setup συμβατικού

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED
Ονοματεπώνυμο: Athanasios Eleytherakos

Re: setup συμβατικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Δευ 22 Ιαν 2018, 17:14

gnikolud έγραψε:
NASOSPEED έγραψε:
gnikolud έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κάνω μόνο ρηχό καρτέρι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το στήσιμο. Δεν έχω δοκιμάσει αεροβόλο και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτά. Το ψάρεμα μου έχει εξελιχθεί από συνεχείς βολές στην αρχή και λιμαρισμα βέργας σε κάθε ψάρεμα, σε ελάχιστες πολύ ακριβείς βολές τύπου sniper(έχω να λιμαρω βέργα πάνω από χρόνο). Όποτε δε με πειράζει το να φορτώσω ένα κανόνι λάστιχα αρκεί να έχω την ευθυβολία & το βεληνεκες που έχουν ψαροτουφεκα όπως τα neptunus (τουλάχιστον από ότι φαίνεται στα βιντεο).
παρακάτω θα μηλήσω λίγο χημα αλλά πολύ καλοπροερετα ........

ρε αθρεπε !! { μυτιληνιός γαρ } ΜΙΑ ΧΑΡΆ είναι το όπλο ... για αυτό που το θες .... οι λύκοι δεν βγενουν {μόνο } με 1250 18xtalastixo {τολμώ να πω ότι πρέπει να είσαι μαζοχιστής για να κανείς τετιο ψάρεμα με τετιο όπλο } ηδικα αυτή την εποχή ..... θες φωτο με 9200 λαυράκι βγαλμένο με πάθος όπεν προ 100 με 130 6,5 και 16aria πάθος sp .... βάθος 50 πόντους νερό .... βολή 4 μέτρα βάλε βγάλε 30 πόντους ..... άμα θες την φωτο στήλε μαιλ ........ και σύγνυμη από τους παραπάνω αλλά τα μαμά στήσηματα είναι για το ..... να μην το πω ... άμα θέλουν παραδηγματα έχω να τους θυμήσω κάτι παθάκια που σου ερχόντουσαν με 7ares και 2 17misaria ..... 900 γραμάρια όπλα ...... μην πω τίποτα για τα στήσηματα ....... :oops: :banghead: δεν πετυχένες γάιδαρο στα 2 μέτρα από τον κλώτσο ....οι παλιοί με θυμούντε ... ψάξε άμα θες και θα καταλάβης ........ :hello:
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου και για αυτό άλλωστε ζήτησα τη βοήθειά των πιο έμπειρων. Αν σου δώσω το όπλο έτσι όπως ήταν στημένο από τη μάνα του αμφιβάλλω αν και εσύ με την μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που έχεις θα έπιανες κάτι. Αυτό που έγραψα για τα λάστιχα ήταν για να γίνει αντιληπτό το ότι η 7άρα για να πάει σε ικανοποιητική απόσταση με αυτά τα λάστιχα και αυτή τη μάζα του όπλου δεν...
Άρα ολόκληρη cressi μάλλον έκανε λαθάρα προσπαθώντας να ξεχωρίσει από το open (το αδερφάκι του ocean). Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως κόβει ταχύτητα ο μαγνήτης στην κεφαλή...
δεν έκαναν κανένα λάθος ... απλά η κρεσι με το δικο σου η παθος με το λαζερ η ομερ με το hf {τριλαστιχο αλουμινιο ... αυτό που το πας ... το 95 το μονολαστιχο το ψαρευω φανατικα} η η bukanero με το 106 116 κλπ ...ποσπαθουν να κρατισουν ένα μερος από το κινο τους το οπιο ψαρευει φανατικα με τα οπλα αυτά {οπος εγω με το ομερ} και ετημαζετε να παει αλου {οπος εγω τωρα } στην μεγαλη κατηγορια οπλων .... απλα από τα 100 - 110 και πανω αν δεν πανε {με σοβαρη προσπαθεια} σε αλλα ηληκα και σε εντελος νεα οπλα δεν θα πετηχουν κατι .... {γνωμη μου} ... αυτά τα οπλα είναι για 6,5 και 2 14αρια τεντομενα ... το μάξιμουμ που αντεχουν .... για να υπαρχει μια σωστη συγκεντρωση στην βολη ... και για να μπυρεί να περάσει η ενεργια από τα λάστιχα στην βεργα {για να παει αξιοπρεπος} και όχι στο χερι σου {για να το ξερανει} ... αυτά από εμενα και συγνωμη αν στενοχορησω καπιους ... αλλα με πορδες αυγα δεν βαφεις {οσο αφορα το ρηχο ψαρεμα που είναι πιο απετητηκο σε καπιους τομεις από το βαθι και ενας από αυτους είναι και το οπλο} αυτοι που κανουν {και} βαθι ψαρεμα καταλαβενουν τι λεω ..... ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ και γουστάρω να βοηθαω οπου μπωρω ... {ετσι γιατι γουστάρω}.... υγ την επομενη φορα μαλε 130 βεργα και ελα μετα να μηλησουμε ..... δεν κανς βουλη .... κανς βηλουδου .... :D :hello:
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...

droulosnektarios
Ονοματεπώνυμο: droulos nektarios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από droulosnektarios » Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:55

Μήκος βέργας 135-140.
Διάμετρος βέργας 6.00-6.50.
Φτερό κάτω ή δίφτερη.
Λάστιχα 1Χ17.5 για την 6.00-6.25, 2Χ14 ή 2Χ16 για την 6.50.

Άβαταρ μέλους
NASOSPEED
Ονοματεπώνυμο: Athanasios Eleytherakos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NASOSPEED » Τετ 31 Ιαν 2018, 14:27

droulosnektarios έγραψε:Μήκος βέργας 135-140.
Διάμετρος βέργας 6.00-6.50.
Φτερό κάτω ή δίφτερη.
Λάστιχα 1Χ17.5 για την 6.00-6.25, 2Χ14 ή 2Χ16 για την 6.50.
βεργα 130 6,5 2Χ14 .... στησημο που θα καληψει ολες τις περιπτώσεις ... {παντα μεσα στις δηνατωτητες του οπλου} για 6.00 ουτε λογος .... για 625 + 17,5 για ψιλα ψαρέματα και επηφανεια .... στην 6,5 + 19αρι το πιο κλασικο στησημο έβερ αλλα σου βγαζει λιγο τα χερια ... θελει δηναμη ..... 6,5 + 2Χ16 θα προσφερουν τα ηδια με τα 14αρια {καλα τεντωμένα} ... αν τα 16αρια τα τεντώσεις ανηγει διασπορα η βολη ....... {Υ.Γ τα 16αρια πανε καλητερα σε 675 βεργες { τεντωμενα οπος πρεπει}} βεργα παντα δυφτερη για να εχουμε το κρανιο υσηχο και όχι εν τρηκημια γιατι χασαμε το ψαρακι ... λεω 130 βεργα γιατι θεωρω πος από εκει και περα μακρενει το οπλο χωρις ηδιετερο λογο .... :hello: :)
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...

Άβαταρ μέλους
Antreas.
Ονοματεπώνυμο: Αντρεας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antreas. » Πέμ 01 Φεβ 2018, 07:47

θα σιφωνήσω και εγώ με τα διπλά λάστιχα.
έχω δοκιμάσει ότι σεταπ φανταστείς σε όπλα από 60 μέχρι και 100. 6ara με 16ri, 6,25ra με 17,5ri, 6,35ρα με 18ρι, 6,5ρα με 19ρι 6,5 με 2χ14, 6,75 με 2χ16 και και και.

στα πολλα χρονια και σεταπ εχω καταλήξει σε 2 όπλα με 2 σεταπ.
100ρι με 2χ16 και 6,75 αλλα ειναι ξύλινο. αυτο το οπλο ειναι για καρτέρια και πλαναρισματα
80ρι με 2χ14 και 6,5 carbon ζονο (ετσι για να είμαστε στην μόδα οχι γιατι χρειάζεται carbon σε τέτοιο μήκος) για καρτέρια σε ρηχά νερα με τα 2πλα και με το ενα λάστιχο σε τρύπα.
σε μονολαστιχο απο ολα οσα ανάφερα το αγαπημένο μου στήσιμο ηταν 6,35 και ενα 18ρι αλλά δεν τα παω καλα με τα χοντρά λάστιχα πολύ ζόρι στο οπλισμα για το τίποτα :D
Take me down with you, save me into you, let me see through your eyes Paradise!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 01 Φεβ 2018, 09:13

gnikolud έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κάνω μόνο ρηχό καρτέρι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το στήσιμο. Δεν έχω δοκιμάσει αεροβόλο και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτά. Το ψάρεμα μου έχει εξελιχθεί από συνεχείς βολές στην αρχή και λιμαρισμα βέργας σε κάθε ψάρεμα, σε ελάχιστες πολύ ακριβείς βολές τύπου sniper(έχω να λιμαρω βέργα πάνω από χρόνο). Όποτε δε με πειράζει το να φορτώσω ένα κανόνι λάστιχα αρκεί να έχω την ευθυβολία & το βεληνεκες που έχουν ψαροτουφεκα όπως τα neptunus (τουλάχιστον από ότι φαίνεται στα βιντεο).
ΓΙΑ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΑΥΤΌ,
α)οπλο με μεγαλη μαζα.
β) το κανεις ρολερ
γ) το κανεις πολυσπαστο και βαζεις οσα λαστιχα θες.
:grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ShallowHunter
Ονοματεπώνυμο: Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Κυρ 04 Φεβ 2018, 19:47

Θα σας πω και εγω την μικρη μου εμπειρια... οσον αφορα το ρηχο ψαρεμα για ασπρα, μικτο με ψαχτηρια καρτερια ρηχα, επιφανειακα κλπ.

85αρι Balco με "φτηνο" μηχανισμο, χωρις οδηγο. το χρησιμοποιουσα χρονια. Με το καιρο κατεληξα σε 6αρα 1.30.... με 19αρι γκοριλλα μελι, νομιζω 28αρι.
Το οπλο κεντουσε!!

Επειτα πηρα παθος 90 προ κλειστη κεφαλη. Αλλαξα απ ευθειας την 6.5αρα με 6αρα επι 1.30. Και εβαλα ανακοντα 19αρι x 28cm.. Μαυρο ομως, γομα. Να σας πω την αληθεια, το πρωτο χρονο, εκτος απ το οτι ειχε τρεεελο ζορι, ειχε και ανακρουση... μετα απο καιρο αφου το λαστιχο χαλαρωσε, και μεχρι να αποφασισω να το αλλαξω, ηταν θανατος!. Τυχαια εννοειται, η χαλαρωση του λαστιχου το ζυγιασε και εκανε το σεταπ σωστο.

Τωρα δοκιμαζω το ανακοντα sp το μαυρο το λατεξ το 17.5 x 28cm, στο 3.4. Με ιδια βεργα 6.00x1.30. Προς το παρον δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι ευχαριστημενος, σκεφτομαι να δοκιμασω 19αρι γκοριλλα λατεξ, η της cressi το λατεξ 19.5mm...

Προσπαθω να βρω τι δινει πιο σωστη βολη στα ρηχα που ψαρευω...

:-k

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 04 Φεβ 2018, 22:45

ShallowHunter έγραψε:Θα σας πω και εγω την μικρη μου εμπειρια... οσον αφορα το ρηχο ψαρεμα για ασπρα, μικτο με ψαχτηρια καρτερια ρηχα, επιφανειακα κλπ.

85αρι Balco με "φτηνο" μηχανισμο, χωρις οδηγο. το χρησιμοποιουσα χρονια. Με το καιρο κατεληξα σε 6αρα 1.30.... με 19αρι γκοριλλα μελι, νομιζω 28αρι.
Το οπλο κεντουσε!!

Επειτα πηρα παθος 90 προ κλειστη κεφαλη. Αλλαξα απ ευθειας την 6.5αρα με 6αρα επι 1.30. Και εβαλα ανακοντα 19αρι x 28cm.. Μαυρο ομως, γομα. Να σας πω την αληθεια, το πρωτο χρονο, εκτος απ το οτι ειχε τρεεελο ζορι, ειχε και ανακρουση... μετα απο καιρο αφου το λαστιχο χαλαρωσε, και μεχρι να αποφασισω να το αλλαξω, ηταν θανατος!. Τυχαια εννοειται, η χαλαρωση του λαστιχου το ζυγιασε και εκανε το σεταπ σωστο.

Τωρα δοκιμαζω το ανακοντα sp το μαυρο το λατεξ το 17.5 x 28cm, στο 3.4. Με ιδια βεργα 6.00x1.30. Προς το παρον δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι ευχαριστημενος, σκεφτομαι να δοκιμασω 19αρι γκοριλλα λατεξ, η της cressi το λατεξ 19.5mm...

Προσπαθω να βρω τι δινει πιο σωστη βολη στα ρηχα που ψαρευω...

:-k
εχεις δοκιμασει 6.25 με 19αρι x26 λατεξ μελι(gorrila η τον must -dive ) :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ShallowHunter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Δευ 05 Φεβ 2018, 01:09

Ναι το εχω σκεφτει, αν αλλαξω βεργα σε 6.25 να παω σιγουρα παλι σε 19αρι... βεβαια τα 26 εκ. μου φαινονται λιιιγο κοντα στα 92 μηκος οπλισης... δεν ξερω βεβαια αν με λιγο πιο κοντη βεργα απο 1.30 σε 1.20 η 1.15 θα ειναι οκ...
Παντως αυτα τα τρια εχω υπ οψην μου αν δεν με ικανοποιησουν τα 17.5αρια. Τα 19αρια λατεξ της παθος, μαυρα και κοκκινα, τα μελι τα γκοριλα και τα 19μισαρια τα κρεσσι... αλλα εκει νομιζω πας για 30 εκατοστα το λιγοτερο ειδικα με την 6αρα...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 05 Φεβ 2018, 02:06

ShallowHunter έγραψε:Ναι το εχω σκεφτει, αν αλλαξω βεργα σε 6.25 να παω σιγουρα παλι σε 19αρι... βεβαια τα 26 εκ. μου φαινονται λιιιγο κοντα στα 92 μηκος οπλισης... δεν ξερω βεβαια αν με λιγο πιο κοντη βεργα απο 1.30 σε 1.20 η 1.15 θα ειναι οκ...
Παντως αυτα τα τρια εχω υπ οψην μου αν δεν με ικανοποιησουν τα 17.5αρια. Τα 19αρια λατεξ της παθος, μαυρα και κοκκινα, τα μελι τα γκοριλα και τα 19μισαρια τα κρεσσι... αλλα εκει νομιζω πας για 30 εκατοστα το λιγοτερο ειδικα με την 6αρα...
sostos,ksexasa oti exei anapodo mixanismo ,28cm tote
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ShallowHunter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Τρί 06 Φεβ 2018, 23:44

Καλησπερα.

Απλα ενημερωνω στο ποστ τις προσφατες παρατηρησεις μου καθως πειραματιζομαι με καινουργια λαστιχα αυτη τη περιοδο...Για οποιον θελει να δει αποψεις στο μελλον .

Ξαναλεω λοιπον 90αρι Παθος προ. Βεγα 6.00 χ 1.30. Λαστιχα ανακοντα sp μαυρα λατεξ. 17.5 χιλιοστων, στα 28 εκατοστα με κοντη καμπανα δετη. Στη δευτερη σκαλα 92 εκ μηκος οπλισης ο συντελεστης βγαινει 3.3 Πρωτη σκαλα 81 εκατοστα συντελεστη 2.9.

Σημερα ηταν το δευτερο ψαρεμα και παρατηρησα τα εξης. Βολη κατω των 6-7 μετρων δεν εγινε. Σε αυτο το βαθος, η δευτερη σκαλα εχει ανακρουση. Ειτε εγω δεν εχω συνηθισει την ανακρουση, ειτε τσιμπαει λιγο με 6αρα βεργα που εχω. Πρωτη σκαλα μηδεν ανακρουση και πιο γλυκια βολη. Το οπλο το εχω δουλεψει με ιδια βεργα σε 19αρι γωμα ανακοντα και το ειχα συνηθισει, αρα. Ειτε πρεπει να συνηθισω τα λαστιχα για να μη χανω στη δευτερη σκαλα, ειτε στα πρωτα 10 μετρα να οπλιζω πρωτη, και δευτερη για πιο βαθιες βουτιες η πιο ζεστα νερα.

Αυτα μεχρι στιγμης απλα μοιραζομαι τις παρατηρησεις μου μιας και δεν εχω πολυ μεγαλη εμπειρια με διαφορετικα σεταπ. :aikido:

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”