ΣΤΟΛΗ 5-5,5

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

ΣΤΟΛΗ 5-5,5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Σάβ 10 Σεπ 2016, 13:20

Καλησπέρα στην παρεα!!! Λοιπόν μιας και θα χρειαστεί σύντομα να αλλάξω στολη θα ηθελα την γνώμη σας. Εδω και τρεια χρονια ψαρευω με μια apnea aquato, απο βουτιές χειμωνα καλοκαιρι δυο φορές την βδομάδα, την στολη μετα απο κάθε ψαρεμα την μουλιαζω σε γλυκό νερο και μετα σχολαστικό ξέπλυμα καθος και στέγνωμα σε σκιερό μερος (γενικα τα υπερπροσεχω τα πράγματα μου). Κοίταξα να επερνα την ίδια γιατι μου άρεσε και σαν αντοχή και σαν ελαστικότητα και οι ραφές ποτε δεν είχαν προβλημα,αυτο που εχει πάθει απο τον καιρο ειναι στην κουκούλα το νεοπρεν εχει φθάσει σε συμειο οχι απλός πολυμερισμου αλλα σαν κολλα :lol: αλλα δεν υπαρχει πλέον και ειμαι ανάμεσα στην apnea stealth και την misteri παντα μιλάμε για φόδρα-ξυρισμένη. Εσείς τι λέτε;;;
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Re: ΣΤΟΛΗ 5-5,5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Σάβ 10 Σεπ 2016, 23:10

Για να σε μπερδεψω δες και mantaray σε λυκρα - ξυρισμενο απο υλικο yamamoto να ευχαριστηθεις ελαστικοτητα και ανεση. Τιμες μπορει να εχουν και ιδιες.

Άβαταρ μέλους
Vrohopoios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vrohopoios » Κυρ 11 Σεπ 2016, 17:46

Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο για την επιλογή Mantaray. Έχω ψαρέψει με Apnea και Big Fish και τώρα πλέον έχω μόνο στολές της Mantaray. Έχω μια 3 και μια 5,5 mm και βρίσκονται απλά σε άλλη κατηγορία. Αν θέλεις να πληρώσεις κάτι παραπάνω αξίζει να το κάνεις για να ξεμπερδέψεις από την επιλογή στολής για πολλά χρόνια. Τις έχω ήδη 3 χρόνια και είναι σαν καινούργιες. :good:
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω." Ν. Καζατζάκης

Άβαταρ μέλους
jimnisgr77
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Πολυζωιδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimnisgr77 » Κυρ 11 Σεπ 2016, 19:18

Καλησπερα και απο μενα ... Εχω ακριβως το ιδιο διλλημα με τον fiesta1420.. !!!
Και ημουν ετοιμος για να παρω την Stealth αλλα με βαλατε σε σκεψεις τωρα ... με την Mantaray !!!

Το Lycra υλικο που εχει εξωτερικα η Mantaray... Ειναι αντοχης σε επαφες με βραχια ? Ειναι πιο ανθεκτικο απο τη φοδρα της Apnea (Stealth-Agguato) ?

Ευχαριστω προκαταβολικα !!! :) :hello:

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Δευ 12 Σεπ 2016, 10:26

Οντως τωρα γίναμε κουβάρι. Να διευκρινήσω οτι με την 5,5 ψαρευω και θα ψαρευω χειμωνα καλοκαίρια μιας και λαλα για καλοκαιρινή δεν υπαρχουν γι'αυτο θελω μια στολη να ειναι αντοχής. Δεν λέω να κρατήσει μια ζωη....
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Πάρις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρις » Δευ 12 Σεπ 2016, 10:51

mantaray ειναι μονο επι μετρο οι στολες αλλα ειναι κορυφη...απορω πως δεν εχει σκιστει η τριαρα που εχω με τοσο τραβηγμα που εχει φαει και ειναι και λεια απεξω...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 12 Σεπ 2016, 12:36

fiesta1420 έγραψε:Οντως τωρα γίναμε κουβάρι. Να διευκρινήσω οτι με την 5,5 ψαρευω και θα ψαρευω χειμωνα καλοκαίρια μιας και λαλα για καλοκαιρινή δεν υπαρχουν γι'αυτο θελω μια στολη να ειναι αντοχής. Δεν λέω να κρατήσει μια ζωη....
αν είναι λύκρα θα είναι και αντοχής και ελαστικότατη ,,μάρκα διαλέγεις εσύ την με λιγότερα προβλήματα που έχουν ακουστεί εδώ στο φόρουμ από θέμα ποιότητας ραφών κολλήσεων κτλ.μιας και τα υλικά νεοπρέν είναι πολύ καλά σε όλους τους ελλην κατασκευαστές και σίγουρα όλοι το ίδιο νεοπρέν (seico )έχουν στις οικονομικές στολές τους και απλά η φόδρα αλλάζει λόγω κόστους .Ψάξε λίγο εδώ και φιλτραρε της απόψεις ώστε να βγάλεις ένα συμπέρασμα μιας και όλοι την δικιά μας στολή διαφημίζουμε και θεωρούμε καλύτερη
θυμάμαι που διάβαζα κάποτε κάποιον να διαφημίζει σαν άριστη μια ελληνική φίρμα η οποία ξηλωνόταν στις ραφές :D αλλά ήταν ικανοποιημένος :D
και παριπίπτοντος όταν αποφάσισα να πάρω καινούργια χειμωνιάτικη είπα να αλλάξω μετά από δεκαετίες τον ίδιο κατασκευαστή και πήρα τηλ.τον κατασκευαστή επάνω με της ξηλωμένες ραφές (το τοπικ του ξηλώματος ειρθε αργότερα )η τιμή που άκουσα μόνο για το σακάκι με seico υλικό με έκανε να ξαναπάω τρέχοντας στον δικό μου :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim » Δευ 12 Σεπ 2016, 15:48

πάντως και γω που ψάχνομαι για μια λόγω ...

η xdive sepia μου γυάλισε το μάτι και σαν τιμή αλλά και
προστασία στα γόνατα ....και αναρωτιέμαι :-k ,
γιατί τόσο μεγάλη διάφορα τιμής ;
αν ξέρει κάποιος ,η την φοράει...ας γράψει ένα σχόλιο ..

και σορρυ αν τάνισα το θέμα. :) .. φίλε fiesta
Λευτερια στους Ελληνες

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 12 Σεπ 2016, 16:09

dim έγραψε:πάντως και γω που ψάχνομαι για μια λόγω ...

η xdive sepia μου γυάλισε το μάτι και σαν τιμή αλλά και
προστασία στα γόνατα ....και αναρωτιέμαι :-k ,
γιατί τόσο μεγάλη διάφορα τιμής ;
αν ξέρει κάποιος ,η την φοράει...ας γράψει ένα σχόλιο ..

και σορρυ αν τάνισα το θέμα. :) .. φίλε fiesta
είναι κάποιο νεοπρέν τύπου cr με βαθμίδα κάποια νούμερα πχ cr30 η cr50 κτλ.αν θυμάμαι καλά (ψάξε το στο νετ έτσι το βρήκα και εγώ κάποτε )όπου αυτά σημαίνουν το πόσο συμπιέζετε το νεοπρέν ανά μετρό κατάδυσης δηλ.αυτό τώρα έναντι του seico η heiwa πχ πάντα σε 5mm πάχος μπορεί η δύο επώνυμες στα -10m να είναι 4.8mm και το cr να είναι 2.5-3mm από 5mm :)
για αυτό και η τιμή αυτή
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim » Δευ 12 Σεπ 2016, 19:31

κατaτοπιστικότατος όπως πάντα
euxaristo :thumbsup:
Λευτερια στους Ελληνες

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”