Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
sparos

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Νοέμ 2017, 08:59

καλημερα
καταρχην μπραβο σας και ζηλευω

τσουρακις(Γιωργος ?) εντυπωσιακος !

για μενα ο βασικοτερος λογος να δουλεψει καποιος καρμπον και οχι γυαλι ειναι το ποσο ανθυγιεινο ειναι το υαλονημα και η σκονη/σωματιδια του

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 27 Νοέμ 2017, 09:39

Φιλε Tsourakis καθε φορα που διαβαζω κειμενο σου ειμαι σιγουρος οτι θα δω πολυ σημαντικες λεξεις με νοημα και με βαση,απολαμβανω να σε διαβαζω.
Αληθεια η ηλικια σου;
Η τεχνικη που δουλευω εγω εχει να κανει ως εξης.Οταν ο εμποτισμος γινεται με πινελο (hand lay up) τοτε μετα το peel ply βαζω και breather οπως λεγεται το οποιο απορροφα την περισσεια ρητινη .Θα μπορουσα να μην το βαλω,αλλα το προτιμω καθως θελω να εχω τις ιδιοτητες των υφασματων και να πιασω το 70/30 σε αναλογια μιας κι εγω το θεωρω ιδανικο,οπως επισης και χαμηλωμα βαρους.Επισης μετα το ανακατεμα ακολουθει το λεγομενο degassing ( 5 λεπτακια το δοχειο με την ρητινη σε κενο ) για να απαλαγουμε απο τις φυσαλιδες μεσα στην ρητινη,ή αν γινει με πινελο ο εμποτισμος χρησιμοποιω επισης και ειδικο ρολο μεταλλικο με ειδικες ραβδωσεις για τον ιδιο λογο.Τελος εγω χρησιμοποιω 650 γρ/τετραγωνικο υφασμα Twill 2X2 ,5 φυλλα σε καθε μερια τα οποια μπαινουν εναλλαξ σε αντιθετη κατευθυνση οπως ακριβως προτεινει και ο τσουρακης.Το τριτο οπλο που ετοιμαζεται παραλληλα ,εχει εξτρα μια στρωση Twill 4X4 στα 285 γραμμαρια/τμ το οποιο το επελεξα γιατι ειναι ποιο λεπτο και μπορει να παρει πιο ευκολα τις καμπυλες την πανω μεριας και στρωνει καλυτερα,οπως επισης επειδη ειναι και το αγαπημενο μου υφασμα με πολυ ωραια εμφανιση και αντοχη.
Για να απαντησω στον φιλο ichthyologist ,εχεις ενα δικιο.Τελικα αφου με το Carbon και την αναλογια ακαμψιας/βαρους πιθανον να ισχυει οτι θα χρειαστουμε εξτρα βαρυδωμα ,για ποιον λογο να μην χρησιμοποιουμε γυαλονημα;Ακομα δεν μπορω να απαντησω καθως δεν εχω τελειωσει το Carbon οπλο το οποιο εχει το μισο βαρος απο το Fiberglass.Η αληθεια ειναι οτι το πρωτο το ενισχυσα πολυ,οποτε πιστευω απο το 1,5 κιλο που ζυγιζει τωρα,μπορω ανετα να το φτασω στο 1,3 κιλα με την ιδια ασφαλεια,εαν βαλω και εποξικη ρητινη ( αντι του πολυεστερα ) που μου δινει επισης πολυ καλυτερες ιδιοτητες.
Σιγουρα το ανθρακονημα δουλευεται πολυ καλυτερα πιστευω,αν και απο θεμα υγειας ειναι το ιδιο θεωρω .Πιθανον να ειμαστε και σε μια εποχη μοδας ,μιας και το carbon ειναι στα πανω του και θα εξακολουθησει να εχει ανοδικη πορεια και απο θεμα εμφανισης αλλα και απο θεμα αντοχης.Οπως και να το κανουμε ειναι ενα υλικο ποιο εξελιγμενο απο το γυαλι που πιθανον σε βαθος χρονου να μονοπωλει την αγορα.

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Δευ 27 Νοέμ 2017, 15:59

Dromillious τα αποτελέσματα σου μας εκπλήσσουν ευχάριστα.ειναι πλέον γεγονός ότι το cabon όπλο σου αποκτάει όλο και περισσότερο ενδιαφέρον.

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Δευ 27 Νοέμ 2017, 15:59

Dromillious τα αποτελέσματα σου μας εκπλήσσουν ευχάριστα.ειναι πλέον γεγονός ότι το cabon όπλο σου αποκτάει όλο και περισσότερο ενδιαφέρον.

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Δευ 27 Νοέμ 2017, 17:05

Όταν λέω ότι πέρνει λίγο αριστερά (όταν ρηχνει σε στόχο στα 4 m) εννοώ ότι οοδιγος μου κάπου χάνει και όχι ότι πέρνει ο κορμός του όπλου. Όσο αφορά της συμβουλές του tsouraki και όλων είναι πάντα δεχτες τώρα κατά πόσο μπορώ να της εφαρμόσω με τα εργαλεία που έχω είναι θέμα, παντός το όπλο και με τα δύο λάστιχα μαζί δεν δηχνη να έχει κανένα πρόβλημα ( κάμψης) μετά την πρώτη δοκιμή που έγινε στη θάλασσα.

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Τρί 28 Νοέμ 2017, 07:20

ichthyologist έγραψε:Τι σχέση έχει η Φερράρι εδώ; Ο κινητήρας τραβάει, δεν κλωτσάει. Άλλωστε εκεί έχει άλλους μηχανισμούς απόσβεσης, και να κάνει δυο κολιές δεν τρέχει τίποτα, το ενάντιον-μπαίνει με ντρίφτ.....
Βάρος-μάζα-πλευστότητα μας ενδιαφέρουν. Ένα κιλίσιο με ουδέτερη πλευστότητα θα κλωτσάει λιγότερο από ένα δίκιλο με επίσης ουδέτερη πλευστότητα;
Αν το υαλόνημα είναι πιο άκαμπτο και βαρύ γιατί να μπει κάρμπον; Για ξετσέπωμα;
Κάπου τα έχασα..... :scratch:
Το παράδειγμα που έγραψα ήταν για να θέσω το πόσο σημαντικός είναι ο παράγοντας βάρος σε οποιαδήποτε κατασκευή. Και φυσικά αναφερόμουν γενικότερα στα σύνθετα υλικά, όχι συγκεκριμένα για τα ψαροντούφεκα.
Σε αυτό που γράφεις για το ότι μας νοιάζει η μάζα του όπλου έχεις πολύ δίκιο. Ένα όπλο με μεγαλύτερη μάζα θα έχει και μικρότερη ανάκρουση. Αν όμως η πλευστότητα ενός όπλου από fiberglass είναι οριακά ουδέτερη ή και ελαφρώς αρνητική λόγω της πυκνότητας του, θα χρειαστεί πτερύγια επίπλευσης για να διορθωθεί. Αντίστοιχα ένα όπλο carbon εάν είναι πιο ελαφρύ από το επιθυμητό, μπορεί με βαρύδωμα να έρθει εκεί που θέλεις. Και φυσικά δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας μεγαλύτερο μουλινέ ή βέργα αφού μπορείς να αφαιρέσεις βάρη.
Αυτό που ξέχασα να γράψω στο προηγούμενο μήνυμα μου και έχει πολύ μεγάλη σημασία είναι ότι για κάθε σύγκριση θα πρέπει να αναφερόμαστε σε συγκεκριμένους τύπους ινών.
Για παράδειγμα σε επίπεδο αυτοκινητοβιομηχανίας, αεροναυπηγικής, κτλ οι τύποι ινών που χρησιμοποιούνται είναι σίγουρα πολύ καλύτεροι από τους κοινούς που μπορούμε να βρούμε στα περισσότερα μαγαζία εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχουν τύποι carbon όπου η αντοχή τους είναι μεγαλύτερη και από τα υαλονήματα, αλλά και το αντίστροφο.
Οι κοινοί τύποι που χρησιμοποιούμε όμως εμείς, έχουν σχεδόν ίδια αντοχή σε εφελκυσμό/θλίψη (λίγο καλύτερη το fiberglass) ωστόσο το μέτρο ελαστικότητας του carbon είναι πολύ μεγαλύτερο! Κάτι που σημαίνει ότι ασκώντας την ίδια δύναμη σε δύο κομμάτια από το κάθε υλικό, αυτό με τα υαλονήματα θα έχει μεγαλύτερη παραμόρφωση. Οπότε για να πετύχεις την ίδια ακαμψία θα χρειαστείς περισσότερο υλικό, άρα ακόμα μεγαλύτερο βάρος! Τώρα όσον αφορά το marketing το carbon σίγουρα πουλάει καλύτερα και ελκύει περισσότερο τον κόσμο. Και φυσικά εκεί βρίσκουν πάτημα και οι εταιρίες για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος δικαιολογώντας εν μέρη τη διαφορά στην τιμή τους. Προφανώς και αρκετά πράγματα που δεν έχουν μηχανικές απαιτήσεις θα μπορούσαν να είναι από υαλονήματα απλώς για το λόγο ότι είναι carbon πουλάνε περισσότερο...

Φίλε Dromilious είμαι 21 και κάτι ψιλά...Τον τελευταίο ένα χρόνο έχω ασχοληθεί αρκετά με τα σύνθετα υλικά τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο, οπότε όσα γράφω δεν είναι απλά θεωρίες που έτυχε να διαβάσω. Για την επιλογή ρητίνης που έγραψες η εποξική είναι μονόδρομος εφόσον την αντέχει η τσέπη σου. Σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες είναι πολύ πιο πάνω σε μηχανικές ιδιότητες αλλά φυσικά ακριβότερη. Με το degassing στο wet layup δεν αλλάζεις και πολλά. Είναι πολύ σημαντικότερο το σωστό άπλωμα γιατί συνήθως εκεί είναι που παγιδεύεται ο αέρας νομίζω.

Τέλος όσον αφορά την ασφάλεια, όταν ασχολούμαστε με τέτοια υλικά τα μέτρα προστασίας είναι το Α και το Ω: Μάσκα, γυαλιά, σωστός εξαερισμός,κτλ κτλ. Φίλε Sparos (που αν θυμάμαι καλά είμαστε συνονόματοι) αν το γυαλί και η σκόνη του είναι μια φορά επικίνδυνο, τότε το κάρμπον είναι 100! Η σκόνη που δημιουργείται όταν κόβουμε ή τρίβουμε το κάρμπον είναι ΑΚΡΩΣ επικίνδυνη γιατί όταν την εισπνέουμε κατακάθεται στους πνεύμονες και παγιδεύεται καθώς είναι σαν πολύ μικρές βελόνες. Κάτι που αν γίνεται συστηματικά και συσσορεύεται μπορεί να προκαλέσει σοβαρά θέματα υγείας!
Σωλήνες και όπλα μπορεί να φτιάξουμε αρκετά λοιπόν, αλλά επειδή το σώμα είναι μοναδικό και δεν επισκευάζεται εύκολα, καλό είναι να το προσέχουμε το άτιμο! :wave:
One breath
One dive
One shot
One life...

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Πέμ 30 Νοέμ 2017, 17:11

tsourakis13 έγραψε:Dromilious και Papathander πολλά μπράβο για τις προσπάθειες σας και τους κόπους σας! Ειδικά η δική σου κατασκευή φίλε Dromilious φαίνεται πολύ προσεγμένη! Ανυπομονώ για δοκιμές στο νερό για να το δούμε σε πραγματικές συνθήκες! :hello:
pelekan έγραψε:=D> .Παντως μιας και αναφέρεις ότι το συγγεκριμενο τουφεκι είναι από πολυεστερα θα ηταν πολύ καλη ιδεα να το συνεχισεις διοτι είναι κατά πολύ οικονομικοτερο από ένα κατασκευασμενο από εποξικη ρητινη και καρμπον......εδώ βεβαια τίθεται ένα μεγαλο ''μαστορικο'' ερωτημα γιατι ένα οπλο να είναι από καρμπον και όχι από υαλονημα?το καρμπον εχει πολύ μεγαλητερη ελαστικοτητα από το υαλονημα,αρα ένα οπλο από υαλονημα θα ηταν πολύ πιο ακαμπτο από ένα από καρμπον.αλλωστε γιατι οι λεπιδες από υαλονημα είναι πολύ πιο ΄΄κουτσουρα ΄΄ από τις καρμπον?βεβαια θα πουν οι γνωστες (που ποτε δεν επιασαν καν ρητινη στα χερια) ότι να οι προδιαγραφες του καρμπον λενε τοσο εφελκισμο και τοσοοο ελαστοικοτιτα αρα είναι καλιτερο το καρμπον στο οπλο.εγω τοσα χρονια που εκααν κατασκευες από υαλονιμα όταν τις υαλοχαρταριζα ηταν σαν να υαλοχαρταρω ατσαλι,οταν εκανα οπλο από καρμπον και το υαλοχαρταρισα ηταν σαν να τριβω αφρολέξ.θα μου πεις αυτος που κραταει το ταδε οπλο από υαλονημα θα καταλαβει καμια διαφορα όταν είναι από ανθρακονημα?.....αμφιβαλω...τα συμπερασματα δικα σας.
Φίλε Pelekan καλώς ή κακώς οι αριθμοί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κάνουν ποτέ λάθος. Σε αυτό που λες ότι το υαλόνημα έχει μεγαλύτερη αντοχή σε εφελκυσμό (και συμπίεση) από τους περισσότερους τύπους κάρμπον ισχύει και το επιβεβαιώνουν και οι αριθμοί. Σε αυτό που υπερτερεί όμως το κάρμπον σε σχέση με τα υαλονήματα είναι ότι έχει πολύ μικρότερη πυκνότητα. Και επειδή σε κάθε κατασκευή το βάρος είναι βασικός παράγοντας, αυτό που έχει περισσότερο σημασία είναι ο λόγος ακαμψίας προς βάρος και όχι η ακαμψία καθεαυτή. Ένα παρόμοιο παράδειγμα είναι δύο αμάξια με 100 άλογα, από τα οποία το ένα είναι 900 κιλά και το άλλο 1600. Προφανώς και το πιο ελαφρύ θα είναι και πιο γρήγορο γιατί τα άλογα από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Το ίδιο ισχύει και σε όλες τις κατασκευές, το βάρος αποτελεί βασικό παράγοντα στο σχεδιασμό οποιουδήποτε αντικειμένου. Για τον ίδιο λόγο και στην αυτοκινητοβιομηχανία χρησιμοποιούν μόνο carbon όπου υπάρχουν σύνθετα υλικά και όχι fiberglass.
Επίσης στα σύνθετα υλικά ποτέ δεν τρίβουμε την επιφάνεια, εκτός και αν υπάρχει περίσσεια ρητίνης! Αν τρίψεις τις ίνες αυτόματα καταστρέφεις το συγκεκριμένο layer(επιφανειακό) του σύνθετου υλικού!

Όσο για αυτό που έγραψες φίλε Papathander ότι το όπλο σου "παίρνει αριστερά", εάν συμβαίνει όταν το οπλίζεις (χωρίς φυσικά να το έχω δει για να έχω ακριβή εικόνα) ίσως ευθύνεται λανθασμένο lay up strategy, δηλαδή λάθος επιλογή υφάσματος/κατεύθυνση υφάσματος. Από ότι είδα από τις εικόνες που ανεβάσατε ο τύπος υφάσματος που έχετε χρησιμοποιήσει έχει τη λεγόμενη twill πλέξη. Η συγκεκριμένη πλέξη σε εφελκυσμό δεν έχει ομοιόμορφη παραμόρφωση εφόσον μιλάμε για ανισότροπο υλικό, αλλά παραμορφώνεται με ένα τρόπο προς τα διαγώνια όπως θα έχετε παρατηρήσει. Εκτός από "στεγνό" ύφασμα, το ίδιο συμβαίνει και σε ένα κομμάτι που έχει καλυφθεί με ρητίνη: Ενώ εσύ του ασκείς μια αξονική δύναμη και το συμπιέζεις/εφελκύεις αυτό τείνει να περιστραφεί!
Η λύση σε αυτό είναι να τοποθετείς τις στρώσεις του υφάσματος με μια συγκεκριμένη συμμετρία. Αν δηλαδή βάλες 5 στρώσεις να είναι: 0, -45, 0, 45, 0.
Στο συγκεκριμένο ύφασμα για να το πετύχεις αυτό η καλύτερη λύση είναι να το τοποθετήσεις ανάποδα (mirrored) ή στις 90 μοίρες. (Η διατήρηση μιας συμμετρίας είναι βασική αρχή στη δημιουργία σύνθετων υλικών)

Επίσης μια άλλη συμβουλή είναι να προσπαθείτε να τηρείτε μια συγκεκριένη αναλογία υφάσματος/ρητίνης, όχι να βάζετε όση περισσότερη μπορείτε για να γίνει το κομμάτι πιο άκαμπτο. Ο ρόλος της άλλωστε δεν είναι να προσθέτει ακαμψία στο κομμάτι αλλά να κρατάει τα υφάσματα στις θέσεις τους μιας και μέσα από αυτά θα πρέπει να μεταφέρονται όλα τα φορτία. Μια αναλογία 80/20-70/30 κατά βάρος είναι καλή νομίζω για τεχνική wet layup, δηλαδή άπλωμα με πινέλο και μετά σε σακούλα κενού. Και φυσικά πολύ προσεκτικό ανακέτεμα ώστε να μην παγιδεύονται μέσα της φουσκάλες με αέρα, μιας και στο τέλος αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν κενά στο τελικό σύνθετο κομμάτι μειώνοντας έτσι την αντοχή του!

Δεν ξέρω ακριβώς τι υφάσματα έχετε χρησιμοποιήσει ως τώρα αλλά η συμβουλή μου είναι στις επόμενες δοκιμές να χρησιμοποιήσετε και υφάσματα μονής κατεύθυνσης (UD) κάνοντας μια ακολουθία με 0, 45, -45 μοίρες ανάλογα το πλήθος που χρησιμοποιείτε. Πχ 0,45,0,-45,0. Στις 90 μοίρες, δηλαδή κάθετα στο μήκος του όπλου, οι ίνες ουσιαστικά είναι άχρηστες και δεν "δουλεύουν". Αντίθετα στις 0 μοίρες, δηλαδή παράλληλα με το όπλο είναι η ιδανικότερη κατεύθυνση που μπορούν να έχουν οι ίνες μιας και έτσι συμπιέζονται αξονικά όπου έχουν και τη μεγαλύτερη αντοχή. Οπότε ανάλογα το ύφασμα προσπαθήστε οι περισσότερες ινες να έχουν κατεύθυνση στις 0 μοίρες και να είναι όσο το δυνατόν πιο ευθείες.

Αυτά από εμένα, μπράβο για τον κόπο σας και καλή συνέχεια με τις κατασκευές σας! :hello: Μπορεί λόγω έλλειψης χρόνου να μην γράφω συχνά αλλά παρακολουθώ τακτικά το συγκεκριμένο θέμα. Και όπως έχω ξαναπεί, λεφτά να έχετε να χαλάτε μιας και οι δοκιμές δεν τελειώνουν ποτέ! Καλή συνέχεια!
Φιλε τσουρακι δεν εχω κατι προσωπικο με αυτό που θα πω αλλα νομιζω θεωροτικολογεις.Αν κατασκευάζω εγω ένα οπλο από υαλονημα που είναι πιο ακαμπτο από το καρμπον και δεν μου δημιουργει πρόβλημα πλευστοτητας,τι με ενδιαφερουν οι αριθμοι?Και πιο πρακτικα παρε ένα οπλακι της αγορας καρμπον και ένα υαλονημα και ζυγισετα δλδ εχουν διαφορα στο βαρος,?δεν νομιζω....Βαση των αριθμων όπως λες είναι πιο ακαμπτο το υαλονημα αρα αφου και τα δυο που μου πουλανε είναι οπλα προς χρηση γιατι να πληρωσω το καρμπον αφου το υαλονημα είναι πιο ακαμπτο.....Οι θεωριες είναι καλες αλλα ψαξε λιγο και την πραξη,γιατι εμεις το ψαξαμε... :hello:

Άβαταρ μέλους
.spiros.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από .spiros. » Πέμ 30 Νοέμ 2017, 17:25

κουραστηκαμε, φάγαμε τα χέρια μας, το πληρώσαμε, πειραματιστηκαμε κ μετά το ψάξαμε..... Δεν τα είπες όλα....

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Πέμ 30 Νοέμ 2017, 17:37

.spiros. έγραψε:κουραστηκαμε, φάγαμε τα χέρια μας, το πληρώσαμε, πειραματιστηκαμε κ μετά το ψάξαμε..... Δεν τα είπες όλα....
Ξερεις εσυ ξερεις...... :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Δευ 11 Δεκ 2017, 05:52

pelekan έγραψε: Φιλε τσουρακι δεν εχω κατι προσωπικο με αυτό που θα πω αλλα νομιζω θεωροτικολογεις.Αν κατασκευάζω εγω ένα οπλο από υαλονημα που είναι πιο ακαμπτο από το καρμπον και δεν μου δημιουργει πρόβλημα πλευστοτητας,τι με ενδιαφερουν οι αριθμοι?Και πιο πρακτικα παρε ένα οπλακι της αγορας καρμπον και ένα υαλονημα και ζυγισετα δλδ εχουν διαφορα στο βαρος,?δεν νομιζω....Βαση των αριθμων όπως λες είναι πιο ακαμπτο το υαλονημα αρα αφου και τα δυο που μου πουλανε είναι οπλα προς χρηση γιατι να πληρωσω το καρμπον αφου το υαλονημα είναι πιο ακαμπτο.....Οι θεωριες είναι καλες αλλα ψαξε λιγο και την πραξη,γιατι εμεις το ψαξαμε... :hello:
Φίλε Pelekan φυσικά και κάνουμε κουβέντα για ανταλλαγή απόψεων, δεν υπάρχει θέμα προσωπικού! Λοιπόν από τη στιγμή που δεν έχω φτιάξει κάποιο όπλο ίσως και να έχεις δίκιο. Ωστόσο απο άλλες κατασκευές που έχω κάνει (και είναι αρκετές) με τα δύο υλικά έχω παρατηρήσει αλλά έχω επιβεβαιώσει και με πειράματα ότι το καρμπον είναι πραγματικά πιο άκαμπτο. Μπορεί να έχει λίγο χαμηλότερο όριο θραύσης(πότε σπάει) αλλά έχοντας περίπου 5 φορές μεγαλύτερο μέτρο ελαστικότητας παραμένει πιο άκαμπτο. Μην κοιτάς το πόσο εύκολα λυγίζουν οι ίνες όταν τις κρατάς ή ότι μπορεί να τρίβονται πιο εύκολα όπως έγραψες και σε προηγούμενο μήνυμα. Αυτό που μετράει είναι το πόσο επιμηκύνονται όταν τις τραβάς κατά μήκος, όπου εκεί το καρμπον παραμορφώνεται λιγότερο από το fiberglass.
Τώρα όσον αφορά την κατασκευή ενός ψαροντούφεκου όπου θες αρκετή μάζα φυσικά και το υαλόνημα σου το προσφέρει αυτό. Δεν είπα ποτέ ότι το υαλόνημα δεν κάνει για να φτιάχνεις ψαροντούφεκα προφανώς! Απλώς ένα τέτοιο όπλο έχοντας μεγαλύτερη πυκνότητα μπορεί πολύ πιο εύκολα να είναι κοντά στην αρνητική πλευστότητα όπως το αρχικό όπλο του φίλου Dromilious.
Πάντως παρόλο που έχω πιάσει όπλα με σωλήνα καρμπον με ελάχιστο βάρος, έχω πιάσει και όπλο full carbon (Trygons) όπως αυτό του Dromilious το οποίο μου φάνηκε πολύ βαρύ και στιβαρό! Είναι ανάλογα την κατασκευή που έχεις κάνει λοιπόν και όχι απαραίτητα το υλικό. Μεγάλα όπλα με αρκετές στρώσεις για να αντέχουν τα 3+ λάστιχα προφανώς και θα ήταν αρκετά βαριά αν είχαν υαλόνημα, ποτέ δηλαδή δεν έχω δει τέτοιο όπλο. Μικρότερα όπλα που δεν παίρνουν τόσο μεγάλες φορτίσεις και έχουν λιγότερες στρώσεις δεν έχουν πρόβλημα αν είναι από υαλόνημα αντίστοιχα. Ο σχεδιασμός και ο υπολογισμός όγκου του όπλου πριν ξεκινήσει η κάθε κατασκεύη μπορεί να δώσει απάντηση σε όλα και να δείξει ποιο υλικό είναι ιδανικό να χρησιμοποιηθεί.
Κάτι άλλο που ήθελα να σημειώσω μιας και δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ξανά είναι η χρήση ρητίνης με προστασία UV. Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του όπλου και γενικότερα κατασκευών με ρητίνες που έχουν έκθεση στον ήλιο. Κατασκευές που έχω κάνει από προεμποτισμένα υφάσματα κιτρίνισαν και έχασαν τις αρχικές αντοχές τους μετά από κάποιο διάστημα που τις έβλεπε ο ήλιος.
One breath
One dive
One shot
One life...

Άβαταρ μέλους
.spiros.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από .spiros. » Δευ 11 Δεκ 2017, 09:57

Γειά σ φίλε τσουρακη, την καλημέρα μου.
Διαφωνούμε σε πολλά κ συμφωνούμε σε άλλα πολλά. Καλό είναι αυτό....

Υπάρχει μια συγκεκριμένη μάρκα ρητινης που κάνει το κιτρινισμα , δεν είναι κακό αλλά το κάνει, οκ. Άλλες που δοκίμασα δεν το κάνουν.
Προστασία UV ναι οκ μας έβαλε ο μαγαζατορας στο τρυπακι και γιατί όχι και ειδική ρητινη για νερό ? Υπάρχει....

Προσωπικά η πλευστοτητα του όπλου είναι το τελευταίο κατά σειρά πράγμα που κοιτάω στην κατασκευή. Είναι κάτι που μεταβάλλεται εύκολα και θετικά και αρνητικά.

Η άποψη μου για σύγκριση υφασμάτων πρέπει να είναι σε όμοια πράγματα. Έχουμε δλδ δύο ίδιες κατασκευές με διαφορετικά υλικά καιιι..... Τις πάμε κόντρα.

Δύσκολο να σ κάνω ανάλυση από εδώ, θέλει ώρα ....

Προσωπικά από ένα όπλο δεν ζητάω καθόλου ελαστικότητα πουθενά.
Σε αυτό που γράφεις δε σε πολύ πιάνω" μεγάλο μέτρο ελαστικότητας αλλά ακαμπτο "..... Συνεχίζω να πιστεύω ότι ελαστικότητα είναι ανάλογα το βάρος του πανιου, την πλεξη, το πάχος κτλπ.και φυσικά τον τρόπο επεξεργασίας του, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΦΆΛΑΙΟ που αν κ ασχολούμαι μια 8ετια ακόμα μαθαίνω κάθε φορά που τα χρησιμοποιώ.
Πανιά από το ίδιο υλικό φέρνουν διαφορετικό αποτέλεσμα!!!!

Άβαταρ μέλους
Giorkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorkos » Δευ 11 Δεκ 2017, 12:13

Χωρις να γνωρίζω και πολλα..
Προφανώς ο τσουρακις αναφέρεται στο Young's modulus.....
Και άκαμπτο δεν συνεπάγεται πόσο "δυνατο-ανθεκτικο" είναι...

Πολύ καλά τα γράφει ο τσουρακις, που έτσι κι αλλιώς το σπουδάζει το θέμα !!!!!
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Δευ 11 Δεκ 2017, 14:19

προσοχη στις εννοιες της ελαστικοτητας και της ενδοτικοτητας

Άβαταρ μέλους
.spiros.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από .spiros. » Δευ 11 Δεκ 2017, 15:17

νικηφ έγραψε:προσοχη στις εννοιες της ελαστικοτητας και της ενδοτικοτητας
Ακριβώς....

Φίλε γκιορκο , κάτι έχουμε κάνει κ εμείς.
Εδώ μόνο αερολογιες μας επιτρέπονται, καθώς δεν γνωρίζουμε το επίπεδο γνώσεων του συνομιλητη, δεν είναι εύκολη η επικοινωνία μέσω πληκτρολόγιου( ποτέ δε γράφω πολλά) κ φυσικά δε μπορούμε να τεκμηριωσουμε ότι λέμε.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τετ 13 Δεκ 2017, 18:11

Ετοιμο προς δοκιμη το νεο οπλο ,carbon αυτην την φορα. Συγκριτικα να αναφερω πως η πρωτη κατασκευη fiberglass ,πληρες οπλο με βεργα,λαστιχα,μουλινα κτλ κτλ ζυγιζει 2580 γραμμαρια,ενω το Carbon με τα ιδια ακριβως πραγματα πανω ζυγιζει 1830 γραμμαρια.Εχουμε μια διαφορα 750 γραμμαρια.Πολυ σημαντικο νουμερο .Ανυπομονω να το δοκιμασω σε πραγματικες συνθηκες .Σε πρωτη φαση στο χερι σε οριζοντια θεση φαινεται πολυ καλα ζυγισμενο χωρις να κουραζει.Οπως βλεπετε στις φωτογραφιες ,μπηκε inox χειροποιητος υποφυλακτηρας πανω στον οποιο τοποθετηθηκε το μουλινε για να αποφυγω τις τρυπες στο στεγανο του οπλου.Επισης η λαβη ειναι αλλου τυπου αγορασμενη απο το εμποριο .Τελος εβαλα και αγκιστρο που κατεβαζει την πετονια απο την κατω μερια του οπλου ,ετσι ωστε να μην μπλεκει στην βεργα.Το οπλο εξωτερικα δεν ειναι ετοιμο μην το βλεπετε με μισο ματι,θελει τριψιμο,βαψιμο και βερνικι.Η συνεχεια επι της οθονης.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”