Μάσκα μυωπίας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Re: Μάσκα μυωπίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Δευ 02 Ιούλ 2018, 11:11

αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Δευ 02 Ιούλ 2018, 13:57

20 χρονια χρησιμοποιώ μασκα με φακους μυωπιας! Αρχικα technisub look μετα μια mares και τωρα παλι technisub look! Εχω παρει και μια xdive για δευτερη αλλα μια φορα που την δοκιμασα δεν μου καθοταν καλα. Τωρα την χρησιμοποιω μονο οταν παω για κολυμπι!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 02 Ιούλ 2018, 18:59

Maradona έγραψε:αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.
Ο κυριότερος περιορισμός είναι αυτός του ΄΄όγκου΄΄, δηλ μόνο σε μικρου όγκου μπαίνουν συνδυαστικοί φακοί (πχ μυωπίας + αστιγματισμού) γιατί η μέγιστη διάμετρος (ή διαγώνιος) του φακού μπορεί να είναι έως 80mm. :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Τρί 03 Ιούλ 2018, 02:11

bak έγραψε:
pillius έγραψε:εγώ έχω μια mares seta στην οποία τα κρύσταλλα μυωπίας (+αστιγματισμό) μου τα κόλλησε ο οπτικός από την μέσα μεριά χωρίς να πειράξει καθόλου το γυαλί της μάσκας. Με αυτό τον τρόπο βάζεις κρύσταλλα μυωπίας σε οποιαδήποτε μάσκα και φτιαγμένα ακριβώς για την περίπτωσή σου. Το ζευγάρι μου έχει κάνει το ίδιο, εδώ και 2-3 χρόνια δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Το κόστος ήταν αλμυρό (100-120 ευρώ μόνο τα κρύσταλλα μυωπίας) αλλά έχω βρει μια οπτικό εδώ στην Πάτρα που μου είπε ότι φτιάχνει με 20-30 ευρώ και λέω να φτιάξω και μια μάσκα μεσαίου-μεγάλου όγκου για το χειμώνα και για καβάτζα...
Βλέπεις καλα οπως με τιυς κανονικούς φακούς;
ναι τέλεια βλέπω, μη σου πω ότι βλέπω καλύτερα με τη μάσκα απ' ότι με τα γυαλιά μου!

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Τρί 03 Ιούλ 2018, 02:13

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Maradona έγραψε:αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.
Ο κυριότερος περιορισμός είναι αυτός του ΄΄όγκου΄΄, δηλ μόνο σε μικρου όγκου μπαίνουν συνδυαστικοί φακοί (πχ μυωπίας + αστιγματισμού) γιατί η μέγιστη διάμετρος (ή διαγώνιος) του φακού μπορεί να είναι έως 80mm. :)
άρα το πλάνο για δεύτερη χειμωνιάτικη με μεγάλο οπτικό πεδίο δεν προχωράει :)
δεν πειράζει, βολεύομαι και με λίγο κούνημα το κεφάλι γύρω-γύρω, τί να κάνουμε!

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Πέμ 08 Οκτ 2020, 00:26

Καλησπέρα.
Θέλω και εγώ μάσκα μυωπίας καθώς έχω 1,5 βαθμό στο δεξί (μόνο) και θεωρώ πως πολλές αστοχίες σε πιο μακρινές βολές οφείλονται εκεί.

Σε διαδικτυακή έρευνα αγοράς που έκανα παρατήρησα πως υπάρχουν αρκετές μάσκες που κάνουν για αυτή την δουλειά (ενδεικτικά Seac Extreme/One, Mares Opera, CressiSub Focus, ScubaPro Zoom Evo, Omer UP-M1/Alien, Apnea Low, TechniSub Aqualang Look, Tusa Geminus/Ceos κ.ά.) που το κόστος αγοράς (μάσκα συν ένας φακός) αρχίζει από τα 65€ και αγγίζει τα 100€. Εναλλακτικά υπάρχουν και τρεις μάσκες της XDive (Hero, Matrix, Carmen) που έχουν την δυνατότητα εφαρμογής μυωπικών κρυστάλλων και έχουν κόστος αγοράς (μάσκα συν ένας φακός) κάτω από 40€.

Μπαίνω λοιπόν στο δίλημμα και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα 25+€ της διαφοράς μιας και δεν ξέρω αν τελικά ευθύνεται η μυωπία μου για τις αστοχίες. Από την άλλη σκέφτομαι αν πάρω την φθηνή (XDive) και τελικά δω πως αυτό είναι το πρόβλημα ίσως χρειαστεί μετά να πάω σε κάποια πιο επώνυμη για να βρω καλύτερη εφαρμογή και ποιότητα. Το δίλημμα γίνεται χειρότερο από κάποιες κριτικές που βρήκα σε κάποιες επώνυμες που έλεγαν για διαρροές και σπασίματα. Έτσι καταφεύγω στην βοήθεια του forum και ρωτώ:
  • Έχεις κάποιος εμπειρία από XDive μάσκες με φακούς μυωπίας; Από ποιότητα πως πάνε; Από εφαρμογή; Τα 90cm3 είναι πολλά για καταδύσεις μέχρι τα 15μ;
  • Από τις επώνυμες υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί κάποια και να μπορεί να εκφέρει κάποια γνώμη;
  • Πως μπορώ να δοκιμάσω όλες αυτές τις μάσκες για να δω ποια θα κάνει καλύτερη εφαρμογή;
miker έγραψε:
Δευ 02 Ιούλ 2018, 13:57
20 χρονια χρησιμοποιώ μασκα με φακους μυωπιας! Αρχικα technisub look μετα μια mares και τωρα παλι technisub look! Εχω παρει και μια xdive για δευτερη αλλα μια φορα που την δοκιμασα δεν μου καθοταν καλα. Τωρα την χρησιμοποιω μονο οταν παω για κολυμπι!
Ο συνφορουμίτης miker πιο πάνω εκφέρει κάποια άποψη και ήθελα να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.
Φιλικά,

ΥΓ1> Τώρα φοράω μια Mares Tana (χωρίς μυωπικούς κρυστάλλους)
ΥΓ2> Ανασταίνω το νήμα καθώς είναι το πρόσφατο που βρήκα σχετικά με το θέμα. Αν δεν συμφωνούν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν σε νέο.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 08 Οκτ 2020, 10:50

Για πάνω από 35-40 χρόνια φοράω technisub :)
Δεν θυμάμαι πως έλεγαν το πρώτο μοντέλο το οποίο αλλάχτηκε αργότερα με την νέα μάσκα τότε σιλικόνης της technisub πάλι την Look .
Τότε νομίζω ήταν η μόνη με Γιαλιά μυοπιας και αργότερα ακολούθησαν σιγά σιγά και άλλες
Προπερσι πήρα νέα μάσκα look και αυτό προληπτικά μιας και έμαθα ότι καταργοταν το μοντέλο αυτό για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως λογο τον υψηλών τιμών για νέα .
Σαφέστατα υπερευχαριστημενος από την technisub αλλά δεν έχω δοκιμάσει και άλλες βέβαια :)
Στό θέμα σου τώρα
Θεωρώ ότι αυτό είναι ένα θέμα που δεν σηκώνει δοκιμές λόγο υψηλού κόστους οπότε καλό είναι να πας σε μια επώνυμη
Ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις ένα προσεγμένο πλήρες λειτουργικό και πολύ ποιοτικό και πολύ αντοχής στον χρόνο
Απλά φαντάσου ότι άλλαξα το παλιό μοντέλο με την look όταν προτοβγηκε σχεδόν και αγόρασα δεύτερη μάσκα look σκέτη προπερσι η πριν τρία χρόνια περίπου μόνον επειδή έμαθα ότι καταργοταν το μοντέλο χωρίς αυτή που φορούσα να έχει πάθει το παραμικρό :)
Εύχομαι να βοήθησα ολίγον :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 08 Οκτ 2020, 11:06

Έχω 1,5 και 1,3 βαθμούς μυωπίας και αστιγματισμό σε κάθε μάτι. Παλιά που αναζητούσα "άλλοθι" για τις αστοχίες μου και έκανα την τρίχα τριχιά, είχα μπει κι εγώ στην διαδικασία με ειδικές μάσκες, τοποθέτηση κρυστάλλων κλπ κλπ. Μου είχε στοιχήσει ο κούκος αηδόνι και δεν άλλαξε τίποτα στις βολές μου. Όταν η μυωπία είναι τόσο μικρή, η διάθλαση του νερού στην πραγματικότητα την εκμηδενίζει. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια έχω την σούπερ super occhio της cressi (ναι κάνω διαφήμιση γιατί το αξίζει) και αν και δεν είμαι αητός, κάνω την δουλειά μου άψογα. Οι αστοχίες συνεχίζονται, αλλά δεν φταίει η μυωπία... Η συμβουλή μου είναι να πάρεις μία απλή μάσκα και να χαρείς τον βυθό.

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Πέμ 08 Οκτ 2020, 11:29

Δεν είναι το θέμα του τοπικ, αλλά επειδή πολλοί αναφέραν τους φακούς επαφής και μιας και εγώ είχα τα ίδια προβλήματα με την πολύωρη χρήση, έλυσα το πρόβλημα με αυτούς: https://www.daysoft.com. Πολύ οικονομικοί μιας χρήσεως φακοί επαφής.

Εμένα δεν με ερεθίζουν καθόλου σε αντίθεση με τους μηνιαίους που με τσακίζαν στα πολύωρα (βέβαια αυτό μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο) και ως μιας χρήσεως απλά τους πετάω μετά το ψαρεμα, οπότε στο επόμενο βάζω καινούριους. Μαλακοί, αποστειρωμένοι και ολοκαίνουριοι, εξακολουθούν να μην ερεθίζουν και μιλάμε για σχεδόν καθημερινό ψάρεμα. Το κόστος είναι γύρω στα 12 ευρώ ανα μήνα (στην πραγματικότητα έιναι πολύ πολύ φθηνότερο και εξηγώ παρακάτω) και γλιτωνεις και τα υγρά καθαρισμού οπότε βγαίνει εξ' αρχής πιο φθηνά από τους άλλους.

Επιπλέον έχεις πάντα ρεζέρβες καινούριες. Ενώ όταν βγαίνεις από τη θάλασσα - σε συγκριση με μυωπικά κρύσταλλα στη μάσκα - δεν χρειάζεται να ψαχνεις τα γυαλιά ή να φοράς τη μάσκα για να βλέπεις καθαρά, απλά βγάζεις τη μάσκα και βλέπεις κανονικά.

Αλλά το καλύτερο είναι ότι ανάλογα με τη συχνότητα που ψαρεύεις σου κρατάνε πολύ. Ας πούμε με ψαρεμα μέρα παρά μέρα η παραγγελία ενος έτους πάει 2 χρόνια και πάει λέγοντας. Οπότε για κάποιον που ψαρεύει 1-2 φορές την εβδομάδα θα πάνε ποοοολύ, καθώς απλά κάθονται συσκευασμένοι και δεν είναι σαν τους μεγαλύτερης διάρκειας όπου ο χρόνος μετράει άπαξ και τους ανοίξεις. Συνεπώς το κόστος ανα μήνα μειώνεται εξαιρετικά.

Πάραυτα, δεν γνωρίζω με τα μεταφορικά στην Ελλάδα τι γίνεται καθώς τους αγοράζω πάντα από Αγγλία όπου πηγαίνω μια φορά το μήνα. Όποιος όμως θέλει μπορεί να το τσεκάρει στην ιστοσελίδα τους.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 08 Οκτ 2020, 14:53

Paranoia rulez! :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 08 Οκτ 2020, 16:46

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 08 Οκτ 2020, 11:06
Έχω 1,5 και 1,3 βαθμούς μυωπίας και αστιγματισμό σε κάθε μάτι. Παλιά που αναζητούσα "άλλοθι" για τις αστοχίες μου και έκανα την τρίχα τριχιά, είχα μπει κι εγώ στην διαδικασία με ειδικές μάσκες, τοποθέτηση κρυστάλλων κλπ κλπ. Μου είχε στοιχήσει ο κούκος αηδόνι και δεν άλλαξε τίποτα στις βολές μου. Όταν η μυωπία είναι τόσο μικρή, η διάθλαση του νερού στην πραγματικότητα την εκμηδενίζει. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια έχω την σούπερ super occhio της cressi (ναι κάνω διαφήμιση γιατί το αξίζει) και αν και δεν είμαι αητός, κάνω την δουλειά μου άψογα. Οι αστοχίες συνεχίζονται, αλλά δεν φταίει η μυωπία... Η συμβουλή μου είναι να πάρεις μία απλή μάσκα και να χαρείς τον βυθό.
Δεν θα το ελεγα δημητρη
Καποτε στης αρχες που ακολουθουσε η γυναικα την ακουγα συνεχεια να μου λεει <<να ψαρια ,βαρα τα ,να κατι μεγαλα τα ειδες ???>και εγω δεν εβλεπα τιποτα :rotfl:
Πειραματιζομουν με γιαλια εντος μασκας κτλ.μεχρι που ειδα στον υποβρυχιο κοσμο την texnisub μυωπιας ,την αλλη μερα την αγορασα και ειδα το φως εεε τα ψαρια ,και εκτοτε απολαμβανω το ψαρεμα :)
υγ.Και εγω πλεον παω για αλλα γιαλια μιας και αλλαξαν η βαθμοι των ματιων

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 08 Οκτ 2020, 19:25

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 08 Οκτ 2020, 16:46
dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 08 Οκτ 2020, 11:06
Δεν θα το ελεγα δημητρη
Καποτε στης αρχες που ακολουθουσε η γυναικα την ακουγα συνεχεια να μου λεει <<να ψαρια ,βαρα τα ,να κατι μεγαλα τα ειδες ???>και εγω δεν εβλεπα τιποτα :rotfl:
Πειραματιζομουν με γιαλια εντος μασκας κτλ.μεχρι που ειδα στον υποβρυχιο κοσμο την texnisub μυωπιας ,την αλλη μερα την αγορασα και ειδα το φως εεε τα ψαρια ,και εκτοτε απολαμβανω το ψαρεμα :)
υγ.Και εγω πλεον παω για αλλα γιαλια μιας και αλλαξαν η βαθμοι των ματιων
Ωχ, με προβλημάτισες Γιάννη γιατί και σε μένα η γυναίκα τα ίδια λέει όποτε έρχεται.... "Μα καλά δεν τα βλέπεις?". Αποκορύφωμα, έχω χτυπήσει ροφό μου έχει βραχώσει και έχω μπει όλος σε μια σπηλιά και προσπαθώ να τον βγάλω. Η γυναίκα από πάνω παρακολουθεί... Σε κάποια στιγμή στην ανάδυση την βλέπω να χτυπιέται σαν τρελή και να φωνάζει. Τι έγινε? της λέω. Μου απαντάει: Είσαι καλά? Ναι της λέω, Γιατί? "Μία τεράστια σμέρνα μπήκε στην σπηλιά, ακριβώς εκεί που ήσουν εσύ, πέρασε από πάνω από τα πόδια σου... Κόκκαλο εγώ

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 08 Οκτ 2020, 20:01

Καλησπερα! Ακομα χρησιμοποιω την look που ειχα παρει πριν 24 χρονια παρακαλω!!! Τις xdive, δεν με βολευει η μασκα, οι φακοι τις ειναι μια χαρα!
Εναλλακτικα υπάρχουν ( ψαξε στο facebook & google) καποια καταστηματα οπτικων που κολλανε εσωτερικα πανω στο ηδη υπαρχουν τζαμι αλλο μυωπικο!

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Παρ 09 Οκτ 2020, 00:29

Πραγματικά η look technisub είναι καταπληκτική μάσκα, εγω 15+ χρόνια βουταω με τους φακούς στα μάτια και μέχρι τώρα όλα οκ.Ναι κ εγω πειραματικά χρησιμοποιουσα τα γυαλιά εντός μάσκας!!! ,στα πρώτα χρόνια,,,ακομη με πειράζουν οι φίλοι μου....technisub look καταπληκτική μάσκα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 09 Οκτ 2020, 10:35

Μιας και το συζητάμε
Ας βάλουμε και το κόστος σκέτο γυαλιών ζεύγος βέβαια και μετά μάσκας ώστε να γνωρίζουν και αυτοί που ενδεχομένως τους ενδιαφέρει και εμείς που βλέπω να αλλάζουμε τα τζαμακια λόγο αλλαγης βαθμον :)
100-120 ευρώ το ζεύγος για την look δίχως μάσκα ??μαη γκατ :D

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”