επιλογές και συμβουλές για αγορά (μεσαίου) ψαροντούφεκου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
profil3r_
Ονοματεπώνυμο: Angelos

Re: επιλογές και συμβουλές για αγορά (μεσαίου) ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από profil3r_ » Πέμ 13 Ιουν 2019, 16:20

Αφού ψαρεύεις με rayo γιατί απέκλεισες αυτή την επιλογή, είτε σε ρόλλερ είτε σε μεγαλύτερο μήκος από αυτό που έχεις...?
Επίσης έχεις ξαναψαρέψει με ρόλερ...? Μπορεί και να μήν σου κάτσει στην τελική.
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon
Ονοματεπώνυμο: mihalis tourloukis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Πέμ 13 Ιουν 2019, 17:16

profil3r_ έγραψε:Αφού ψαρεύεις με rayo γιατί απέκλεισες αυτή την επιλογή, είτε σε ρόλλερ είτε σε μεγαλύτερο μήκος από αυτό που έχεις...?
Επίσης έχεις ξαναψαρέψει με ρόλερ...? Μπορεί και να μήν σου κάτσει στην τελική.
Δεν έχω ξαναψαρέψει με ρόλλερ και πιστεύω ότι τα λάστιχα δουλεύουν καλύτερα με αυτόν τον τρόπο. Γι'αυτό θα ήθελα να τα δοκιμάσω.
Επίσης, μεταξύ ρόλλερ και ανοιχτής κεφαλής, πιστεύω το ρόλλερ υπερτερεί και στην γωνία που έχουν τα λάστιχα ως προς τον άξονα το οδηγού της βέργας.
Το RAYO καλό είναι, ψαρεύω μ'αυτό 20 χρόνια τώρα (αραιά ψαρέματα) αλλά θα ήθελα κάτι άλλο. Το RAYO roller το απέκλεισα γιατί δεν έχει ανάποδο μηχανισμό σκανδάλης, που με αυτόν κερδίζεις λίγα εκατοστά μήκους όπλισης και μπορείς να έχεις και λίγο μεγαλύτερα φορτία από τα λάστιχα.
ταυτίσου με τ'αυτί σου

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 20:47

αν θες μονο ρολλερ θα πας μονο σε ξυλινο ρολλερ και απο κατασκευαστη που ξερει .συμβατικα που λογω μοδας εγιναν ρολλερ ξεχνα τα.αλλου πατανε και αλλου βρισκονται.υπομονη μαζεψε λεφτακια και φτιαξε σε εναν μαστορα γνωστη ρολλερ οπως το θες .90αρι παιρνεις οτι ψαρι κυκλοφορει απο 0-οσο κατεβαινεις .υπομονη στην αρχη μεχρι να το μαθεις και δεν θα σου ξεφευγει τπτ ενος 4μ+
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 20:55

Ψάχνεις ένα όπλο να το φτάνεις με ένα χέρι και να οπλίζει εύκολα από ότι γράφεις ,και κοιτάς για ρολλερ??
Άποψη μου είναι ότι όλα τα παραπανω τα έχει ένα 90αρι με κλειστή κεφαλή ,μετά ακολουθεί η ανοιχτή κεφαλή και τέλος τα ρολλερ (για τα ρόλερ ότι έχω μελετήσει,για τα άλλα έχω ιδίαν άποψη)
Θεωρώ ότι αυτό που ψάχνεις με έναν μικρό συμβιβασμό θα το βρεις στο buca II 95 Με 6.5 βέργα και ένα 18αρι η 19αρι με ένα 14αρι βοηθητικό για ώρα ανάγκης :hello:
Υγ.δεν γνωρίζω την ηλικία σου ?αλλά θεωρω να φτιάξεις την τεχνική σόυ να προσελκύεις τα ψάρια αντί να ψάχνεις για σούπερ όπλα (αν επιτρέπεις )επέτρεψε μού να πω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Πέμ 13 Ιουν 2019, 23:45

stelios75 έγραψε:αν θες μονο ρολλερ θα πας μονο σε ξυλινο ρολλερ και απο κατασκευαστη που ξερει .συμβατικα που λογω μοδας εγιναν ρολλερ ξεχνα τα.αλλου πατανε και αλλου βρισκονται.υπομονη μαζεψε λεφτακια και φτιαξε σε εναν μαστορα γνωστη ρολλερ οπως το θες .90αρι παιρνεις οτι ψαρι κυκλοφορει απο 0-οσο κατεβαινεις .υπομονη στην αρχη μεχρι να το μαθεις και δεν θα σου ξεφευγει τπτ ενος 4μ+
Λέω να πάρω ένα όπλο τώρα. Δεν αξίζει για τις 10 βουτιές το χρόνο που κάνω να επενδήσω σε κάτι πιο ακριβό.
Αν και ωραία θα ταν :)
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 00:02

thalassa50 έγραψε:Ψάχνεις ένα όπλο να το φτάνεις με ένα χέρι και να οπλίζει εύκολα από ότι γράφεις ,και κοιτάς για ρολλερ??
Άποψη μου είναι ότι όλα τα παραπανω τα έχει ένα 90αρι με κλειστή κεφαλή ,μετά ακολουθεί η ανοιχτή κεφαλή και τέλος τα ρολλερ (για τα ρόλερ ότι έχω μελετήσει,για τα άλλα έχω ιδίαν άποψη)
Θεωρώ ότι αυτό που ψάχνεις με έναν μικρό συμβιβασμό θα το βρεις στο buca II 95 Με 6.5 βέργα και ένα 18αρι η 19αρι με ένα 14αρι βοηθητικό για ώρα ανάγκης :hello:
Υγ.δεν γνωρίζω την ηλικία σου ?αλλά θεωρω να φτιάξεις την τεχνική σόυ να προσελκύεις τα ψάρια αντί να ψάχνεις για σούπερ όπλα (αν επιτρέπεις )επέτρεψε μού να πω
Με 90άρι και κλειστή κεφαλή ψαρεύω και είναι εντάξει (RAYO). Θα ήθελα κάτι καλύτερο.
Μπορεί να το υποτίμησα το bucanero, αλλά το είχα στις αρχικές επιλογές.
Ε, είπα να δώσω κάτι παραπάνω.

Το ρόλλερ γιατί να μην οπλίζει εύκολα; Δεν μιλάω για πολύσπαστο ή invert. Και τα δύο που αναφέρω (MVD και OMER) μου φαίνονται εύκολα.
Κοίτα, με την κλειστή κεφαλή είμαι πολύ γρήγορος στο να οπλίσω μετά από βολή.
Με την ανοιχτή θα πρέπει να μάθω, οπότε θα είμαι λίγο πιο αργός. Ε, το ίδιο θα είμαι και με το ρόλλερ.

Δεν είμαι μικρός, σαραντάρης είμαι. Και έχω μετρήσει αρκετές βουτιές, οπότε η τεχνική υπάρχει, όπως και καλοδεχούμενες είναι όλες οι βοήθειες που μπορεί να πάρω από άλλους σε φόρουμ όπως αυτό.
Μόνο που δεν μένω Ελλάδα πάνω από 10 χρόνια, οπότε βουτάω 10 μέρες το καλοκαίρι, κυρίως μεσημεράκι, σε μέρη που δεν έχουν πολλά ψάρια.
Θέλω δεν θέλω, έχω να βουτήξω την αυγούλα ή το σούρουπο πάνω από 10 χρόνια και δεν έχω ευκαιρίες για τα καλά τα ψάρια πλέον.
Ψάχνω ένα καλό όπλο, όχι σουπερ, δεν νομίζω να είναι σούπερ τα όπλα που έχω βάλει στη λίστα, είναι μέχρι 300 euro.
Μπορώ να πω ότι τα είδα όλα με τις τιμές των όπλων και γενικώς των πραγμάτων. Από ιντερνετ παραγγέλνεις πλέον πιο φτηνά.
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 14 Ιουν 2019, 09:17

roben ton sargon έγραψε:
thalassa50 έγραψε:Ψάχνεις ένα όπλο να το φτάνεις με ένα χέρι και να οπλίζει εύκολα από ότι γράφεις ,και κοιτάς για ρολλερ??

Δεν είμαι μικρός, σαραντάρης είμαι. Και έχω μετρήσει αρκετές βουτιές, οπότε η τεχνική υπάρχει, όπως και καλοδεχούμενες είναι όλες οι βοήθειες που μπορεί να πάρω από άλλους σε φόρουμ όπως αυτό.
Μόνο που δεν μένω Ελλάδα πάνω από 10 χρόνια, οπότε βουτάω 10 μέρες το καλοκαίρι, κυρίως μεσημεράκι, σε μέρη που δεν έχουν πολλά ψάρια.
.
Καλημερα!!
Εδω τοτε για εμενα αλλαζει πλεον τελειως η συζητηση.
Για τετοια συχνοτητα, και σε αυτη την ηλικια ( ειμαστε συνομήλικοι ) , εγω θα αγοραζα κατι το οποιο απλα θα "ηθελα"-γουσταρα να ψαρεψω , να κρατησω στο χερι να κανω το κέφι μου!!
Δέ νομιζω οτι χρειαζεται τοσο τεχνικη αναλυση .
Σκεψου το σαν ενα ακριβο ρολοι.Θα το φορεσεις λιγες φορες.Δέν σε απασχολει αν θα εχει ωρα Λονδινου ή Τοκυο ...αλλα να το φορας και να νοιωθεις ομορφα :D
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 14 Ιουν 2019, 10:41

matador23 έγραψε:
roben ton sargon έγραψε:

.
Καλημερα!!
Για τετοια συχνοτητα, και σε αυτη την ηλικια ( ειμαστε συνομήλικοι ) , εγω θα αγοραζα κατι το οποιο απλα θα "ηθελα"-γουσταρα να ψαρεψω , να κρατησω στο χερι να κανω το κέφι μου!!
Σκεψου το σαν ενα ακριβο ρολοι.Θα το φορεσεις λιγες φορες.Δέν σε απασχολει αν θα εχει ωρα Λονδινου ή Τοκυο ...αλλα να το φορας και να νοιωθεις ομορφα :D
Είμαστε δυο τώρα :D
Εδω είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης κ;ι το οποίο πάντα υποστηρίζω ;)
Όλα τα επώνυμα είναι πάρα πολύ καλά όπλα
Οπότε ο χρήστης διαλέγει το όπλο πού του γιάλισε στο μάτι και με το οποίο θα χαίρεται να ψαρεύει και όχι εκείνοι που του το πρότειναν διότι αρέσει πολύ σε αυτούς και άρα είναι το τέλειο όπλο (σχεδόν πάντα) :)
Και με τα χρήματα που δίνεις ίσως μπορεί κάποιος να σου φτιάξει ένα απλο αλλά όμορφο και δυνατό ξύλινο 95αρι (ίσως ο Γκίκας από εδώ μέσα )
Γράφει πολύ σωστά ο matadori ,;)

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 14 Ιουν 2019, 11:09

Γεια σου φίλε roben.

Ποιο omer λες δεν έχει οδηγό; Μόνο το απλό cayman δεν έχει, δηλ αυτό: https://www.vythos.net/products.php?id=719

Τα περισσότερα έχουν, είτε τον κλασικό, είτε τον enclosed (έγκλειστο)
Στα βάζω από το site της αντιπροσωπείας:

https://www.vythos.net/products.php?id=1431

https://www.vythos.net/products.php?id=1111

https://www.vythos.net/products.php?id=1117

https://www.vythos.net/products.php?id=1102

https://www.vythos.net/products.php?id=737

https://www.vythos.net/products.php?id=733

Έχω ψαρέψει με πολλά κλασσικά όπλα (μικρομεσαία). Και με omer.
Νομίζω ότι για τις προδιαγραφές και τον προϋπολογισμό που έχεις βάλει σε υπερκαλύπτει το omer hf , με μήκος 100, ανάποδο και δύο λάστιχα (14 ή 16) κάνεις σχεδόν τα πάντα.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 11:16

thalassa50 έγραψε:
matador23 έγραψε:
roben ton sargon έγραψε:

.
Καλημερα!!
Είμαστε δυο τώρα :D
Εδω είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης κ;ι το οποίο πάντα υποστηρίζω ;)
Όλα τα επώνυμα είναι πάρα πολύ καλά όπλα
Οπότε ο χρήστης διαλέγει το όπλο πού του γιάλισε στο μάτι και με το οποίο θα χαίρεται να ψαρεύει και όχι εκείνοι που του το πρότειναν διότι αρέσει πολύ σε αυτούς και άρα είναι το τέλειο όπλο (σχεδόν πάντα) :)
Και με τα χρήματα που δίνεις ίσως μπορεί κάποιος να σου φτιάξει ένα απλο αλλά όμορφο και δυνατό ξύλινο 95αρι (ίσως ο Γκίκας από εδώ μέσα )
Γράφει πολύ σωστά ο matadori ,;)
Καλημέρες,

έχετε δίκιο και οι δυο όταν λέτε πάρε ένα όπλο να γουστάρεις και άσε τα ψαξίματα.
Βασικά μου αρέσει και η έρευνα αγοράς και η κουβέντα γύρω από τα όπλα γι' αυτό κιόλας άνοιξα το θέμα.
Φυσικά αν υπάρχει ξύλινο με 300 ευρώ το παίρνω άνετα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κανένας δεν απάντησε συγκεκριμένα για ένα από τα 4 όπλα που κατέληξα :shock:
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
roben ton sargon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roben ton sargon » Παρ 14 Ιουν 2019, 11:29

timotheos έγραψε:Γεια σου φίλε roben.

Ποιο omer λες δεν έχει οδηγό; Μόνο το απλό cayman δεν έχει, δηλ αυτό: https://www.vythos.net/products.php?id=719

Τα περισσότερα έχουν, είτε τον κλασικό, είτε τον enclosed (έγκλειστο)
Στα βάζω από το site της αντιπροσωπείας:

https://www.vythos.net/products.php?id=1431

https://www.vythos.net/products.php?id=1111

https://www.vythos.net/products.php?id=1117

https://www.vythos.net/products.php?id=1102

https://www.vythos.net/products.php?id=737

https://www.vythos.net/products.php?id=733

Έχω ψαρέψει με πολλά κλασσικά όπλα (μικρομεσαία). Και με omer.
Νομίζω ότι για τις προδιαγραφές και τον προϋπολογισμό που έχεις βάλει σε υπερκαλύπτει το omer hf , με μήκος 100, ανάποδο και δύο λάστιχα (14 ή 16) κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Καλημέρα,

Το ρόλλερ της OMER χωρίς οδηγό είναι το CAYMAN CARBON ROLLER:
http://www.omersub.com/eng/carbonroller_eng.asp
https://www.scubastore.com/duiken/omer- ... 37076858/p

Παλιότερα η OMER έβγαζε αυτό το ρόλλερ:
https://www.vythos.net/products.php?id=702
Το οποίο είχε enclosed track. Πλέον δεν υπάρχει στην ιστιοσελίδα τους, ενώ η τιμή του είναι πάνω από 300 ευρώ.

Από τα OMER που λες, τα μόνο τα INVICTUS HF και CAYMAN ET μου κάνουν. Το CAYMAN ET το έχω στην αρχική λίστα με 32 όπλα. Το INVICTUS όχι, αλλά κάλιστα θα μπορούσε να ήταν.
ταυτίσου με τ'αυτί σου

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 14 Ιουν 2019, 11:41

Οκ αν προτιμήσεις ρόλερ, αλλά για να βρεις εκεί κάτι στιβαρό που να αξίζει θα πρέπει να πληρώσεις ή για ξύλινο ή για carbon. Αν πας στο κλασσικό αλουμινένιο με διπλά κοιτα από κοντά ένα omer hf, στο μάτι θα σου φανεί κούκλα, πιάστο στη λαβή σου να το νιώσεις στη χούφτα σου και αποφασίζεις.
Ανάμεσα σε αυτό και στο et, να προτιμήσεις το hf.
Σου λέω για το omer λόγω του πεπλατυσμένου σωλήνα που ψάχνεις.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 14 Ιουν 2019, 16:11

σαφως θα κανεις ερευνα αγορας ,ολοι την κανουμε και για την τιμη και για γνωμες ωστε να φιλτραρεις ολα αυτα και να καταληξεις καπου,αυτο που λεμε ειναι να μην παρεις κατι που δεν σου αρεσει και τοσο απλα επειδη καποιοι πινουν νερο στο ονομα του .<<<<<<<<<<<στειλε πμ στον γκικα μηπως σε ικανοποιησει .
Και να απαντησω ποιο θα κοιταγα εγω????
ομολογο οτι θα ημουν αναμεσα
BUCANERO 96CM II FULL PRO ΙΙ σαν ΤΟ value for money σαν πολύ παρά πολύ καλό με τον καλύτερο και φουλ inox μηχανισμό στην κλάση του αλλά σιναμμα και όμορφο (αυτό έχω )με τέλειο aftersales service του ιδιοκτήτη που είναι απλά φανταστικός (ο μπάμπης ) και μετα . CRESSI CHEROKEE OCEAN 90cm hydro formed barrel σαν το ποιο όμορφο όπλο μακράν αλλά με την πράγματι τρομερή ποιότητα CRESI. Υγ.Μακράν θεωρώ ότι η beuchat είναι η top εταιρία στην ποιότητα αλλά ας οψετε το κάκιστο marketing κατ εμε της αντιπροσωπίας
ουφ ,σε ζάλισα :D

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Παρ 14 Ιουν 2019, 21:52

Καλησπέρα,πρώτα να δηλώσω κατά των ρ'ολλερ οπότε θα περιοσιστώ στα υπόλοιπα.
Έγραψες πως θέλεις κάποιο όπλο με κοντό μήκος βέργας αλλά εώς τώρα ψαρεύεις με ραυο,θα έχεις πρόβλημα με το σημάδι γιατί το ραυο χρησιμοποιεί μακριές βεργες σε σχέση με το μήκος του όπλου.
Τα ομερ τα αποκλείω έχει πέσει πάρα πολύ η ποιότητα κατασκευής ούτε κατα δοιάνοια δεν συγκρίνετε με τα ελληνικά.
Τα πικάσσο είναι τα ίδια με τα μεανδρος όπως σε χαρακτηριστικα και το blue green ocean αλλά σε σε επιμερους χαρακτηριστικα ειναι μια γενια πίσω οπότε ψηφίζω μεανδρο,
Με τα δεδομένα που θέτεις για το ψάρεμα σου θα σε υπερκαλυπτε το b32.με 2χ16 και 6,75 βέργα για καλοκαιρι και 2χ14 και 6,5 για χειμώνα.
Πρόσεχε όμως μη μπερδευτεις με τα μηκη των όπλων πχ το ραυο 90 που εχεις ειναι ολικο μηκος 108 εκ.το μεανδρος 95 είναι ολικο μήκος όπλου 121εκ.
Οπότε αν πας για το 95αρι και θελεις σκοπευτικη γραμμή παρομοια με το ραυο θα βαλεις βεργα 140.
Το αργό ειναι πολυ ωραιο οπλο βαρυτερο με οτι αυτο σημαινει.
Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.γ.Εγώ πάντως εχω του Γιαβόρ :D :D
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Karampouzouklis
Ονοματεπώνυμο: Γiαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Karampouzouklis » Παρ 14 Ιουν 2019, 22:08

Επειδή πρόσφατα ήμουν σε παρόμοια διλήμματα με εσενα, θα πω το εξής. Για εμένα εφόσον έχεις 90αρι, δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις σε κάτι μικρότερο των 100-105 εκατοστών. Για το ψάρεμα που κανεις, καρτέρι και συρτό, πας στη πιο μεγάλη κατηγορία, 100+ δηλαδή.

Επομένως εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για ένα 100-105 εκατοστα, ιδανικά σε μονομπλοκ, που να έχει λίγο πιο βαρύ σωλήνα ώστε να αντέχει εύκολα 2x14αρια με 6,5 βέργα ή 2x16αρια με 6,75 βέργα (π.χ bleutec lycan, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση απλά τυχαίνει να έχω το συγκεκριμένο όπλο).

Μην ξεχνάς ότι κανεις ναι μεν αναβάθμιση, αλλά αυτό πρέπει να έχει μακροπρόθεσμη ισχύ, να πάρεις κάτι δηλαδή που θα το κρατήσεις για πάρα πολλά χρόνια. Μην πάρεις ένα 95αρι που θα έχει ελαφρύ σωλήνα αλουμινίου και που δεν θα σηκώνει ούτε 2 14αρια...

Συγνώμη που δεν σου προτείνω κάποιο από αυτά που έβαλες, απλά επειδή έχω υπάρξει σε αυτό το δίλημμα και πιστεύω ότι αν δεν είχα πάει σε 105, θα το είχα μετανιώσει.

Καλύτερα να πάρεις πιο δυνατό και βαρύ, ώστε να μπορείς να παίξεις με σεταπ και να μην νιώσεις την ανάγκη να ξανα αναβαθμίσεις σε λίγα χρόνια.

Στα όπλα που έχεις βάλει πάντως έχω δουλέψει μόνο pathos laser και θα έλεγα ότι 2 14αρια πολύ βαριά, το όπλο είναι για 1 19αρι με 6,5.

Για εμένα ξανασκεψου το. Κάνε τη μικρή υπερβολή τώρα, ώστε να είσαι καλυμμένος πιο μετά ;) :hello:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”