Χρειάζεται Καινούργιο ψ/κο ?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Χρειάζεται Καινούργιο ψ/κο ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 06 Αύγ 2018, 13:38

Ψαρεύω ενα 96 Bucanero τα τελευταία 4χρονια. Σκέφτομαι να το αλλάξω για τρεις λόγους:

1. Η βέργα δεν κάθεται καλα στον οδηγό, δηλαδη δεν εχει επαφή όσο πλησιάζει τον μηχανισμό.
2. Με το όπλο αυτο εχω κανει παρα πολλές αστοχίες, 95% περίπου απο ολες τις βολές, οι περισσότερες λόγω στραβών Βεργών. Ισως μια νεα αρχη βοηθήσει να ξεπεράσω το κακό ιστορικό ψυχολογικά.
3. Νομίζω οτι η χρήση που κανω χρειάζεται πιο μακρύ όπλο .

Απο ενα όπλο θέλω να μπορει να τρύπα στο πλαναριςμα η στο συρτό μια στήρα στα 3 μήκη της πετονιάς συν μισή βέργα στα 20-35 μ χωρίς προβλημα.

Το όπλο τωρα εχει 2 14 άρια κ 6,5 mm βέργα. Επίσης κάπου είχα διαβασει οτι το νήμα παίζει πολυ ρόλο στην βολή, τι νήμα ειναι καλο σε αυτο το τομέα ?

Αναμένω συμβουλές :-" :mrgreen:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED
Ονοματεπώνυμο: Athanasios Eleytherakos

Re: Χρειάζεται Καινούργιο ψ/κο ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 06 Αύγ 2018, 14:23

--xristos-- έγραψε:Ψαρεύω ενα 96 Bucanero τα τελευταία 4χρονια. Σκέφτομαι να το αλλάξω για τρεις λόγους:

1. Η βέργα δεν κάθεται καλα στον οδηγό, δηλαδη δεν εχει επαφή όσο πλησιάζει τον μηχανισμό.
2. Με το όπλο αυτο εχω κανει παρα πολλές αστοχίες, 95% περίπου απο ολες τις βολές, οι περισσότερες λόγω στραβών Βεργών. Ισως μια νεα αρχη βοηθήσει να ξεπεράσω το κακό ιστορικό ψυχολογικά.

Απο ενα όπλο θέλω να μπορει να τρύπα στο πλαναριςμα η στο συρτό μια στήρα στα 3 μήκη της πετονιάς συν μισή βέργα στα 20-35 μ χωρίς προβλημα.

Το όπλο τωρα εχει 2 14 άρια κ 6,5 mm βέργα. Επίσης κάπου είχα διαβασει οτι το νήμα παίζει πολυ ρόλο στην βολή, τι νήμα ειναι καλο σε αυτο το τομέα ?

1 κατι συμβενει και δεν είναι καλο ....
2 πλακα μας κανεις ?? {σορυ κιολας}....
3 μεγια το επιπλο η το καρβουνο ..... με τη 7αρα και βαλε .....
4 ναι το νημα πεζει ρολο ... οσο πιο χοντρο τοσο επιβραδινει την βεργα αλλα αντεχει περισοτερο ... και το αντιστροφο .... {αναλογα το οπλο και το τι κηνηγας} υπαρχει παντα χρηση τομη ..... :hello:
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 06 Αύγ 2018, 14:39

Νάσο δεν κάνω πλάκα, ο λόγος που δεν με πειράζει τόσο πολύ είναι ότι βουτάω φανατικά για την βουτιά 3/4 φορές βουτάω χωρίς όπλο. Επίσης το 5 % των βολών που πετυχαίνω είναι στην τρύπα όπου βγαίνουν μέγαλα ψαρια που τρώω 2 3 μέρες. Όταν όμως ψαρευω με παρέα ξέρω ότι είναι σπαστικό για τον άλλο να παιρνω βουτιές και απλά να τρομάζω τα ψαρια και οταν έχεις παρέα το ψάρι είναι πιο νόστιμο :).
Δηλαδή με κάνα συμβατικο 120 μήκος όπλισης για πιο οικονομικά δεν θα έχω αυτά που ψάχνω?

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 06 Αύγ 2018, 14:46

Χρήστο στα 20-25 με βεληνεκές 3 μήκη το όπλο είναι τουλάχιστον ανεπαρκέστατο.
Όπως είπε ο φίλος πάρε ένα έπιπλο ή ένα μονομπλόκ εγώ θα έβαζα 6,75 με 16,αλλά αν γενικά στοχεύεις μαύρα τότε 7.
Τσάμπα ταλαιπωριέσαι και ξενερώνεις τόσο καιρό.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 06 Αύγ 2018, 14:59

--xristos-- έγραψε:Νάσο δεν κάνω πλάκα, ο λόγος που δεν με πειράζει τόσο πολύ είναι ότι βουτάω φανατικά για την βουτιά 3/4 φορές βουτάω χωρίς όπλο. Επίσης το 5 % των βολών που πετυχαίνω είναι στην τρύπα όπου βγαίνουν μέγαλα ψαρια που τρώω 2 3 μέρες. Όταν όμως ψαρευω με παρέα ξέρω ότι είναι σπαστικό για τον άλλο να παιρνω βουτιές και απλά να τρομάζω τα ψαρια και οταν έχεις παρέα το ψάρι είναι πιο νόστιμο :).
Δηλαδή με κάνα συμβατικο 120 μήκος όπλισης για πιο οικονομικά δεν θα έχω αυτά που ψάχνω?
ΧΡΗΣΤΑΡΑ ΑΔΕΡΦΕ {εχεις το ονομα του αδερφου μου :D } εισαι δυσκολα οικονομικα ... πιστεψε με και εγω και ολοι μας ... ΑΛΛΑ ... δεν μου παει να σου πω να {πεταξεις } χρηματα σε κατι που θα κανει την δουλια σου παλυ στο 10% των περιπτώσεων .... το μονο που μπωρω να σκευτω {αν θες καινουριο} για να σου κανει την δουλια σου σωστα .... και να είναι σχετικα οικονομικο σε αυτά που προσφερει είναι αυτό..... http://www.extremepro.gr/camping-main/s ... m?vmcchk=1 .....το ειχα και το ξερω ....βαραει πολύ καλα ..... ΗΔΙΚΑ με σκληρα λάστιχα ... ΒΑΡΑΕΙ ΚΑΛΑ ... αυτά ....

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 06 Αύγ 2018, 14:59

υ.γ το μέγεθος το επιλεγεις εσυ φυσικα ..... βλέπεις και κανεις ... :hello:

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 06 Αύγ 2018, 17:03

Για ρολλερ δύσκολο το βλέπω τα φοβάμαι πολύ γιατί έχω ιστορικο σε αστοχίες και δεν θα ρισκάρω. Ξύλινο 110 - 120 προσανατολιζομαι . Καρμπόν θα το αποφύγω γιατί είναι πιο ευαίσθητα.
Επίσης δεν με νοιάζει να έχει ανάκρουση στα ρηχά.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 06 Αύγ 2018, 17:06

--xristos-- έγραψε:Για ρολλερ δύσκολο το βλέπω τα φοβάμαι πολύ γιατί έχω ιστορικο σε αστοχίες και δεν θα ρισκάρω. Ξύλινο 110 - 120 προσανατολιζομαι . Καρμπόν θα το αποφύγω γιατί είναι πιο ευαίσθητα.
Επίσης δεν με νοιάζει να έχει ανάκρουση στα ρηχά.
η πιο σωστη επιλογή :good:

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Δευ 06 Αύγ 2018, 18:44

--xristos-- έγραψε:Ψαρεύω ενα 96 Bucanero τα τελευταία 4χρονια. Σκέφτομαι να το αλλάξω για τρεις λόγους:

Γνωμη μου χωρις να είναι και σωστη.....
Πρωτο πας στα 35 με 90αρι και 6.5αρα να βαρεσεις 3 μηκη?
Δευτερον...δεν ξερω την εμπειρια σου με οπλα δυλαστιχα...αν δεν εχεις εμπειρια ασε το ιδιο οπλο βαλτου ένα λαστιχο ψαρεφτο και πες μας.
Τριτον και πιο σημαντικο δεν αλλαζεις οπλο επειδή εχει στραβια βεργα.φετος πηρα καινουργια βεργα στο πρωτο ψαρεμα την στραβωσα δεν εριχνε μετα το οπλο με τπτ ..τι να κανω να πεταξω το οπλο η να καθομαι να βαραω στον γαμοο του καραγγιοζη?ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ βεργαα
ΤΕλος αν τπτ από τα παραπανω δεν σου γουσταρει ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 06 Αύγ 2018, 21:05

pelekan έγραψε:

Γνωμη μου χωρις να είναι και σωστη.....
Πρωτο πας στα 35 με 90αρι και 6.5αρα να βαρεσεις 3 μηκη?
Δευτερον...δεν ξερω την εμπειρια σου με οπλα δυλαστιχα...αν δεν εχεις εμπειρια ασε το ιδιο οπλο βαλτου ένα λαστιχο ψαρεφτο και πες μας.
Τριτον και πιο σημαντικο δεν αλλαζεις οπλο επειδή εχει στραβια βεργα.φετος πηρα καινουργια βεργα στο πρωτο ψαρεμα την στραβωσα δεν εριχνε μετα το οπλο με τπτ ..τι να κανω να πεταξω το οπλο η να καθομαι να βαραω στον γαμοο του καραγγιοζη?ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ βεργαα
ΤΕλος αν τπτ από τα παραπανω δεν σου γουσταρει ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.
107 μο εχει το όπλο και ναι αυτο νόμιζα οτι γίνεται. Τι όπλο χρειάζεται για να το πετύχω? τα τρία μήκη στα 20-35 ?
Απο 2010 εως 2014 χρησιμοποιώ μονολαστιχο απο 2014 και μετα διλαστιχο. Το προτιμάω με δυο το 17,5 κανει ξερή βολή που δεν μου άρεσε. Το προβλημα με τα χοντρά λάστιχα ειναι οτι με τον ανάποδο που το τελευταίο καρχαρίακι έρχεται πολυ πίσω πρέπει να σηκώσεις το όπλο ψηλά στον θώρακα για την τελευταία σκάλα και μετα απο λιγο με πονάει.
Το όπλο δεν το πετάω θα το πουλήσω (άμα αποφασίσω οτι δεν μπορει να κανει αυτο που του ζητάω).
Το οτι δεν πατάει οδηγό απο την μέση και πίσω δεν μπορει να μου χαλάει την βολή ? Με το όπλο αστοχώ αρκετά και με ιςιες βέργες.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τρί 07 Αύγ 2018, 02:53

Καταρχήν στα 35 μεσα στο θαλαμι να βαρεσεις ροφοκεφαλα πεζετε αν θα κανει διαμπερες τραυμα με το οπλο που εχεις .... οποτε πια μικοι και τι κουβεντιάζουμε .... ιδικα όταν μας λες ότι με το 17αμισαρι κανει ξερη βολη .... αρα το νιώθεις στο χερι ... αρα τι να πουμε παρακατω .... ΘΕΣ ΟΠΛΟ .... απλα πραματα ... ότι δεν εχεις χρηματα το ξερουμε γιατι και εμεις ρέστοι ειμαστε ..... αλλα με αυτό το οπλο ΔΕΝ γηνετε ... σορυ ετσι είναι η ζωη .... https://www.diveshop.gr/index.php/product2746-6718.html αυτό είναι ότι πιο φθηνο μπωρεσα να σκευτο που ησος σου κανει την δουλια σου ως ένα βαθμο .... βαλτου 2 16αρια GORILLA και μια 675 .... και ο θεος να σε φωτισει ... αλλα στα ρυχα τι θα κανεις ....???? θα σου μαρανει τα χερια ......

stamatis
Ονοματεπώνυμο: Σταμος Δεληγιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τρί 07 Αύγ 2018, 09:46

Απο αυτα που περιγραφεις, ψαρευεις στην τρυπα, γι'αυτο και οι στραβες βεργες.
Το θεμα ειναι οτι για αυτη την δουλεια θες 7αρα βεργα (μην πω παραπανω), οπλο μεχρι 90 εκ. το πολυ (μην πω 85), Ενα λαστιχο σκληρο για ευκινησια. Στην τρυπα δεν σε νοιαζει ανακρουση, κλπ.
Δυστυχως δεν μπορεις να τα περιμενεις ολα απο ενα οπλο. Δεν μπορει το ιδιο οπλο να εχει χαρακτηριστικα καρτερο-οπλου. Το μπουκα 96 (πολλοι δεν το βολευτικαν) οπως και να εχει, ειναι στημενο για καρτερακια. Δεν ειναι δυνατον να κοπανας την 6.5 στα βραχια με δυναμη 2 λαστιχων και να μην στραβωσει.
Το νημα, ενταξει, εχει τον ρολο του, αλλα οι διαφορες δεν ειναι μικρες.
Θα σου ελεγα οτι υπαρχει και η περιπτωση ττου αεροβολου με 7-8 βεργα, αλλα στην τρυπα 90-100 μηκος οπλο ειναι τελειως ακαταλληλο.

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 07 Αύγ 2018, 11:14

NASOSPEED έγραψε:Καταρχήν στα 35 μεσα στο θαλαμι να βαρεσεις ροφοκεφαλα πεζετε αν θα κανει διαμπερες τραυμα με το οπλο που εχεις .... οποτε πια μικοι και τι κουβεντιάζουμε .... ιδικα όταν μας λες ότι με το 17αμισαρι κανει ξερη βολη .... αρα το νιώθεις στο χερι ... αρα τι να πουμε παρακατω .... ΘΕΣ ΟΠΛΟ .... απλα πραματα ... ότι δεν εχεις χρηματα το ξερουμε γιατι και εμεις ρέστοι ειμαστε ..... αλλα με αυτό το οπλο ΔΕΝ γηνετε ... σορυ ετσι είναι η ζωη .... https://www.diveshop.gr/index.php/product2746-6718.html αυτό είναι ότι πιο φθηνο μπωρεσα να σκευτο που ησος σου κανει την δουλια σου ως ένα βαθμο .... βαλτου 2 16αρια GORILLA και μια 675 .... και ο θεος να σε φωτισει ... αλλα στα ρυχα τι θα κανεις ....???? θα σου μαρανει τα χερια ......
Το νο1 σημαντικό για μένα ειναι να εχω ενα όπλο που να το εμπιστεύομαι και να ρίχνει συστηματικά σωστά. Άμα χρειάζεται ξύλινο για αυτο θα πάρω ξύλινο χωρις αμφιβολία. Το μπούκα με ίσια βέργα σε στόχο μπουκάλι 1.5 λίτρο με άμμο στα 3 μήκη ζήτημα να πετύχαινα 1/5.
Ευχαριστω για την βοήθεια Νάσο. Κάπου εκεί σκεφτόμουν. Για το πάθος Σνάιπερ τι λες?
Υγ. Σχεδόν ποτε δεν ρίχνω σε βράχωμενο στα βαθιά.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 07 Αύγ 2018, 11:52

Πάρε ή φτιαξε ενα ξυλινο βαρυ οπλο.
Βαλτου μια 7ρα με 16ρια
Να κανεις τη δουλεια σου οπως θέλεις.

Εχω το ίδιο οπλο στο 96 οπως και εσυ με το ίδιο σεταπ.
Δε νομιζω οτι εχει προβλημα, απλα θεωρώ οτι δε σου εκατσε στο χέρι.

Εαν οι βεργες που δουλευεις ειναι στραβες => οι βολές θα ειναι στραβες με οτι οπλο και να ριξεις.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τρί 07 Αύγ 2018, 12:31

η σωστη λυση είναι το ξυλινο .....

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”