Βοήθεια για μικρό ρόλερ

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Βοήθεια για μικρό ρόλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τετ 05 Οκτ 2016, 21:47

Εδώ και μισό χρόνο έχω στήσει ένα απλό ρολερ 90αρι(σεμι-ρολερ) με 16αρια στο 3,2 και 6,5 βέργα. Το όπλο προοριζόταν για ψάρεμα σε ρηχά νερά με μικρές προς μέτριες ορατότητες κάτι που στα Χανιά είναι σπάνιο και έτσι οι ευκαιρίες που είχε το όπλο να δουλέψει ήταν ελάχιστες γιατί γενικά δεν υπάρχουν μικρές ορατότητες ή και ακόμα και όταν υπάρχουν είναι δύσκολο να πείσεις τον εαυτό σου να ψαρέψει μες το γάλα ενώ παραδίπλα μπορεί να βρεις ορατότητες 10+ μέτρα. Στα λίγα ψαρέματα που έκανε ανταποκρίθηκε μάλλον θετικά έχοντας μέτρια ακρίβεια στις βολές αλλά δε με ενθουσίασε στο θέμα βεληνεκές – δύναμη. Πρόσφατα βρήκα και λίγο χρόνο και του έκανα ένα τεστ σε σταθερό στόχο με αντίπαλο ένα 100αρι 2Χ14 και πράγματι επιβεβαιώθηκε το θέμα στο βεληνεκές. Ενώ το ρολερ έριχνε καλά και με ακρίβεια στα 3 μέτρα δε μπορούσε να ανταποκριθεί όπως το 100αρι στα 4 μέτρα και υπήρχε σημαντική πτώση στην βέργα και απώλεια δύναμης. Επειδή θεωρώ ότι το όπλο θα μου έδινε αντίστοιχα καλή βολή σαν μονολάστιχο με 1Χ18 ή ακόμα καλύτερη σαν διλάστιχο 2Χ14 προβληματίζομαι αν πρέπει να βγάλω την κεφαλή ρόλερ και να το επαναφέρω σε συμβατικό ή αν υπάρχει κάτι να διορθώσω για να αυξήσω την απόδοση του ρολέρ. Η πλευστότητα του σωλήνα δε σηκώνει βαρύτερη βέργα και ήδη έχει τοποθετηθεί ένα πλωτηράκι στο όπλο. Το μόνο ίσως που θα μπορούσα να κάνω είναι να βάλω μια 125/6,75 αλλά θέλει πολλά λεφτά.
Πάντως η αίσθηση μου είναι ότι το πρόβλημα βρίσκετε στα ράουλα που δεν περιστρέφονται πολύ άνετα και γρήγορα. Υπάρχει κάποια πρόταση για ράουλο συμβατό με την κεφαλή MVD σκέφτομαι τα μαίανδρος αλλά δεν ξέρω αν είναι συμβατά και αν θα δω και κάποια διαφορά.
Άλλη λύση, που δεν την θέλω όμως, είναι να βάλω πιο χοντρό λάστιχο κάτι που θα αυξήσει την ανάκρουση και θα ακυρώσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα του ρολερ.
Και τέλος μια άλλη ιδέα είναι να αυξήσω τον συντελεστή αλλά και να κάνω πιο φουλ την όπλιση κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να χρησιμοποιώ οπλιστήρι ή να προσαρμόσω βοηθητική σκάλα όπλισης από κάτω κάτι που δεν είναι απλό σε σωλήνα με σχήμα σουπιάς και έτσι χάνεται η ευκολία χρήσης.
Εικόνα
Μια φώτο από το οπλάκι και το μοναδικό ψάρεμα που του έκανα το τελευταίο 4μηνο και βάλε. Η ανταπόκριση του όπλου ήταν μέτρια και τελικά οι ορατότητες δε δικαιολογούσαν τη χρήση του αφού δεν ήταν όσο μικρές θα ήθελα καθώς στα περισσότερα σημεία ήταν 5+ μέτρα και μόνο σε κάποια σημεία έπεφταν στα 2 μέτρα. Έχασε μόνο μια βολή και αυτή οριακά καθώς έξυσε μερικά λέπια από το ψάρι και πρέπει να έφταιγε η σκόπευση μου σε συνδυασμό με την κίνηση του ψαριού. Οι διατρήσεις δεν ήταν πολύ καλές και το ίδιο και η ακρίβεια στις βολές.

Άβαταρ μέλους
tsoperi
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Re: Βοήθεια για μικρό ρόλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsoperi » Πέμ 06 Οκτ 2016, 08:43

Από μετατροπή που έχω κάνει σε δικό μου όπλο μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι τις δυνατότητες του όπλου σου ως ρολλερ με το υπάρχων σεταπ δεν τις έχεις εξαντλήσει καθώς το δουλεύεις ως σεμι - ρολλερ και δεν το έχεις κάνει φουλ ρολλερ ώπου και η διαφορά στην βολή είναι χαοτική...

πρέπει να βάλεις γαντζακι όσο πιο κοντά μπορείς στο μουλινε (φουλ ρολλερ) και ένα ακόμα περίπου στη μέση του διαστήματος κεφαλής και μουλινε ή και λίγο πιο πίσω (σεμι ρολλερ) με καλό τάπωμα για να μην παρει νερα ο σωλήνας σου. Το κόστος κανένα 5€ για την όλη διαδικασία αν πιάνουν τα χέρια σου.

έτσι δεν θα χρειάζεσαι ούτε οπλιστήρι και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε τρύπα αν χρειαστεί

επίσης βλέποντας την φωτό του όπλου σου είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα λάστιχα οπλισμένα ακουμπάνε στο φλοτερακι σου το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει. Τα λαστιχά σου δεν πρέπει να ακουμπάνε πουθενα.

όσο για τα ράουλα επειδή έχεις να το χρησιμοποιήσεις καιρό μπορεί να έχουν πιάσει βρωμιές και άλατα όπότε και να έχει τριβές -> πάρε ένα wd40 και ψέκασε σπίναρε και ξαναψέκασε για να φύγουν όλα
Έλα στο βυθό, είναι ωραία

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Πέμ 06 Οκτ 2016, 11:02

Τα ιδια λαθη εκανα και εγω με το δικο μου το ρολλερ RAYO 83 .Τα ρολλερ για να στρωσουν θελουν τουλαχιστον 6-7 βουτιες.Μια κοντυνα τα λαστιχα,μια αλλαξα την βεργα με πιο κοντη,κοντυνα την καμπανα,εβαλα χερουλι στα λαστιχα και τελος εβαλα νταου μπροστα στην κεφαλη εσωτερικα.Μενει τωρα να βαλω την καμερα και να ξαναζυγισω.....απο την πρωτη φορα που το βουτηξα μεχρι την τελευταια απιστευτη διαφορα στην ευθυβολια και την ταχυτητα....

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Πέμ 06 Οκτ 2016, 23:16

Θα ξεκινήσω με να το κάνω φουλ ρόλερ και βλέπουμε, πάντως γαντζακια σε σουπιά σωλήνα δεν μπαίνουν εύκολα οπότε δεν μπορεί να υπάρξει βοηθητική σκάλα τα λάστιχα τα στερεώνω με σχοινιά που πιάνουν στην λαβή πίσω από το μουλινέ. Πράγματι τα λάστιχα ακουμπάνε στο φλοτεράκι αλλά δεν είδα κάποια διαφορά τουλάχιστον με το μάτι στη βολή πριν βάλλω το φλοτεράκι και μετά, όταν το κάνω φουλ ρολερ τοτέ όμως λογικά η τριβή του φλοτερ με τα λάστιχα θα επηρεάζει περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
tsoperi
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsoperi » Παρ 07 Οκτ 2016, 10:13

https://www.youtube.com/watch?v=uj4KHBt ... ture=share

Ο συνάδελφος απο Ιταλία εχει το όπλο σου σε ρολερ με παρόμοιο σεταπ αν θες ρίξε μια ματια στο κανάλι του να παρεις καμια ιδεα

Η αλήθεια ειναι οτι και εκεινος σε σεμι ρολερ το δουλεύει αλλα οι βολές του φαίνονται πολυ καλες και μάλιστα σε σχετικά καθαρά νερά

Η πρόταση μου για να το δουλέψεις ως φουλ ρολερ ειναι γτ δεν ήθελες να αγοράσεις μια πιο κοντή κ χοντρή βεργα οποτε ηταν κ η πιο ανέξοδη πρόταση με το μέγιστο όφελος..

Αφιέρωσε αν θες λιγο χρονο να δεις ενα δυο βιντεο του
Έλα στο βυθό, είναι ωραία

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Παρ 07 Οκτ 2016, 12:14

Αν φίλε μου τα λάστιχα είναι τα κόκκινα της deep carbon , είναι καλά λάστιχα, αλλά θέλουν συντελεστή γύρω στο 3 .5 για να δουλέψουν με 6.5ρα 130 εκατοστών.
(Δεν κάνω διαφήμιση στην εταιρεία, απλά εγώ αυτά φοράω στο δικό μου και από τη φωτό μου φαίνεται ότι είναι αυτά)

Κάνε το όπλο σου φουλ ρόλλερ, έχει μεγάλη διαφορά η βολή από σέμι σε φουλ.Θα έχεις τότε το όπλο αυτό για καθαρά νερά και για μεγάλα θηράματα - θα τα χάνεις μόνο από τη μονόφτερη που έχεις επάνω :D

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Παρ 07 Οκτ 2016, 13:56

tsoperi έγραψε:

https://www.youtube.com/watch?v=uj4KHBt ... ture=share

Ο συνάδελφος απο Ιταλία εχει το όπλο σου σε ρολερ με παρόμοιο σεταπ αν θες ρίξε μια ματια στο κανάλι του να παρεις καμια ιδεα

Η αλήθεια ειναι οτι και εκεινος σε σεμι ρολερ το δουλεύει αλλα οι βολές του φαίνονται πολυ καλες και μάλιστα σε σχετικά καθαρά νερά

Η πρόταση μου για να το δουλέψεις ως φουλ ρολερ ειναι γτ δεν ήθελες να αγοράσεις μια πιο κοντή κ χοντρή βεργα οποτε ηταν κ η πιο ανέξοδη πρόταση με το μέγιστο όφελος..

Αφιέρωσε αν θες λιγο χρονο να δεις ενα δυο βιντεο του
Το έχω δει το κανάλι του τύπου είμαι συνδρομητής, μεγάλη παιχτούρα ο Αρχιμήδης και το ρολεράκι του μαμεί και στα περισσότερα βίντεο το έχει σέμι ή με ελάχιστη προένταση στα λάστιχα τα οποία είναι 16αρια. Αυτός έχει βάλει τα πτερύγια επίπλευσις στο πλάι και τα 'έχει κολλήσει που είναι και το πιο σωστό και έχει την κεφαλή ρολερ του Αλεμάνι αν δε κάνω λάθος.

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Παρ 07 Οκτ 2016, 14:20

Θελω και εγω να βαλω πτερυγια επιπλευσης σε ενα μικρο ρολλερ 83 Rayo που εχω.Ειναι σωστο το σημειο που τα εχει βαλει ο τυπος τερμα πισω δηλαδη ή θελει καπου αλλου???Τα πτερυγια τα βαζω γιατι εχω σωληνα αλουμινιου και κουραζεται το χερι....

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Παρ 07 Οκτ 2016, 16:05

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ έγραψε:Θελω και εγω να βαλω πτερυγια επιπλευσης σε ενα μικρο ρολλερ 83 Rayo που εχω.Ειναι σωστο το σημειο που τα εχει βαλει ο τυπος τερμα πισω δηλαδη ή θελει καπου αλλου???Τα πτερυγια τα βαζω γιατι εχω σωληνα αλουμινιου και κουραζεται το χερι....
Εμένα σωστό μου φαίνεται το εχτρα βάρος από την κεφαλή ρολερ βρίσκεται μπροστά αρά και τα πτερύγια πρέπει να μπουν μπροστά. Αυτά που έχει βάλει ο Ιταλός πρέπει να είναι από νταου ή κάποιο άλλο αφρώδες αλλά σχετικά συμπαγές υλικό που διαμορφώνεται εύκολα, το ξύλο δεν είναι κατάλληλο για διόρθωση πλευστότητας εκτός αν μπει κατά μήκος ολόκληρου του σωλήνα.

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Παρ 07 Οκτ 2016, 22:01

Μπροστα λιγο δυσκολο ....Που ακριβως???ποσο μηκος και ποσο πλατος....???

John13
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης αντωναροπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John13 » Δευ 10 Οκτ 2016, 12:10

Καλησπερα! Θελω να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος τον τυπο υπολογισμου για λαστιχα σε roller! Ζητω συγνωμη αν δεν ειναι εδω η θεση του θεματος!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”