Καλύτερη κατηγορία στολής;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Ser
Ονοματεπώνυμο: Ser

Καλύτερη κατηγορία στολής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ser » Τετ 04 Ιαν 2017, 16:58

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ή μεταχειρισμένη στολή κατάδυσης

Ποια είναι η διαφορά; Ποια κατηγορία θεωρείται καλύτερη και ποια απορρίπτεται κατευθείαν; :confused:
1-Φόδρα ξυρισμένη
2-διπλόφορδες
3-Λεία-ξυρισμένη
4-Λεία-Φόδρα
5-άλλη

αν είναι να κάνω παραγγελία ποια από τις παραπάνω κατηγορίες να ζητήσω;
Με παραγγελία είναι και πιο ακριβή υποθέτω...

Επίσης ποιο είναι το όριο ηλικίας μιας στολής; ή εξαρτάται και από το υλικό που είναι φτιαγμένη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :hello:
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Καλύτερη κατηγορία στολής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:03

τι ψαρεμα θα κανεις,που,ποσες ωρες ! :)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:07

Αποκλείεις το 2,4 και 5. Οι λείες ξυρισμένες βολεύουν τους σκαφάτους, στεγνώνουν πιο γρήγορα.Σαν αντοχές καλύτερες οι φοδρα-ξυρισμένες. Για διάρκεια στολής πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία παίζει η χρήση τους. Εγώ που βουτάω μία ή δύο φορές τον μήνα 3 ετία η 4 ετία βγάζω άνετα. Τώρα άλλοι που βουτάνε μέρα παρα μέρα σίγουρα θέλουν αντικατάσταση πιο σύντομα. Θέλουν και λίγο προσοχή γενικότερα..Εγώ πχ στα συρτά σκουπίζω και τον βυθό εννίοτε..

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:11

η δικιά μου απάντηση είναι μόνο καινούργια και μόνο από ελλην ράφτη (κατασκευαστή κατά άλλους )για να πεις περίπου ότι περνεις φρέσκο υλικό
αυτή που κυριαρχεί στο 90% τον ψαράδων είναι η φόδρα ξυρισμένη και στην προτείνω μιας και δείχνεις νέος στο χόμπυ
πάχος τώρα εξαρτάτε στο που ψαρεύεις :)
ναι η κατά παραγγελία είναι λίγο ποιο ακριβές αλλά για χειμώνα είναι η μόνη λύση (εκτός αν είσαι κολ....δος και έχεις τον τέλειο σωματότυπο για την έτοιμη στολή :D )
αλλά δεν είναι και μεγάλη η διάφορα στο να σου κάνει λίγες ουσιώδες τροποποίησης σε μια έτοιμη ώστε να γίνει επί μέτρο (περίπου 20 ευρώ νομίζω ???)ο ράφτης (κατασκευαστής που λέμε )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
Ser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ser » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:33

KOSTAS STI έγραψε:τι ψαρεμα θα κανεις,που,ποσες ωρες ! :)
Αττική κυρίως από τη μεριά του Ευβοικού!
Ενίοτε Κορινθιακό, Σαρωνικό και από τη μεριά της Πελλοπονήσου, Εύβοια και από τη μεριά του Αιγαίου. μέχρι1,5-2 ώρες ταξίδι από Αθήνα
2-5 φορές το μήνα αν ο καιρός βολεύει κάπως
Το καλοκαίρι έκανα μέχρι 4 ώρες, κυρίως επιφανειακό ψάρεμα, όχι καρτέρια!

Μάλλον θα θέλει πάνω 6άρα-7άρα υποθέτω...

ευχαριστώ! :hello:

iland

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iland » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:48

Λοιπόν έχουμε και λέμε όπως προανέφεραν τα παλικάρια και για το λόγο ότι μάλλον πρωτοξεκινάς σ' αυτόν τον υπέροχο κόσμο θα σου πρώτεινα και 'γω με τη σειρά μου μια φόδρα-ξυρισμένη μιας και συγχωρεί κάποιο λάθος χειρισμό ως προς το ντύσιμο και το ξεντύσιμο της στολής αλλά και κάποια επαφή με το βυθό γενικότερα, το μειονέκτημα είναι σε περίπτωση που επικρατεί αέρας (όταν είσαι εκτός θάλασσας ή κολυμπώντας η πλάτη κυριώς είναι εκτός νερού) η φόδρα παγώνει και κατά συνέπεια το καταλαβαίνουμε στο σώμα μας (για το καλοκαίρι δεν ισχύει αυτό μιας και ο καιρός είναι ζέστος). Λεία-ξυρισμένη μμμμμμμ, η καλύτερη επιλογή στο θέμα θερμομόνωσης ΑΛΛΑ με φροντίδα και προδέρμ δηλαδή να της φέρεσαι με μεγάλη ευγένεια αν θες να την έχεις, δια ροπάλου βρεγμένο το σώμα και η στολή αλλιώς τη κλαίς, η επαφή με τα βράχια απαγορευτική αλλιώς κάποιο σκίσιμο καραδοκεί. Διπλόφοδρη ξεπερασμένη για τη χρήση που εμείς θέλουμε. Όλες οι στολές είναι αναλώσιμα μιας ο ήλιος, η θάλασσα και η πίεση που ασκείται επάνω της λόγο βάθους, όσο πιο βαθειά τόσο πιο καταπόνηση (ακούγεται λίγο πρόστυχο εεε χιχιχιχι) τελειώνουν τα κουστούμια μας πιο γρήγορα. Αυτά τα ολίγα από εμένα, ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 04 Ιαν 2017, 18:03

6.5 πανω 5.5 κατω αν εισαι νορμαλ κρυουλιακας

Άβαταρ μέλους
Ser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ser » Τετ 04 Ιαν 2017, 18:18

thanasis28 έγραψε:Αποκλείεις το 2,4 και 5. Οι λείες ξυρισμένες βολεύουν τους σκαφάτους, στεγνώνουν πιο γρήγορα.Σαν αντοχές καλύτερες οι φοδρα-ξυρισμένες. Για διάρκεια στολής πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία παίζει η χρήση τους. Εγώ που βουτάω μία ή δύο φορές τον μήνα 3 ετία η 4 ετία βγάζω άνετα. Τώρα άλλοι που βουτάνε μέρα παρα μέρα σίγουρα θέλουν αντικατάσταση πιο σύντομα. Θέλουν και λίγο προσοχή γενικότερα..Εγώ πχ στα συρτά σκουπίζω και τον βυθό εννίοτε..
Ναι, καταλαβαίνω τώρα τι γίνεται. ευχαριστώ φίλε :hello:
thalassa50 έγραψε:η δικιά μου απάντηση είναι μόνο καινούργια και μόνο από ελλην ράφτη (κατασκευαστή κατά άλλους )για να πεις περίπου ότι περνεις φρέσκο υλικό
αυτή που κυριαρχεί στο 90% τον ψαράδων είναι η φόδρα ξυρισμένη και στην προτείνω μιας και δείχνεις νέος στο χόμπυ
πάχος τώρα εξαρτάτε στο που ψαρεύεις :)
ναι η κατά παραγγελία είναι λίγο ποιο ακριβές αλλά για χειμώνα είναι η μόνη λύση (εκτός αν είσαι κολ....δος και έχεις τον τέλειο σωματότυπο για την έτοιμη στολή :D )
αλλά δεν είναι και μεγάλη η διάφορα στο να σου κάνει λίγες ουσιώδες τροποποίησης σε μια έτοιμη ώστε να γίνει επί μέτρο (περίπου 20 ευρώ νομίζω ???)ο ράφτης (κατασκευαστής που λέμε )
ναι, έχεις δίκιο, το κατανώ και εγώ ότι πρέπει να πάω εκεί στη φόδρα ξυρισμένη καινούρια από κατασκευαστή. Να δούμε πόσο πάει το μαλλί. Από την άλλη υπάρχει και η παροιμία, "Ο φτωχός το πληρώνει δύο φορές" για ευνόητους λόγους...

...για λίγες ουσιώδες τροποποίησης σε μια έτοιμη ώστε να γίνει επί μέτρο... μόνο 20 €; Ενδιαφέρον!

Μου είπανε ότι πολύ καλός Έλληνας κατασκευαστής είναι ο Καρτελιάς. Γνωρίζετε κανέναν άλλο;

Ευχαριστώ πολύ για τις ξεκάθαρες και γρήγορες απαντήσεις σου!!! :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 04 Ιαν 2017, 18:52

ναι ,πολύ καλός ο καρτελιας στο νέο φάληρο
πολύ καλός και ο μίστερ pesca στην νίκαια (εδώ είναι τα 20 (νομίζω,πάνε 2+ χρόνια που την έφτιαξα) ευρώ για της διορθώσεις )
είναι και άλλοι ,περίμενε να σου πουν και τα αλλά παιδιά :)

MICHAEL
Ονοματεπώνυμο: Μιχαλης Λαγουδακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MICHAEL » Τετ 04 Ιαν 2017, 19:02

Καλος κατασκευαστης επισης ειναι και ο Τασος Χαλαρης αλλα και ο Καλιτς προς την ανατολικη αττικη.Κανε μια ερευνα αγορας και πιστευω θα βρεις κατι καλο.
Και εγω θα σου συνιστουσα φοδρα-ξυρισμενη.Εχω και λεια ξυρισμενη η οποια ειναι οτι καλυτερο απο θεμα μονωσης για τον χειμωνα αλλα θελει πολυ προσοχη στην χρηση της.
μην βαλεις after shave πριν πας για...

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Τετ 04 Ιαν 2017, 19:32

Εάν δεν έχεις αρκετα μεγάλη εμπειρία στον χώρου γνώμη μου είναι να πάρεις μια στολη φόδρα ξυρισμενη η οποία διαθέτει καλη θερμομονωση και είναι άνετη ενώ παράλληλα θα σου συγχωρέσει κάποιες επαφές με βράχια που ενδεχομένως να δημιουργούσαν φθορές σε μια στολη η οποία είναι λεία εξωτερικά.Το προσδόκιμο ζωής μιας στολη εξαρτάται απο το υλικο κατασκευής απο το εάν είναι καινούργια ή μεταχειρισμενη και απο εσένα και την συμπεριφορά σου, εάν δηλαδή την προσεχείς στον τροπο με τον οποίο την φοράς ψαρευεις και τα πλυσίματα εκτός νερού.Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις μια στολη ραμμένο επι μετρό ώστε να σου ταιριάζει απολυτα!
Για χειμερινό και για τις περιοχές στις οποίες ψαρευεις η άποψη μου είναι πως θέλεις σακάκι 7 χιλ. Και παντελόνι 5 χιλ.
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

Άβαταρ μέλους
Ser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ser » Τετ 04 Ιαν 2017, 20:33

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας,

Τελικά, κατέληξα, με βοηθήσατε πολύ!

μία τελευταία ερώτηση, επειδή τρελαίνομαι με τα σφιχτά ρούχα όταν δε μπορώ να τα βγάλω (κυρίως) και να τα βάλω, ποια είναι η γνώμη σας για φερμουάρ μπροστά στη στολή;

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 04 Ιαν 2017, 21:11

Με τίποτα. κακή ιδέα κακή εφαρμογή κακή θερμομόνωση. Η φόδρα ξυρισμένο μπαίνει άνετα με ζεστό νερό και αφρόλουτρο με ουδέτερο ph η έτοιμο διάλυμα σε εξειδικευμενες εταιρείες cressi omer κλπ. Όσο για το βγαλσιμο πιάνεις την ουρά του σακακιου τραβάς ελαφρώς και σκύβεις φθάνει στη μέση του κορμού βάζεις τα χέρια σαν να βγάζεις ένα εφαρμοστό μπλουζάκι Όχι νύχια δάκτυλα και βγήκε. Και όχι μεταχειρισμενη

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Πέμ 05 Ιαν 2017, 10:19

Η χειρότερη ιδέα κατά την γνώμη μου καθώς θα επιτρέπει στο νερό να περνάει εντός της στολής και θα κρυώσεις αρκετά γρήγορα. Εαν δυσκολεύεσαι όπως λες να βάλεις και να βγάλεις τη στολή σου μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ και να βρεις διάφορα βιντεακια τα οποία δίνουν οδηγίες για το πως να βάλεις και να βγάλεις την στολή σου!
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 05 Ιαν 2017, 10:57

Ήταν η πρώτη μου στολή σαν αρχάριος τότε ,έτσι με είχε συμβουλεύσει φίλος,(δεν είχαμε ιντερνέτ τότε ούτε αγόραζα περιοδικά ) έτσι έκανα αγοράζοντας με φερμουάρ χιαστί επί μέτρο στου καστανη (triton sub )η παλαιοί θα θυμούνται ,αλλά με παντελόνι long john στα 5.5mm πάνω κάτω (γιλέκο ήταν 3.5mm):) ε λοιπόν δεν θυμαμαι να κρύωνα καθόλου ντάλα χειμώνα .Αυτή είναι νομιζω για αυτοδύτες ποιο κατάλληλη ,για εμάς πλέον μονόδρομος η δίχως φερμουάρ φ/ξ λόγο άνεσης και ποιο ζεστής στο πολυωρο ψάρεμα σαφώς

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”