Κοτσιδια σε omer hf - απορια

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Than

Κοτσιδια σε omer hf - απορια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Δευ 08 Ιαν 2018, 17:25

Θέλω να περάσω κοτσιδια στο omer, όχι ομως στις κανονικές τρύπες που έχει για τα περαστα, γιατί θα κολυμπάνε. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία (κάντε ένα ζοομ γιατί δεν βρήκα μεγαλύτερη), η κεφαλή έχει δύο άλλες μικρές τρυπες, την πάνω, στην οποία μπαίνει κανονικά ο πυρος για το προαιρετικό γεφυρακι και την κάτω, που μάλλον προορίζεται για αυτό που θέλω να κανω, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλη χρησιμότητα έχει.
Το ερώτημα είναι, σε ποια τρύπα από τις δύο να βάλω το σχοινακι από τα κοτσιδια.
Αν το βάλω στην επάνω, για να στρωνουν καλύτερα τα λάστιχα, μήπως τραβιεται προς τα πάνω και επιβαρυνεται η κεφαλη κατά το οπλισμα? Υπάρχει περίπτωση να μου μείνει η κεφαλή στο χέρι?
Η να το βάλω στην κάτω κι ας μη στρωνουν τόσο καλά τα λάστιχα? :scratch:
Έχει κανείς καμία συμβουλή??
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Κοτσιδια σε omer hf - απορια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 08 Ιαν 2018, 20:21

Η κάτω τρύπα είναι για να περνάς πετονιά ή νήμα όταν δεν βάζεις μουλινε στο όπλο κάνε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεια κάτι θα ξέρει . Εγώ θα τα έβαζα στην μπροστά τρύπα για περαστα και θα κεντραρα το σχοινάκι στο οπλισμα . Αλλά υπάρχουν και ειδικοί στο forum.

Than

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Δευ 08 Ιαν 2018, 21:02

Το πρόβλημα με την μπροστά τρύπα είναι ότι είναι ανοιχτή και το λάστιχο θα φεύγει εύκολα.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 08 Ιαν 2018, 21:26

Σωστό αυτό αλλά τόσα παιδιά εδώ που δουλεύουν κοτσιδια κάποια ιδέα θα σου δώσουν . Αλλιώς δοκίμασε στην πίσω υποδοχή για λάστιχα.

stamatis
Ονοματεπώνυμο: Σταμος Δεληγιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Δευ 08 Ιαν 2018, 21:33

Θα κερδισεις κατι με τα κοτσιδια? Προσωπικα στο παθος που δοκιμασα οταν εβαλα μεταλλικη κεφαλη δεν ειδα διαφορες. Μονο στα μπλεξιματα που μου σπαγαν τα νευρα!

Άβαταρ μέλους
Giorkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorkos » Τρί 09 Ιαν 2018, 10:10

Than έγραψε:Το πρόβλημα με την μπροστά τρύπα είναι ότι είναι ανοιχτή και το λάστιχο θα φεύγει εύκολα.
Βάλε τα στην πίσω τρύπα και γύρισε τα προς και μέσα από τη μπροστά τρύπα και τις τα πίσω....δεν θα φεύγουν και θα είναι και πιο σταθερό τονσχοινακι να.μην σου γλυστραει πολύ στη όπλισης
Η βάλε και τα δύο στη πίσω τρύπα....δεν θα χασεις και πολύ μηκος όπλισης....

Αλλά όπως λένε και οι πιο πάνω....ποιος ο λόγος που θες κοτσίδα ??
Ειδικά σε κεφαλή με τρύπες για περάστε ?
Γιώργος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giorkos την Τρί 09 Ιαν 2018, 10:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....

Than

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Τρί 09 Ιαν 2018, 10:25

Ενας λόγος για τα κοτσιδια (εκτος από το οτι μου αρεσει να τα φτιαχνω) ειναι η οικονομια στα λαστιχα. Ένα περαστο ταλαιπωρημενο πχ,που δεν έχει άλλα περιθωρια για κοντεμα, το κοβεις στη μεση και εχεις καινουργια λαστιχα παλι, κερδιζοντας και το τμημα του λαστιχου που "διπλωνει" στην κεφαλή και είναι σχεδον νεκρο στα περαστα.
Περα απ' αυτό, οπλιζουν ευκολοτερα, μου αρέσουν περισσοτερο εμφανισιακα και στρωνουν καλυτερα πανω στο σωληνα.
Βάλε τα στην πίσω τρύπα και γύρισε τα προς και μέσα από τη μπροστά τρύπα και τις τα πίσω....δεν θα φεύγουν και θα είναι καινοτομία πιο σταθερό τονσχοινακι να.μην σου γλυστραει πολύ στη όπλισης
Δεν το επιασα... Εννοεις το σχοινακι που ενωνει τα δυο λαστιχα στην κεφαλη να ειναι δεμενο αναμεσα στις δυο μεγαλες τρυπες για να ειναι σταθερο?
Η βάλε και τα δύο στη πίσω τρύπα....δεν θα σπάσεις και πολύ όπλισης....
Δεν θελω να τα περασω στις κανονικες τρυπες, οχι για να μην χασω μηκος οπλισης, αλλα για να μην "κολυμπανε" και μπερδευονται, οπως σωστα λετε.

Άβαταρ μέλους
Giorkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorkos » Τρί 09 Ιαν 2018, 10:35

Γιατί όχι. Κάνε ένα απλον κονπο- μόνο, έτσι ώστε να μπορείς να τα κεντραρεις...αλλά και να μην τα δεσεις, όταν οπλίζει , λογικά θα κεντραρεις τα σχοινακια στη κεφαλή από μόνα τους εφόσον θα γλιστράνε στη κεφαλή !!!
Σόρρυ αλλά γράψω από κινητό και τα γράφω σύντομα και λίγο χαλιά!!!
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....

Than

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Τρί 09 Ιαν 2018, 10:43

Αυτό δεν είναι κακή ιδέα. Δεν το είχα σκεφτεί. Αν δεν δουλεψει αυτο που θελω, θα το δοκιμασω. :thumbsup:

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:04

Αναμενουμε φωτογραφιες απο την εξελιξη,ειναι κατι ενδιαφερον.

Profane
Ονοματεπώνυμο: Dimitris S

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:25

Εκει που λεει ομερ η κεφαλη, δειχνει να εχει ενα πειρακι που κραταει το πλαστικο απο πανω. Βγαλε τον πειρο και χρησιμοποιησε την τρυπα. Ειναι στο καταληλο υψος.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:26

Δοκίμασε στην πάνω τρύπα
Δοκίμασε να δέσεις σχοινί στο μίσχο μεταξύ πρώτης και δεύτερης τρύπας για τα περαστά. Από ότι περισσέψει δέσε κοτσίδια.
Με το μαλακό, πρώτα ένα λάστιχο για καλό και για κακό.... :-"

Than

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:39

Εκει που λεει ομερ η κεφαλη, δειχνει να εχει ενα πειρακι που κραταει το πλαστικο απο πανω. Βγαλε τον πειρο και χρησιμοποιησε την τρυπα. Ειναι στο καταληλο υψος.
Εκεί το εχω βαλει και καθεται τελεια. Μονο η σταθεροτητα της κεφαλης με προβληματιζει, μηπως παιρνει πολλες δυναμεις προς τα πανω. Η αλλη επιλογη ειναι στην κατω τρυπα, για να εχει καλυτερη κοντρα, χανοντας όμως σε ευθυγραμμιση και η τριτη επιλογη, η πιο ασφαλης, αλλα πιο μακρια απο αυτο που ειχα στο μυαλο μου, αυτο που προτειναν οι συναδελφοι, με σχοινακι σε σχημα Ο αναμεσα στις δυο τρυπες για τα περαστα, απο το οποιο θα κρεμονται τα κοτσιδια σαν .... κοτσιδια!! \:D/
Θα βαλω και φωτο αργοτερα.

Άβαταρ μέλους
sakelard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sakelard » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:43

Επειδή εχω και το HF2 και το HF , με αυτη τη χρονολογικη σειρα, εχω πειραματιστει με διαφορους τυπους δλδ περαστα, βιδωτα, κοτσιδια κοκ. Το HF ειναι για περαστα, το HF2 τα παιρνει ολα ειδικα τα κοτσιδια σε ελαφρυα setup. Θα μπορουσες θεωρητικα να βαλεις τα κοτσιδια στο HF αν στον μισχο κανεις κομπο, οπως λεει ο φιλος, αλλα δεν ξερω αν θα αντεξει το πλαστικο αυτην την καταπονηση. Αν θα εβαζα κοτσιδια στο HF, θα τα εβαζα στην κατω τρυπα και θα γεμιζα το κενο με καποιο υλικο πχ φελο ωστε να μη παλατζαρουν τα σχοινακια ή θα εβαζα μια βιδα στην κατω τρυπα προς τον σωληνα και θα τα γυρνουσα τα σχοινιά μια γυρα.

Than

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Than » Τρί 09 Ιαν 2018, 11:50

Με το μαλακό, πρώτα ένα λάστιχο για καλό και για κακό.... :-"
Εννοειται! :good:
Παρεπιπτόντως, μηπως ξερει κανεις πως λεγονται στα αγγλικα τα κοτσιδια, να το ψαξω και σε κανα εξωτερικο?
Φανταζομαι οχι pig tails :confused:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”