Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Dromilious

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τετ 18 Οκτ 2017, 11:12

Giorkos σε καταλαβαινω απολυτα.Σχετικα με το ενδεχομενο γεμισματος του οπλου με αφρο ,επηρεαστικα απο καποιες συζητησεις με την εννοια του οτι ο αφρος σε μεγαλυτερα βαθη -20 m και κατω λογω της πιεσης θα διατηρει τις αρχικες του ιδιοτητες περισσοτερο απο οτι του αερα που θα ειναι μεσα στο οπλο,με αποτελεσμα να μην αλλαζει η συμπεριφορα του οπλου στα διαφορετικα βαθη.Σιγουρα περιμενω δοκιμες στην θαλασσα .Το επομενο οπλο θα ειναι ανθρακονημα το οποιο θα μας δωσει ολα αυτα τα πλεονεκτηματα που μας ανεφερες.Μικροτερο βαρος,ρητινες και υφασματα και ετσι θα μπορουμε να βαρυδωσουμε ελευθερα γιατι τωρα οπως τα υπολογισες ειμαστε οριακα να βουλιαξουμε.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τρί 24 Οκτ 2017, 00:52

Το οπλακι προχωράει σιγά σιγά.προχειρες φωτογραφίες με το κινητό.αυριο διαμορφώνεται η λαβή , γίνονται κάποιες βελτιώσεις αισθητικές ,μπαίνουν 2 Χ 16 λάστιχα ,βέργα πιθανόν 1.25 Χ 6.75 ,εάν βρεθεί και μουλινε θα αγοράσω και βλέπουμε.Οστοσο φτιάχνουμε το δεύτερο όπλο, carbon όμως τώρα .πολυμερίζεται αυτήν την στιγμη το πάνω μέρος του όπλου.Σιγουρα αυτό θα βγει ελαφρύτερο περίπου στο 1 κιλό το πολυ ,ενώ αυτό είναι 1,5 .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Τρί 24 Οκτ 2017, 01:36

Επικροτω τη δουλειά σας Παιδιά και εάν δέχεσθαι σας κάνω ένα μουλινε δωρο Μεανδρος.Panos

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Τρί 24 Οκτ 2017, 08:26

Castora θα το δεχτώ με χαρά.Αν θες να μου το δανείσεις για τις δοκιμές και στο επιστρέφω.θα έβαζα λάστιχο τανισης ,μα ήθελα να δοκιμάσω το όπλο με Φούλ βάρος για ελενχου πλευστότητας.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Πέμ 26 Οκτ 2017, 16:06

Τα περιφερειακα μαζευονται σιγα σιγα.Βεργα επιλεχθηκε μια 6.5 Χ 1,27 ( κομμενη ουρα ).To μηκος οπλισης ειναι 95+ .Λαστιχα 2Χ16 (τα ειχα στο συρταρι απο παλια ) .Οπως θα ειδατε και στις αγγελιες αναζητω μουλινε,Λιγα μαζεματα ακομα το οπλακι και θα ειναι ετοιμο.Τα λαστιχα σιγουρα θα αλλαχτουν με καινουργια καποια στιγμη.Σε πρωτη φαση θα δοκιμαστει στην θαλασσα σε πλευστοτητα και πιθανον να βαλουμε και μπετονι για δοκιμες .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Πέμ 26 Οκτ 2017, 17:07

Μαρεσει παρα πολύ το οπλο μπραβο από την καρδια μου.αλλα επειδή λεω αληθειες και δεν χαϊδευω αυτια αν μου ελεγαν να το αγορασω δεν θα τα αγοραζα γιατι δεν μαρεσει η λαβη.με παραπεμπει στις χοντράδες των ξυλινων.στο επομενο αν θες σου δινω μια από δικα μου καλούπια και θα δεις πως θα αλλαξει ολο το οπλο. :thumbsup:

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Πέμ 26 Οκτ 2017, 18:16

ναι η λαβη θελει λιγο δουλιτσα ακομα.Υπαρχουν ετοιμες στο εμποριο πολυ οικονομικες,ασε που εχουμε σχεδιασει ενα μοντελο .

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Πέμ 26 Οκτ 2017, 22:18

Πραγματικά δείχνει πολύ καλό.πολλα μπράβο για την όλη προσπάθεια
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Πέμ 26 Οκτ 2017, 22:30

Ευχαριστώ φίλε.εννοειται μόλις είναι έτοιμο και σωστό,κανονίζουμε μια βουτιά όλοι μαζί για δοκιμή και εντυπώσεις.Εννοειται η πρώτη δοκιμή θα αποτυπωθεί σε κάμερα.

Άβαταρ μέλους
Giorkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorkos » Πέμ 26 Οκτ 2017, 23:33

Ωραίο!!!!!!

Και σέξυ !!!!!

Τελικα πόσο βαρετό βγήκε αυτό το όπλο , χωρίς τα εξαρτήματα του ????

Γιωργος
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Σάβ 28 Οκτ 2017, 15:43

Γεια σας συμφορουμητες.Λογω ημερας δεν υπηρχε πολυς χρονος δοκιμης του οπλου.
Οπως θα δειτε και στο βιντεο ,σε πρωτη φαση ασχοληθηκα με το ζυγισμα και την πλευστοτητα του οπως επισης και με την κινηση του δεξια-αριστερα.
Μουλινε δεν ειχα χρονο να αγορασω,οποτε το ζυγισμα του δεν ειναι το τελικο.Οστοσο απο τις δοκιμες φαινεται πως και με το μουλινε θα ισορροπησει ακομη καλυτερα και πιστευω οτι θα ειναι ομορφα βαρυδωμενο (το οποιο βαρυδωμα εσωτερικα εγινε εμπειρικα και μαλλον απο την τυχη του πρωταρη το πετυχα).
Τωρα οσον αφορα την πλευστοτητα,το οπλο ακομα και χωρις βεργα ειναι ελαφρως αρνητικο .Οσο ηταν χωρις την λαβη,ηταν ουδετερο με μια ταση μπροστα να βουλιαζει.Τωρα ομως αντισταφηκε η συμπεριφορα του και βουλιαζει απο την μερια της λαβης.
Το νεο carbon οπλο που θα φτιαχτει σιγουρα θα ειναι 200-300 γραμμαρια ελαφρυτερο ,οποτε ελπιζω σε αυτο για το ιδανικο οπλο για εμενα.Το συγκεκριμενο λιγο με κουραζε στο χερι,το οποιο πιθανον να ειναι κατι που συνηθιζεται καθως δεν ειναι τραγικο το βαρος του.Θα το ζυγισω και θα σας πω ποσο ειναι γυμνο.
Τα λαστιχα ηταν λυση αναγκης καθως δεν υπηρχε χρονος λογω δουλειας να αγορασω καινουργια,αν θα προσεξετε στο βιντεο ειναι πολυ φθαρμενα λογω πολυκαιριας (τουλαχιστον 3 χρονων στο συρταρι ) και απεφυγα να οπλισω την δευτερη σκαλα (+ 1 η προοπλιση ).Οστοσο στο δευτερο καρχαριακι και τα 2 λαστιχα οπως θα δειτε σε μια βολη στο βιντεο ειναι αρκετα γρηγορο.
Στο 2:00 λεπτο οπου ειναι οπλισμενο το ενα λαστιχο στην προοπλιση και το δευτερο στην πρωτη σκαλα,οπως θα δειτε ,πηγαινοντας να το μαζεψω βλεπω ενα μικρο Σαργουδακι στα δεξια μου και σε αποσταση περιπου 2 μετρων . Το στριψιμο του οπλου ηταν πολυ καλο και σχετικα γρηγορο.Η βολη εγινε και χτυπησε το ψαρι ψηλα οπου και ξεψαρισε δυστυχως.
Γενικοτερα οι εντυπωσεις μου ηταν αρκετα καλες ,θεωρω οτι οταν τοποθετηθουν τα σωστα λαστιχα επανω και υπαρχει η δυνατοτητα να οπλιστει σωστα και να μην καβαλαει το ενα λαστιχο το αλλο,το βαρυδωμα του θα βελτιωθει σε συνδιασμο με το μουλινε που θα δωσε το αναλογο βαρος για καλυτερο ζυγισμα.
Παρόλα αυτα το προτιμω ελαφρυτερο ,κραταω τις επιφυλαξεις μου .Εννοειται το carbon που ετοιμαζεται θα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο.
https://youtu.be/tLYAYSKXhyI

pelekan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Σάβ 28 Οκτ 2017, 16:08

Ωραιο το βιντεο.Φιλε δρομιλιους το να ιεναι βαρυ το οπλο είναι συνηθεια αλλα για μενα είναι και δεδομενο πια.ενα ελαφρυ οπλο φιλε ότι και να λενε....δεν......με ένα λαστοιχο μπορει μετα τα δυο απλα δεν ριχνει.ποθλησα οπλο που το γουσταρα τρελα για αθτον τον λογο το οπλο ζυγιζε 2300 και μετα το σερβισ εγινε 1900 (ακυρο) το οπλο ηταν ολοκληρο κουπι και με ένα 17αρι ακομα κλοτσαγε σαν τρελο.Αυτο που περιμενω από σενα εινα να μου πεις αυτό που σε ειχα ρωτησει και παλιοτερα.τελικα με αυτην την μικρη εμπειρια που εχεις και με αυτόν τον λιγο κοπο που εκανες σαν ερασυτεχνης κατάφερες να φτειαξεις ένα οπλο ....εχωντας στην κατοχη σου ηδη ακριβα οπλα καρμπον θα ηθελα να μας πεις τα λεφτα που πουλιουντε τα καρμπον οπλα τα αξιζουν ή πληρονουμε το Μπραντ ναϊμ καποιον.

Υ.γ μην μου πεις παλι δεν είναι στημενο ακομα και τα λλοιπα σαν πρωτη αποψη με την βολες που εκανες.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Σάβ 28 Οκτ 2017, 16:39

Δυστυχως το βιντεο εχει πολλη φωτεινοτητα και δεν φαινεται η βεργα και η ταχυτητα της .Κοιτα να δεις Pelekan ,για εσενα και για μενα μου εχουμε καποιες γνωσεις και δεξιοτητες και μπορουμε να φτιαξουμε ενα οπλο ,πιθανον να μην αξιζει να δωσουμε 700 και πανω ευρω για ενα ετοιμο.
Υπαρχει ομως και πολυυυς κοσμος που δεν εχει καμια σχεση με τεχνικα ( και ξερω πολυυυ κοσμο που και λαστιχα για να αλλαξει το παει σε καταστημα καθως δεν ξερει ουτε κομπο να κανει - φυσικα δεν το κατακρινω απλα υπαρχει και αυτη η μεριδα ανθρωπων - ) ,οποτε για αυτην την κατηγορια ανθρωπων η αγορα ενος τετοιου οπλου ειναι μονοδρομος.
Για την δικη μου ικανοτητα σαν ψαροντουφεκας θεωρω οτι αυτο που φτιαχνω και οσο μπορω να εξελιξω ακομα ,με υπερκαλυπτει και θα το προτιμησω απο ενα ετοιμο.
Δηλαδη ψαρεμα επι το πλειστον κολυμπητο μεχρι 20-25 μετρα ,ψαχτηρι και ψιλοκαρτερακια.
Βεβαια παιζει ρολο και η ικανοποιηση να ψαρευεις με ενα δικο σου δημιουργημα .
Παντως εαν επεφτε ξανα στα χερια μου και σε καλη τιμη ενα μεταχειρισμενο επωνυμο ( εχω μια συμπαθεια σε συγκεκριμενο κατασκευαστη οπως θα καταλαβες ) δεν θα ελεγα οχι !
Επειδη εθιξες ενα θεμα με μεγαλη κουβεντα και φραπέ ,θα το κανονισουμε συντομα και απο κοντα !

pelekan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Σάβ 28 Οκτ 2017, 17:17

Dromilious έγραψε:Δυστυχως το βιντεο εχει πολλη φωτεινοτητα και δεν φαινεται η βεργα και η ταχυτητα της .Κοιτα να δεις Pelekan ,για εσενα και για μενα μου εχουμε καποιες γνωσεις και δεξιοτητες και μπορουμε να φτιαξουμε ενα οπλο ,πιθανον να μην αξιζει να δωσουμε 700 και πανω ευρω για ενα ετοιμο.
Υπαρχει ομως και πολυυυς κοσμος που δεν εχει καμια σχεση με τεχνικα ( και ξερω πολυυυ κοσμο που και λαστιχα για να αλλαξει το παει σε καταστημα καθως δεν ξερει ουτε κομπο να κανει - φυσικα δεν το κατακρινω απλα υπαρχει και αυτη η μεριδα ανθρωπων - ) ,οποτε για αυτην την κατηγορια ανθρωπων η αγορα ενος τετοιου οπλου ειναι μονοδρομος.
Για την δικη μου ικανοτητα σαν ψαροντουφεκας θεωρω οτι αυτο που φτιαχνω και οσο μπορω να εξελιξω ακομα ,με υπερκαλυπτει και θα το προτιμησω απο ενα ετοιμο.
Δηλαδη ψαρεμα επι το πλειστον κολυμπητο μεχρι 20-25 μετρα ,ψαχτηρι και ψιλοκαρτερακια.
Βεβαια παιζει ρολο και η ικανοποιηση να ψαρευεις με ενα δικο σου δημιουργημα .
Παντως εαν επεφτε ξανα στα χερια μου και σε καλη τιμη ενα μεταχειρισμενο επωνυμο ( εχω μια συμπαθεια σε συγκεκριμενο κατασκευαστη οπως θα καταλαβες ) δεν θα ελεγα οχι !
Επειδη εθιξες ενα θεμα με μεγαλη κουβεντα και φραπέ ,θα το κανονισουμε συντομα και απο κοντα !
χαχααχαχ σε παω γιατι εκτος από ταλεντακι εισια και διπλωμάτης .......παντως μπραβο και παλι για την ολη προσπαθεια.οσο για τον καφε ασφαλως και περιμενω και φυσικα ορεξη να υπαρχει μπορούμε να κανουμε πολλα (κασκευαστικα) αρκει να υπαρχει παθος και σοβαροτητα φιλε μου γιατι ακομα και στην επαγγελματικη μου πορεια συναντω ανθρώπους ασοβαρους που δεν μπορεις να στηριχτείς πανω τους.....μπορει να σου πει αυριο θα κανουμε αυτό και να περασουνε 5 χρονια. :hello:

castoras
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Ζερβάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από castoras » Σάβ 28 Οκτ 2017, 23:35

Dromilious σου ήρθε κάποιο πμ;

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”