Επιλογή πέδιλου!

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
TomB
Ονοματεπώνυμο: THOMAS BLL

Επιλογή πέδιλου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TomB » Τρί 30 Ιαν 2018, 18:31

Καλησπέρα μάγκες! Νέος στο χόμπι και ψάχνω να αγοράσω πέδιλα και μετά από κάποιες προτάσεις είδα τα cressi gara 2000 hf. Ακόμα είδα και τα gara 3000 και τα modular με τα τελευταία γύρω στα 100 ευρώ τα οποία και δεν θέλω να ξεπεράσω! Για ψάρεμα κυρίως κολυμπητό για 4-6 ώρες και μέχρι 20 μέτρα βάθος έχετε να προτείνεται κάποιο από αυτά ή να πάω σε κάτι άλλο;; ( ανώτερο όριο έχω τα 100€)

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Re: Επιλογή πέδιλου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:04

Δεν έχω δοκιμάσει τα gara αλλά έχω το modular (μαύρες λεπίδες) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν κάνει για κολυμπητό πολύωρο ψάρεμα.
Το ίδιο πέλμα όμως τώρα το έχει βγάλει με γκρι λεπίδα (nery λέγεται ) μεσαίας σκληρότητας και επίσης βγαίνει και με τη λεπίδα LD (νομίζω long distance) μαλακή σκληρότητα.
Επίσης δεν ξέρω αν αλλάζει λεπίδα το gara. Στο modular είναι κομμάτι από κέικ..

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:06

TomB έγραψε:Καλησπέρα μάγκες! Νέος στο χόμπι και ψάχνω να αγοράσω πέδιλα και μετά από κάποιες προτάσεις είδα τα cressi gara 2000 hf. Ακόμα είδα και τα gara 3000 και τα modular με τα τελευταία γύρω στα 100 ευρώ τα οποία και δεν θέλω να ξεπεράσω! Για ψάρεμα κυρίως κολυμπητό για 4-6 ώρες και μέχρι 20 μέτρα βάθος έχετε να προτείνεται κάποιο από αυτά ή να πάω σε κάτι άλλο;; ( ανώτερο όριο έχω τα 100€)
καλως τον!
πως συμβιβαζονται αυτα τα δυο? :-k
επι του προκειμενου! πολυωρο κολυμπητο= μαλακο πεδιλο. βαθιες βουτιες=σκληρο πεδιλο.
τωρα αν εχεις γυμνασμενα ποδια ,κανουν και τα πλαστικα!
αλλα καλυτερα να παρεις χωρια πελματα και μια λεπιδα μεσαια υαλονημα !
αλλιως θα βρεις μεταχειρισμενες υαλονημα και ανθρακονημα σε καλη τιμη!! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

TomB

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TomB » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:15

Νομίζω ότι καλύτερα θα ταν πλαστικά για αρχή γιατί βλέπω να τα τσακίζω σε κανέναν βράχο! Ένα πέδιλο μεσαίας σκληρότητας δεν θα με βολέψει για αρχή;;

TomB

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TomB » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:19

Νομίζω ότι μόνο το modular έχει αποσπώμενο παπουτσάκι. Τα έχω δει τα γκρι που λες αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου ολοκληρωμένη περιγραφή- επεξήγηση για κάθε μοντέλο για να δω από που θα ξεκινήσω! Σίγουρα αν δεν το δω στο πόδι μου δεν μπορώ να αγοράσω αλλά μιας και είναι αδύνατο να δοκιμάσεις όλα τα πέδιλα για να δεις ποιό σου κάθεται καλά πρέπει αναγκαστικά να καταλήξεις κάπου από όπου όλοι κάποια στιγμή ξεκίνησαν

gnikolud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:22

Μάλλον ναι, αλλά πρέπει να καταλάβεις το παρακάτω. Όπως προανέφερε και ο KostasSti ή κολυμπητό θα κάνεις ή βαθύ ψάρεμα. Δε γίνεται να κάνεις για 1χιλιόμετρο πεδιλιές και κάπου εκεί να πεις δεν κατεβαίνω και 20μ? 4-6 ώρες και βουτιές στα 20μ νομίζω δεν συνδυάζονται.. Εκτός αν έχεις φοβερή φυσική κατάσταση ή εγώ έχω γεράσει ή ... και τα δύο... :)

Manolo_St
Ονοματεπώνυμο: Manolo Statho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolo_St » Τρί 30 Ιαν 2018, 19:38

Τομ αρχικα καλως ηρθες. Οπως προαναφερθηκε πολυ σωστα παντα μελεταμε τι θελουμε και γιατι το θελουμε ειδικα δε θεματα εξοπλισμων. Η overall αγορα δεν ειναι εφικτη σε πεδιλο για αφρο ή βυθο. Στο ταβανι σου το οικονομικο των 100 θα μπορουσες να δεις τα picasso power -μιας κ κοιτας πλαστικα- μακρυ πεδιλο και μετρια σκληροτητα ανθεκτικα αλλα θελει καλο τετρακεφαλο!! Μην περιμενεις στο μεχρι 100 να βρεις πεδιλο να το κανεις εικονισμα αλλα για αρχη κοιτα και τα cressi και τα πικασσο. Δυσκολη αγορα το ρημαδι το πεδιλο στην αρχη χαχα! Καλες αναδυσεις αδερφε ελπιζω να βοηθησα. :hello:

TomB

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TomB » Τρί 30 Ιαν 2018, 20:01

Μάλλον τα μπέρδεψα και μπέρδεψα και εσάς! Κολυμπητό θα κάνω κυρίως αλλά θέλω όταν θα χρειαστεί να μπορέσω να βουτήξω με άνεση σε ένα x βάθος των 15-20 μέτρων!

gnikolud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Τρί 30 Ιαν 2018, 20:13

Τώρα μπερδεύτηκα και εγώ.. Αν δεν κάνω λάθος είσαι νέος στο 'άθλημα' οπότε στα δικά μου μάτια φλερτάρεις με δύσκολες καταστάσεις όταν μιλάς για 20μ. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά θα πρέπει να σιγουρέψεις ότι έχεις άνετα πιο ρηχά ψαρέματα, ότι το ζευγάρι σου επίσης έχει τα 20 άνετα και θα σε συμβούλευα να βουτάς πιο ρηχά και ίσως εκεί να προπονηθείς με την άπνοιά σου προσπαθώντας να την μεγαλώσεις.. Επίσης να σκεφτείς ότι μετά από μια 2λεπτη βουτιά στα 20 θα πρέπει 6 λεπτά να είσαι χαλαρός και όχι να κάνεις άλλα 100μ κολυμπητό όπου θα ξαναβουτήξεις στα όσα μέτρα βουτήξεις... Με αυτά σα δεδομένο και λαμβάνοντας υπόψην αυτό που μου περιγράφεις, εγώ θα αγόραζα τα LD και μετά από 2-3 χρόνια θα άλλαζα λεπίδες (σε πιο σκληρές - είναι φτηνές οι πλαστικές ή σε κάρμπον αν πάνε καλά τα οικονομικά)...
Καλές και προσεκτικές βουτιές !! :hello:

TomB

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TomB » Τρί 30 Ιαν 2018, 20:25

Έχεις δίκιο εγώ το περιγράφω λάθος αλλά με κάλυψες! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Καλές αναδύσεις!!

ShallowHunter
Ονοματεπώνυμο: Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Κυρ 04 Φεβ 2018, 20:30

Καλησπερα.

Εχω τα πεδιλα Apnea Verde, τη πρασινη λεπιδα. Τα ειχα παρει με τη περιγραφη του οτι ειναι μαλακα πεδιλα... Σοβαρα μ@λακιες μαλακα ειναι... Ειδα πεδιλα συνβουτηχτων μου... Omer stingray, μαυρη λεπιδα, πιο μαλακο. Apnea Xaos, μαυρη λεπιδα, πιο μαλακο...

Δεν θελω να τα δωσω γιατι για ψαρεματα χωρις πολυ κολυμπι πχ καλοκαιρινα για λιγα μετρα παρακατω ειναι οκ...

Αλλα για πολυωρο κολυμπητο ειναι σκληρα και κουραστικα.

Εσεις που εχετε δοκιμασει τα ιδια πεδιλα τι θα προτεινατε για πιο μαλακο? Παντα για πλαστικα οχι καρμπον η υαλονημα...

Ευχαριστω

gnikolud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Κυρ 04 Φεβ 2018, 20:51

Είχα τα omer eagleray. Μαλακό φτηνό, πλαστικό πέδιλο, ξεκούραστο για πολύωρο κολυμπητό αλλά δεν κάνει για 'ξεκόλλημα' όπως αντιλαμβάνεσαι.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 04 Φεβ 2018, 21:33

Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμάσεις κάποια από φίλο σου όπως τα stingray τα cressi modular ld ή άλλα γιατί μεγάλο ρόλο παίζουν τα πέλματα να είναι μαλακά και άνετα στα πόδια σου . Εγώ πχ . επειδή ψαρεύω μεγάλες αποστάσεις με μετρια βάθη μέχρι 18 μέτρα χρησιμοποιώ τα beuchat mundial sport που έχουν μικρή γωνία κλίσης ενώ άλλοι τα θεωρούν απαράδεκτα! Άρα παίζει ρόλο η τεχνική το βάρος ο σωματοτυπος ακόμα και το κουντεπιε άλλα όπως τα mares είναι για πιο φαρδύ και άλλα όπως τα beuchat για πιο λεπτό πόδι . Αν δεν βρεις από φίλο τότε θα δοκιμάσεις πρώτα τα πέλματα με καλτσακι τουλάχιστον 3mm! και μετά πάρε αυτά με μαλακή λεπίδα όπως ld cressi ή winder omer mares της mares είναι και καλό το πέλμα για να βάλεις συνθετικές λεπίδες ή carbon αργότερα. Ελπίζω να βοήθησα.

ShallowHunter
Ονοματεπώνυμο: Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Δευ 05 Φεβ 2018, 01:14

GiorgosS έγραψε:Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμάσεις κάποια από φίλο σου όπως τα stingray τα cressi modular ld ή άλλα γιατί μεγάλο ρόλο παίζουν τα πέλματα να είναι μαλακά και άνετα στα πόδια σου . Εγώ πχ . επειδή ψαρεύω μεγάλες αποστάσεις με μετρια βάθη μέχρι 18 μέτρα χρησιμοποιώ τα beuchat mundial sport που έχουν μικρή γωνία κλίσης ενώ άλλοι τα θεωρούν απαράδεκτα! Άρα παίζει ρόλο η τεχνική το βάρος ο σωματοτυπος ακόμα και το κουντεπιε άλλα όπως τα mares είναι για πιο φαρδύ και άλλα όπως τα beuchat για πιο λεπτό πόδι . Αν δεν βρεις από φίλο τότε θα δοκιμάσεις πρώτα τα πέλματα με καλτσακι τουλάχιστον 3mm! και μετά πάρε αυτά με μαλακή λεπίδα όπως ld cressi ή winder omer mares της mares είναι και καλό το πέλμα για να βάλεις συνθετικές λεπίδες ή carbon αργότερα. Ελπίζω να βοήθησα.
Με βοηθησες αρκετα οποτε θα σου πω... Γενικα ειμαι αδυνατος με στενο ποδι... Επισης το ψαρεμα μου ειδικα στο κολυμπητο περιοριζεται στα 10 μετρα σπανια περισσοτερο ειδικα το χειμωνα.. Και το Απνεα εκτος απο σκληρο, με ενοχλει αρκετα και το πελμα το Technisport... θεωροντας λοιπον τον παρομοιο σωματοτυπο μας και τροπο ψαρεματος, θα μου συστηνες να δοκιμασω τα Beuchat Mundial?

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 05 Φεβ 2018, 05:51

Σε θέμα πέλματος είναι ένα από αυτά που θα σου ταιριάζει αλλά λόγω μικρής κλίσης τής λεπίδας δεν είμαι σίγουρος εγώ τα ίδια παίρνω τα 10 τελευταία χρόνια και έχω συνηθίσει. Πριν είχα omer cressi immersion αλλά τώρα αυτές οι εταιρείες έχουν βγάλει πολλά μοντέλα περίμενε την έκθεση αν είσαι από Αθήνα να δεις και να δοκιμάσεις από κοντά πολλά και αποφασίζεις οποίο σου κάθεται καλύτερα στο πέλμα να μην έχει χοντρά νεύρα στο πλάι και όπως είπα πριν μόνο τις εκδόσεις ld long distance για cressi modular και winder για omer και κάτι τελευταίο όταν το πιάσεις στο χέρι δες και το βάρος αν πας beuchat mundial πάρε το sport γκρι λεπίδα.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”