το πρωτο μου ξυλινο ... SETUP ΓΝΩΜΕΣ

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED
Ονοματεπώνυμο: Athanasios Eleytherakos

Re: το πρωτο μου ξυλινο ... SETUP ΓΝΩΜΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 18:05

pelekan έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:Φίλε,λάθος προσέγγιση.
Τα ασπροψαρα δεν πιάνονται με " κανόνια".
Τέτοια όπλα δεν στρίβουν εύκολα,και στα ρηχά για άσπρα,αυτό είναι το παν.
Σκέψου να έχει και ρεστιο,που είναι πολύ βοηθητικό για άσπρα..δε θα πετυχαινεις τίποτα.
Πέραν τούτου,τα άσπρα είναι πολύ ευκίνητα.
Μια μεγάλη βέργα,απλά δεν θα τα πετυχαίνει μετά τα 2-2,5 μετρα, ή θα σκίζονται.
Τέλος πάντων ,αφού το παρήγγειλες,δούλεψε το τουλάχιστον με ήπιο σεταπ.2 16 αρια και 6,5 άρα.
Τουλάχιστον να μη κάνεις μια ώρα να οπλισεις.
7 αρες και τριλαστιχα και 150 άρα βέργα είναι για μαγιάτικα,όχι για άσπρα.
ΤΕΧΝΙΚΉ!!!!?! Το παν!!!!
Συμφωνω απολυτα απλα κανεις ένα λαθος...το οποιο εκτος ότι το εχω ζησει μου το ειπα πριν το ζησω και κατασκευαστης.η 8 αρα βεργα φιλε μου αν μπει στα καταλληλα λαστοιχα είναι πολύ πιο γρηγορη από την 6αρα :hello: .Τωρα οσον αφορα για τον φιλο μας για το σετ απ καλα οσα του λενε αλαλ δεν προσεξανε ολοι το πιο σημαντικο το βαθος που ψαρευει....παιδια 1.20 οπλο με τρια 16αρια στα 5μετρα το κλωτσιμα που κανει όχι σαργο δεν θα πετυχει αστοχει και σε λαυρακι 5αρι χααχαχαχααχαχ.Ισως σε βολεψει 7αρα ως 7,5 βεργα και 3 * 14 σουπερ εξτρα μαλαακααα.
εγω το οπλο θα το παραλαβω με 3 χ 14 και 7αρα αν εχει ανακρουση θα πεσω σεταπ χωρις συζητηση .... αυτό που εχω σαν επομενη επιλογή 675 και 2 16αρια .... που εκει δεν νωμιζω να κλωτσαει ..... εσενα πως σου ακούγετε σαν επιλογή ???
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 18:26

NASOSPEED έγραψε:
pelekan έγραψε:
Σκέψου να έχει και ρεστιο,που είναι πολύ βοηθητικό για άσπρα..δε θα πετυχαινεις τίποτα.
Τέλος πάντων ,αφού το παρήγγειλες,δούλεψε το τουλάχιστον με ήπιο σεταπ.2 16 αρια και 6,5 άρα.
ΤΕΧΝΙΚΉ!!!!?! Το παν!!!!
Συμφωνω απολυτα απλα κανεις ένα λαθος...το οποιο εκτος ότι το εχω ζησει μου το ειπα πριν το ζησω και κατασκευαστης.η 8 αρα βεργα φιλε μου αν μπει στα καταλληλα λαστοιχα είναι πολύ πιο γρηγορη από την 6αρα :hello: .Τωρα οσον αφορα για τον φιλο μας για το σετ απ καλα οσα του λενε αλαλ δεν προσεξανε ολοι το πιο σημαντικο το βαθος που ψαρευει....παιδια 1.20 οπλο με τρια 16αρια στα 5μετρα το κλωτσιμα που κανει όχι σαργο δεν θα πετυχει αστοχει και σε λαυρακι 5αρι χααχαχαχααχαχ.Ισως σε βολεψει 7αρα ως 7,5 βεργα και 3 * 14 σουπερ εξτρα μαλαακααα.
εγω το οπλο θα το παραλαβω με 3 χ 14 και 7αρα αν εχει ανακρουση θα πεσω σεταπ χωρις συζητηση .... αυτό που εχω σαν επομενη επιλογή 675 και 2 16αρια .... που εκει δεν νωμιζω να κλωτσαει ..... εσενα πως σου ακούγετε σαν επιλογή ???
Φιλε μου το 14 το 16 και το 17 δεν λεει κατι.παιζει ρολο η ποιοτητα. π.χ το 14αρι γκοριλα είναι σαν 16αρι....οποτε 3 14αρια γκοριλα μην νομιζεις ότι είναι λιγο ιδικα στην αρχη που είναι αστροτα. τωρα αν τα 14αρια που θα σου βαλουν είναι γομα και μακρια, σιγα σιγα θα το συνηθισεις οσο το συνηθίζεις αν δεν το βλέπεις δυνατο τα κοντενεις.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 19:24

pelekan έγραψε:
NASOSPEED έγραψε:
pelekan έγραψε:
ΤΕΧΝΙΚΉ!!!!?! Το παν!!!!
Φιλε μου το 14 το 16 και το 17 δεν λεει κατι.παιζει ρολο η ποιοτητα. π.χ το 14αρι γκοριλα είναι σαν 16αρι....οποτε 3 14αρια γκοριλα μην νομιζεις ότι είναι λιγο ιδικα στην αρχη που είναι αστροτα. τωρα αν τα 14αρια που θα σου βαλουν είναι γομα και μακρια, σιγα σιγα θα το συνηθισεις οσο το συνηθίζεις αν δεν το βλέπεις δυνατο τα κοντενεις.
ναι οκ ... απλά σκευτομαι ότι 150 cm βέργα έχει βάρος ... είται είναι 6,5-675-7 ...... οπότε θέλω δηνατο λάστιχο ...... μαλον βλέποντας και κάνοντας θα παει το πραμα αποτι βλεπω ...... :D

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 19:38

Καλησπέρα να αρχίσω με το μαμά σετάρισμα τα 3 Χ 14 γορίλλα με την 7άρα έχουν ταχύτατη βολή και σε ξύλινο μάζας 3 + κιλά ελάχιστη ανάκρουση.
Τα γορίλλα και τα σιγκαλ είναι από τα ελάχιστα λάστιχα που 2 με συντ.3,8πάνε την 7άρα.Όσο αφορά τα 5 μήκη ψαρέματος στο 120 όπλο δηλ.βολές στα 7μέτρα,δε νομίζω πως κανένα άσπρο θα είναι στην ίδια θέση με τη στιγμή που πατιέται η σκανδάλη.Περισσότερο ξεψαρισματα και χαλασμένα ψάρια.
Η γνώμη μου είναι πως κρατάς τα λάστιχα και δοκιμάζεις 2 με συντ.3 1 και 6.5 αν δεν σε ικανοποιήσει το 1ο σεταρισμα.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 19:55

INTZ έγραψε:Καλησπέρα να αρχίσω με το μαμά σετάρισμα τα 3 Χ 14 γορίλλα με την 7άρα έχουν ταχύτατη βολή και σε ξύλινο μάζας 3 + κιλά ελάχιστη ανάκρουση.
Τα γορίλλα και τα σιγκαλ είναι από τα ελάχιστα λάστιχα που 2 με συντ.3,8πάνε την 7άρα.Όσο αφορά τα 5 μήκη ψαρέματος στο 120 όπλο δηλ.βολές στα 7μέτρα,δε νομίζω πως κανένα άσπρο θα είναι στην ίδια θέση με τη στιγμή που πατιέται η σκανδάλη.Περισσότερο ξεψαρισματα και χαλασμένα ψάρια.
Η γνώμη μου είναι πως κρατάς τα λάστιχα και δοκιμάζεις 2 με συντ.3 1 και 6.5 αν δεν σε ικανοποιήσει το 1ο σεταρισμα.
μια χαρα !! ελεγα για βεληνεκές 5 ΜΕΤΡΑ .... όχι μικοι ...ενταξει ηπαμε ψαροτουφεκο αγορασα όχι καλασνικοβ :lol: .... τελικα σκευτομαι πολύ σοβαρα να δουλεψω 6,5 βεργα μετα τα λεγομενα σας .... τα λάστιχα θα βρουνε τον δρομο τους εχω και αλλα οπλα .... μια χαρα θα τους κατσουν τα 14αρακια ..... την βεργα την δοκημαζω σε στοχο για να μηνη καινουρια .... και την πουλαω απλα πραματα .... θα δουμε ακρη θα βγει οποσδηποτε ...... το οπλο είναι σκετο 3100 .. ποσο θα επρεπε να είναι για να σηκωνει την 7αρα βρε παιδια ????

Άβαταρ μέλους
giannis deep blue
Ονοματεπώνυμο: Μαυρομμάτης Ιωάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis deep blue » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 22:07

Καλησπέρα σε οπλο 3.100 γυμνό μη βάλεις λιγότερο απο 7άρα..Κριμα η αγορά που έκανες...Δεν θα εχει ανακρουση και ας ειναι ρηχά..
Τωρα οσον αφορά τα οπλα με περαστα λάστιχα αναλογα με το βαρος της βεργας το θεμα ειναι μεγαλο και εχει αναλυθει απο Λουκα,Αραβαντινο και αλλους..Δεν χρειαζονται πολλα λαστιχα γιατι αν φορτωσεις με πολλα λαστιχα μια βεργα ελαφρια θα δεις οτι η βολες σου θα κανουν βουτια και θα ειναι κοντινές.. Θα πρεπει να βρεις τη χρυση τομή ετσι ωστε η βεργα να μην βγαινει εκτος λόγω πολυ βίαιης επιταχυνσης στην αρχή και μετα τα λαστιχα να μην μπορουν να την ακολουθησουν λογω οτι μπορουν να αναπτυξουν μεχρι μια συγκεκριμενη ταχυτητα μικροτερη της βεργας αλλα να σπρωχνεται σε ολη τη διάρκεια..(Κατι που στα πολυσπαστα δεν συμβαίνει λογω μεγαλης ταχυτητας του σχοινιου) .Και να ξερεις οσο πιο κοντο ειναι ενα λαστιχο τοσο μεγαλυτερο μηκος οπλισης εχεις..Καλυτερα δηλαδη να τεντωσεις Π.Χ 2 14αρια που μπορουν να δουλεψουν 3.8 παρα 3 14αρια 3..''Γι αυτο να βρεις λαστιχα που δουλευουν σε μεγαλους συντελεσυτεςστες και ας τα αλλαζεις νωριτερα...Να κανεις δοκιμες μονος σου σε στόχο για να βρεις τη χρυση τομη σου και να βγαλεις σωστο συμπέρασμα..
Θα ψαξω να βρω ενα βιντεο να σου στειλω να δεις με σεταρισματα βεργας_λαστιχων σε στόχο..
Καιρό είχα να γραψω στο φορουμακι..Το ευχαριστήθηκα.. :grin:
Μαυρομματης Ιωαννης

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Κυρ 29 Ιούλ 2018, 22:25

giannis deep blue έγραψε:Καλησπέρα σε οπλο 3.100 γυμνό μη βάλεις λιγότερο απο 7άρα..Κριμα η αγορά που έκανες...Δεν θα εχει ανακρουση και ας ειναι ρηχά..
Τωρα οσον αφορά τα οπλα με περαστα λάστιχα αναλογα με το βαρος της βεργας το θεμα ειναι μεγαλο και εχει αναλυθει απο Λουκα,Αραβαντινο και αλλους..Δεν χρειαζονται πολλα λαστιχα γιατι αν φορτωσεις με πολλα λαστιχα μια βεργα ελαφρια θα δεις οτι η βολες σου θα κανουν βουτια και θα ειναι κοντινές.. Θα πρεπει να βρεις τη χρυση τομή ετσι ωστε η βεργα να μην βγαινει εκτος λόγω πολυ βίαιης επιταχυνσης στην αρχή και μετα τα λαστιχα να μην μπορουν να την ακολουθησουν λογω οτι μπορουν να αναπτυξουν μεχρι μια συγκεκριμενη ταχυτητα μικροτερη της βεργας αλλα να σπρωχνεται σε ολη τη διάρκεια..(Κατι που στα πολυσπαστα δεν συμβαίνει λογω μεγαλης ταχυτητας του σχοινιου) .Και να ξερεις οσο πιο κοντο ειναι ενα λαστιχο τοσο μεγαλυτερο μηκος οπλισης εχεις..Καλυτερα δηλαδη να τεντωσεις Π.Χ 2 14αρια που μπορουν να δουλεψουν 3.8 παρα 3 14αρια 3..''Γι αυτο να βρεις λαστιχα που δουλευουν σε μεγαλους συντελεσυτεςστες και ας τα αλλαζεις νωριτερα...Να κανεις δοκιμες μονος σου σε στόχο για να βρεις τη χρυση τομη σου και να βγαλεις σωστο συμπέρασμα..
Θα ψαξω να βρω ενα βιντεο να σου στειλω να δεις με σεταρισματα βεργας_λαστιχων σε στόχο..
Καιρό είχα να γραψω στο φορουμακι..Το ευχαριστήθηκα.. :grin:
περιμενω με ανηπομονησια .... ότι αλο θες να μου πεις ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ ...!!!! :D :hello:

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 30 Ιούλ 2018, 13:34

καμια ηδεα για λάστιχα που δουλευουν με μεγαλος συντελεστες και είναι ΠΟΛΥ μαλακα ?????

Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis deep blue » Δευ 30 Ιούλ 2018, 20:53

NASOSPEED έγραψε:καμια ηδεα για λάστιχα που δουλευουν με μεγαλος συντελεστες και είναι ΠΟΛΥ μαλακα ?????
Meandros τα καινουργια που ειναι κοκκινα εξω μαυρα μέσα,cressi γόμα που χρησιμοποιεί ο Abellan σε ολα τα οπλα του..
Κοιτα πως στήνει τα οπλα ο Abellan να παρεις μια ιδεα...Ιδιο βαρος με το δικο σου εχουν τα denton και ριχνουν 8 αρες μς 2 15 αρια κομμενα 3.8..Και περνανε dow 15 αρι στα 6 μετρα... ;)
Μαυρομματης Ιωαννης

Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis deep blue » Δευ 30 Ιούλ 2018, 21:02

Και sigal sub extreme 14.5 πολυ καλο για 7 αρα αλλα ειναι πιο σκληρο απο τα αλλα αλλα φοβερο λάστιχο..

https://youtu.be/FSK4HkkimXk
Μαυρομματης Ιωαννης

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 31 Ιούλ 2018, 09:15

Φιλε μου καλημερα.
Χτες ψαρευα και σκεφτομουν αυτο το ποστ.
Για καποιους λογους εμεινα με ενα τριλαστιχο στα ρηχα.
Οπλο σιγουρα πανω απο 3.5 κιλα βεργα 7.2 μηκος125 περιπου με 3 16αρια blue tec με την μικρη τρυπα.
Βολη στα 9 μετρα με τεντωνενο χερι ...πονος.
Υπερβολικη ανακρουση.
Αυτο το σετ απ σιγουρα απεφυγε το.
Η αποψη μου ειναι κι εμενα μαλακα λαστιχα με 7αρα.
3 14αρια με 7αρα μου φαινεται νορμαλ.
Απλα τριλαστιχο 120 στα ρηχα μου φαινεται πολυ.
Να σαι καλα και ευχομαι να το βρεις.
Γραψε τι εγινε να μαθαινουμε αν θες.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 31 Ιούλ 2018, 11:25

Δεν ξέρω για set up, χιλιομάτωτο να ναι! Ελπίζω να σου περάσει κανα πελαγίσιο σε κανά πονηρό μέρος να το χαρείς!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τρί 31 Ιούλ 2018, 13:03

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!! εισται πολύ ωρεοι !!!! το μαξ σεταπ αποτι καταλαβενω θα είναι 3 χ 14 με 7αρα .... αν δω τα παρακακα θα παω σε 675 και 2 χ 16 .... απλα πραματα .... ξερω ότι ακούγετε αρκετα καπος ένα τετιο οπλο στα ρυχα .... αλλα το θελω για πολύ συγκεκριμενα μεροι που κρατανε ΚΑΛΑ ψαρια ... δεν προκητε να το κραταω συνεχια .... για αυτή την δουλια εχω το ομερακι το 95 ..... και παλυ να εισται καλα !!!! :hello: :hello: :hello:
υ.γ ενοητε ότι όταν το δοκιμασω θα γραψω τα παντα με κάθε λεπτομερια .....

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τετ 01 Αύγ 2018, 00:42

ειχαι καιρο να γηνει η μλκα .... και μετρωγε και μετρωγε .... για κατι τετιες στηγμες τα σκαμε .... αμα περνουσε κορδονι τωρα θα το καμαρωνα .....
viewtopic.php?f=9&t=63170&p=709529#p709529

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Δευ 27 Αύγ 2018, 10:01

Εγώ θα πρότεινα 2*14αρια bluetec(bleu black τα καινούργια με το λογότυπο)και ,6'75mm.το δουλεύω στον raptora με 3.2συντελεστη .Σε δοκιμές στα παλαιότερα τα blue τα 2* 14αρια με 3,4την 7αρα την πήγαιναν αέρα και είχαν φοβερή διάτρηση . θεωρώ ότι πάνω από δύο λάστιχα στα ρηχά είναι υπερβολή.Για πάνω από 20μετρα καλύτερα τα 3*14mm.ξεκινα δοκιμές με τα ελαφρύτερα set up και δες εσένα το σου ταιριάζει.καλη επιτυχία

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”