Στολή και θερμοκρασία θάλασσας.

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
TaKo
Ονοματεπώνυμο: Ταμπάκος Κώστας

Στολή και θερμοκρασία θάλασσας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TaKo » Τετ 04 Ιαν 2017, 15:45

Καλησπέρα στην παρέα,

Επειδή σκοπεύω να αγοράσω σύντομα χειμερινή στολή (πρώτη φορά) έχω τις εξής απορία: Βουτάω συνήθως Π. Ράφτη ή Ανάβυσσο (Αττική). Πότε είναι πιο κρύα η θάλασσα, τώρα? Πως κειμαίνεται η θερμοκρασία αυτών των περιοχών αυτών κατα τους μήνες Ιαν-Απρ? Για ψάρεμα 2-3 ωρών προτείνετε 5αρα ή πρέπει να πάω σε 7αρα ή 8αρα?

Ευχαριστώ,
Κώστας

Εarth

Re: Στολή και θερμοκρασία θάλασσας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εarth » Τετ 04 Ιαν 2017, 16:24

TaKo έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα,

Επειδή σκοπεύω να αγοράσω σύντομα χειμερινή στολή (πρώτη φορά) έχω τις εξής απορία: Βουτάω συνήθως Π. Ράφτη ή Ανάβυσσο (Αττική). Πότε είναι πιο κρύα η θάλασσα, τώρα? Πως κειμαίνεται η θερμοκρασία αυτών των περιοχών αυτών κατα τους μήνες Ιαν-Απρ? Για ψάρεμα 2-3 ωρών προτείνετε 5αρα ή πρέπει να πάω σε 7αρα ή 8αρα?

Ευχαριστώ,
Κώστας
Καλησπερα και σε σενα φιλε, για τρεις ωρες ψαρεμα και με της θερμοκρασιες που εχει στα μερη http://www.meteo.gr/meteoplus/sst.συμ σιγουρα πας για 7αρι σακακι 5/5.5 παντελονι αναλογα και με τα οικονομικα σου θα επιλεξεις αναμεσα σε φοδρα/ξυρισμενο η λειο/ξυρισμενο. Το λ/ξ εχει καλυτερη θερμομονωση αλλα θελει προσοχη στο βγαλε.βαλε, το φ/ξ σε βαθος χρονου ειναι ποιο αξιοπιστο αλλα χανεις λιγο σε θερμομονωση....ελπιζω να βοηθεισα καλες αγορες σε οτι επιλεξεις :hello: υγ μπορεις να κανεις και συνδυασμο παντελονη φ/ξ και σακακι λ/ξ, εξαλου ο κορμος ειναι που κρυωνη ποιο γρηγορα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Εarth την Τετ 04 Ιαν 2017, 16:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Τετ 04 Ιαν 2017, 16:41

Παραλία Λάρισσας , περσι την έβγαλα χειμώνα με την 5.5αρα..Ψάρευα ενα 2ωρο μετά την άκουγα και έβγαινα..Φέτος αν τα βρω και με τον από πάνω :D θα βουτάω με 7άρα. Αν κερδίσω έστω άλλη μια ώρα θα μαι ευχαριστημένος. Για παραπάνω ώρες, υπομονή μέχρι Μάρτη.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 04 Ιαν 2017, 16:49

καλυτερα να ζεστενεσαι παρα να κρυωνεις !
στη ζεστη ανοιγεις λιγο τη στολη και μπαινει λιγο νερο ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

kounavos
Ονοματεπώνυμο: παναγιωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavos » Τετ 04 Ιαν 2017, 17:07

σημερα την εβγαλα στο πορτο ραφτη ενα 4ωρο κολυμπητο με 5αρα κ γιλεκο απο μεσα κ ηταν ανεκτα(κ εχω κ αρκετη φυσικη μονωση :D )
αν θες ομως παραπανω ωρες η' αποκλειστηκα καρτερια πας για 7αρα με 6αρια μανικια κ 5αρι παντελονι

TaKo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TaKo » Τετ 08 Φεβ 2017, 14:55

τον Απρίλη ζεσταίνει καθόλου η θάλλασα ή ειναι όπως τώρα?

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 08 Φεβ 2017, 15:14

Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 08 Φεβ 2017, 15:27

Ευχαριστώ,
Κώστας
6.5mm και είσαι οκ
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Τετ 08 Φεβ 2017, 16:31

Πιο ζεστα πιο καλα χειμωνα καλοκαιρι αρκει να ειναι ανετα.σε ποιον αρεσει να σπαει τα δοντια του;

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 08 Φεβ 2017, 19:33

Ευχαριστώ,
Κώστας
Καλησπέρα, προσωπικά ,χειμωνιάτικο καρτεριστην Αττική, πρσγματοποιω σωστά μόνο με 8χιλ.στολη,και μάλιστα επί μετρω.
Πενταρα και καρτερια,απλώς δεν νοούνται στην Αττική χειμώνα.Πρόβλημα για μένα ακόμα αποτελούν τα καλτσακια,είναι τα ίδια που ψαρευω και το καλοκαίρι, 3,5 χιλ και τα πόδια ξυλιαζουν.Η επόμενη αγορά,δεν ξέρω πότε,θα είναι πέλματα δύο νούμερα μεγαλύτερα για να μπορώ να τα φοράω με 5αρια η και διπλα 3,5 αρια καλτσακια,αλλιώς δεν παλεύεται το πράγμα.
Τις υπόλοιπες εποχές φοράω 3αρα και 5αρα,όχι επί μετρω.Πήρα κάποτε μία 7 άρα όχι επί μετρω,και δεν μουρχοταν γάντι,και κρυωνα.Η πιο κρύα θάλασσα είναι αυτή που λες.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Τετ 08 Φεβ 2017, 21:16

Πάρα πολύ σωστά αυτά που λέει ο Στέλιος! Καλά γάντια και καλτσάκια είναι πολύ σημαντικά για το χειμώνα και τα κρύα νερά. Στο τελευταίο ψάρεμα, παρότι έχω χειμερινή στολή ( :hello: ), τα πόδια και τα χέρια μου ξύλιασαν γιατί γάντια και καλτσάκια ήταν καλοκαιρινά(3mm) και τρύπια....
Μάλιστα λίγο πριν το 3ωρο, τα χέρια μου είχαν παγώσει τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σφίξω τα δάχτυλα για να εξισώσω!! :shock: Ενώ παράλληλα το σώμα μου ήταν ζεστό και ένιωθα χαλαρός..

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν γιατί η απώλεια θερμότητας είναι μεγάλη σε αυτά τα σημεία. Δεν υπάρχει και λίπος για να συμβάλει στην μόνωση, οπότε το αίμα που περνάει από εκεί χάνει πολύτιμη θερμότητα. Ειδικά όσοι ψαρεύουμε με καρτέρι και πρέπει να είμαστε χαλαροί, η προστασία από το κρύο είναι το Α και το Ω..
One breath
One dive
One shot
One life...

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Τετ 08 Φεβ 2017, 21:24

Και αυτο το παγωμα στα χειλη οταν βουτας, μεχρι που μουδιαζουν και δε νιωθεις..

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Τετ 08 Φεβ 2017, 21:53

Ελατε μερικες μερες Θρακικο και μετα οταν επιστρεψετε πισω θα βουτατε με στολες 2-3χιλιοστα ποιο λεπτες :grin:

TaKo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TaKo » Πέμ 09 Φεβ 2017, 13:36

PanEx έγραψε:Δες εδώ:
viewtopic.php?f=20&t=2606
Ευχαριστώ! Δεν το ειχα δει καθόλου αυτο το θρεντ.
tsourakis13 έγραψε:Πάρα πολύ σωστά αυτά που λέει ο Στέλιος! Καλά γάντια και καλτσάκια είναι πολύ σημαντικά για το χειμώνα και τα κρύα νερά. Στο τελευταίο ψάρεμα, παρότι έχω χειμερινή στολή ( :hello: ), τα πόδια και τα χέρια μου ξύλιασαν γιατί γάντια και καλτσάκια ήταν καλοκαιρινά(3mm) και τρύπια....
Μάλιστα λίγο πριν το 3ωρο, τα χέρια μου είχαν παγώσει τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σφίξω τα δάχτυλα για να εξισώσω!! :shock: Ενώ παράλληλα το σώμα μου ήταν ζεστό και ένιωθα χαλαρός..

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν γιατί η απώλεια θερμότητας είναι μεγάλη σε αυτά τα σημεία. Δεν υπάρχει και λίπος για να συμβάλει στην μόνωση, οπότε το αίμα που περνάει από εκεί χάνει πολύτιμη θερμότητα. Ειδικά όσοι ψαρεύουμε με καρτέρι και πρέπει να είμαστε χαλαροί, η προστασία από το κρύο είναι το Α και το Ω..

Για ποιά περιοχή?
thanasis28 έγραψε:Και αυτο το παγωμα στα χειλη οταν βουτας, μεχρι που μουδιαζουν και δε νιωθεις.
Για Σαρωνικό μιλας Θανάση?

giorgos74
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κουκάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos74 » Τρί 23 Ιαν 2018, 11:50

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Τα καλτσάκια τα φοράμε κάτω από τη στολή ή πάνω; Το κάτω προσφέρει έξτρα προστασία από το νερό αλλά δύσκολο να φορέσεις τη στολή. Μια φορά που το δοκίμασα πήγε σαπουνόνερο στα καλτσάκια και έβγαιναν από το πέδιλο (παρά το ξέπλυμα).

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”