λαστιχο 19 για 100αρι

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
stelios75

λαστιχο 19 για 100αρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Πέμ 20 Ιουν 2019, 20:25

οπως λεει ο τιτλος ψαχνω λαστιχο 19αρι για 100αρι τουφεκι χωρις αναποδο για στησιμο με 1,40 6,5 .καμια γνωμη αν υπαρχει δυνατο και ευκολο στην οπλιση .καθε γνωμη ευπροσδεκτη
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

ΧΡΗΣΤΟΣ

Re: λαστιχο 19 για 100αρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ » Πέμ 20 Ιουν 2019, 22:14

πηγαινε στην must dive....σημερα εβαλα….. :hello:
ΙΧΘΥΣ

Άβαταρ μέλους
ph64

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ph64 » Πέμ 20 Ιουν 2019, 23:16

Γι ακριβώς το ίδιο setup, έβαλα πρόσφατα Pathos 19 χιλιοστών, μήκους 26 εκατοστών και τα σπάει...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 21 Ιουν 2019, 08:34

stelios75 έγραψε:οπως λεει ο τιτλος ψαχνω λαστιχο 19αρι για 100αρι τουφεκι χωρις αναποδο για στησιμο με 1,40 6,5 .καμια γνωμη αν υπαρχει δυνατο και ευκολο στην οπλιση .καθε γνωμη ευπροσδεκτη
μονα ζυγα δικα σου δε γινεται!
πιο δυνατο σημαινει μεγαλυτερη δυσκολια οπλισης! :D
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 21 Ιουν 2019, 08:43

Και εγώ όταν είχα 19αρι στο 90αρι τα pathos τα μαύρα είχα,anaconda νομίζω τα λέει.
Εύκολο οπλισμα,αντοχή και καλές βολές μου έδινε.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 21 Ιουν 2019, 09:45

KOSTAS STI έγραψε:
stelios75 έγραψε:οπως λεει ο τιτλος ψαχνω λαστιχο 19αρι για 100αρι τουφεκι χωρις αναποδο για στησιμο με 1,40 6,5 .καμια γνωμη αν υπαρχει δυνατο και ευκολο στην οπλιση .καθε γνωμη ευπροσδεκτη
Σωστός Κώστα, εκτός αν βάλει δυο 14αρια που ειναι παιχνιδι στην οπλιση και πιο δυνατα.

Στελιο εισαι Περιστέρι οπως γραφεις? Δεν πας με το όπλο σου στου Ζωνομεση (Bluetec, πλεον Αιγαλεω-Ιερά οδος)? Σιγουρα ξερει και λογικα θα εχει αυτο που θες.

Ενα που μου φάνηκε κάπως μαλακο αλλά δυνατο σε 19 ειναι της Sigal, ειναι καφετο-μπορτνώ εξωτερικά, reactive νομιζω το λεει. Βγάζει και η Seac ενα μαλακο σε πρασσινο, δε θυμαμαι ονομα. Ολες σχεδον οι εταιρειες βγαζουν κι απο ενα μαλακο 19αρι εκτoς σιγουρα απο Omer και Spora.
Η παθος βγαζει το Anaconda XP και το SP, με καθε επιφυλαξη νομιζω το SP ειναι το μαλακότερο απο τα 2. Παντως προσοχη, το σκληρο της παθος ειναι πολυ σκληρο.

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:πηγαινε στην must dive....σημερα εβαλα….. :hello:
Το mustdive προσωπικά το ψιλοέκοψα απο τη μέρα που πηγα και τους ζητησα μαλακο λατεξ 19αρι επι μετρο, μου το εκοψε στα μετρα που ζητησα, το πηρα με τυφλη εμπιστοσυνη κι εφυγα και τελικά μου εδωσε γομα 19. Εγω ο βλαξ καταλαβα πολύυυ αργοτερα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο το λαστιχο οταν πλεον το ειχα αρματώσει και βρισκόμουν στη θαλασσα... :-({|= Άλλη φορά ενώ μου εδωσε σωστα λάστιχα προσπαθησε να μου πουλήσει ανεπιτυχώς απλή βαμμενη μαυρη βεργα για ανοξείδωτη, δεν ειχε αλλη βεργα 130εκ. εκεινη την ωρα και προτίμησε να καταστρεψει την αξιοπιστία του στα ματια μου "σπρωχνωντας" αλλα αντί άλλων, παρα να μου πει "αυτο εχω τωρα στο μαγαζι αν σου κανει". Δεν ξαναπηρα ουτε καν λαστιχα-βεργα απο κει και ακομα και για μικρο-αναλώσιμα πηγα ξανα μονο σαν εσχατη λύση και με τα ματια μου 1014. Ταυτοχρονα, αν και αυτο ειναι το λιγοτερο, στο site τους δειχνουν ποικιλία μα ελάχιστα απο αυτα θα βρεις στο μαγαζι αν δε τα παραγγειλουν πρωτα.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Παρ 21 Ιουν 2019, 10:44

καλημερα .τελικα για να αποφευχθει τυχον δυσκολη οπλιση και ιστοριες μεσα στο νερο το οπλακι στηθηκε με τον πατροπαραδοτο και καλυτερο τροπο 2χ16 με 6.5 cressi .ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Παρ 21 Ιουν 2019, 18:07

panosti έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:
Σωστός Κώστα, εκτός αν βάλει δυο 14αρια που ειναι παιχνιδι στην οπλιση και πιο δυνατα.

Στελιο εισαι Περιστέρι οπως γραφεις? Δεν πας με το όπλο σου στου Ζωνομεση (Bluetec, πλεον Αιγαλεω-Ιερά οδος)? Σιγουρα ξερει και λογικα θα εχει αυτο που θες.

Ενα που μου φάνηκε κάπως μαλακο αλλά δυνατο σε 19 ειναι της Sigal, ειναι καφετο-μπορτνώ εξωτερικά, reactive νομιζω το λεει. Βγάζει και η Seac ενα μαλακο σε πρασσινο, δε θυμαμαι ονομα. Ολες σχεδον οι εταιρειες βγαζουν κι απο ενα μαλακο 19αρι εκτoς σιγουρα απο Omer και Spora.
Η παθος βγαζει το Anaconda XP και το SP, με καθε επιφυλαξη νομιζω το SP ειναι το μαλακότερο απο τα 2. Παντως προσοχη, το σκληρο της παθος ειναι πολυ σκληρο.

Το mustdive προσωπικά το ψιλοέκοψα απο τη μέρα που πηγα και τους ζητησα μαλακο λατεξ 19αρι επι μετρο, μου το εκοψε στα μετρα που ζητησα, το πηρα με τυφλη εμπιστοσυνη κι εφυγα και τελικά μου εδωσε γομα 19. Εγω ο βλαξ καταλαβα πολύυυ αργοτερα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο το λαστιχο οταν πλεον το ειχα αρματώσει και βρισκόμουν στη θαλασσα... :-({|= Άλλη φορά ενώ μου εδωσε σωστα λάστιχα προσπαθησε να μου πουλήσει ανεπιτυχώς απλή βαμμενη μαυρη βεργα για ανοξείδωτη, δεν ειχε αλλη βεργα 130εκ. εκεινη την ωρα και προτίμησε να καταστρεψει την αξιοπιστία του στα ματια μου "σπρωχνωντας" αλλα αντί άλλων, παρα να μου πει "αυτο εχω τωρα στο μαγαζι αν σου κανει". Δεν ξαναπηρα ουτε καν λαστιχα-βεργα απο κει και ακομα και για μικρο-αναλώσιμα πηγα ξανα μονο σαν εσχατη λύση και με τα ματια μου 1014. Ταυτοχρονα, αν και αυτο ειναι το λιγοτερο, στο site τους δειχνουν ποικιλία μα ελάχιστα απο αυτα θα βρεις στο μαγαζι αν δε τα παραγγειλουν πρωτα.
Κάνουμε και καμιά κουφή ερώτηση που καί που...
Ποια η διαφορά γόμας με λάτεξ?
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 21 Ιουν 2019, 18:57

Έχω και τω μια ερώτηση. Πάει η 6,5 με δύο 16αρια , δεν πέφτει απότομα λόγω ταλαντωσης? Παρακαλώ αν το έχετε δοκιμάσει γράψτε την εμπειρία σας.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 21 Ιουν 2019, 19:05

Ποια η διαφορά γόμας με λάτεξ?[/quote]

Χωρίς να είμαι ειδικός. Λάτεξ είναι το φυσικό καουτσούκ όπως το παίρνουμε από τα δένδρα, με την ανάλογη επεξεργασία και καθαρισμό. Γόμα είναι συνθετικό καουτσούκ, που παρασκευάζεται βιομηχανικά. Μπορεί Φυσικά να περιέχει και κάποια ποσότητα λάτεξ ανάλογα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 21 Ιουν 2019, 19:37

panosti έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:

Ουπς,εγώ πάλι πίνω νερό στο pure λάτεξ των must και το θεωρω ισάξιο μην πω ανώτερο του gorrila και πολύ ποιο οικονομικό και σαφώς Πότε δεν είχα πρόβλημα με το κατάστημα ,το μόνο μείον ότι δεν απαντούν σε μέιλ .Μου έκανε πράγματι μεγάλη εντύπωση η αντιμετώπιση που είχες
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 21 Ιουν 2019, 19:45

jimmy76gr έγραψε:
panosti έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:

Καλή ερώτηση,το μόνο που είχα μάθει κάποτε ήταν ότι τα γομα δεν είχαν μνήμη και πράγματι ήταν έτσι όταν τότε προτίμησα κάτι 16αρια γομα της cresi τα οποία μετά από μισή ώρα περίπου οπλισμένα στο όπλο όταν ξεοπλιζες από πχ 30ποντους είχαν γίνει 40 :D
Αυτά πριν 15 χρόνια διότι τα γομα της buca που έχω τώρα είναι φοβερά (σίγουρα θα είναι θέμα μίγματος )
Αλλά ας πει κάποιος της διαφορά
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 21 Ιουν 2019, 20:09

tas έγραψε:Έχω και τω μια ερώτηση. Πάει η 6,5 με δύο 16αρια , δεν πέφτει απότομα λόγω ταλαντωσης? Παρακαλώ αν το έχετε δοκιμάσει γράψτε την εμπειρία σας.
τα δυο 16αρια θελουν 6,75 ! εκτος αν ειναι πολυ μαλακα οποτε γιατι να πληρωσεις 16αρια? βαζεις 14αρια!!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Σάβ 22 Ιουν 2019, 05:55

thalassa50 έγραψε: Ουπς,εγώ πάλι πίνω νερό στο pure λάτεξ των must και το θεωρω ισάξιο μην πω ανώτερο του gorrila και πολύ ποιο οικονομικό και σαφώς Πότε δεν είχα πρόβλημα με το κατάστημα ,το μόνο μείον ότι δεν απαντούν σε μέιλ .Μου έκανε πράγματι μεγάλη εντύπωση η αντιμετώπιση που είχες
Πολύ τιμια λαστιχα τα λατεξ τους, δεν ειπα το αντιθετο σε αυτο, τα ειχα χρησιμοποιησει ηδη αρκετες φορες τοτε, γι'αυτο και τα ζητησα ξανα.
Στην περιπτωση που εισαι ευχαριστημενος ξαναπας και βαρας και παλαμακια αν χρειαστει, όπως εκανα κι εγω πριν ! ](*,)
Σαν τιμη ομως δεν ειναι και τζαμπα! 16ε το μετρο για 14αρι και 19-20 το μετρο το 19αρι ζητανε πλεον οι must.

Οκ, καποια brands ειναι αρκετα ακριβα (πχ Sigal, Salvi και αλλα στα 24-25ε για 14αρι και ως 30+ το μετρο για 19αρι) και πολλες φορες δυσκολο να τα βρεις, αλλα υπαρχουν επιλογές (και πορτοκαλιες) πολλές!

πχ τα pure brown της Cressi που ψωνισα σε 14αρι τελευταια και μ'αρεσουν βγαινουν 16,5e το 14αρι και 20ε στο μετρο το 19αρι (τα πουλαει σε 1,5 και 3 μετρα μονο, εμενα με βολεψε το 1,5)
Spora-Omer σε 14αρι ξεκινανε απο 14 ευρω
Goriila 14.3αρι apo 17-18 euro (τα χοντρυτερα ξεφευγουν λιγο)
Σε τυχαια σειρα: Pathos, Meandros, Epsealon, SeacSub, Bluetec, Cressi , Spora, Οmer, ακομα και Xifias και αλλα που μου διαφευγουν τωρα, μπορεις να τα βρεις πανω κατω οσο τα must, άλλα φθηνοτερα, άλλα στα ιδια
και άλλα 2-3 ευρω στο μετρο ακριβοτερα.
Στην τελική στα λαστιχα εκτός απο την αρχικη συνθεση/ιδιοτητες, τεραστιο ρολο παιζει η αποθηκευση τους (ποσο "φρεσκα" ειναι, αν εχουν φαει UV-θερμοτητα-υγρασια). Ακριβοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο. Δηλαδις, πιασ' τ' αυγο και κούρευτο...
Φθηνο πραγματικά, θα το έλεγα μονο αν εκανε 10-12 ευρω το μετρο και ταυτοχρονα αξιζε σε αποδοση. Ξερει κανεις κανενα τετοιο λαστιχο?

Και λίγο παραπάνω background:
Ψωνιζω στο μαστ απο οταν ανοιξε και δεν ειχα ποτέ τετοια αντιμετωπιση. Το μαγαζι νομιζα οτι το "ηξερα" (χωρις να γνωριζομαστε προσωπικα), με εξυπηρετουσαν αψογα και ταυτοχρονα μου ειναι κοντα.
Δε χρειαζομουν ομως "να τύχει" και τριτη φορα για να αντιληφθώ το μοτίβο που ειχε ξεκινησει. Εχασα την εμπιστοσυνη κι άρχισα να εξερευνώ νεες και παλιες επιλογες.
Αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ εγιναν πριν 4-5 χρονια, σε 2 διαδοχικες επισκεψεις μου στο μαγαζι με διαφορα μερικων μηνων. Αλλη μια φορα πατησα ξανα απο τοτε , για δικανακια, ρακετονημα κλπ μικροαναλωσιμα και παλι τους διπλοελεγχα μη με δωσουν ο,τι θελουν. Δεν υπηρξε προβλημα, μα ηταν κακη εμπειρια για μενα λογω της μη εμπιστοσυνης.
Παντως το να μην απαντουν σε μειλ ενω ειναι ιντερνετικη επιχειρηση ως επι το πλειστον, και να εχουν 3,9/5 στισ αξιολογησεις χρηστων google (μετρια ως κακη για google), κατι λενε και αυτα, τιποτα δεν ειναι στην τυχη, μη σου κανει εντυπωση. Δες στο google αλλους, οπως Βυθος, Αποστολιδης, Bleutec, Big Blue, Meister, Καρτελιας (και οι 2), κ.α. τί βαθμολογιες εχουν.
Μακαρι να εχουν ηδη αλλαξει ροτα και να μην επανελαβαν τετοιες πρακτικες. Για μενα ηταν και ειναι τοσες πολλές οι επιλογες για προμηθεια εξοπλισμου, που δεν ξανασκωτίστηκα. Όμως, περι ορέξεως...
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Σάβ 22 Ιουν 2019, 07:36

jimmy76gr έγραψε:Κάνουμε και καμιά κουφή ερώτηση που καί που...
Τα λαστιχα απο γομα ειναι από συνθετικο καουτσουκ που προέρχεται απο πετρελαϊκής βασης μονομερή, απο τα οποια δημιουργείται το συνθετικο αυτο πολυμερες και επιδεχεται βουλκανισμο (χημικη διεργασια προσθηκης ενωσεων Θείου, συνηθως υπο αυξημενη θερμοκρασια, που δημιουργει σταυροδεσμους στις πολυμερικες αλυσιδες) με σκοπο να παρει τις ιδιοτητες ελαστομερους, δηλαδη να γινει το γνωστο μας λαστιχο.

Το λαστιχο απο φυσικο λατεξ προερχεται απο φυσικο καουτσουκ, το οποίο ειναι ενα φυσικο πολυμερες που ρέει απο δέντρα ως κολλοειδες γαλάκτωμα. Με τα αναλογα χημικα και διεργασίες μπορεί να καθαρίζεται, να χρωματίζεται και επιδεχεται βουλκανισμο ώστε να γίνει λαστιχο. Τα δεντρα αυτα ευδοκιμουν σε ξεφωτα τροπικών δασών.

Αναλογα το ειδος της πρωτης υλης (καουτσουκ συνθετικο, φυσικό ή μειγμα αυτων) τις συνθηκες βουλκανισμου, τα προσθετα που θα χρησιμοποιηθουν, κλπ εχει και διαφορετικές τελικές ιδιοτητες το παραγώμενο ελαστομερές (λάστιχο).
Το φυσικο λάτεξ δεν ειναι τοσο τοξικό οταν αποσυντιθεται στη φυση οσο η γομα.

Εξτρα hint: το νεοπρεν ειναι και αυτο ειδος συνθετικου καουτσουκ.

Σε αυτα που μας νοιάζουν για τη γομα στα οπλα ξερω μονο τα παρακατω:

Ειχα παρει παλια τη γομα 16χιλ της Cressi και τη G20 και την τοτε τραγική επι μετρο γομα αγνωστου προελευσεως που μου "πασαρε" στο μαστ.
Η γόμα εχει πολύ πιο γρήγορη εκτόνωση απο το φυσικο λατεξ, συνηθως ακόμα και απο τα σκληροτερα λατεξ λαστιχα ειναι πιο "νευρική". Εγω τη θεωρω ατσουμπαλη τη βολη της και μου το χαλαει. Δινει "πολυ ξερη" βολη σε σχεση με το λατεξ. Και σε μικροτερο συντελεστη να την κοψεις, χανει σε συνολική δυναμη χωρις να βελτιωνεται πολυ η συμπεριφορα αυτη.
Αυτος ειναι ο βασικος λόγος που δε μ' αρεσε ποτέ.
Στο οπλισμα εχουν περιεργη αισθηση, δεν σκληραινουν προοδευτικα αλλα τραβας-τραβας και μετα απο ενα (ακραιο) σημειο ειναι σα να τραβας τοιχο. Η γομα που πηρα χωρις να το θελησω, εβρισκε "τοιχο" λιγο πριν φτασει στην εγκοπη για την οποια ειχα κοψει σε συντελεστη 2,8. :banghead:
Λενε καποιοι κατασκευαστες/εμποροι οτι εχουν μικροτερη μνημη, προσωπικα σε αυτες που δοκιμασα δεν το ειδα, το αντιθετο, επεφτε αισθητα η βολη με το χρονο

Ειτε ημισυνθετικο (μιξ γομας- φυσικου λατεξ) ειτε συνθετικό, συνηθως παρουσιαζεται απλα ως λαστιχο γομας και τιποτε παραπανω ή και χωρις καμια επισημανση, μονο ως λαστιχο...
Στου Meandros εχει την επιγραφη ημισυνθετικο.
Οσοι αλλοι κατασκευαστες εχω δει, το δηλωνουν ως γομα χωρις να λενε αν προκειται για 100% συνθετικη ή για μειγμα.
Το λαστιχο απο 100% φυσικο λατεξ, προωθειται παντα με το ονομα του. Τυχαίο???
Λενε οτι κραταει παραπανω σε διαρκεια ζωης η γομα, μα ποτε δεν τις κρατησα τοσο ωστε να μαθω αν ειναι αληθεια.

Καποιοι τους αρεσει, αλλοι την προτιμουν σε 16αρια σε κοντυτερα οπλα. Εγω δε θελω να ξαναδω γομα!
Μπορει να το ξανασκεφτω αν καποτε βγει το υπερμιξ που δινει δυναμη προοδευτικοτητα και τα παντα ολα σε ενα και συμφερει.

Εχει δοκιμασει κανεις γομα που να ειναι σαν το φυσικο λατεξ ή καλυτερη? Παιζει καμια αξιολογη στην αγορα πλεον? Χρησιμοποιει κανεις γομα εδω μεσα σε πολυλαστιχα, σε καρτεροοπλα γενικα ή σε καποιο αλλο οπλο ειδικης χρησης? thalassa50 πως τη βλεπεις της Buca τη γομα σε συγκριση με αντιστοιχα λατεξ?

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”