επιλογές και συμβουλές για αγορά (μεσαίου) ψαροντούφεκου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
roben ton sargon
Ονοματεπώνυμο: mihalis tourloukis

Re: επιλογές και συμβουλές για αγορά (μεσαίου) ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 22:40

thalassa50 έγραψε:σαφως θα κανεις ερευνα αγορας ,ολοι την κανουμε και για την τιμη και για γνωμες ωστε να φιλτραρεις ολα αυτα και να καταληξεις καπου,αυτο που λεμε ειναι να μην παρεις κατι που δεν σου αρεσει και τοσο απλα επειδη καποιοι πινουν νερο στο ονομα του .<<<<<<<<<<<στειλε πμ στον γκικα μηπως σε ικανοποιησει .
Και να απαντησω ποιο θα κοιταγα εγω????
ομολογο οτι θα ημουν αναμεσα
BUCANERO 96CM II FULL PRO ΙΙ σαν ΤΟ value for money σαν πολύ παρά πολύ καλό με τον καλύτερο και φουλ inox μηχανισμό στην κλάση του αλλά σιναμμα και όμορφο (αυτό έχω )με τέλειο aftersales service του ιδιοκτήτη που είναι απλά φανταστικός (ο μπάμπης ) και μετα . CRESSI CHEROKEE OCEAN 90cm hydro formed barrel σαν το ποιο όμορφο όπλο μακράν αλλά με την πράγματι τρομερή ποιότητα CRESI. Υγ.Μακράν θεωρώ ότι η beuchat είναι η top εταιρία στην ποιότητα αλλά ας οψετε το κάκιστο marketing κατ εμε της αντιπροσωπίας
ουφ ,σε ζάλισα :D
Το bucanero φαίνεται να έχει το καλύτερο value for money.
Το CRESSI είναι πολύ καλό, δεν είμαι σίγουρος ότι τα ελληνικά έχουν χειρότερη ποιότητα.
Μπορεί να μην έχουν το μέγεθος της CRESSI σαν εταιρίες, αλλά μεταξύ CRESSI OCEAN και MEANDROS ARGO που είναι παρόμοια όπλα θα διαλέξω το ελληνικό και ας ρισκάρω να έχει (λίγο) χειρότερη ποιότητα από το CRESSI.
Για ξύλινο ή μονομπλόκ κάρμπον δεν προλαβαίνω, γιατί το χρειάζομαι σε λιγότερο από ένα μήνα.
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 22:51

INTZ έγραψε:Καλησπέρα,πρώτα να δηλώσω κατά των ρ'ολλερ οπότε θα περιοσιστώ στα υπόλοιπα.
Έγραψες πως θέλεις κάποιο όπλο με κοντό μήκος βέργας αλλά εώς τώρα ψαρεύεις με ραυο,θα έχεις πρόβλημα με το σημάδι γιατί το ραυο χρησιμοποιεί μακριές βεργες σε σχέση με το μήκος του όπλου.
Τα ομερ τα αποκλείω έχει πέσει πάρα πολύ η ποιότητα κατασκευής ούτε κατα δοιάνοια δεν συγκρίνετε με τα ελληνικά.
Τα πικάσσο είναι τα ίδια με τα μεανδρος όπως σε χαρακτηριστικα και το blue green ocean αλλά σε σε επιμερους χαρακτηριστικα ειναι μια γενια πίσω οπότε ψηφίζω μεανδρο,
Με τα δεδομένα που θέτεις για το ψάρεμα σου θα σε υπερκαλυπτε το b32.με 2χ16 και 6,75 βέργα για καλοκαιρι και 2χ14 και 6,5 για χειμώνα.
Πρόσεχε όμως μη μπερδευτεις με τα μηκη των όπλων πχ το ραυο 90 που εχεις ειναι ολικο μηκος 108 εκ.το μεανδρος 95 είναι ολικο μήκος όπλου 121εκ.
Οπότε αν πας για το 95αρι και θελεις σκοπευτικη γραμμή παρομοια με το ραυο θα βαλεις βεργα 140.
Το αργό ειναι πολυ ωραιο οπλο βαρυτερο με οτι αυτο σημαινει.
Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.γ.Εγώ πάντως εχω του Γιαβόρ :D :D
Θα κοιτάξω να προσαρμοστώ στα καινούργια σκοπευτικά με την πιο κοντή βέργα, δεν νομίζω να με δυσκολέψει πολύ...βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
Το έχω υπ' όψιν μου το μήκος όπλισης που θα αλλάξει. Γι' αυτό διάλεξα τον 90άρι ή 95άρι σωλήνα. Δεν μου χρειάζεται παραπάνω πιστεύω.
Πάντως, αν λες ότι αποκλείεις τα ρόλλερ, με ενδιαφέρει να μάθω το γιατί. Αν θες να μου γράψεις τους λόγους θα ήταν σούπερ. Στο λέω επειδή 2 από τις 4 επιλογές μου είναι ρόλλερ.
Όπως έγραψα και αρχικά, έχω ψιλοκαταλήξει για το MEANDROS ARGO επειδή είναι πιο βαρύ από το Β32. Και πιο υδροδυναμικό φαντάζομαι.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είναι πολύ χρήσιμες!
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 22:57

Karampouzouklis έγραψε:Επειδή πρόσφατα ήμουν σε παρόμοια διλήμματα με εσενα, θα πω το εξής. Για εμένα εφόσον έχεις 90αρι, δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις σε κάτι μικρότερο των 100-105 εκατοστών. Για το ψάρεμα που κανεις, καρτέρι και συρτό, πας στη πιο μεγάλη κατηγορία, 100+ δηλαδή.

Επομένως εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για ένα 100-105 εκατοστα, ιδανικά σε μονομπλοκ, που να έχει λίγο πιο βαρύ σωλήνα ώστε να αντέχει εύκολα 2x14αρια με 6,5 βέργα ή 2x16αρια με 6,75 βέργα (π.χ bleutec lycan, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση απλά τυχαίνει να έχω το συγκεκριμένο όπλο).

Μην ξεχνάς ότι κανεις ναι μεν αναβάθμιση, αλλά αυτό πρέπει να έχει μακροπρόθεσμη ισχύ, να πάρεις κάτι δηλαδή που θα το κρατήσεις για πάρα πολλά χρόνια. Μην πάρεις ένα 95αρι που θα έχει ελαφρύ σωλήνα αλουμινίου και που δεν θα σηκώνει ούτε 2 14αρια...

Συγνώμη που δεν σου προτείνω κάποιο από αυτά που έβαλες, απλά επειδή έχω υπάρξει σε αυτό το δίλημμα και πιστεύω ότι αν δεν είχα πάει σε 105, θα το είχα μετανιώσει.

Καλύτερα να πάρεις πιο δυνατό και βαρύ, ώστε να μπορείς να παίξεις με σεταπ και να μην νιώσεις την ανάγκη να ξανα αναβαθμίσεις σε λίγα χρόνια.

Στα όπλα που έχεις βάλει πάντως έχω δουλέψει μόνο pathos laser και θα έλεγα ότι 2 14αρια πολύ βαριά, το όπλο είναι για 1 19αρι με 6,5.

Για εμένα ξανασκεψου το. Κάνε τη μικρή υπερβολή τώρα, ώστε να είσαι καλυμμένος πιο μετά ;) :hello:
Κοίτα, με ανάποδο μηχανισμό και βέργα με καρχαριάκια που είναι πίσω πίσω αναβαθμίζω περίπου 20 εκατοστά το μήκος όπλισης σε σχέση με το RAYO. Γιατί να πάω σε 100άρι ή 105; Θα με δυσκολέψει και στην τρύπα και στο όπλισμα. Γι' αυτό σκέφτομαι το 90άρι ή 95άρι.
Δυνατό και βαρύ που προτείνεις (και είναι και μάλλον αυτό που θέλω) είναι το MEANDROS ARGO που λέω να πάρω.
Δυνατό και ελαφρύ, αλλά χωρίς πολύ ανάκρουση είναι το OMER CAYMAN CARBON ROLLER που λέω να πάρω.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα :)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Σάβ 15 Ιουν 2019, 14:26

roben ton sargon έγραψε:
INTZ έγραψε:Καλησπέρα,πρώτα να δηλώσω κατά των ρ'ολλερ οπότε θα περιοσιστώ στα υπόλοιπα.
Έγραψες πως θέλεις κάποιο όπλο με κοντό μήκος βέργας αλλά εώς τώρα ψαρεύεις με ραυο,θα έχεις πρόβλημα με το σημάδι γιατί το ραυο χρησιμοποιεί μακριές βεργες σε σχέση με το μήκος του όπλου.
Τα ομερ τα αποκλείω έχει πέσει πάρα πολύ η ποιότητα κατασκευής ούτε κατα δοιάνοια δεν συγκρίνετε με τα ελληνικά.
Τα πικάσσο είναι τα ίδια με τα μεανδρος όπως σε χαρακτηριστικα και το blue green ocean αλλά σε σε επιμερους χαρακτηριστικα ειναι μια γενια πίσω οπότε ψηφίζω μεανδρο,
Με τα δεδομένα που θέτεις για το ψάρεμα σου θα σε υπερκαλυπτε το b32.με 2χ16 και 6,75 βέργα για καλοκαιρι και 2χ14 και 6,5 για χειμώνα.
Πρόσεχε όμως μη μπερδευτεις με τα μηκη των όπλων πχ το ραυο 90 που εχεις ειναι ολικο μηκος 108 εκ.το μεανδρος 95 είναι ολικο μήκος όπλου 121εκ.
Οπότε αν πας για το 95αρι και θελεις σκοπευτικη γραμμή παρομοια με το ραυο θα βαλεις βεργα 140.
Ελπιζω να βοηθησα.

Θα κοιτάξω να προσαρμοστώ στα καινούργια σκοπευτικά με την πιο κοντή βέργα, δεν νομίζω να με δυσκολέψει πολύ...βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
Το έχω υπ' όψιν μου το μήκος όπλισης που θα αλλάξει. Γι' αυτό διάλεξα τον 90άρι ή 95άρι σωλήνα. Δεν μου χρειάζεται παραπάνω πιστεύω.
Πάντως, αν λες ότι αποκλείεις τα ρόλλερ, με ενδιαφέρει να μάθω το γιατί. Αν θες να μου γράψεις τους λόγους θα ήταν σούπερ. Στο λέω επειδή 2 από τις 4 επιλογές μου είναι ρόλλερ.
Όπως έγραψα και αρχικά, έχω ψιλοκαταλήξει για το MEANDROS ARGO επειδή είναι πιο βαρύ από το Β32. Και πιο υδροδυναμικό φαντάζομαι.

Καλησπέρα δε ψαρευω με ρολλερ γιατι πιστευω πως παραπανω απο τρια μηκη δεν χρειαζονται για το ψαρεμα που κάνω.Δε τα χωνεψα από την αρχή γιατι μου αρεσει η απλοτητα του μονολαστιχου-διλαστιχου.Προτιμώ δηλ.ενα όπλο 130 με τρια μηκη παρά ενα ρολλερ 90αρι με πεντε.Καθαρά προσωπικη αποψη.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Σάβ 15 Ιουν 2019, 15:40

Η σημαντική διαφορά ανάμεσα σε όπλα ίδιου μήκους με ίδια βέργα δεν είναι ο ανάποδος η όχι εξοπλισμός, αλλά η συνολική μάζα.
Η ισχύς που μπορείς να φορτωσεις σε ένα όπλο είναι ανάλογη της μάζας.
Αν έχεις 90΄ρι βάρους 1000 γρ με ανάποδο και ένα 90 1300 γρ με κανονικό το δεύτερο σηκώνει μεγαλύτερη ισχύ ανεξάρτητα πως υα την πετύχεις πχ 1χ20 ή 2χ14... αν μιλάμε για διλάστιχο οι διαφορές είναι ελάχιστες ...συντελεστής ξ,2 αντι 3 και έχεις την ίδια ισχύ στο όπλο σου
Βεβαίως όσο μεγαλύτερη μάζα τόσο μειώνετε η ευελιξία και εδώ παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες όπως, σχήμα σωλήνα, εργονομία λαβής και κράτημα..
Ελπίζω να μη σε μπερδεύω, αλλά μην περιμένεις από "ελαφρύ" 90άρι να ρίξει καλύτερα από το επίσης ελαφρύ ραγιο..
Εδώ ίσως τα ρόλερ ίσως έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα λόγω μειωμένης ανάκρουσης για την ΄ιδια φόρτιση..
Αλλά όπως ειπώθηκε παραπάνω ένα καλά στημένο κλασσικό ρίχνει τα τρία μήκη σε νορμάλ θηράματα όπως αυτά που κυνηγάς άνετα..

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Σάβ 15 Ιουν 2019, 16:27

roben ton sargon έγραψε:
swan1969 έγραψε:Έχω το Μeandros b32 95 με 2 14αρια κ βέργα 6.5 1.35 θέλω να πάω στο Argo 95 ή 105. Πήρα τηλ τον κατασκευαστή κ μου πρότεινε το Αrgo 95 με κεφαλή που παίρνει 3 λάστιχα κ αυξάνει το όπλο κατά 5cm κ επιλογή βέργας 7mm ή 6.75mm ή ακόμη κ 6.5mm. Δεν έκανα την κίνηση γιατί είμαι σε μετακόμιση. Ακόμη ένα όπλο που κοντά σε αυτό που ψάχνεις είναι το Salvimar Ηero. Tιμές Αmazon.it 200-250 με μουλινέ. :)
Μάλλον και γω θα επικοινωνήσω με τον κατασκευαστή για το στήσιμο του ARGO. Προτιμώ να ακούσω τι λέει, παρά να διαλέξω εγώ στα τυφλά (πχ δυο λάστιχα 16mm και βεργα 6.5mm 130cm).
Μεταξύ ARGO και HERO προτιμώ το ελληνικό.
Συνάδελφοι τη Μεανδρος, με έδρα τη Βουλγαρία εδώ και χρόνια, συνεχίζουμε να τη θεωρούμε Ελληνική;
Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα με τις εταιρείες σε Βουλγαρια, ούτε με τη Μεαδρος που βγάζει εξαιρετικά προϊόντα.
Αλλά τελικά τι πάει να πει Ελληνική;

Θα μου άρεσε να ακούσω την άποψη σας αν και δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 15 Ιουν 2019, 21:09

νικηφ έγραψε:
roben ton sargon έγραψε:
swan1969 έγραψε:Έχω το Μeandros b32 95 με 2 14αρια κ βέργα 6.5 1.35 θέλω να πάω στο Argo 95 ή 105. Πήρα τηλ τον κατασκευαστή κ μου πρότεινε το Αrgo 95 με κεφαλή που παίρνει 3 λάστιχα κ αυξάνει το όπλο κατά 5cm κ επιλογή βέργας 7mm ή 6.75mm ή ακόμη κ 6.5mm. Δεν έκανα την κίνηση γιατί είμαι σε μετακόμιση. Ακόμη ένα όπλο που κοντά σε αυτό που ψάχνεις είναι το Salvimar Ηero. Tιμές Αmazon.it 200-250 με μουλινέ. :)
Μάλλον και γω θα επικοινωνήσω με τον κατασκευαστή για το στήσιμο του ARGO. Προτιμώ να ακούσω τι λέει, παρά να διαλέξω εγώ στα τυφλά (πχ δυο λάστιχα 16mm και βεργα 6.5mm 130cm).
Μεταξύ ARGO και HERO προτιμώ το ελληνικό.
Συνάδελφοι τη Μεανδρος, με έδρα τη Βουλγαρία εδώ και χρόνια, συνεχίζουμε να τη θεωρούμε Ελληνική;
Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα με τις εταιρείες σε Βουλγαρια, ούτε με τη Μεαδρος που βγάζει εξαιρετικά προϊόντα.
Αλλά τελικά τι πάει να πει Ελληνική;

Θα μου άρεσε να ακούσω την άποψη σας αν και δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου.
Πράγματι είναι ένα θέμα να θες να αγοράσεις ένα ελληνικο προϊόν αλλά άντι να μένουν τα χρήματα στην Ελλάδα και σε Έλληνες εργάτες και κράτος να χρηματοδοτεις Βούλγαρους εργάτες και την βουλγαρική οικονομία :)
Ομολογώ ότι δεν το γνωριζα ότι είναι Βουλγαρία η επιχείρηση αυτή ??αραγε και η άλλες ελληνικές εταιρίες είναι έξω???
Αν πράγματι είναι έτσι και πήγαινα για ελλήνικό ?????σαφώς και θα έψαχνα για ελλήνικό καθαρόαιμο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Σάβ 15 Ιουν 2019, 23:30

INTZ έγραψε:
roben ton sargon έγραψε:
Ελπιζω να βοηθησα.

Καλησπέρα δε ψαρευω με ρολλερ γιατι πιστευω πως παραπανω απο τρια μηκη δεν χρειαζονται για το ψαρεμα που κάνω.Δε τα χωνεψα από την αρχή γιατι μου αρεσει η απλοτητα του μονολαστιχου-διλαστιχου.Προτιμώ δηλ.ενα όπλο 130 με τρια μηκη παρά ενα ρολλερ 90αρι με πεντε.Καθαρά προσωπικη αποψη.
Νομίζω ότι μπορείς να έχεις 90άρι δυνατό με 5 μήκη, όπως μπορείς να έχεις ρόλλερ με 3 μήκη αν δεν σε ενδιαφέρει παραπάνω βεληνεκές, γιατί όχι; Εγώ αν πάρω το ρόλλερ θα το δουλέψω αρχικά με 3 μήκη και μετά με 5 για να δω τι είναι καλύτερο.
Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα τα 3 μήκη λιγότερο μπέρδεμα.

Όσο για την απλότητα, γιατί θεωρείς πιο απλό να οπλίσεις ένα διλάστιχο παρά ένα ρόλλερ;
Το ρόλλερ το ολπίζεις μια πάνω, μετά το γυρνάς 180 μοίρες και του δίνεις άλλη μια από κάτω και αυτό ήταν.
Δύο κινήσεις, όσες και με το διλάστιχο.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν κάνω τις ερωτήσεις για να σου πάω κόντρα.
Ρωτάω για να μάθω.

Ευχαριστώ και πάλι
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Σάβ 15 Ιουν 2019, 23:40

dimak έγραψε:Η σημαντική διαφορά ανάμεσα σε όπλα ίδιου μήκους με ίδια βέργα δεν είναι ο ανάποδος η όχι εξοπλισμός, αλλά η συνολική μάζα.
Η ισχύς που μπορείς να φορτωσεις σε ένα όπλο είναι ανάλογη της μάζας.
Αν έχεις 90΄ρι βάρους 1000 γρ με ανάποδο και ένα 90 1300 γρ με κανονικό το δεύτερο σηκώνει μεγαλύτερη ισχύ ανεξάρτητα πως υα την πετύχεις πχ 1χ20 ή 2χ14... αν μιλάμε για διλάστιχο οι διαφορές είναι ελάχιστες ...συντελεστής ξ,2 αντι 3 και έχεις την ίδια ισχύ στο όπλο σου
Βεβαίως όσο μεγαλύτερη μάζα τόσο μειώνετε η ευελιξία και εδώ παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες όπως, σχήμα σωλήνα, εργονομία λαβής και κράτημα..
Ελπίζω να μη σε μπερδεύω, αλλά μην περιμένεις από "ελαφρύ" 90άρι να ρίξει καλύτερα από το επίσης ελαφρύ ραγιο..
Εδώ ίσως τα ρόλερ ίσως έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα λόγω μειωμένης ανάκρουσης για την ΄ιδια φόρτιση..
Αλλά όπως ειπώθηκε παραπάνω ένα καλά στημένο κλασσικό ρίχνει τα τρία μήκη σε νορμάλ θηράματα όπως αυτά που κυνηγάς άνετα..
Έχεις δίκιο, είναι απολύτως κατανοητά αυτά που λες. Όπως και να χει το ελαφρύ 90άρι δεν το έχω στα υπόψιν πια. Έχω το RAYO 90άρι και με καλύπτει.
Γι'αυτό διαλέγω το MEANDROS ARGO. Νομίζω ότι έχει την κατάλληλη μάζα που θέλω και σε συνδιασμό με το μεγαλύτερο μήκος όπλισης μπορεί να είναι λίγο καλύτερο από το RAYO.
Και το ARGO το συγκρίνω με ένα απλό ρόλλερ το OMER CAYMAN CARBON ROLLER, που έχει λιγότερη μάζα, αλλά υποθέτω με το ίδιο πάνω κάτω βεληνεκές.
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Πέμ 22 Αύγ 2019, 16:41

Καλησπέρα,
Τελικά μεταξύ όλων των επιλογών που είχα αναρτήσει στην πρώτη λίστα, αγόρασα το MVD ZESO INVERT ROLLER 90cm και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
Το setup του όπλου είναι: ένα προτεντωμένο 19.5άρι και ένα 16άρι (ζωνολάστιχα) με βέργα 6.5mm pathos.
Στην αρχή δεν πήρα είδηση ότι το προτεντωμένο λάστιχο καμιά φορά στρίβει και μαζί στρίβουν και τα σκοινάκια όπλισης, που σημαίνει ότι χάνεται η ευθυβολία και μαζί κάποιες σίγουρες βολές. Θέλει λίγο προσοχή αυτό.
Αλλιώς, βαράει πολύ καλά. Είχα πέντε μήκη μεσινέζας και πήρα ροφάκι 1.5-2kg στα τέσσερα μήκη εύκολα. Σε μεγαλύτερους δεν δοκίμασα. Σε μια καλή στήρα στα πέντε μήκη αστόχησα, αλλά θα ήμουν περίεργος να δω πόσο θα την τρύπαγε.
Σε βολές σε σαργούς που έφευγαν στα πέντε μήκη δεν τους είχα.
Σταθερό στόχο τον πέτυχα κέντρο στα 5 μήκη.
Πιστεύω μετά από λίγη εξοικίωση και ένα 17.5αρι αντί για το 16άρι θα είναι ικανό σαν όπλο να πάρει καλά ψάρια στα 4 ή και 5 μήκη.
Εγώ προσωπικά είμαι ΟΚ με τη δύναμή του και με τα 3 μήκη βεληνεκούς. Οπότε για να κάνω τη ζωή μου πιο έυκολη έκοψα τη μεσινέζα στα 3 μήκη και αυτομάτως ο χρόνος όπλισης μειώθηκε αισθητά.
Ανάκρουση δεν έχει. Καθόλου.
Η σκανδάλη του είναι άκρως ικανοποιητική.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι στρίβει δύσκολα.
Ψαράκια πίασαμε και φάγαμε καλά.
Με σεβασμό βέβαια (στα μαύρα κυρίως), περιορισμένα θηράματα και βοηθώντας στην καλυτέρευση του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

καλές αναδύσεις!
Μιχάλης
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”