Μάσκα μυωπίας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
bak
Ονοματεπώνυμο: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΚΑΛΗΣ

Μάσκα μυωπίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bak » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 13:00

Γειά σε ολους. Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ. Εχω δοκιμάσει παρα πολλές μασκες αλλα λογω σχήματος προσώπου μου έκανε μόνο η mares tana την οποία και αγόρασα πέρυσι. Εμεινα ευχαριστημενος απο την εφαρμογη στο νερό και φορουσα φακους επαφης καθως εχω μυωπία. Επειδη είναι ομως ανθυγιεινό και οι φακοι μου δημιουργουσαν πρόβλημα, φετος πηρα την seac extreme με φακους μυωπίας επειδή η tana δε δέχεται φακούς. . Στο μαγαζί ειχε πολύ καλη εφαρμογή αλλά στο νερο μπάζει λιγο κυρίως διπλα απο τα μάτια καθώς και καθε φορά που κανω αποσυμπίεση. Εχει αντιμετωπίσει κανεις άλλος το ίδιο πρόβλημα; καμια πρόταση για μασκα μυωπίας; ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
MItheB
Ονοματεπώνυμο: MEN IN the BLUE

Re: Μάσκα μυωπίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MItheB » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 15:54

Συνάδελφε καλησπέρα .
Και εγώ Mia τα ίδια ( παρόμοια ) με 2 διάφορες
1) δεν με ενοχλούν οι φακοί με στδ μάσκα για ένα ψάρεμα έως 4 ώρες
2) φοράω την superocchio cressi ( παλιά αλλά ακόμα Kalh για ψαρέματα Μεσαία ~ 20 περίπου ) σε αυτή την μάσκα έχουν προσθέσει φακούς μειωπείας βάση συνταγής μου . Άψογα απλά στα τόσα Xronia χρήσης κανένα θέμα. 2 μείον α) δεν βγαίνουν οι φακοί μυωπείας πλέον Otan θα theleis αλλαγή απλά θα αλλάξω και μάσκα ; β) έχει ανέβει το κόστος κατά 80 % από την πρώτη που είχα : εδώ ευρώπη τα krystalla στοιχίζουν μαζί με τοποθέτηση ~160€
There is only one way to purge.... Embrace the pain...

Άβαταρ μέλους
MItheB
Ονοματεπώνυμο: MEN IN the BLUE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MItheB » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 15:55

Συνάδελφε καλησπέρα .
Και εγώ Mia τα ίδια ( παρόμοια ) με 2 διάφορες
1) δεν με ενοχλούν οι φακοί με στδ μάσκα για ένα ψάρεμα έως 4 ώρες
2) φοράω την superocchio cressi ( παλιά αλλά ακόμα Kalh για ψαρέματα Μεσαία ~ 20 περίπου ) σε αυτή την μάσκα έχουν προσθέσει φακούς μειωπείας βάση συνταγής μου . Άψογα απλά στα τόσα Xronia χρήσης κανένα θέμα. 2 μείον α) δεν βγαίνουν οι φακοί μυωπείας πλέον Otan θα theleis αλλαγή απλά θα αλλάξω και μάσκα ; β) έχει ανέβει το κόστος κατά 80 % από την πρώτη που είχα : εδώ ευρώπη τα krystalla στοιχίζουν μαζί με τοποθέτηση ~160€
There is only one way to purge.... Embrace the pain...

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 17:48

Ένα πέρασμα περιμετρικά με υποαλεργική σλικόνη (από μέσα και απ'έξω) και ησύχασες. Η μία που εχω με φακούς οράσεως, κάπου 15 χρόνια τώρα, δεν έχει κανένα θέμα :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 18:02

αν είσαι Αθήνα υπάρχει στη Βούλα το μαγαζί ΥΑΛΟΣ νομίζω του Μηνά Τσαμόπουλου που σίγουρα παλιότερα έφτιαχνε ....... ψάξε να το βρείς έστω και σαν τηλέφωνο να ρωτήσεις ..........

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

bak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bak » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 19:34

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Ένα πέρασμα περιμετρικά με υποαλεργική σλικόνη (από μέσα και απ'έξω) και ησύχασες. Η μία που εχω με φακούς οράσεως, κάπου 15 χρόνια τώρα, δεν έχει κανένα θέμα :)
Τι εννοείς περιμετρικα; στους φακούς η στη φουστα; γιατι τα νερα μπαινουν απο τη φούστα στις κοιλοτητες διπλα στα μάτια.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 20:11

:wave:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

bak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bak » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 20:24

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε::wave:
Ωραιος. Δυστυχώς δε μπάζει απο τα γυαλιά αλλα απο τη φούστα

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 20:30

bak έγραψε:
Εάν είσαι σίγουρος ότι δεν μπάζει από την εφαρμογή των φακών, εάν οι φακοί βγαίνουν, καλύτερα να πάρεις καινούργια μάσκα και να τους εφαρμόσεις εκεί.
Πάντως, εάν βρείς το σημείο που η φούστα ΄΄μπάζει΄΄, μπορείς πάλι να χρησιμοποιήσεις τη σιλικόνη και να λυθεί το πρόβλημα...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

bak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bak » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 20:37

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
bak έγραψε:
Εάν είσαι σίγουρος ότι δεν μπάζει από την εφαρμογή των φακών, εάν οι φακοί βγαίνουν, καλύτερα να πάρεις καινούργια μάσκα και να τους εφαρμόσεις εκεί.
Πάντως, εάν βρείς το σημείο που η φούστα ΄΄μπάζει΄΄, μπορείς πάλι να χρησιμοποιήσεις τη σιλικόνη και να λυθεί το πρόβλημα...
Θενκς θα το προσπαθήσω

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 22:57

Χρόνια παθών, μολύνσεις, φακούς επαφής που βγαίναν στην κατάδυση..άντε βάλτους μέσα στη θάλασσα. πήρα την technisub look. μετά τη halcyon που έπαιρνε φακούς από tusa. μετά έκανα επέμβαση laser και διόρθωσα τη μυωπία και πλέον δεν το σκέφτομαι.

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 23:03

είχα επίσης και τη samurai sporasub. την πήγα σε οπτικό να μου βάλει φακούς αλλά επaιρνε νερά. μετά βάλαμε σιλικόνη και πάλι έπαιρνε. ξενέρωσα και έπειτα αγόρασα τις άλλες που ανέφερα. για αυτό θα συμβούλευα σε κάποιον να βρει μάσκα εμπορίου που να παίρνει φακούς και να ταιρισάζει στο πρόσωπο του.

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 23:23

Μια από τις μάσκες που δέχεται μυωπικά κρύσταλλα από την ίδια της εταιρία και ταιριάζει σε πολλά πρόσωπα είναι η ALIEN ΤΗΣ OMER και σχετικά πιο οικονομική από άλλες μάρκες ούτε το 100ρικο θα φτάσει.
Καλύτερα να μιλήσεις με κ.Σειτανίδη αντιπρόσωπο της OMER στην Ελλάδα να σου δώσει μια λύση.

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Δευ 02 Ιούλ 2018, 08:52

εγώ έχω μια mares seta στην οποία τα κρύσταλλα μυωπίας (+αστιγματισμό) μου τα κόλλησε ο οπτικός από την μέσα μεριά χωρίς να πειράξει καθόλου το γυαλί της μάσκας. Με αυτό τον τρόπο βάζεις κρύσταλλα μυωπίας σε οποιαδήποτε μάσκα και φτιαγμένα ακριβώς για την περίπτωσή σου. Το ζευγάρι μου έχει κάνει το ίδιο, εδώ και 2-3 χρόνια δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Το κόστος ήταν αλμυρό (100-120 ευρώ μόνο τα κρύσταλλα μυωπίας) αλλά έχω βρει μια οπτικό εδώ στην Πάτρα που μου είπε ότι φτιάχνει με 20-30 ευρώ και λέω να φτιάξω και μια μάσκα μεσαίου-μεγάλου όγκου για το χειμώνα και για καβάτζα...

bak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bak » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:32

pillius έγραψε:εγώ έχω μια mares seta στην οποία τα κρύσταλλα μυωπίας (+αστιγματισμό) μου τα κόλλησε ο οπτικός από την μέσα μεριά χωρίς να πειράξει καθόλου το γυαλί της μάσκας. Με αυτό τον τρόπο βάζεις κρύσταλλα μυωπίας σε οποιαδήποτε μάσκα και φτιαγμένα ακριβώς για την περίπτωσή σου. Το ζευγάρι μου έχει κάνει το ίδιο, εδώ και 2-3 χρόνια δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Το κόστος ήταν αλμυρό (100-120 ευρώ μόνο τα κρύσταλλα μυωπίας) αλλά έχω βρει μια οπτικό εδώ στην Πάτρα που μου είπε ότι φτιάχνει με 20-30 ευρώ και λέω να φτιάξω και μια μάσκα μεσαίου-μεγάλου όγκου για το χειμώνα και για καβάτζα...
Βλέπεις καλα οπως με τιυς κανονικούς φακούς;

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”