Αγορα καρμπον πεδιλων

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Sotiris26
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης

Αγορα καρμπον πεδιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sotiris26 » Δευ 01 Απρ 2019, 21:53

Καλησπερα στην ομαδα παιδια. Θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια πεδιλα να αγορασω. Τα θελω καρμπον μιας και μετα τα 12-15 μετρα τα πλαστικα δεν κανουν αποτι καταλαβα, επομενως οι εισηγησεις σας να ειναι για την αγορα καρμπον πεδιλων. Ψαρευω πολυωρο κολυμπητο απο τα 5 μεχρι τα 15-17 μετρα. Ευχαριστψ εκ των προτερων
Free-diving is not about how long you can hold your breath or how deep you can go,
It is about being free from your biggest enemy, that is yourself.

Άβαταρ μέλους
Vrohopoios

Re: Αγορα καρμπον πεδιλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vrohopoios » Δευ 01 Απρ 2019, 22:17

Sotiris26 έγραψε:Καλησπερα στην ομαδα παιδια. Θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια πεδιλα να αγορασω. Τα θελω καρμπον μιας και μετα τα 12-15 μετρα τα πλαστικα δεν κανουν αποτι καταλαβα, επομενως οι εισηγησεις σας να ειναι για την αγορα καρμπον πεδιλων. Ψαρευω πολυωρο κολυμπητο απο τα 5 μεχρι τα 15-17 μετρα. Ευχαριστψ εκ των προτερων
Γειά χαρά. Έχω εδώ και αρκετά χρόνια τα Alchemy V3. Θεωρώ πως είναι κορυφαία επιλογή, έχοντας ήδη φορέσει πεδιλα της C4 αλλά καί άλλων εταιριών. Μια Ελληνική εταιρία με προιόντα παγκόσμιας φήμης, απλά. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να επικοινωνήσεις με την εταιρία και εκεί ο Δημήτρης θα σου ζήτήσει μερικές πληροφορίες, όπως ο τρόπος και το βάθος που ψαρέυεις, αλλά και το σωματικό σου βάρος και ύψος. Έτσι θα μπορέσει να κατασκευάσει τα πέδιλα στα μέτρα σου. Προσωπικά τα έχω 5 χρόνια και είναι σαν καινούργια. :thumbsup:
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω." Ν. Καζατζάκης

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 02 Απρ 2019, 12:33

Sotiris26 έγραψε:Καλησπερα στην ομαδα παιδια. Θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια πεδιλα να αγορασω. Τα θελω καρμπον μιας και μετα τα 12-15 μετρα τα πλαστικα δεν κανουν αποτι καταλαβα, επομενως οι εισηγησεις σας να ειναι για την αγορα καρμπον πεδιλων. Ψαρευω πολυωρο κολυμπητο απο τα 5 μεχρι τα 15-17 μετρα. Ευχαριστψ εκ των προτερων
Γνώμη μου ότι λάθος κατάλαβες
Τα μακρυά και καλά πλαστικά κάνουν την ίδια δουλειά στο ανέβα κατέβα με τα κάρβουνα ,τα κάρβουνα όμως σε συνδιασμό με μαλακά πέλματα (οποιαδήποτε ) είναι θεός για το κολυμπιτο ψάρεμα ,δηλ.δεν κουράζουν τα πόδια όσο το πλαστικό .Το ίδιο ξεκούραστα και ένα κλικ κάτω από το κάρβουνο είναι το φαιμπεργκλας αλλά πολύ ποιο οικονομικό από το κάρβουνο .Εσύ διαλέγεις τώρα και το πορτοφόλι σου ,από εταιρίες????όλα καλά είναι εφόσον είναι τα γνωστά επώνυμα και πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα εκ Σλοβενίας του Μπέκα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 02 Απρ 2019, 22:10

Κι εγώ θέλω πέδιλα.

Τα Alchemy πολύ ωραία αλλά σε άλλη κατηγορία τιμής πλέον.

Εγώ έχω ψηθεί για τα Meister F1.
Έχω ακούσει καλά λόγια και σε φινίρισμα είναι top κι αυτά.
¨Οταν έθει ο καιρός,θα δω αν παίζει και δοκιμή.
Αν και λόγω έλλειψης εμπειρίας σε carbon και με πολλά μίλια με σκληρά-μέτρια πέδιλα, όλα σούπερ θα μου φανούν.
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Τετ 03 Απρ 2019, 10:00

Θα συμφωνήσω ότι στο ξεκολλημα από τον βυθό δεν θα δεις διαφορά από τα πλαστικά όταν βγαίνεις απτό κολυμπητο όμως θα είσαι ξεκούραστος και όχι μισοπεθαμένος. Εγώ έχω 2,5 χρόνια λεπίδες Bluetec με πάθος παπουτσάκι και με χρήση ιδιαιτέρως σκληρή φαίνονται και φερονται σαν καινούργια.Προσοχή στην σκληρότητα γιατι για τα μέτρα που θες πρέπει να ναι λίγο σκληρά
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

Sotiris26
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sotiris26 » Πέμ 04 Απρ 2019, 01:51

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, το εθεσα λιγο λαθος το θεμα μιας και οταν λεω για μετα τα 12 μετρα δεν κανουν αν ψαρευεις με κολυμπητο δεν εννοουσα οτι με τα καρμπον θα καταιβενω πιο γρηγορα ή κατι παρομοιο αλλα αυτο που μου αναφερατε στο θεμα ξεκουρασεις. Αλλο να προσπαθεις να χαλαρωσης και να νιωθεις ξεκουραστος και αλλο να προσπαθεις να χαλαρωσεις και να αισθανεσαι οτι κουβαλας πετρες στα ποδια.... Ευχαριστω και παλι παιδια.. αν και δεν νομιζω να κινηθω σε κατι περαν τον 300 .
Free-diving is not about how long you can hold your breath or how deep you can go,
It is about being free from your biggest enemy, that is yourself.

Karampouzouklis
Ονοματεπώνυμο: Γiαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Karampouzouklis » Πέμ 04 Απρ 2019, 13:53

Για κολυμπιτο και πολλές ώρες, μαλακές λεπιδες μονόδρομος. Άντε το πολύ να πας σε μαλακές-μετριες. Το λόγο τον έχει αναλύσει πολύ καλά ο Μπέκας σε ένα από τα βίντεο που έχει ανεβάσει στο κανάλι spearfish.

Τώρα για εταιρεία/μοντέλο δεν έχω γνώμη. Έτσι και αλλιώς άλλες μοίρες κλίση έχει το κάθε πέδιλο, οπότε αλλιώς θα κάθεται σε κάθε πόδι. Π.χ μπορεί εμένα τα f1 της meister να μου κάθονται γάντι και σε κάποιον άλλο, να μην του κάθονται τόσο καλά. Εγώ στη θέση σου θα έδινα πιο πολύ βάση στο να βρω το ιδανικό πέλμα, οπότε αν είναι κάνε δοκιμές να δεις πιο παπουτσάκι/νούμερο σε βολεύει πιο πολύ και μετά βρες κάτι "αξιόπιστο" και σχετικά επώνυμο που δεν ξεφεύγει και οικονομικά. Γιατί τώρα να δίνουμε 400+ ευρώ για πέδιλα το θεωρώ τραγικό, ειδικά όταν κάνουμε το σπορ ερασιτεχνικά
(Γνώμη μου πάντα)

Καλή συνέχεια :hello:

roumen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roumen » Πέμ 04 Απρ 2019, 22:37

Έχει κανείς σας γνώμη για τα πεδιλα αζουρ;
ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΔΥΣΕΙΣ

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Σάβ 01 Ιουν 2019, 12:06

roumen έγραψε:Έχει κανείς σας γνώμη για τα πεδιλα αζουρ;
ΤΑ ΈΧΩ ΔΕΙ ΑΠΌ ΚΟΝΤΆ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΤΑ ΈΧΩ ΔΟΚΙΜΆΣΕΙ . ΑΠΌ ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΚΑΛΆ ΦΑΊΝΟΝΤΑΙ.

Batigoal
Ονοματεπώνυμο: Αντώνης Μπατής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Batigoal » Σάβ 01 Ιουν 2019, 18:32

Καλησπέρα φίλε. Να σου πω και εγώ την γνώμη μου για την αγορά που θες να κάνεις.
Πάντα εμπειρικά βέβαια, και έχοντας ψαρέψει στην αρχή με πλαστικά, μετά με υαλονηματα και μετά με καρμπον.
Λάτρης του ρηχού, έως 18m, τα υαλονηματα για τα χρήματα που ξοδεψα έχουν την καλύτερη συνιστώσα. Νομίζω αγόρασα τα καρμπον μόνο από " μόδα".
Θα πρότεινα μαλακή λεπίδα εφόσον είσαι αδύνατος ή κανονικό στο βάρος σου. Αν έχεις τα " πιασιματακια σου " πάρε κάτι σε μέτριο. Αν τρως όλο το φάει σου τότε θες σίγουρα πιο σκληρό.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή στο κομμάτι της κολύμβησης, προς το καλύτερο, ξεκούραστο βέβαια.
Όπως και να έχει πάρε την σωστή απόφαση για εσένα. :D
Ψυχραιμία!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”