kataskeyh apo thn arxh lastixovolou oplou

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
ifestos1984
Ονοματεπώνυμο: Nikolaos Davrados

kataskeyh apo thn arxh lastixovolou oplou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ifestos1984 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 17:28

καλησπέρα η ερώτηση θα φανεί λιγάκι βλακία αν θέλω να φιαξω από την αρχή ένα όπλο με τα δικά μου στάνταρ δηλαδή λαβή δεμκα η πόθος 75 εκατοστά σωλήνα η 90 αλουμίνιο κεφαλή από bucanero η lanara πχ κλιστου τύπου θα μου βγει ποιο ακριβά αν αγοράσω ένα κενούργιο ? τι θα θα χριαστο ώστε να τα συνδέσω όλα μεταξύ τους?? και να είναι οκ για βουτιά?

venou

Re: kataskeyh apo thn arxh lastixovolou oplou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τετ 19 Ιούλ 2017, 18:12

Γενικα για συμβατικο οπλο δεν ειναι κ επιστημη...Αρκει να ξερεις λιγο κ να εχεις καποια βασικα εργαλεια. Εδω κ χρονια στηνουμε τα οπλα με τον πατερα ακριβως οπως τα θελουμε κ λειτουργικα ειναι και ασφαλη και για το ψαρεμα που κανουμε μας κανουν. Σε πρωτη φαση πρπει να δεις ειναι αν ο μηχανισμος της λαβης σου παιρνει τον σωληνα πουθες. Επισης αν η κεφαλη ταιριαζει στο σωληνα. Θα χρειαστεις ισως καποιους οδηγους για τη βεργα. Ταπωμα στο σωληνα για στεγανοποιηση..εμας μας παιδευει αυτο...θελει δοκιμες στο νερο για να δεις ποτε ειναι οκ. Τρυπημα του σωληνα για λαβη κ κεφαλη...πολυ προσοχη πρπει να ειναι στην ευθεια.σχεδον ετοιμος. Αναλογως το μηκος παιρνεις λαστιχα, καμπανα η δετα, βεργα κ ξεκινας δοκιμες στο νερο. Αυτα σε πολυ γενικο επιπεδο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος venou την Τετ 19 Ιούλ 2017, 18:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 18:15

ξεκινά με έρευνα αγοράς εξαρτημάτων και υπολογίζεις ,νομίζω όμως ότι ποιο φτηνό θα σου έρθει το καινούργιο και αποφεύγεις και τα παραπάνω ,δηλ.δοκιμές κτλ.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ifestos1984

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ifestos1984 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 18:29

thalassa50 έγραψε:ξεκινά με έρευνα αγοράς εξαρτημάτων και υπολογίζεις ,νομίζω όμως ότι ποιο φτηνό θα σου έρθει το καινούργιο και αποφεύγεις και τα παραπάνω ,δηλ.δοκιμές κτλ.
τη ερργαλία χριαζομε?

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τετ 19 Ιούλ 2017, 18:55

Κεφαλη λαβη DEMKA pathos ... εως πολυ δυσκολο να βρεις.
Κλεισανε...
Αμα βρεις πες μου κι εμενα
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 19 Ιούλ 2017, 19:22

Όπως σου είπε και ο thalassa καλύτερα ένα έτοιμο όπως το νέο cressi cherokee 75 ή 90 στα 145 ευρώ πήρα πρόσφατα το 75 το απλό με 28αρι σωλήνα 16αρι λάστιχο αλλά καλής ποιότητας και 6mm βέργα σκληρή ανάποδο μεταλλικό μηχανισμό κεφαλή ανοικτή με μαγνήτη για γρήγορο οπλισμα και αν θες αργότερα το αναβαθμίζεις με ένα carbon σωλήνα ζωνομεση έτσι για να παίξεις άλλη βέργα και δετά λάστιχα σιγά -σιγά αλλιώς θες τρυπάνι μέγγενη κάνα δύο κατσαβίδια τάπες για τον σωλήνα εκτός και βάλεις λαβή κεφαλή με orings δηλαδή στεγανοποιητικους δακτυλίους- καλύτερα για μένα- όπως pathos-cressi- επίσης αν το φτιάξεις πάρε λαβή κεφαλή της ίδιας εταιρίας για να έχουν το ίδιο ύψος αυτά και καλή συνέχεια.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 19 Ιούλ 2017, 19:30

ξέχασα να σου πω ότι το cherokee είναι 5 πόντους μικρότερο από ότι γράφει δηλαδή το 75 είναι 70 το 90-85 κλπ. αλλά με τον ανάποδο μηχανισμό έρχεται στα ίσα!

stelios75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios75 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 20:08

ολα μου τα οπλα ειναι συμβατικα πλην ενος ξυλινου ρολλερ και ολα τα εχω φτιαξει μονος μου απο διαφορα που εβρισκα...ενα καστομ οπλο φιλε ισως σου βγει ακριβοτερο αλλα θα ναι με τα δικα σου τα στανταρ και οπως το θες εσυ .εργαλειακια να χεις υπομονη και θα φτιαξεις οπλο που θα ναι κομμενο κ ραμμενο στα μετρα σου
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!

ΤΑΣΟΣ R2 RAYO
Ονοματεπώνυμο: Κυριαζης Τασος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ R2 RAYO » Τετ 19 Ιούλ 2017, 21:20

μια και μιλας για μπουκανερο κεφαλη δες τις τιμες για ολοκληρο οπλο, είναι πολύ χαμηλες σε σχεση με τα αλλα ελληνικα και είναι για πολλους το κυριως οπλο στο ψαρεμα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 20 Ιούλ 2017, 09:29

ifestos1984 έγραψε:
thalassa50 έγραψε:ξεκινά με έρευνα αγοράς εξαρτημάτων και υπολογίζεις ,νομίζω όμως ότι ποιο φτηνό θα σου έρθει το καινούργιο και αποφεύγεις και τα παραπάνω ,δηλ.δοκιμές κτλ.
τη ερργαλία χριαζομε?
Δράπανο,τρυπάνια,κατσαβίδια πριόνι και καμιά λίμα
Κόπο και τρέξιμο από το ένα μαγαζί στο άλλο να συγκεντρώσεις τα εξαρτήματα
Κόπο και εργασία και χρόνο στο κόψε ραψε ξηλωνε και σχεδίαζε και συναρμολόγησε (αν δεν ξέχασες κάτι )
Κόπο εργασία και χρόνο και τρέξιμο στην θάλασσα για δοκιμές αν επιπλέει σωστά αν ρίχνει ευθεία αν δεν βαζει νερά κτλ.κλ.κλ.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα βγάλουμε άχρηστο κάτι στην πορεία :D
Λες να μην τα έχω σκεφθεί και εγώ σαν νέος αυτά :D
Αλλά είδα ότι ποιο φτηνά και ξεκούραστα θα μου έρθει έτοιμο :D
Πάρε ένα buca II 86 με το σεταπ που θες που έχει και μουλινε από ην μαμά στην τιμή μέσα και τελείωσες φίλε μου
Αν π;οι θες ιδιοκατασκευη ?????
Καλή επιτυχία εύχομαι και κουράγιο ,δεν είναι και τίποτα δύσκολο αν τα πάρεις έτοιμα ,τα δύσκολα αρχίζουν όταν;ν θες διαμορφωμένους σωλήνες και στρογγυλές κεφαλές και λαβές
Αλλά το δεν γίνεται δεν υπάρχει :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 20 Ιούλ 2017, 10:59

Νικο,καλημέρα.
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,ένα έτοιμο οπλακι σε πάθος,ή κρεσσι η ότι άλλο σου γυαλισει. Ντεμκα,κι εγώ τα αγαπάω,άλλα έκλεισε...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

ifestos1984

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ifestos1984 » Πέμ 20 Ιούλ 2017, 16:58

stelarasA'MAK έγραψε:Νικο,καλημέρα.
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,ένα έτοιμο οπλακι σε πάθος,ή κρεσσι η ότι άλλο σου γυαλισει. Ντεμκα,κι εγώ τα αγαπάω,άλλα έκλεισε...
για αρχή κρεσσι μαλον αλά έτσι ρώτησα να μάθω την διαδικασία ...... εσύ κανόνισε να βρεθούμε και τα αλά τα βρίσκουμε !!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”