Γνώμες για καρτερο ψαροτουφεκο ρηχης ζωνης

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
geoben81

Γνώμες για καρτερο ψαροτουφεκο ρηχης ζωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geoben81 » Σάβ 21 Απρ 2018, 10:21

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη να έχετε υγεία όλοι,

Θα ήθελα την γνωμη σας για ενα ψαροτουφεκο μεχρι 120 ευρώ εκεί δεδομενου οτι κανω αποκλιστηκά καρτερια μόνο για ασπρα σε βαθος απο 2 εως 4 μέτρα, κυριως ευβοϊκό. θελω ενα να έχει πολυ καλη εικόνα, να το λειτουργώ με 2 λάστιχα και να σκοτωνει καλά...σε μηκος μαξ ενενηντα. εχω εντυπωσιαστει απο ρολερ σε μηκρα μηκη οπλων αλλα ξεφευγει το μπατζετ και δεν θελω να κανω πειράματα με πατεντες να ανοιγω τρυπες και να βαζω κεφαλες ρολερ σε συμβατικα..κατα 80 % ειμαι προς μπουκανερο 2 ειναι βασικο και το μουλινε που ειναι εξτρα κοστος και το έχει πανω το οπλο δωρεαν...σας ευχαριστω για τα φωτα και τον χρόνο σας
Το ψαροτουφεκο δεν ειναι απλα ενα χομπυ για μενα... ειναι πιο σημαντικό και απο το crossfit τις Τετάρτες που πάω..

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Re: Γνώμες για καρτερο ψαροτουφεκο ρηχης ζωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Σάβ 21 Απρ 2018, 13:21

Εαν δεν ειχες το χρηματικο περιορισμο θα σου προτεινα με κλειστα ματια να πας σε pathos 90 (ειτε με ανοιχτη ειτε με κλειστη κεφαλη), απο τι στιγμη ομως που εχεις θεσει τετοιο περιορισμο θα σου ελεγα και εγω να πας σε bucanero (οποιοδηποτε απο τα μοντελα) τα οποια ειναι ιδιαιτερα τιμια οπλα για τη τιμη τους...διαφωνω με τα διπλα λαστιχα στα ρηχα και θα σου προτεινα ως εναλλακτικο σεταρισμα ενα 17,5 χιλ. με βεργα 6,5 x 130 διαφορετικα με βεργα 6,25 x 130 μιας και τα μετρα που ψαρευεις ειναι λιγα και θες γρηγορες βολες συν το γεγονος πως δεν στραβωνει ευκολα η βεργα σε καποια προσκρουση με βραχο...
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

stamatis
Ονοματεπώνυμο: Σταμος Δεληγιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Κυρ 22 Απρ 2018, 18:05

Αεροβολο ολικου μηκους 90-100cm, οπως εγω! Πολυ μεγαλυτερη μαζα απο τα λαστιχοβολα, ευκολοτερο οπλισμα σε σχεση με 2λαστιχο, 7αρα βεργα, ανακρουση μηδεν. Δεν κανει ομως για θαλαμωμενα ψαρακια.

Άβαταρ μέλους
geoben81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geoben81 » Κυρ 22 Απρ 2018, 18:43

Nikolas r. έγραψε:Εαν δεν ειχες το χρηματικο περιορισμο θα σου προτεινα με κλειστα ματια να πας σε pathos 90 (ειτε με ανοιχτη ειτε με κλειστη κεφαλη), απο τι στιγμη ομως που εχεις θεσει τετοιο περιορισμο θα σου ελεγα και εγω να πας σε bucanero (οποιοδηποτε απο τα μοντελα) τα οποια ειναι ιδιαιτερα τιμια οπλα για τη τιμη τους...διαφωνω με τα διπλα λαστιχα στα ρηχα και θα σου προτεινα ως εναλλακτικο σεταρισμα ενα 17,5 χιλ. με βεργα 6,5 x 130 διαφορετικα με βεργα 6,25 x 130 μιας και τα μετρα που ψαρευεις ειναι λιγα και θες γρηγορες βολες συν το γεγονος πως δεν στραβωνει ευκολα η βεργα σε καποια προσκρουση με βραχο...
εχω ενα παθος 82 ρι απλο χωρις οδηγό, αλλα για να το βελτιωσω δεδομενου οτι θελω και βεργα και μουλινε μου βγαινει κανα 80 ευρω τουλαχιστον οποτε καλυτερα να παρω ενα καινουργιο με 100-120 δεν ξερω αλλα τοσα χρονια που κανω ρηχο δεν εχω βρει μονο λαστιχο με καλη αποδοση τα χω δοκιμασει τα πιο πολλα σεταρισματα με μονο...ενω με διπλο ειμαι τεντωνει καλυτερα τα 3 μηκη. οποτε γενικα ειμαι προς 2 14ρια και βεργα 6,5 1.20 μηκος για 82 με 86 εκ οπλο. σευχαριστω για την απαντηση σου! :thumbsup:
Το ψαροτουφεκο δεν ειναι απλα ενα χομπυ για μενα... ειναι πιο σημαντικό και απο το crossfit τις Τετάρτες που πάω..

Άβαταρ μέλους
geoben81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geoben81 » Κυρ 22 Απρ 2018, 18:45

stamatis έγραψε:Αεροβολο ολικου μηκους 90-100cm, οπως εγω! Πολυ μεγαλυτερη μαζα απο τα λαστιχοβολα, ευκολοτερο οπλισμα σε σχεση με 2λαστιχο, 7αρα βεργα, ανακρουση μηδεν. Δεν κανει ομως για θαλαμωμενα ψαρακια.
Ψαρευω χρόνια με λάστιχο οποτε δυσκολο να παω σε αερα.. ευχαριστω πάντως! :hello:

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Κυρ 22 Απρ 2018, 18:59

geoben81 έγραψε:
stamatis έγραψε:Αεροβολο ολικου μηκους 90-100cm, οπως εγω! Πολυ μεγαλυτερη μαζα απο τα λαστιχοβολα, ευκολοτερο οπλισμα σε σχεση με 2λαστιχο, 7αρα βεργα, ανακρουση μηδεν. Δεν κανει ομως για θαλαμωμενα ψαρακια.
Ψαρευω χρόνια με λάστιχο οποτε δυσκολο να παω σε αερα.. ευχαριστω πάντως! :hello:
Εγω ψαρευα 10 χρονια με πάθος όπεν 90! Τωρα ειναι στον παγκο!

Άβαταρ μέλους
Ser
Ονοματεπώνυμο: Ser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ser » Κυρ 22 Απρ 2018, 20:15

stamatis έγραψε:
geoben81 έγραψε:
Πρόβλημα είχε στην ευθυβολία;
Πάντως εγώ είχα ένα αεροβόλο mares jet 70άρι με 2 ταχύτητες. Δε με βοήθαγε καθόλου στο σημάδι. :banghead:
Πάντως και στην όπλιση με δυσκόλευε και με τρίαινα παρακαλώ. Πόσο μάλλον 90άρι με με μονόφτερη βέργα;!! :shock: Ούτε να το σκέφτομαι!!
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Κυρ 22 Απρ 2018, 21:46

Την ίδια λαβή που έχεις να πάρεις με πιό μακρύ σωλήνα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Κυρ 22 Απρ 2018, 23:47

Ser έγραψε:
stamatis έγραψε:
geoben81 έγραψε:
Πρόβλημα είχε στην ευθυβολία;
Πάντως εγώ είχα ένα αεροβόλο mares jet 70άρι με 2 ταχύτητες. Δε με βοήθαγε καθόλου στο σημάδι. :banghead:
Πάντως και στην όπλιση με δυσκόλευε και με τρίαινα παρακαλώ. Πόσο μάλλον 90άρι με με μονόφτερη βέργα;!! :shock: Ούτε να το σκέφτομαι!!
Ο,τι βολευει τον καθενα, σιγουρα! Να πω ομως οτι 2λαστιχο που ειχα κανει το παθος εχασα το σημαδι μου! επρεπε να το συνηθισω!
Προσωπικα δεν δυσκολευτικα καθολου στην οπλιση του αεροβολου, δεν ειμαι ιδιαιτερα δυνατος, ολα εχουν το κολπο τους.

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Δευ 23 Απρ 2018, 10:01

Εγω με το μπουκανερο 2 με 2Χ14 λαστιχα κοκκινα παθος και βεργα 6,25 εχω τρια μήκη και τραβαει και απ' το μουλινε (υποψη οτι οπλιζω στην πρωτη και στη δευτερη σκαλα, ποτε στην τελευταια)...
Βεβαια κλωτσαει λιγο, εχει ανακρουση...
Δεν εχω δοκιμασει αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω για ενα 17,5 λάστιχο με 6,50 βεργα (το σκεφτομαι αλλά ποσο πιο δυνατο θα ειναι αραγε?)
Απο ευθυβολια δεν εχω παρατηρησει αστοχιες παντως...ο,τι βαραγα και πιο παλια βαραω και τωρα... :rotfl:
΄Καλη τυχη στην αναζητηση σου φιλε , γραψε μας τις εντυπωσεις σου οπου καταληξεις...

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Δευ 23 Απρ 2018, 10:58

Πάρε ένα μακρύτερο σωλήνα ΠΑΘΟΣ, μαζί με τη βέργα αν βάλεις και ένα μουλινέ έρχεσαι στο μπάτζετ πάνω κάτω. Και έχεις αξιοπρεπές σύνολο....... :grin:

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 23 Απρ 2018, 16:02

Bucanero. Πολυ καλή σχεση αποδωσης τιμης
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 23 Απρ 2018, 16:47

ichthyologist έγραψε:Πάρε ένα μακρύτερο σωλήνα ΠΑΘΟΣ, μαζί με τη βέργα αν βάλεις και ένα μουλινέ έρχεσαι στο μπάτζετ πάνω κάτω. Και έχεις αξιοπρεπές σύνολο....... :grin:
+1 :good:
Από όσο ξέρω,μπορείς και να τον παραγγείλει ς και σε μέγεθος που θες,πχ 92 εκ.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Δευ 23 Απρ 2018, 21:03

PanEx έγραψε:Την ίδια λαβή που έχεις να πάρεις με πιό μακρύ σωλήνα.
Αυτη ειναι ισως η καλυτερη λυση που μπορεις να εχεις μιας και δεν θα ξοδεψεις τα ιδια λεφτα που θα εδινες για ενα καινουργιο συν του οτι θα εχεις και μια λαβη γνωρισμη στο χερι σου συνεπως δεν θα σου παρει και χρονο να τη συνηθισεις...
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

Άβαταρ μέλους
geoben81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geoben81 » Τρί 24 Απρ 2018, 12:11

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας υγεία να έχουμε παιδια να μπορουμε να βουτάμε και ας πεφτουμε με οτι οπλο να ναι... Μου επιβεβαιωνετε το διλημα...απλα επειδη φοβαμαι να βγαζω πυρους κεφαλές να κάνω αλχημίες απο μουλινε δεν ξερω καν που και πως μπαινουν σωλήνες κεφαλές και λαστηχα δετα τα φτιαχνω...ολα αυτα θα μου πάνε στο 90 ρι εκει με μεταφορικά πανω κατω οπότε λέω για ενα 30ρι να πάρω ενα καινουργιο και μάλλον το μπουκανερο 86 αν και δεν μου αρεσει το σεταπ θα ηθελα 6,5 βεργα και 2 14ρια.. ισως να του κόψω κανα εκατοστό απο το μαμησιο λαστηχο να γίνει πιο νευρικό.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”