xiaomi mijia 4K mini

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
cpandis
Ονοματεπώνυμο: Christian Pandis

xiaomi mijia 4K mini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cpandis » Πέμ 02 Αύγ 2018, 15:36

Καλημέρα παίδες.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος την παραπάνω κάμερα και αν ναι να μου πει εντυπώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν καποτε φτασεις στο πατο μην ανησυχεις... Καποιος θα βρεθει να σου δωσει ενα φτυαρι.........

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Re: xiaomi mijia 4K mini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Πέμ 02 Αύγ 2018, 15:50

Καλή είναι αλλά δε κάνει για ψαροντουφεκο. Είναι μεγαλύτερη βαρύτερη και με τη θήκη δε μπορείς να τη δουλέψεις εύκολα. Κοίτα σε firefly, thieye και sj8 αν ενδιαφέρεσαι για οικονομικές με καλές επιδόσεις. Αυτες που σου λεω είναι καλύτερες απο τη mijia

Άβαταρ μέλους
cpandis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cpandis » Πέμ 02 Αύγ 2018, 18:00

heisenberg έγραψε:Καλή είναι αλλά δε κάνει για ψαροντουφεκο. Είναι μεγαλύτερη βαρύτερη και με τη θήκη δε μπορείς να τη δουλέψεις εύκολα. Κοίτα σε firefly, thieye και sj8 αν ενδιαφέρεσαι για οικονομικές με καλές επιδόσεις. Αυτες που σου λεω είναι καλύτερες απο τη mijia
Την SJ8 την βρέικα με £240 λίρες αποτελεί για αυτά τα λεφτά πας για gorpo .

Είναι κάποια συγγεκριμένα μοντέλα που προτείνεις?
Αν καποτε φτασεις στο πατο μην ανησυχεις... Καποιος θα βρεθει να σου δωσει ενα φτυαρι.........

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Πέμ 02 Αύγ 2018, 20:20

Δεν χρειαζεται να παρεις την sj8pro, η plus και η air μια χαρα ειναι. Επισης πολυ καλη και η firefly 8s αλλα και η thieye. Ειχα την Τ5 και τωρα την gopro5 και ειναι πολυ μικρές οι διαφορές σε ποιότητα εικόνας. Η gopro ναι μεν ειναι καλυτερη κατασκευη, πολύ πιο εύχρηστη κ με καλυτερη υποστήριξη αλλά στο τελικό αποτέλεσμα οι διαφορές δεν δικαιολογούν τέτοια διαφορά τιμής.

Αναλόγως το budget σου, δες και πραξε.

Άβαταρ μέλους
orionas9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από orionas9 » Παρ 03 Αύγ 2018, 07:50

Kοιτα μηπως βρεις την υπο καταργηση gopro hero 5 session, την πηρα απο Πλαίσιο στα 175 !
Ειναι η μικροτερη της αγορας και εχει τα παντα επανω κ 4Κ κ σταθεροποίηση εικονας στα 2Κ ,μεχρι κ φωνητικες εντολες!
Το κυριότερο? ειναι αδιαβροχη χωρις housing μεχρι τα 10 μετρα, οποτε παιρνεις ενα housing που εχει γυρω στα 10€ ωστε να φτάνεις τα 45μ κ ΔΕΝ ΦΟΒΆΣΑΙ αν παρει νερο οτι θα σου χαλασει οπως μου έχουν χαλασει μια μέχρι τωρα!!!

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Παρ 03 Αύγ 2018, 08:53

Η hero5 session είναι κατώτερη σε specs από την hero5 black, και ίσως και από τις οικονομικές που ανέφερα. Επίσης δεν έχει οθόνη για όποιον του χρειαζεται που σε κάποιους ειναι must. Απλά τα αναφέρω ώστε να τα γνωρίζει ο φίλος. Αντί για τη session θα του πρότεινα την gopro 2018 που είναι σχεδόν ίδια σε specs με την session (πλην του 4Κ).

Άβαταρ μέλους
cpandis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cpandis » Παρ 03 Αύγ 2018, 14:12

Να σται καλά παιδιά και ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά αποφάσισα μια ζωή την έχουμε και παράγγειλα την Hero6 black edition !

Άβαταρ μέλους
avaraki7
Ονοματεπώνυμο: Μπελιμπασάκης Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από avaraki7 » Σάβ 04 Αύγ 2018, 11:56

cpandis έγραψε:Να σται καλά παιδιά και ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά αποφάσισα μια ζωή την έχουμε και παράγγειλα την Hero6 black edition !

Άμα προλαβαίνεις ακύρωσε την και πάρε την sony 3000

spearapos
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearapos » Σάβ 04 Αύγ 2018, 12:14

Άβαταρ μέλους
avaraki7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από avaraki7 » Σάβ 04 Αύγ 2018, 12:35

Ειδικά για υποβρύχιες λήψεις η sony πολύ μπροστά από go pro, ψαχτε το λίγο παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Σάβ 04 Αύγ 2018, 13:29

H x3000 είναι πολύ καλη action cam μιας και ειμαι sonakias όσον αφορά τη φωτογραφία, όμως μεταξύ αυτής και της gopro 6 ειδικά για ψαροντουφεκο κατάδυση κλπ προτιμώ τις gopro. Ακόμα και την 5 που έχω δεν θα την ανταλλαζα με την 3000.

Η 3000 σε εικόνα είναι παρόμοια με την 6, δεν διαθέτει βέβαια 4Κ 60fps όπως η gopro 6 αλλά εχει τον καλύτερο σταθεροποιητη σε action cam γιατί είναι οπτικός oss και όχι ψηφιακός. Κάτι όμως, που στο ψαροντουφεκο ειδικά, δεν είναι απαραίτητο γιατί πολύ απλά η action cam τοποθετείται σχεδόν πάντα πάνω στο όπλο αρα ειναι πολυ σταθερο και επιπλεον (ακόμα και στο κεφάλι να μπει) το νερό λειτουργεί σαν "αποσβεστηρας κραδασμων" οπότε σε κάθε περίπτωση, με έναν τυπικό ψηφιακό σταθεροποιητη το τελικό αποτέλεσμα είναι πολυ smooth.
Στη στεριά με χερατες λήψεις η x3000 κάνει αισθητή την σταθεροποίηση της αφού είναι ενα κλικ κάτω απο gimbal ομως μέσα στο νερό αυτό δεν ισχύει.

Επίσης κάτι πολύ βασικό που έχουν οι gopro 5 και 6 σε σχέση με τις υπόλοιπες, είναι οτι ειναι αδιαβροχες μεχρι τα 10m. Κάτι που σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να τη δουλέψει και χωρίς καθολου housing -πράγμα που δε συστήνω- αλλά σε περίπτωση που έχεις το housing και αυτό για κάποιο λόγο αστοχησει/ραγίσει κλπ, η κάμερα ΔΕΝ θα πνιγεί όπως θα εκανε οποιαδηποτε αλλη. (Ακόμα και στα 20 να παρει νερο με ραγισμένο housing για 1 λεπτο δεν πνιγεται).
Μάλιστα αυτός ήταν και ο βασικοτερος λόγος που την προτιμησα αφου έτσι απέκλεισα την πιθανότητα κάποια στιγμή να πάρει νερα και να χαλάσει.

Και μην ξεχνάμε ότι έχεις και οθόνη αρκετά καλής ποιότητας ενώ καμία από τις sony δεν διαθέτει. Μάλιστα η οθόνη είναι και touch και υπάρχει και housing που μπορεί να δουλέψει και υποβρύχια.

Άβαταρ μέλους
avaraki7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από avaraki7 » Σάβ 04 Αύγ 2018, 15:01

Σε κάποια φίλε μου έχεις δίκιο θα σου πω και εγώ την άποψη μου,

Αρχικά δεν βάζω ποτέ κάμερα στο όπλο,είχα παλιά την contour στο όπλο, πολύ καλύτερες λήψεις να έχεις την κάμερα στο κεφάλι.
Η sony δεν πάει υποβρύχια χωρίς σκάφανδρο αλλά είναι splashproof δλδ να την πιάσεις με βρεγμένα χέρια, φίλου είχε μπει νερό μέσα κανονικά γεμάτη και δεν έπαθε τπτ είχε την 200. Οθόνη δεν χρειάζεται νομίζω γιατί το μόνο που κάνει είναι να τρώει μπαταρία, πόσο μάλλον στο ψάρεμα που πρέπει να έχεις την προσοχή σου στο ψάρεμα και όχι τι τραβάει η κάμερα.Οπως επίσης και την λειτουργία των φωτογραφιών δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Εάν ήταν για extreme sports γενικά εκτός νερού ή στην επιφάνεια θα έλεγα και γω go pro για το μέγεθος και τον ήχο.
Πάμε τώρα για την sony, νομίζω μεγαλύτερη διάρκεια εγγραφής χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, σταθεροποίηση καλύτερη αλλά το βασικό είναι η εικόνα της sony. Δεν τραβάω 4κ αλλά 1080, με μια καλή κάρτα ανεβάζεις την ταχύτητα εγγραφής σε 60 mb/s ή ακόμα και 100 mb/s (εάν το αντέχει η τσέπη σου βέβαια 100-120€ έχει μια τέτοια κάρτα ) και εάν κάποιος γνωρίζει πως να διορθώσει τα χρώματα με το premiere ή κάποιο παρόμοιο νομίζω η sony είναι αξεπέραστη. Παράδειγμα δείτε τα βίντεο του Αδαμη στο youtube, τέλεια ποιότητα χρώματα τα πάντα. Τώρα αυτά είναι και γούστα, σίγουρα έχει πιο καλή προώθηση και marketing η go pro αλλά άποψη μου μόνο sony για ελεύθερη και ψάρεμα

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Σάβ 04 Αύγ 2018, 16:22

Φίλε avaraki7 χωρίς καμμία παρεξήγηση αλλά καλό θα ήταν όταν αντικρούεις τη γνώμη κάποιου, να παρουσιαζεις επιχειρήματά και όχι γενικότητες του τύπου είδα άκουσα κλπ.
avaraki7 έγραψε: Η sony δεν πάει υποβρύχια χωρίς σκάφανδρο αλλά είναι splashproof δλδ να την πιάσεις με βρεγμένα χέρια, φίλου είχε μπει νερό μέσα κανονικά γεμάτη και δεν έπαθε τπτ είχε την 200.
Όλες σχεδόν οι action cam ειναι splash proof και το ότι μπήκε στο νερό κ δεν έπαθε τίποτα είναι αποκλειστικά θέμα τύχης, και δυστυχώς αργά ή γρήγορα αν πέρασε ελάχιστο νερό μέσα θα χαλάσουν τα ηλεκτρονικά λόγω οξειδωσεων, κάτι που μπορεί να μην γίνει κατευθείαν.
Επίσης splashproof=0. Το πνίξιμο σε προβλημα housing παραμένει αναπόφευκτο.
avaraki7 έγραψε: Οθόνη δεν χρειάζεται νομίζω γιατί το μόνο που κάνει είναι να τρώει μπαταρία, πόσο μάλλον στο ψάρεμα που πρέπει να έχεις την προσοχή σου στο ψάρεμα και όχι τι τραβάει η κάμερα.
Κάνεις λάθος, οθόνη ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ οποιαδήποτε καμερα/φωτογραφική υπάρχει. Τωρα αν δε μπορεί ο κατασκευαστης να τη χωρέσει στην κατασκευή του, θα ανεβάσει το κόστος, θέλει να την πουλάει σαν έξτρα, αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης και off topic.

Ένα μειονεκτημα είναι λάθος να το βαφτίζουμε σαν πλεονέκτημα.

Πάμε παρακατω:
avaraki7 έγραψε: Πάμε τώρα για την sony, νομίζω μεγαλύτερη διάρκεια εγγραφής χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, σταθεροποίηση καλύτερη αλλά το βασικό είναι η εικόνα της sony.
Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, η διάρκεια εγγραφής δεν έχει καμμία σχέση με τη μηχανή αλλά με την κάρτα μνήμης, τώρα αν εννοείς την αυτονομία, είναι παρόμοια και στις 2 αν ξέρεις πως θα τις δουλέψεις. Ούτε η οθόνες χρειάζεται να είναι μόνιμα ανοιχτές, ούτε τα wifi κλπ. Αυτά είναι θέμα ρυθμίσεων και στις 2 πάντως είναι παρόμοια.

Με τον όρο "εικονα της sony" δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εικόνα έχουν και οι 2 και μάλιστα ο αισθητήρας είναι σχεδόν ο ίδιος.

avaraki7 έγραψε:Δεν τραβάω 4κ αλλά 1080, με μια καλή κάρτα ανεβάζεις την ταχύτητα εγγραφής σε 60 mb/s ή ακόμα και 100 mb/s (εάν το αντέχει η τσέπη σου βέβαια 100-120€ έχει μια τέτοια κάρτα )
Μάλλον πάλι κάπου μπερδεύεσαι με την ταχύτητα εγγραφής, φαντάζομαι θα εννοείς το video bitrate όπου το max είναι στα 80 mbps για την gopro6 και 100 για την x3000 σε xavcs. Επειδή ίσως να μην καταλαβαίνεις τι ακριβώς σημαίνουν αυτά, εγώ επειδή καταλαβαίνω σου εξηγώ ότι πρακτικά ισον καμμία διαφορά. Πχ περισσότερο χρήσιμο θα είναι τα 60 frames σε 4Κ της gopro από τα 30 σε 4K της x3000.
avaraki7 έγραψε:εάν κάποιος γνωρίζει πως να διορθώσει τα χρώματα με το premiere ή κάποιο παρόμοιο νομίζω η sony είναι αξεπέραστη. Παράδειγμα δείτε τα βίντεο του Αδαμη στο youtube, τέλεια ποιότητα χρώματα τα πάντα.
Η gopro γράφει και σε flat profile που σημαίνει ότι αν ασχοληθείς θα φέρεις τα χρώματα ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ θες. Το ότι τα βιντεάκια του Χ είναι πολύ όμορφα με την sony που εχουν υποστει ωρες επεξεργασίας δε σημαινει απολύτως τιποτα αφου υπαρχουν και απειρα αντιστοιχα παραδείγματα στο youtube και με gopro6 ακόμα και με 5. Ολα αυτα ομως προυποθετουν και καποιες γνωσεις. Ένα απλο search χρειάζεται.

Για να μην μακρυγορουμε, ισχύει ότι είπα στο προηγουμενο post, οι μηχανές είναι ισοδύναμες σχεδόν αλλού κερδίζει η μια αλλού η άλλη, όμως για την δικιά μας δουλειά η gopro6 ( και 5) είναι καλύτερη επιλογή για τους λόγους που προανέφερα. Τωρα αν κάποιος θέλει και εχει αντίθετη άποψη με σοβαρά επιχειρήματα αλλά που να έχει και κάποιες γνώσεις ( κ όχι να λέει ότι έχει εικόνα και φτιάχνει καλά βίντεο ο τάδε κλπ) να το συζητήσουμε.

Καλύτερη από όλες με την οποία ενδεχομένως να δει κάποιος διάφορες είναι action cam με μεγαλύτερο αισθητήρα όπως η RX0 με 1"αλλά δυστυχώς δεν κάνει για ψαροντουφεκο.

Άβαταρ μέλους
avaraki7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από avaraki7 » Σάβ 04 Αύγ 2018, 20:35

Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης κουβέντα να γίνεται ούτε τα παίρνουμε από κανέναν ούτε τίποτα.
Τώρα για αυτα που γράφεις παραπάνω,
Για το πνιξιμο, συνήθως θα περάσει μια σταγόνα και θα εμφανιστεί μπροστά σαν θόλωμα, σπάνια θα γεμίσει νερό. Σου γράφω όμως πως και αυτό έχει τύχει σε φίλο, τώρα γιατί δεν είναι σοβαρό επιχείρημα το ότι έχει τύχει σε γνωστό μου και είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο το splashproof =0 .
Για το θέμα της οθόνης εννοείται είναι μειονεκτήμα το ότι δεν έχει, απλά προσωπικά για εμένα που την χρησιμοποιώ μόνο στο ψάρεμα και μόνο στο κεφάλι και να είχε θα την είχα πάντα κλειστή για να μην καταναλώνει μπαταρία.
Για τον χρόνο εγγραφής εννοώ την αυτονομία ναι, το έγραψα λάθος, και εννοώ εάν τα έχεις όλα κλειστά wifi gps κτλ ποια μπορεί να γράψει περισσότερη ώρα, αλλά είπα δεν είμαι σίγουρος για αυτό.
Τώρα για το θέμα εικόνα, δεν γράφω 4κ γιατί πραγματικά το μάτι μου δεν βλέπει την τεράστια διαφορά υποβρύχια σε σχέση με το 1080 και είναι πολλά τα giga εάν μαζευτούν μερικά πλάνα.
Στο 1080 λοιπόν, ναι εννοώ το bitrate του video και ξέρω τι είναι, δεν ξέρω πως να το εκφράσω τώρα "βάθος" ?? Γενικά γράφουμε με περισσότερα δεδομένα, και αυτό που μου λες πρακτικά καμία διαφορά είναι τελείως λάθος, γιατί την διαφορά την έχω δεί στα δικά μου πλάνα, δεν είναι ότι είδα κανένα επεξεργασμένο 10 ώρες βίντεο, την είδα σε αυτά που τραβάω εγώ. Πολυ ανώτερη εικόνα με περισσότερα mb/s. Για έναν απλό χρήστη λοιπόν σαν εμένα που δεν μπορεί και δεν ξέρει να κάνει επεξεργασία 10 ώρες μου έχει λύσει τα χέρια που λένε, έχω δει αισθητή διαφορά ποιότητας. Τώρα δεν μπορώ να μπω άλλο σε αντιπαραθέσεις ούτε είχα τέτοιο σκοπό εξαρχής ούτε τώρα,καλές αναδυσεις σε όλους.

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Σάβ 04 Αύγ 2018, 22:43

Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω, αλλά από την άλλη δε μπορώ να βλέπω ανακρίβειες γιατί οδηγούν σε λάθος συμπερασματα κάποιον πχ υποψήφιο αγοραστή.

Θα αφήσω λοιπόν στην άκρη όλα τα άλλα και θα εστιάσω σε αυτό
avaraki7 έγραψε: Στο 1080 λοιπόν, ναι εννοώ το bitrate του video και ξέρω τι είναι, δεν ξέρω πως να το εκφράσω τώρα "βάθος" ?? Γενικά γράφουμε με περισσότερα δεδομένα, και αυτό που μου λες πρακτικά καμία διαφορά είναι τελείως λάθος
Καταρχήν το bitrate δεν έχει καμμία σχέση με κανενα βάθος ( βάθος τι?? πεδίου? βάθος κατάδυσης? ). Και δεύτερον και κυριότερο το bitrate είναι από τα τελευταία που θα κοιτάξεις για την ποιότητα εικόνας που τελικά θα πάρεις.
Επίσης αν δε βλέπεις εσυ αλλά και οποιοσδήποτε άλλος, διάφορες από 4Κ σε 1080 τότε δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιθανότητα να εντοπίσεις διαφορά από avchd η mp4 28-50mbps σε xavcs 100mbps. Μπορώ οπότε θέλεις απο κοντα να σου δείξω ένα βιντεο ίδιο στα 20 mbps και μετά στα 80, αν καταλάβεις ποιο είναι ποιο θα σου χαρίσω τη καμερα :mrgreen:

Αυτά και καλές αναδυσεις, ελπίζω να καλύφθηκαν απορίες για υποψήφιους αγοραστές!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”