Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Παρ 22 Σεπ 2017, 17:23

οντως ''δεμενο'' τωρα παρατηρησα τα εξης. το ένα είναι ότι το οπλο είναι σαν να μην βγηκε από καλουπι ,δεν ξερω κατι εχεις κανει σαν να εχει χαθει ο οδηγος σαν να το εχεις ντησει με καλτσα κατι όμως από την εμπειρια μου στα καλούπια δεν μου κολαει.ισως να μην εχεις χρησιμοποιησει καλο υλικο για το καλουπι σου και του κανει ζημεια ο πολυεστέρας ....... 8-[ εν παση περιπτωση αυτό θα το βρεις από εκει και περα δες το θεμα στεγανωποιησης όταν αρχησεις να ανοίγεις τρυπες.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 22 Σεπ 2017, 17:28

Μολις ελαβα υλικο απο το δευτερο προτοτυπο οπλο πολυεστερα.Εδω βλεπετε το σεναζι με ισχυρη εποξικη κολλα για να εχουμε μεγαλυτερη επιφανεια συγκολλησης καθως επισης και καποιες ενισχυσεις καθετες .Στο μπροστα μερος του οπλου θα γεμισουμε με ριτηνη και ινες για να ενισχυθει,να παρει βαρος η μυτη και να μπορεσουμε να κανουμε τρυπες στεγανες για τα λαστιχα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Παρ 22 Σεπ 2017, 17:31

Pelekan ισως να ξεγελαει η ποιοτητα της φωτογραφιας.Ο πολυεστερας εχει μεσα μαυρη χρωστικη λιγη σε ποσοτητα ομως και ειναι ψιλοδιαφανο και φαινονται τα υφασματα τα μεσα

pelekan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Παρ 22 Σεπ 2017, 17:53

Dromilious έγραψε:Pelekan ισως να ξεγελαει η ποιοτητα της φωτογραφιας.Ο πολυεστερας εχει μεσα μαυρη χρωστικη λιγη σε ποσοτητα ομως και ειναι ψιλοδιαφανο και φαινονται τα υφασματα τα μεσα
Ισως..Τωρα εγω σου εδωσα δυο βιντεο και σου προσφερα μασιμενη τροφη που εκανα χρονια για να την αποκτησω.απο εκει και περα ακολουθησε οποιον δρομο θες. :hello:

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Κυρ 24 Σεπ 2017, 07:59

Φίλε Dromilious αν και σου απάντησα σε πμ νομίζω ότι πρέπει να μπει και εδώ το μήνυμα μου μιας και μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους.
Καλησπέρα, η καλύτερη επιλογή πριν δοκιμάσετε να βάλετε λάστιχα είναι αυτό που είχα γράψει:
Πέρασμα δύο μικρών κομματιών από λάστιχο και μετά να δέσετε σε αυτά τα ανάλογα βάρη. Η επιλογή λαστίχων και όχι πχ σχοινιού γίνεται καθαρά για να προσομοιωθεί καλύτερα η επιφάνεια που δέχεται τα φορτία.
Και για να μην το κάνετε έτσι στην τύχη ψάξτε να βρείτε τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής.
Αν δεν βρείτε χαρακτηριστικά, θα πρέπει να βρείτε μόνοι σας το Κ του λαστίχου με τον απλό τύπο-νόμο του Χουκ F=-kx. (ας αγνοήσουμε το "-" για ευκολία), το κ είναι η σταθερά του ελατηρίου(λαστίχου για εμας) και χ η επιμήκυνση του λαστίχου.
Περνώντας το λάστιχο σε μια λεπτή ράβδο και δένοντας στις άκρες τα ανάλογα βάρη, με ένα μέτρο μπορείτε να βρείτε την επιμήκυνση για να υπολογίσετε το κ. Προσοχή το μήκος που θα πρέπει να μετρήσετε είναι μόνο αυτό που επιμηκύνεται, δηλαδή από το σημείο που δένεται το βάρος μέχρι το σημείο που πακτώνεται στο πάνω μέρος του. Η δύναμη F θα είναι το συνολικό βάρος επί 10 (9.81 για την ακρίβεια) για να το μετατρέψετε σε newton και να λύσετε την εξίσωση. Δηλαδή 10 κιλά θα είναι ~100N.
Ουσιαστικά εμείς θεωρούμε σαν ελατήριο το ζέυγος των λαστίχων γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα μας(ψαροντούφεκο)! Γι'αυτό και για να βρούμε το κ δεν δένουμε ένα μονό λάστιχο αλλά δύο ή διαφορετικά ένα μονό "U"

Αν λοιπόν θέλετε να βάλετε λάστιχα χ μήκους με συντελεστή 3 ώστε να φτάσουν 3χ, η δύναμη που θα ασκούν θα είναι F=k*Δx = k*(3x-x) = k*2x.
Έτσι θα ξέρετε ακριβώς τη δύναμη που θα ασκηθεί στο σωλήνα. Φυσικά θα πρέπει να σκεφτείτε και τι συντελεστή ασφαλείας θα βάλετε, δηλαδή το πόσο παραπάνω δύναμη θα αντέχει μέχρι να σπάσει. Αυτό μπορεί να γίνει προσθέτοντας παραπάνω βάρη στα πειράματα, αλλά κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να αντέχει τουλάχιστον 3 φορές τα φορτία στα οποία θα δουλεύει. Δηλαδή αν φτιάχτηκε για 1 λάστιχο θα πρέπει να αντέχει τουλαχιστον 3 για να θεωρηθεί ασφαλές.

Και επίσης μια σημαντική παρατήρηση, στις μετρήσεις σας θα πρέπει τα λάστιχα να είναι κάθετα με το έδαφος μιας και η δύναμη του βάρους είναι κάθετη. Προσέξτε λοιπόν να στερεώσετε κάπως τον σωλήνα ώστε τα λάστιχα να είναι κάθετα επιβεβαιώνοντας το με ένα αλφάδι ώστε να σιγουρευτείτε ότι όλοι οι υπολογισμοί είναι σωστοί.
Φυσικά όπως έγραψε και ο pemosx πέρα από τη δύναμη που ασκούν τα λάστιχα σημαντική είναι και η επίδραση της πίεσης όσο βαθαίνεις! Αν λοιπόν το όπλο περάσει όλα τα πειράματα, όπως έγραψε και ένας άλλος φίλος δοκιμάστε με ένα σχοινί να ποντίσετε το όπλο μέχρι κάποιο βάθος. Αν το όπλο το θέλετε για ψάρεμα στα 20μ για παράδειγμα θα πρέπει να αντέξει (οπλισμένο) την πίεση τουλάχιστον στα 40 για να θεωρηθεί ασφαλές.

Επίσης οι τρύπες είναι κακή ιδέα να καλυφθούν μόνο με στόκο ώστε να στεγανοποιηθεί ο σωλήνας γιατί δύσκολα θα αντέξουν. Καλυτερα οι τρύπες να καλυφθούν με ύφασμα και ρητίνη αφού πρώτα στοκαριστεί για να διαμορφωθεί η επιφάνεια.

Τέλος δεν θα πρέπει να παραληφθεί και η επεξεργασία που θα γίνει στο σωλήνα για να μπει ο μηχανισμός. Αυτό δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο να υπολογιστεί με κάποιο ρεαλιστικό πείραμα, παραμόνο με ανάλυση σε υπολογιστή. Και λαμβάνοντας υπ'όψην αυτά που γράφω παραπάνω, στο σημείο όπου θα μπει ο μηχανισμός θα χρειαστεί σίγουρα αρκετή ενίσχυση για να καλυφθεί η τρύπα στο σωλήνα! Κάτι που φυσικά δεν προτείνεται σε κατασκευές carbon. Είναι πολύ καλύτερα αυτή η διαμόρφωση να γίνει εξ αρχής στο πάνω καλούπι παρά να κοπεί το κομμάτι σου, κάτι που θα οδηγήσει σε ασυνέχεια τις ίνες του υφάσματος όπως έχω ξαναπεί.
Και φυσικά σε αυτό το σημείο το πλήθος των υφασμάτων θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο ώστε να αντέξει τα φορτία. Βέβαια το πόσο μεγαλύτερο μπορείς να το βρεις μόνο με μελέτη και όχι με θεωρητικούς υπολογισμούς..

Όλα τα παραπάνω τα γράφω χοντρικά χοντρικά και φυσικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν έχω δίκιο. Εάν κάποιος θεωρεί ότι έχω γράψει κάτι λάθος ας με διορθώσει!

Αυτό που θέλω απλώς να αναφέρω είναι ότι για μια τέτοια κατασκευή θα πρέπει να γίνει μηχανολογική μελέτη σε υπολογιστή ώστε ξέρετε περίπου πως θα κινηθείτε(διαστάσεις,πλήθος στρώσεων,κτλ). Σε κάθε άλλη περίπτωση στηρίζεστε αποκλειστικά στα πειράματα που εκτελείτε. Η ενδεδειγμένη σειρά, όπως για κάθε σωστή κατασκευή, θα πρέπει να είναι μελέτη>πείραμα>κατασκευή και όχι πείραμα>κατασκευή. Με αυτόν τον τρόπο μόνο με τύχη θα καταλήξετε στο επιθυμητό αποτέλεσμα και μέχρι να φτάσετε εκεί θα έχετε δαπανήσει αρκετές ώρες εραγασίας και φυσικα αρκετά αναλώσιμα, δηλαδή χρήματα!
Και επειδή μιλάμε για μία πρωτότυπη κατασκευή χωρίς να υπάρχει μια ενδεδειγμένη και δοκιμασμένη κατασκευαστική πορεία όπως πχ στα ξύλινα, όλα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω με φιλική και όχι επικριτική διάθεση! Καλή συνέχεια :hello:
One breath
One dive
One shot
One life...

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Κυρ 24 Σεπ 2017, 10:11

καλήμερα
με ποιο πρόγραμμα μπορείς να υπολογίσεις τα φορτία σε αυτές της κατασκευές και να έχουν έτυμες βιβλιοθήκες για τα υφάσματα
δώσε μερικές πληροφορίες για βιβλιογραφία είναι πολύ ενδιαφέρον να έχουμε τέτοιες πληροφορίες

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Κυρ 24 Σεπ 2017, 21:48

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω πρακτικα πως μπορουμε να κανουμε την δοκιμη.Εγω λεω να κρεμασω ενα λαστιχο και να του βαλω το αναλογο βαρος ετσι ωστε πχ να εχω επιμυκυνση 75 εκατοστα που θα ειναι και το μηκος οπλισης του οπλου και εφοσον βρω ποσο βαρος θελω για να επιμηκυνω το λαστιχο στο 75 ,το ιδιο βαρος να το βαλω πανω στο οπλο δια μεσου του ιδιου λαστιχου.το θεμα ειναι πως θα δεθει το οπλο πχ σε ενα κλαδι.Κανονικα πρεπει να δεθει απο την μερια της σκανδαλης ετσι ωστε να προσομειωσουμε την πιεση που ασκειται και απο τις 2 μεριες.πως ομως;

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Δευ 25 Σεπ 2017, 04:19

papathander έγραψε:καλήμερα
με ποιο πρόγραμμα μπορείς να υπολογίσεις τα φορτία σε αυτές της κατασκευές και να έχουν έτυμες βιβλιοθήκες για τα υφάσματα
δώσε μερικές πληροφορίες για βιβλιογραφία είναι πολύ ενδιαφέρον να έχουμε τέτοιες πληροφορίες
Δεν υπάρχουν έτοιμες αυτές οι πληροφορίες δυστυχώς..Για να γίνει η μελέτη θα πρέπει να βρεις τις ιδιότητες του υφάσματος που έβαλες και στη συνέχεια να τις περάσεις στο πρόγραμμα..Αυτά που μαθαίνω να δουλεύω τώρα εγώ είναι το Solidworks και το Abaqus..Είναι αρκετά δύσκολο όπως καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να συνδυάσεις γνώσεις μηχανικής και σχεδιασμού.

Φίλε Dromilious για να μοιράσετε σωστά το βάρος και να μην το πιάσετε από ένα μόνο σημείο, με κίνδυνο να σπάσει ο σωλήνας, θα μπορούσατε να φτιάξετε ένα καλούπι που να είναι το 1/2 του μήκους το σωλήνα(το κάτω μέρος της στηριξης) ώστε να είναι σταθερό και στη συνέχεια να το πιάσετε σε κάποια μέγγενη. Στο πάνω μέρος που θα είναι ελεύθερο θα μπορείτε να κρεμάσετε τα βάρη χωρίς πρόβλημα.

Γενικά όμως αν το όπλο σπάσει πιέζοντας το με κάποια δύναμη (πχ κάμση με το γόνατο) τότε υπάρχει κάπου αστοχία-σφάλμα. Δοκιμάστε να το τεστάρετε ασκώντας δύναμη με τα χέρια για αρχή, χωρίς φόβο...Αν είναι να σπάσει, θα σπάσει...
One breath
One dive
One shot
One life...

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 25 Σεπ 2017, 09:54

Καλημερα.Με τα χερια δεν λυγιζει ουτε χιλιοστο.Ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη.Εσωτερικα εχει περιπου 5 χιλοστα παχος απο fiber να φανταστεις.Θα δοκιμασω και γονατιά :)
Χτες μπηκε και ο αναποδος μηχανισμος,εγινε η τρυπα για ενα λαστιχο και σημερα θα γινει παλι με καλουπι και η λαβη. Η τελικη βαφη επιλεχτηκε να γινει με πολυεστερα με μαυρη χρωστικη και στοκο σε σκονη και περασμα με πινελακι ταμποναριστά.Φοβερο μαυρο ματ αποτελεσμα το οποιο ειναι και αντιολισθητικο.Φωτογραφιες συντομα!

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 25 Σεπ 2017, 16:51

Οι πρώτες δοκιμές ελενχου στεγανοποίησης και πλευστότητας έγιναν στο εργαστήριο μας με τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
pemosx

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pemosx » Δευ 25 Σεπ 2017, 17:15

tsourakis13 έγραψε:
papathander έγραψε:καλήμερα
Δεν υπάρχουν έτοιμες αυτές οι πληροφορίες δυστυχώς..Για να γίνει η μελέτη θα πρέπει να βρεις τις ιδιότητες του υφάσματος που έβαλες και στη συνέχεια να τις περάσεις στο πρόγραμμα..Αυτά που μαθαίνω να δουλεύω τώρα εγώ είναι το Solidworks και το Abaqus..Είναι αρκετά δύσκολο όπως καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να συνδυάσεις γνώσεις μηχανικής και σχεδιασμού.

Φίλε Dromilious για να μοιράσετε σωστά το βάρος και να μην το πιάσετε από ένα μόνο σημείο, με κίνδυνο να σπάσει ο σωλήνας, θα μπορούσατε να φτιάξετε ένα καλούπι που να είναι το 1/2 του μήκους το σωλήνα(το κάτω μέρος της στηριξης) ώστε να είναι σταθερό και στη συνέχεια να το πιάσετε σε κάποια μέγγενη. Στο πάνω μέρος που θα είναι ελεύθερο θα μπορείτε να κρεμάσετε τα βάρη χωρίς πρόβλημα.

Γενικά όμως αν το όπλο σπάσει πιέζοντας το με κάποια δύναμη (πχ κάμση με το γόνατο) τότε υπάρχει κάπου αστοχία-σφάλμα. Δοκιμάστε να το τεστάρετε ασκώντας δύναμη με τα χέρια για αρχή, χωρίς φόβο...Αν είναι να σπάσει, θα σπάσει...
Το να προσομοιωσεις το όπλο με την φορτιση δεν ειναι το δύσκολο για κάποιον που έχει γνώσεις μηχανικής αλλά τα κριτήρια αστοχίας που θα χρησιμοποιήσεις για ένα σύνθετο υλικό όπως αυτό.

Παραθέτω photo προσομοίωσης ξύλινου σε SAP2000.

Εικόνα

Εικόνα

pelekan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Δευ 25 Σεπ 2017, 17:22

Dromilious έγραψε:Καλημερα.Με τα χερια δεν λυγιζει ουτε χιλιοστο.Ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη.Εσωτερικα εχει περιπου 5 χιλοστα παχος απο fiber να φανταστεις.Θα δοκιμασω και γονατιά :)
Χτες μπηκε και ο αναποδος μηχανισμος,εγινε η τρυπα για ενα λαστιχο και σημερα θα γινει παλι με καλουπι και η λαβη. Η τελικη βαφη επιλεχτηκε να γινει με πολυεστερα με μαυρη χρωστικη και στοκο σε σκονη και περασμα με πινελακι ταμποναριστά.Φοβερο μαυρο ματ αποτελεσμα το οποιο ειναι και αντιολισθητικο.Φωτογραφιες συντομα!
Ενας σωλήνας 80 εκατοστα και 5 χηλιοστα παχος δυσκολο να λυγισει με το χερι.σε ένα οπλο 1.20 είναι το θεμα το στανταρ τεστ δυο τουβλα από ακρη σε ακρη και ανεβα πανω :lol: εχεις βαλει πανω στο οπλο βεργα και εχει νορμαλ πλευστοτητα?πες μας σαν πληροφορια ποσο ζυγιζει το μονομπλοκ χωρις λαβη?

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 25 Σεπ 2017, 17:29

Βέργα δεν έβαλα η αλήθεια είναι γιατί δεν έχω τόσο μικρή.το βάρος του όπως το βλέπεις είναι 650 γραμαρια

pelekan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Δευ 25 Σεπ 2017, 17:47

Dromilious έγραψε:Βέργα δεν έβαλα η αλήθεια είναι γιατί δεν έχω τόσο μικρή.το βάρος του όπως το βλέπεις είναι 650 γραμαρια
με τον μηχανισμο μαζι?ενα δικο μου που εχω κανει μονο από υαλονημα μαζι με την λαβη ζυγιζει μισο κιλο χωρις μηχανισμο.

Dromilious

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dromilious » Δευ 25 Σεπ 2017, 18:13

Όχι σκέτο χωρίς μηχανισμό.η αλήθεια είναι ότι το ενίσχυσαν λίγο παραπάνω !

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”