το καθεται απ'εξω, σα να καβαλαει στους ωμους του σακακιου. Αλλιως το παντελονι απο μεσα οπως τα κοστουμια, αλλα με μια μονιμη τσακιση κοντα στον καβαλο και λιγο παρακατω, που σε καποιες στολες παραγωγης μπορει και να προϋπαρχει απο το εργοστασιο.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 28 Ιουν 2019, 09:01

panosti έγραψε: Οταν πλένουμε τη στολη με αντισηπτικο και μετα την ξεπλενουμε/μουλιάζουμε καλα με καθαρο νερο, το όποιο αντισηπτικο ξεπλένεται οποτε δεν το βαζουμε επανω μας [/b] (που εκει θα ηταν κακη η συχνη χρήση όπως πολύ σωστα λες, αν πλενομαστε με αυτα ολη την ωρα, περισσοτερο κακο κανουμε παρά καλο). Το μονο αρνητικό που βλεπω εγω ειναι οτι ίσως να φθείρει τη στολή γρηγορότερα αν και προσωπικά δεν το ξερω με σιγουρια, καθως 1 φορα το χρονο βαζω betadin, καποια στιγμη μπορει και 2 και ποτέ συχνότερα, οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης. Δες ακόμα το επιχείρημα μου παρακάτω στην απαντηση μου στον vags21 γιατί θεωρώ ασκοπη την πολυ συχνη χρηση αντισηπτικού αφού βουτάμε στη θαλασσα που εχει ιωδιο ("αραιωμένο betadin" δηλαδη :D ).
H κακή χρήση δεν είναι μόνο να πλυθείς,είναι να το χρησιμοποιείς ενώ δεν υπάρχει κάτι τόσο δυνατό να σκοτώσεις.
Πχ πάγκοι στη κουζίνα dettol ,πλύσιμο ρούχων dettol αν είναι δυνατόν λες και λουζόμαστε με μολυσματικά υλικά,εδώ τη ποδιά της δουλειάς που είναι όλα μολυσματικά με χλωρίνη την πλένω που σκοτώνει τα ΠΆΝΤΑ χωρίς να δίνει περιθώριο δημιουργίας ανοχής στο χλώριο.
Και επειδή οι πιο πολλοί δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά ένα σημείο να σου ξεφύγει μπορεί να δημιουργήσει μια ανοχή ο μικροοργανισμός.
Αν ξεπλένεις καλά τη στολή,την στεγνώσεις καλά δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα.
Το betadin μπορεί να έχει ιώδιο αλλά είναι άλλη χημική ένωση ιωδιούχος ποβιδόνη.
Το μια φορά τον χρόνο να κάνεις μια πλύση με ένα αντισηπτικό το δέχομαι αν την αποθηκεύεις εκτός σπιτιού,αποθήκη-γκαράζ.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 28 Ιουν 2019, 16:16

xareas έγραψε:H κακή χρήση δεν είναι μόνο να πλυθείς,είναι να το χρησιμοποιείς ενώ δεν υπάρχει κάτι τόσο δυνατό να σκοτώσεις.
Πχ πάγκοι στη κουζίνα dettol ,πλύσιμο ρούχων dettol αν είναι δυνατόν λες και λουζόμαστε με μολυσματικά υλικά,εδώ τη ποδιά της δουλειάς που είναι όλα μολυσματικά με χλωρίνη την πλένω που σκοτώνει τα ΠΆΝΤΑ χωρίς να δίνει περιθώριο δημιουργίας ανοχής στο χλώριο.
Και επειδή οι πιο πολλοί δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά ένα σημείο να σου ξεφύγει μπορεί να δημιουργήσει μια ανοχή ο μικροοργανισμός.
Αν ξεπλένεις καλά τη στολή,την στεγνώσεις καλά δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα.
Το betadin μπορεί να έχει ιώδιο αλλά είναι άλλη χημική ένωση ιωδιούχος ποβιδόνη.
Το μια φορά τον χρόνο να κάνεις μια πλύση με ένα αντισηπτικό το δέχομαι αν την αποθηκεύεις εκτός σπιτιού,αποθήκη-γκαράζ.
Σωστος! νερο και μονο αρκεί και ειναι το πιο ενδεδειγμενο. Αυτη η παρανοια σε καποια σπιτια με τα αντισηπτικα παντου, απο τις διαφημισεις της Reckitt Benckiser (Dettol) προερχεται... Δεν κανει καλο.
Στη ντουλαπα μου τη βαζω, αλλα δε σημειωσα οτι την κατουραω, γιαυτο και βαζω εστω 1 το χρονο, πιο πολυ για την ιδεα αφου τα συστηματα διουρησης δε με βολευουν. Αμα δεν κατουραγα μεσα, ισως και να μην εβαζα καθολου.

Για να μην αφηνουμε περιθώρια παρεξήγησης για το betadine: η ιωδιουχος ποβιδόνη (povidone iodine) ειναι μιγμα πολυβινυλοπυρρολιδόνης (PVP) και ιωδίου. Το PVP ειναι απλά ένας φορέας για το ιωδιο στο betadine, προκειται για ενα πολυμερες το οποίο διαλυεται στο νερο και δεν ειναι τοξικο ή καυστικο. Το PVP xρησιμοποιείται ακομα και ως προσθετο σε φαγητα, σε ειδη προσωπικής υγιεινής (σαμπουαν, οδοντοκρεμες, κ.α.) συνηθως σαν πηκτικός παράγοντας, ως κολα σε φακελους-γραμματοσημα, κ.α. Οσον αφορα το betadine και τις όποιες αντενδειξεις του κατα την ορθη του χρηση, οφειλονται μονο στο ιωδιο που περιεχεται στην ιωδιουχο ποβιδόνη και οχι στο PVP.
Τωρα πως και αν επηρεαζεται το νεοπρεν απο το PVP, το ιωδιο ή την χλωροξυλενόλη (δραστικη ουσια του dettol) δεν το ξερω. Χλωρίνη που θα ηταν ιδανικο σιγουρα το καταστρεφει, οπως και ολα τα καυστικα οξεα.
Ξερω ομως σιγουρα οτι το dettol σε απορρυπαντικο ρουχων εχει πολλα παραπανω εκδοχα που ειναι απαγορευτικο να μπαινουν στη στολη οπως και ολα τα σαπουνια/απορρυπαντικα.

tas έγραψε: Επίσης 2 φορές το χρόνο 1 στη μέση της σαιζόν και μια πριν την αποθήκευση μπορείς να την βάζεις στο πλυντήριο σε πρόγραμμα για πολύ ευαίσθητα και με ντετολ για τα βακτήρια.
tas δε μιλας λαθος στα άλλα, αλλά αυτο τωρα το συνειδητοποιησα και δεν μπορουσα να το αφησω....
Ποιος σου πε και τη βαζεις στο πλυντηριο (για μαλλινα/πολυ ευαισθητα) με απορρυπαντικο dettol και οτι δεν προκαλει προβλημα??? Δεν ξερω κατασκευαστη στολων/νεοπρεν που να προτεινει κατι τετοιο. Απαγορευουν τα απορρυπαντικα (και το απορρυπαντικο dettol), συνιστουν πλυσιμο μονο με μουλιασμα σε κρυο η χλιαρο,απαλα και χωρις στυψιμο. Ο,τιδηποτε αλλο μειωνει τη ζωη της στολης.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Κυρ 30 Ιουν 2019, 00:51

Αν κατουράς μέσα στη στολή επιβάλεται το αντισηπτικό,βάλε μια τσουτσουνίθρα να ξενιάσεις.
Δεν είναι τόσο ακριβό και βολεύει άπειρα χειμώνα.

Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lykourgos » Κυρ 30 Ιουν 2019, 13:07

Παιδιά εγώ βάζω όλα τα καψουλια...είτε είναι ντιτολ,είτε είναι μαλακτικό.Σε ορισμένη ποσότητα.Δεν έχουν πάθει απολυτως τίποτα οι στολιτσες,ούτε μου έχουν προκληθεί δερματικα.Πιστευω πως η έκθεση στον ήλιο είναι ο βασικός εχθρός του νεοπρεν, κ μετά ο χρόνος . :hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...

tas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 30 Ιουν 2019, 14:15

tas δε μιλας λαθος στα άλλα, αλλά αυτο τωρα το συνειδητοποιησα και δεν μπορουσα να το αφησω....
Ποιος σου πε και τη βαζεις στο πλυντηριο (για μαλλινα/πολυ ευαισθητα) με απορρυπαντικο dettol και οτι δεν προκαλει προβλημα??? Δεν ξερω κατασκευαστη στολων/νεοπρεν που να προτεινει κατι τετοιο. Απαγορευουν τα απορρυπαντικα (και το απορρυπαντικο dettol), συνιστουν πλυσιμο μονο με μουλιασμα σε κρυο η χλιαρο,απαλα και χωρις στυψιμο. Ο,τιδηποτε αλλο μειωνει τη ζωη της στολης.[/quote]

Ομολογώ ότι δεν απόλυτος γνώστης σχετικά. Ομως θα σου πω γιατί βάζω τη στολή 1 φορά το χρόνο στο πλυντήριο σε προγραμμα για ευαισθητα με detol. Στο τελος της σαιζον αλλα και καμια φορα στη μερη ειναι τοση η βρωμα και η οσμές από τα βακτήρια , που συσσωρεύεται, που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να φορέσω τη στολή. Παλιότερα μάλιστα μου είχε συμβεί να βγάλω εκζεματα και να έχω για μέρες τρομερή φαγούρα.Οποτε , κατά συμβουλή, άλλων συναδέλφων όταν η κατάσταση έφτανε εκεί προτιμουσα να την απολυμένω στο πλυντήριο πάρα να τη φοράω . Καλύτερα να πάθει η στολή αλλωστα πάρα εγώ. Πάντως από προσωπική μου πείρα αν πλύνεις με αυτο τον τρόπο τη στολή 1,2 φορές το χρόνο δεν παθαίνει τίποτα. Άλλωστε εγώ τις στολές τις καλοκαιρινές τις κρατάω μέχρι να λιώσουν πάνω μου και τις χειμερινές μέχρι να αρχίσω να τουρτουριζω η να μην μπορώ να πάρω αναπνοή. Επειδή λοιπόν κρατάω τις στολές πάντα 6-8 χρόνια είναι σίγουρος ότι δεν παθαίνουν κάποια ιδιαιτερη ζημια με αυτο τον τρόπο. Αντιθετα ειμαι σιγουρος οτι αν δεν τους κανω απολυμανση θα πάθω εγώ τη ζημιά.Το μη χείρον βέλτιστο, λοιπόν.

vags21
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vags21 » Δευ 01 Ιούλ 2019, 00:41

Παιδια καλησπερα!ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες συμβουλες. Σημερα εκανα και την πρωτη βουτια με τη νεα στολη. Μπορω να πω μπηκε/βγηκε ευκολοτερα σε σχεση με τις παλιες φοδρα-φοδρα που ειχα και σιγουρα εχει καλυτερη αισθηση...
το θεμα ειναι οτι τη βρηκα απο αλλου γιατι με την πρωτη βουτια και ξεκινησε να ξυλωνεται στο σακακι η ραφη τερμα κατω απο τα κουμπια, το σημειο που ειναι φοδρα-φοδρα...αν κοψω την κλωστη μαλλον θα ξηλωθει ολη σιγα σιγα...μαλλον οπως ειναι χωρις να την πειραξω λεω να την παω σε καμια μοδιστρα να την πατησει μια με την μηχανη γυρω γυρω στα ακρα της...τι να πω ξηλωμα με την πρωτη;;;

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Δευ 01 Ιούλ 2019, 02:55

vags21, αν δεν εκανες καφριλα τοτε ακουγεται για σφαλμα εργοστασιακο. Κανονικα την πας πισω και ειτε στο ραβουν εκεινοι ειτε στο αλλαζουν, στην εγγυηση.

tas ok αμα ειναι να παθεις κακο αφου βρωμιζει τοσο που δε καθαριζει με τα μουλιασματα, καλα της κανεις.

Lykourgos σωστα, ηλιος μα και υψηλες θερμοκρασιες τα χειροτερα, ταυτοχρονα ο χρονος.

Xareas εχω δοκιμασει 2 τσουτσουνιθρες, δε με βολεψαν, νοιωθω πολυ περιεργα απο το φορεμα κι ολας και μου φαινεται βρωμια να μενει εστω για λιγες ωρες κατουρο μπροστα στην ουρηθρα. Χαλια αισθηση, μπλιαχ. Ταυτοχρονα ειναι λες και ετοιμαζεσαι για νοσοκομειο...απαπα!
Ειδικα το χειμώνα που λες, μη νομιζεις οτι θα βγω εξω να ανοιγω στολη... ασε που η ζεστασια των ουρων ειναι ανεκτιμητη! :D

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 01 Ιούλ 2019, 08:32

panosti έγραψε: Xareas εχω δοκιμασει 2 τσουτσουνιθρες, δε με βολεψαν, νοιωθω πολυ περιεργα απο το φορεμα κι ολας και μου φαινεται βρωμια να μενει εστω για λιγες ωρες κατουρο μπροστα στην ουρηθρα. Χαλια αισθηση, μπλιαχ. Ταυτοχρονα ειναι λες και ετοιμαζεσαι για νοσοκομειο...απαπα!
Ειδικα το χειμώνα που λες, μη νομιζεις οτι θα βγω εξω να ανοιγω στολη... ασε που η ζεστασια των ουρων ειναι ανεκτιμητη! :D
Μάλλον πρέπει να σου έδωσαν άλλους καθετήρες από αυτούς που πονάνε :rotfl: :rotfl:
Προσωπικά με έχουν σώσει για τον χειμώνα μιας και δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βγάζω 16 κιλά από πάνω μου για να κατουρισω 5-6 φορές.
Η ζεστασιά μπορεί να είναι για 10 sec αλλά μετά κρυώνεις χειρότερα μιας και έχει παραπάνω νερό το παντελόνι άσε που είναι πανεύκολο να τσιμπήσεις ωτίτιδα έτσι γιατί όσο και να στεγανωποιεί η ζώνη το παντελόνι
με το σακάκι πάντα περνάει λίγο.
Έχω δοκιμάσει μόνο αυτούς της μιας χρήσης και όχι σαν αυτά που έχει βγάλει η omer .

tas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Δευ 01 Ιούλ 2019, 09:46

Οι ουρητηρες τύπου Ομέρ είναι πολύ εύχρηστοι. Τους βάζεις μια φορά και ξενιασες. Ουτε εξοδα ουτε κολες. Εγω εχω βαλει σε ολα τα παντελονια και εχω βρη την υγεια μου. Μαλιστα τους φτιαχνω μονος μου απο κοματια παλιων στολων, όπως με βολεύουν καλύτερα. Η μόνη ένσταση που Μπορεί να έχει κάποιος είναι ότι κανείς μια τρύπα στο παντελονι 3-4 εκατ. Αλλα δεν έχει καμία άλλη επίπτωση στη θερμομόνωση ούτε νερό μπαίνει, ιδίως αν κανεις την κατρουλιερα 4-5 πόντους πιο μακρυα και διπλώνεις την ακρη της μεσα στο σακακι.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”