Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Dromilious

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Κυρ 29 Οκτ 2017, 08:00

Όχι δεν ήρθε κατι

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 30 Οκτ 2017, 22:38

Τα σαπισμενα λάστιχα αλλάχτηκαν με καινούργια pathos anaconda XP red με συντελεστή 2.9.Μικρος σχετικά συντελεστής .Το δοκιμάζουμε και στην πορεία τον μεγαλώνουμε.Συνεχεια έχει η αγορά μουλινε ,πιθανόν πάω προς meandros ( θα μας δώσει και μια κατεύθυνση ο αγαπητός κ.Βασιλης -pescasub- ποιο μοντέλο να επιλέξουμε) και ειμαστε ετοιμοι για μία ποιο ολοκληρωμένη δοκιμή.Ωστοσο το πάνω μέρος του carbon όπλου είναι ήδη υπό πολυμερισμό! Επιλέχτηκε ένα δυνατό Ύφασμα Τ2 βάρους 650 γρ ανά τετραγωνικό μέτρο. 4 στρώσεις πιστεύω είναι αρκετές σε δύναμη μιας και συνολικά θα εχουμε 2600 γρ. ανά τετραγωνικό μέτρο σε αντίθεση με το γυαλουφασμα στο οποίο είχαμε 12 στρώσεις των 300 γραμμαρίων και συνόλου 3600 .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Τρί 31 Οκτ 2017, 03:49

Στείλτε μου στοιχεία σας παιδιά να σας στείλω το μουλινε που σας υποσχεθηκα.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 03 Νοέμ 2017, 16:21

Μετα χαρας μπορω να ανακοινωσω πως το οπλακι ειναι ετοιμο.
Φορεσα ενα δανεικό μουλινε απο το ξυλινό μου ,Meandros standard plus μεγεθους 2L με 40 μετρα σχοινακι μεχρι να ερθει του castora το μουλινε το οποιο ο ανθρωπος μου το ΧΑΡΙΣΕ χωρις να με ξερει προσωπικα και τον υπερευχαριστω δημοσιως.
Εκτος απροοπτου θα το κανω μια δοκιμη την Κυριακη .
Θεωρω οτι πλεον με το μουλινε που τοποθετησα , η μικρη διαφορα στο ζυγισμα που το ηθελε μπροστοβαρο,τωρα εχει εξαλειφθει. Εχω πολυ καλυτερο ζυγισμα στα ορια του ιδανικου πιστευω.Βεβαια αυτο θα φανει στην πραξη .
Οριστε και καποιες φωτογραφιες με το οπλο τελειωμενο (πλην των πειρων στον μηχανισμο που θα κοπουν καποια στιγμη )
Ωστοσο το Ιδιο καλουπι σε carbon ετοιμαζεται .Μολις υπαρξει προοδος και σε αυτο θα ενημερωσω μιας και πρεπει να δικαιολογησουμε το τιτλο του Topic "Χειροποιητο Carbon όπλο" .Να υπενθυμησω πως το συγκεκριμενο ειναι φτιαγμενο με πολυεστερα και γυαλονημα.Θα το ζυγισω και αδειο και γεματο και θα σας πω το βαρος του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Παρ 03 Νοέμ 2017, 17:21

=D> .Παντως μιας και αναφέρεις ότι το συγγεκριμενο τουφεκι είναι από πολυεστερα θα ηταν πολύ καλη ιδεα να το συνεχισεις διοτι είναι κατά πολύ οικονομικοτερο από ένα κατασκευασμενο από εποξικη ρητινη και καρμπον......εδώ βεβαια τίθεται ένα μεγαλο ''μαστορικο'' ερωτημα γιατι ένα οπλο να είναι από καρμπον και όχι από υαλονημα?το καρμπον εχει πολύ μεγαλητερη ελαστικοτητα από το υαλονημα,αρα ένα οπλο από υαλονημα θα ηταν πολύ πιο ακαμπτο από ένα από καρμπον.αλλωστε γιατι οι λεπιδες από υαλονημα είναι πολύ πιο ΄΄κουτσουρα ΄΄ από τις καρμπον?βεβαια θα πουν οι γνωστες (που ποτε δεν επιασαν καν ρητινη στα χερια) ότι να οι προδιαγραφες του καρμπον λενε τοσο εφελκισμο και τοσοοο ελαστοικοτιτα αρα είναι καλιτερο το καρμπον στο οπλο.εγω τοσα χρονια που εκααν κατασκευες από υαλονιμα όταν τις υαλοχαρταριζα ηταν σαν να υαλοχαρταρω ατσαλι,οταν εκανα οπλο από καρμπον και το υαλοχαρταρισα ηταν σαν να τριβω αφρολέξ.θα μου πεις αυτος που κραταει το ταδε οπλο από υαλονημα θα καταλαβει καμια διαφορα όταν είναι από ανθρακονημα?.....αμφιβαλω...τα συμπερασματα δικα σας.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Παρ 03 Νοέμ 2017, 18:11

pelekan έγραψε:=D> .Παντως μιας και αναφέρεις ότι το συγγεκριμενο τουφεκι είναι από πολυεστερα θα ηταν πολύ καλη ιδεα να το συνεχισεις διοτι είναι κατά πολύ οικονομικοτερο από ένα κατασκευασμενο από εποξικη ρητινη και καρμπον......εδώ βεβαια τίθεται ένα μεγαλο ''μαστορικο'' ερωτημα γιατι ένα οπλο να είναι από καρμπον και όχι από υαλονημα?το καρμπον εχει πολύ μεγαλητερη ελαστικοτητα από το υαλονημα,αρα ένα οπλο από υαλονημα θα ηταν πολύ πιο ακαμπτο από ένα από καρμπον.αλλωστε γιατι οι λεπιδες από υαλονημα είναι πολύ πιο ΄΄κουτσουρα ΄΄ από τις καρμπον?βεβαια θα πουν οι γνωστες (που ποτε δεν επιασαν καν ρητινη στα χερια) ότι να οι προδιαγραφες του καρμπον λενε τοσο εφελκισμο και τοσοοο ελαστοικοτιτα αρα είναι καλιτερο το καρμπον στο οπλο.εγω τοσα χρονια που εκααν κατασκευες από υαλονιμα όταν τις υαλοχαρταριζα ηταν σαν να υαλοχαρταρω ατσαλι,οταν εκανα οπλο από καρμπον και το υαλοχαρταρισα ηταν σαν να τριβω αφρολέξ.θα μου πεις αυτος που κραταει το ταδε οπλο από υαλονημα θα καταλαβει καμια διαφορα όταν είναι από ανθρακονημα?.....αμφιβαλω...τα συμπερασματα δικα σας.
Να που κάτι μαθαίνουμε και μεις οι άσχετοι με τα composite και τα συναφή...
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τετ 15 Νοέμ 2017, 21:40

Το Carbon Project προχωραει.Το κατω μερος του οπλου ειναι σχεδον ετοιμο.Το επανω μερος ειχε καποιες μικροατελειες και εχει στοκαριστει και αυριο πιθανον να το τριψω.Η κατω μερια θα μεινει οπως την βλεπετε με το ανθρακονημα να φαινεται,ενω το πανω μερος για λογους αισθητικους θα βαφτει,Το οπλο απο οτι υπολογιζεται θα βγει περιπου 900-1000 γραμμαρια χωρις την λαβη,ενω το προηγουμενο ηταν στα 1500 γραμμαρια ! Βεβαια με το μουλινε επανω ζυγιστικε ομορφα ,αλλα και παλι ειναι αρνητικο με μια μικρη ταση της μουρης να βαραινει .Οστοσο θα γινουν δοκιμες εκτενεστερες.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 17 Νοέμ 2017, 00:03

Μεχρι να δεσουν τα δυο τμηματα του οπλου και να εχουμε νεες φωτογραφιες,παρτε και ενα δειγμα απο κατασκευη λεπιδας,ετσι για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις !
https://youtu.be/yQpzkr-ylf4

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 20 Νοέμ 2017, 21:07

Μια συντομη ανανεωση,ο σωληνας δεμενος (carbon ) χωρις λαβη ζυγιζει 800 γραμμαρια συγκριτικα με του προηγουμενου με γυαλονημα ο οποιος ζυγιζε 1500 !!! Οποτε ειμαστε σε καλο δρομο .Νεοτερα επι της οθονης .

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 24 Νοέμ 2017, 00:06

Μέχρι να έρθει ο μηχανισμός και τα υπολοιπα ανταλλακτικα ,ειπα να κανω αλλο ενα οπλακι με διαφορετικο τροπο τωρα.
Πηρα το θετικο καλουπι που εχω φτιαξει με την μη διογκουμενη πολυουρεθανη και του περασα ενα υφασμα μονο απο πανω το οποιο θα αποτελεσει οπως λεω το κουκουλι του οπλου.Μολις αυτο πολυμεριστει ,μετα θα ενισχυθει με περισσοτερα υφασματα απο την εσωτερικη μερια πλεον .
Ετσι καταφερνω να εχω μια τελεια εξωτερικη επιφανεια η οποια πιθανον να μην θελει ουτε γυαλοχαρτο .
Αυτο γινεται καθως το καλουπι μου δεν ειναι τελειο ( θελει στοκαρισμα και τριψιμο να γινει λειο, και το προηγουμενο με παιδεψε λιγο ωσπου αναγκαστικα να κανω στοκαρισματακια και τριψιματακια και στο τελος το εβαψα μαυρο,κριμα και το ανθρακονημα εχει πολυ ωραια οψη .)
Εδω το βλεπετε με φωτογραφια απο το κινητο σε φαση vacuum.O εμποτισμος εγινε με μεθοδο hand lay up ή Ελληνιστή, ταμποναριστά με πινελακι ,διοτι ειμαι και καλος σε αυτο απο το λαδι που απλωνω πανω στο φυλλο οταν φτιαχνω τυροπιτα χειροποιητη παντα ! Εδω φτιαχνουμε τυροπιτα,τι ειναι ενα οπλακι ε;

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Παρ 24 Νοέμ 2017, 13:47

Μπραβο Dromillius δείχνεις Ότι βρίσκεσαι στο σωστό δρομο.good luck

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 24 Νοέμ 2017, 14:17

Ελα καστορα και σε χασαμε ! Σε ευχαριστω.

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Παρ 24 Νοέμ 2017, 19:52

Μαγεβεις
Όχι και μία ερώτηση με ποιό τρόπο ενώσεις το πάνω και το κάτω κομάτι

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 24 Νοέμ 2017, 20:00

Με εποξικη κολλα 2 συστατικων.Ηδη το ενα οπλο εχει δοκιμαστει με 2 Χ 16 λαστιχα . Πολυ ισχυρη συγκολληση.

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Παρ 24 Νοέμ 2017, 20:42

Αν μπορείς πες μας ποια κια από που

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”