Λαβη Salvimar metal

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Mits83
Ονοματεπώνυμο: Dimitris

Λαβη Salvimar metal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mits83 » Κυρ 13 Ιαν 2019, 21:20

Καλησπερα σε ολους.
Έχω τη λαβή salvimar metal και τους τελευταίους μήνες σταδιακά παρατήρησα ένα πρόβλημα. Οταν δινω ταση στο σχοινι-πετονια μεσω του μουλινε το σχοινί φεύγει από τη σχοινοπιαστρα. Το θέμα εμφανίζεται διότι η σχοινοπιαστρα κατά την οπλιση της βέργας εμφανίζει μπόσικα και δεν τραβιέται τελειως πίσω. Μπήκα στη διαδικασία να ανοίξω το μηχανισμο για να δω αν υπάρχει κάποια φθορά ή γρεζια που επηρεάζουν την κίνηση της σχοινοπιαστρας αλλά όλα φαίνονται φυσιολογικά.

Υπάρχει κάποιος άλλος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο προβλημα;

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βρω άκρη με το κατάστημα που το αγόρασα (eshop εξωτερικου) και λόγω του ότι εχει περασει αρκετός καιρός από την αγορά, σκεφτομαι να διαμορφωσω (να φαω) τη σχοινοπιαστρα με σκοπο να δημιουργήσω μεγαλύτερη κλίση και να μη φεύγει το σχοινί κατά την οπλιση.

ΥΓ: Προκαταβολικά σας λέω ότι είμαι 100% ευχαριστημένος από τις λαβές της Σάλβι και μετά από αρκετά όπλα Salvimar voodoo που είχα είναι το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Re: Λαβη Salvimar metal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Δευ 14 Ιαν 2019, 23:07

προσπαθησε να τοποθετεις το σχοινι οσο μπορεις πιο μεσα- κοντα στο μηχανισμο.

αν δεν σφιξεις το πολυ το μουλινε, το σχοινι κρεμαει;

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Τρί 15 Ιαν 2019, 00:57

για δοκιμασε με ενα μπατζι μηπως σου κανει δουλεια κ την κραταει
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

Άβαταρ μέλους
Mits83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mits83 » Τρί 15 Ιαν 2019, 07:08

νικηφ έγραψε:προσπαθησε να τοποθετεις το σχοινι οσο μπορεις πιο μεσα- κοντα στο μηχανισμο.

αν δεν σφιξεις το πολυ το μουλινε, το σχοινι κρεμαει;
Η πετονια Ναι κρεμάει αν δε σφίξει, και απελευθερώνει τη βέργα (open κεφαλή). Πάντα προσπαθώ να την τοποθετώ όσο πιο μέσα μπορώ αλλά και πάλι Δε τη συγκρατεί.

Κάτω μια φωτο από το πώς θα έπρεπε να είναι η σχοινοπιαστρα για να μην υπάρχει θέμα.

Η διαφορά που εχει η 1η απο τη 2η φωτο ειναι το μπόσικο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mits83 την Τρί 15 Ιαν 2019, 07:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Mits83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mits83 » Τρί 15 Ιαν 2019, 07:11

stelios75 έγραψε:για δοκιμασε με ενα μπατζι μηπως σου κανει δουλεια κ την κραταει
Μεταξύ σχοινιου και πετονιας εννοεις;

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Τρί 15 Ιαν 2019, 10:05

η βέργα είναι η "δικιά" του ? μήπως έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερο "κώλο" ?

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 15 Ιαν 2019, 10:13

Καλημερα.
Αρκετα μποσικα εχει η σχοινοπιαστρα.

Εχεις σκεφτει να λιμαρεις τη σχοινοπιαστρα και να κανεις μεγαλυτερη καμπυλη στο εσωτερικο της?Με αυτο το τροπο θα καθεται η πετονια χωρις να φευγει , εστω και με αυτο το τζογο που εχει τωρα.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

vidologos
Ονοματεπώνυμο: Στεφανος Σφυρακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vidologos » Τρί 15 Ιαν 2019, 13:59

COURSAROS έγραψε:η βέργα είναι η "δικιά" του ? μήπως έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερο "κώλο" ?
αυτο νομιζω κ εγω,γιατι ειναι μια αξιοπιστη λυση αυτου του ειδους οι σχοινοπιαστρες,αν η βεργα πηγαινε ελαχιστα πιο πισω πιστευω θα λυνοταν το προβλημα,μηπως εχει κ καποια ρυθμιση που μπορεις να κανεις στην σχοινοπιαστρα?μηπως κ ο πειρος που εχει κ την κραταει στην θεση της εχει προβλημα?κατα την γνωμη μου τσεκαρε πρωτα αυτα κ αν ειναι ολα ενταξει προχωρας παρακατω με λυσεις που σου γραφουν οι αλλοι συναδελφοι

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 15 Ιαν 2019, 16:16

matador23 έγραψε:Καλημερα.
Αρκετα μποσικα εχει η σχοινοπιαστρα.

Εχεις σκεφτει να λιμαρεις τη σχοινοπιαστρα και να κανεις μεγαλυτερη καμπυλη στο εσωτερικο της?Με αυτο το τροπο θα καθεται η πετονια χωρις να φευγει , εστω και με αυτο το τζογο που εχει τωρα.
ετσι!
ενα χιλιοστο κοιλια και θαναι ενταξει!
παντως θεωρω οτι κι'ετσι οπως ειναι,αν ειναι τεντωμενο το νημα ,δεν πρεπει ,να φευγει!
οποτε λιγο τροχισμα και ειναι ενταξει! ;)

υ.γ. τελικα αρκετες εταιρειες εχουν αυτο το προβλημα και απορω γιατι !! δεν κοφτει λιγο παραπανω? :-k
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 15 Ιαν 2019, 16:50

καλησπέρα

λογικά με παχύτερη βέργα δεν θα έχεις θέμα

επίσης με ελάχιστο τρόχισμα και με ένα μικρο μπαντζι μεταξύ πετονιάς σχοινιού νομίζω επίσης δεν θα έχεις θέμα

Άβαταρ μέλους
Mits83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mits83 » Τρί 15 Ιαν 2019, 21:54

Καλησπερα και ευχαριστω όλους για τα σχόλια και τη βοήθεια.

Αυτό γράφω και στην αρχική ανάρτηση, ότι σκοπεύω να φάω τη λάμα της σχοινοπιαστρας ώστε να δώσω κλίση και να συγκρατεί καλυτερα τη πετονια. Μάλλον εκεί θα καταλήξω.

Οχι, δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο άξονας που συγκρατεί τη σχοινοπιαστρα, ανοίξα το μηχανισμο πλήρως και είναι όλα οκ. Επίσης δεν έχει κάποιο τρόπο να ρυθμίσω την απόσταση.

Όσον αφορά τη βέργα, είναι πάθος 6.5 αλλά έκανα έλεγχο με παθος 6.75 αλλά και τη μαμα Salvimar 6.5. Σε όλες τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα ίδιο, δηλαδή πολλά μπόσικα.

Ενώ από τις φωτο μπορεί να φαίνεται ότι δεν υπαρχει προβλημα, στη πραγματικότητα αυτή η τάση που πρέπει ν έχει το σχοινί για να συγκρατήσει τη βέργα, εκτοξεύει το σχοινί εκτός και με τρελαινει!
:mad: :banghead: :doh:

Έχω στο νου μου 2 καταστήματα που μπορεί να έχουν το τουφέκι στη βιτρίνα, θα περάσω να δω αν η σχοινοπιαστρα έχει τόσα μπόσικα όσο η δική μου έτσι για να μου φύγει το άχτι. Μετά μάλλον θα φάω το λαμακι.

stamatis
Ονοματεπώνυμο: Σταμος Δεληγιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τετ 16 Ιαν 2019, 17:07

Θα σου προτεινα πριν επεμβεις να στειλεις ενα mail στην Salvimar. Απαντανε μεσα σε 24 ωρες (προσωπικη πειρα). Tα μποσικα λεγονται 'slack' νομιζω, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθως.

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Τετ 16 Ιαν 2019, 20:39

Χωρις να εχω το οπλο, τεινω και εγω στο οτι η ουρα της βεργας πρεπει να παιζει ρολο.
Η μεγαλη ουρα θα πατουσε τη σχοινοπιαστρα πιο πισω λογικα (απο φωτο)

Αν το εχεις δοκιμασει τοτε τι σου λεμε.

Πριν το φας, μηπως να δοκιμασεις να ντυσεις την ακρη της σχοινοπιαστρας με ενα λεπτο σχοινακι (πχ κερωμενο) σφιχτα;
Με το ντυσιμο θα δημιουργηθει μια εγκοπη που πιθανα να μπορει να κρατησει το σχοινι προς το μεσα.
Το λαμακι της σχοινοπιαστρας εχει καλο σχημα που μπορει να ντυθει χωρις να φοβασαι οτι θα σου παρει το "ντυσιμο" το σχοινι κατα τη βολη.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 17 Ιαν 2019, 07:22

Καλημέρα

ντυσε πρώτα την άκρη της σχοινοπιαστρας με θερμοσυστελομενο
Μόνο την άκρη για 0,5 εκατοστά

πιστεύω ότι θα δώσει δόντι αλλιώς με κόλα Κάνε ένα μπαλάκι στην άκρη της
Εμ

αν και πρώτα μιλά με κατασκευαστή μήπως σου στείλει άλλη σχοινοπιαστρα και την αλλάξεις

Άβαταρ μέλους
mezger
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mezger » Πέμ 17 Ιαν 2019, 11:06

Mits83 έγραψε:
Έχω στο νου μου 2 καταστήματα που μπορεί να έχουν το τουφέκι στη βιτρίνα, θα περάσω να δω αν η σχοινοπιαστρα έχει τόσα μπόσικα όσο η δική μου έτσι για να μου φύγει το άχτι. Μετά μάλλον θα φάω το λαμακι.
έτσι είναι όλα φίλε, τουλάχιστον αυτά που είδα

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”